Editörler : supporters.
25 Kasım 2013 11:58

666 Sayılı KHK ve Üst Kurul Uzman/Yrd Durumu

2012 Ocak sonrası üst kurullarda göreve başlayan, nicelik olarak az ama nitelik olarak yüksek arkadaşların hakkının teslim edileceği düşünülmekte midir?

Seçimler yaklaşırken konu gündeme getirilmeli. Maliyeye yük getirecek kadar çok sayıda olmayan, ama yan masa arkadaşıyla aralarında uçurum olan ve aynı/benzer sınavlarla giren kişilerin mücadelesinden bahsediyorum.

Ayrıca bu kurumlar arasında İstanbul'a taşınacaklar da bulunmakta. Khk malumunuz lojman yardımı dahil her türlü ek ödemeyi kaldırmakta. 2014'te geleceği söylenen fazla mesailer (gerçekten mesai yapanları tenzih ederek) haftasonu imza atıp kahvaltı edenlere ek gelir sağlarken üst kurullara zor şekilde yerleşen ve ciddi anlamda iş yükü ile boğuşan uzman/yrd larını da eski özlük haklarına kavusturulması gerekir.

Konu hakkında bilgisi olan, yargıda durumun nerede olduğunu bilen, kamu denetçiliğine başvurulup başvurulmadığı hakkında malumatı olan arkadaşlar varsa ve bu durumdan mağdur olan veya olmayıp bu fikri paylaşanları konuşmaya davet ediyorum.

Rica ediyorum konusmalarda üslup bozulmasın, sadece destek aranıyor köstek değil...

Friedmanforever
Daire Başkanı
25 Kasım 2013 12:01

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

arkadaşım yan masadaki oturan kişiyi ikna etmeye çalışsana kankaya aynı işi yapıyoruz sen benden fazla alıyon yarısını isterim desen belki verir paranı

ExpertE
Genel Müdür
25 Kasım 2013 12:08

Dahiyane bir çözüm..Gülmeye ihtiyaç oluyor arada yine de teşekkürler. Aynı durumda olursun umarım bir gün haklı mücadelene ben de destek veririm Friedman...

Friedmanforever, 10 yıl önce

arkadaşım yan masadaki oturan kişiyi ikna etmeye çalışsana kankaya aynı işi yapıyoruz sen benden fazla alıyon yarısını isterim desen belki verir paranı

25 Kasım 2013 13:08

konu cidden önemli. malum kurumlara girmiş arkadaşların sıkıntısı olmakla beraber, o kurumlara girecek/girmek isteyen arkadaşları da yakından ilgilendiren bi mesele. üstkurumlara talebin eskisi kadar olmadığı, aday profilinin de, niteliğinin düştüğü malum kurumlarcada dile getiriliyor. anayasa mahkemesinin bazı maddeleri iptal etmesinden sonra ne gelişmeler oldu gerçekten bende merak ediyorum.

ferdibey
Kapalı
25 Kasım 2013 14:03

hiçbir gelişme olmadı, aym sadece 6 kurumun maaş düzenlemesi iptal etti onlar dakararlar geriye yürümediği için belirsiz vaziyette 9 aylık süreyi bekliyor. 10 ekim karar resmi gazetede yayımlandı. 9 ay içinde bir düzenleme olup olmamasına göre bakılacak olaya.

onun haricinde üst kurullar için umut yok gibi. birçok dava açıldığını duydum ama detaylar nedir nasıl sonuçlanır hiç bilgim yok.

maaşlar yeni girenlerinkiyle eşitleninceye kadar dondurulacak denmişti o da yalan çıktı,makas giderek açılıyor

Friedmanforever
Daire Başkanı
25 Kasım 2013 14:09

neyin hakkından bahsediyorsun sen maaşın bu olduğunu biliyordun ve işe girdin şimdi onlar yüksek biz düşük diyorsun ama seninle giren bütün uzmanlıklar aynı maaşı alıyor eşitlik olacaksa bütün uzmanlarında maaşının eşitlenmesi lazım üst kurul olunca farklı bir iş mi yapılıyor hepimiz devlet işi yapıyoruz yogunluga bakacaksak emin ol üst kurulların birkaçı hariç diğerlerinde de öyle ahım şahım bir yogunluk. yogun olan üst kurullarda anca hazine ekonomi kalkınma ssm kadar bir yogunluk vardır fazlası yoktur.yani eski girenlere bir hoşluk yapılmış zamanında ama o düzeltilmiş 666 khk ile.eskiye dönüş yok unut maziyi maaşınla mutlu olmaya çalış.

