Editörler : Pangaea
30 Ocak 2012 15:04

Teknoloji ve Tasarım Branşında 350 kontanjanı açık kalacak.

Sayın MEB Yetkilileri,

2011 yılında gerçekleşen öğretmen atamalarında Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğine kaynak olan 1. Öncelikli bölümlerin öğretmen sayısı yetersiz olduğundan Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarihli ve B.08.0.TTK.0.07.04.00.360.04/3192 sayılı kararına göre ;

Teknoloji ve Tasarım Alanına kaynak olarak belirlenen 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Kararla değişik 07/07/2009 tarihli ve 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı eki Çizelgedeki yükseköğretim programları mezunlarından, taban puanı aranmadan başvuruda bulunanların tamamının puan üstünlüğü esasına göre atanmasından sonra Teknoloji ve Tasarım Alanı Öğretmenliği açığının giderilememesi durumunda, 2011 yılı atama dönemlerine mahsus olmak üzere aynı kararın Ahşap Teknolojisi, Aile ve Tüketici Bilimleri, Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, El Sanatları Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Görsel Sanatlar/Resim, Grafik ve Fotoğraf, İnşaat Teknolojisi, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Makine Teknolojisi, Matbaa, Metal Teknolojisi, Metalurji Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Muhasebe ve Finansman, Plastik Teknolojisi, Sanat ve Tasarım, Seramik ve Cam Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri alanına kaynaklık teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların bu alan öğretmenliğine atanmaları ancak bu şekilde atananların hizmet içi eğitim kursundan geçirilmeleri, uygun görülmüştür.

3. öncelikli olan BÖTE, TEF ve MEF mezunu öğretmenlerden açığı kapatılmıştır.

03 Şubat 2012 tarihinde gerçekleşecek olan öğretmen atamalarında Teknoloji ve Tasarım bölümüne 386 adet kontenjan verilmiş