ExpertE
Genel Müdür
25 Kasım 2013 14:10

Haklısınız her geçen dönem açılmakta ki yardımcılıktan uzmanlığa geçilince bu fark çok daha hissedilecek. Kurum, siz az alıyorsunuz az daha yoğun işlerle ilgilenin demeyecek ki. Bazı amirler bile üzülüyor iş dağıtırken, acınacak durumda olunacak bir kadro değildir üst kurul uzmanlığı, umarım açılan makas biran önce kapanır, kimse bu nezih yerlerde iş barışının bozulmasını istemez.

ferdibey, 10 yıl önce

hiçbir gelişme olmadı, aym sadece 6 kurumun maaş düzenlemesi iptal etti onlar dakararlar geriye yürümediği için belirsiz vaziyette 9 aylık süreyi bekliyor. 10 ekim karar resmi gazetede yayımlandı. 9 ay içinde bir düzenleme olup olmamasına göre bakılacak olaya.

onun haricinde üst kurullar için umut yok gibi. birçok dava açıldığını duydum ama detaylar nedir nasıl sonuçlanır hiç bilgim yok.

maaşlar yeni girenlerinkiyle eşitleninceye kadar dondurulacak denmişti o da yalan çıktı,makas giderek açılıyor

janker84
Aday Memur
25 Kasım 2013 14:14

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130802-1.htm madde 73 c bendi

25 Kasım 2013 14:14

neyin kavgasını yapıoyosun anlamış değilim. üslubun hiç hoş değil.

neyin hakkından bahsediyorsun sen maaşın bu olduğunu biliyordun ve işe girdin şimdi onlar yüksek biz düşük diyorsun ama seninle giren bütün uzmanlıklar aynı maaşı alıyor eşitlik olacaksa bütün uzmanlarında maaşının eşitlenmesi lazım üst kurul olunca farklı bir iş mi yapılıyor hepimiz devlet işi yapıyoruz yogunluga bakacaksak emin ol üst kurulların birkaçı hariç diğerlerinde de öyle ahım şahım bir yogunluk. yogun olan üst kurullarda anca hazine ekonomi kalkınma ssm kadar bir yogunluk vardır fazlası yoktur.yani eski girenlere bir hoşluk yapılmış zamanında ama o düzeltilmiş 666 khk ile.eskiye dönüş yok unut maziyi maaşınla mutlu olmaya çalış.

Friedmanforever
Daire Başkanı
25 Kasım 2013 14:16

olmayan hakkını almaya çalışanların kavgasını ediyorum.

janker84
Aday Memur
25 Kasım 2013 14:21

Torba kanunla yeni düzenleme yapıldı arkadaşlar.

ExpertE
Genel Müdür
25 Kasım 2013 14:42

Biraz daha bilgi verebilir misin janker? Ulaşabileceğimiz bir link varmıdır bahsettiğin torba kanunla ilgili veya tarihi sayısı?

janker84, 10 yıl önce

Torba kanunla yeni düzenleme yapıldı arkadaşlar.

ExpertE
Genel Müdür
25 Kasım 2013 14:43

şimdi gördüm attığın linki janker yukarıya yazmışsın teşekkürler.

yildiz9001
Aday Memur
25 Kasım 2013 15:45

Arkadaşım bu konuyu kirletme.

Faydalı bir düşüncen varsa paylaş ama kavgaya kalkışma.

olmayan hakkını almaya çalışanların kavgasını ediyorum.

ExpertE
Genel Müdür
25 Kasım 2013 15:54

Heryerde olacaklardır Yıldız, köstek olmayalım diye başta belirtmiştim. En iyisi ayağa takılan taşı kenara koyup yola devam etmek, dikkate almayın umarım bu durumda olan/olacak herkes açısından faydalı bir başlık olur.

yildiz9001, 10 yıl önce

Arkadaşım bu konuyu kirletme.

Faydalı bir düşüncen varsa paylaş ama kavgaya kalkışma.

janker84
Aday Memur
25 Kasım 2013 16:31

Rica ederim ExpertE. Öncelikle bu konuyu yeniden gündeme getirmeniz iyi olmuş. Anayasa mahkemesinin 666 say KHK nın ilgili maddelerini iptal ettiği tarihlerde (28 aralık 2012 sanırım) biz de bu konuyu çok tartışmış maaş açısından aynı kurumda kendimizi uzman yardımcısının yardımcısı olarak görüldüğümüzü belirtmiştik. Ancak o tarihlerde sayımız henüz çok az olduğu için sesimiz çıkmıyordu. Zamanla "eşit işe eşit ücret" in sorun olacağını şu an bu durumdan muzdarip arkadaşların sayısının az olduğunu sayımız arttıkça gerçeğin daha iyi görüleceğini sendikalara da bildirmemize karşın "ilgileneceğiz" demekle geçiştirdiler.yukarıdaki linkte de görüldüğü üzere iptale karşı düzenleme yapıldı.(İptal metni aynen kanun olarak meclisten geçti) bundan sonra kanunun değişeceğini pek sanmıyorum. Bu ancak baskı gruplarıyla (sendikalar vs )olabilir. Ancak 15.01.2012 tarihinden 02.08.2013 tarihleri arasında KHK da sayılan 6 kurumda göreve başlayanların eski maaşlar için bir umudu var. Ancak Anayasa mahkemesinin kararından 9 ay (10ekim + 9ay)geçmekle eski hüküm yerine gelmeyecektir. Sadece bir hukuki boşluk oluşur. Bireysel dava açılabilir. Dava açıldı diyenler var. Sonucu hep birlikte göreceğiz.

sermest48
Aday Memur
26 Kasım 2013 08:53

İlk olarak başlığı açan arkadaşımıza teşekkür ediyorum.bir millet cehaletle hakkını aramayı bilmezse ehli hamiyetı dahi müstebid yapar bu dusturdan hareketle usulune adabına uygun bir şekilde hakkımızı aramalıyız.bu meselede benim düşüncelerim ise evet biz bu kurumlara maaşların böyle olduğunu bile bile girdik bu hususta bir sıkıntı yok ve çok şükür maaşlarımızın bu hali bile insanı mutlu mesut yaşatabilir bir gözün yoksa iki gözün olmayana bak misali.bununla beraber olayı şu açıdan baktığımızda ise bu 666 sayılı düzenlemenin yapılış amaçlarından bir tanesi kamuda mali disiplini sağlamaktı bunu kabul ediyoruz baştacı ama ortada bir mesele varsa bir taşın altına el konacaksa bu herkesin eli olsun ülkemizin refahı kamudaki mali disiplinin sağlanması ise amaç diğer yüksek ücret alanlarda fedekarlık yapsın taki kimsenin gönlü incinmesin.böyle söyleyincede kazanılmış hak söylemi gündeme getiriliyor peki güzel kardeşim kamuda yüksek ücret mali disiplini bozuyorsa zararın neresinden dönülürse kar değilmidir?yeni giren arkadaşlara verilecek maaş mali disiplini bozuyorda eskilere verilen yüksek ücret bozmuyor mu(buradaki bu sözlerim önceden girip düşük ücretle çalışan kendileriyle aynı işi yaptığımız insanlardan susun hakkınıza razı olan diyenleredir).

diğer bir mesele eşit işe eşit ücret bu konuya ise katılmıyorum şahsi alemimde adalet eşitlikten önce gelir.yaptığı işe girmek için daha fazla efor sarfeden,yaptığı işte mali sorumlulukla sürekli karşı karşıya kalan bir çalışanın durumu ne olacaktır? her ne ise bu mesele böyle uzar gider.yazmayayım dedim dayanamadım yazdım yazdıklarımda sürçü lisan ettiysem affola çünkü hakiki adalet isteyen bir insanın iyi niyetle kalbinden geçenlerdir vesselam.

neindaaaavut
Yasaklı
26 Kasım 2013 09:25

merhaba, ben şu an bir üst kurulda değilim ancak bu düzenlemenin yanlış olduğunu başından beri savundum. eşit işe eşit ücret ne demektir ya? sanki herkes eşit iş yapıyor herkes eşit şekilde giriyor uzmanlıklara... bu düzenleme değişmezse devlet üst kurullarını daha da önemlisi uzmanlık sistemini kendi kendine çökertir, nitelikli insanlar başka alanlara kayar, uzmanlığa gerçekten uzmanlar girmez, kurumlar da kendi içinden uzman almaya başlarlar... rekabetin olmadığı yerde de kimse verim falan beklemesin, sn bakan bir yandan memuriyeti özel sektör statüsüne getirmek istiyor bir yandan da tüm uzman maaşlarını eşitliyor, bu ikisi tamamen zıt yönde uygulamalar. bu kadar bürokrasi yeter, eski doğu bloku ülkelerdeki gibi her şey nasıl aynı olur?

Dimaj
Aday Memur
26 Kasım 2013 09:27

Çok kıymetli 666 sonrası üst kurul uzman yardımcıları;

Meseleye isterseniz kendi kurumunuzdaki muhterem uzmanların şu anki durumunu bildiğiniz ölçüde bu foruma yazarak başlayalım. Mesela uzmanlarınızın maaşı 666 dan sonra donduruldu mu yoksa yine zamlarını alıyorlar mı? Eğer zamlarını almaya devam edeceklerse muhterem uzmanlar emekli olana kadar bu haksızlık devam edecektir. Ama eğer herhangi bir kısıtlama varsa maaşlarında makas daralacak ve bu mesele tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alacaktır. Meseleye bu gözle bakmak lazım.

denmavi
Genel Müdür
26 Kasım 2013 09:37

Üst kurullar bu durumdan yakınıyor aynı durum b gurub için de geçerli. Maliyede sgk da sabahtan akşama kadar çalışan ile üniversitede 1 saat çalışıp yatan kişi aynı maaşı alıyor.

Adı uzman olan ama normal memurluktan farkı olmayan bazı merkezi uzmanlıklar ile üst kurullar ve müfettişler sözde eşit iş yapıyormuş! Biri günboyu 1-2 saatlik iş yapar diğeri günün tamamı çalışır devlete katkı sağlar. Bu adaletsizlikler daha anlatmakla bitmez.

sermest48
Aday Memur
26 Kasım 2013 09:51

Bu mesele zamanında forumda enine boyuna yeterince konuşuldu fakat tekrar güzeldir yüzseksen defa olsa bile kaidesince tekrar etmekte fayda var;

666 sayılı khkdan önce girenler zam almaya devam etmektedirler maaşları dondurulmamıştır.

not;Kendim bir üst kurulda değil 666 sayılı KHK da bahsi geçen özel bütçeli bir kamu idaresinde görev yapıyorum.

Toplam 1176 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi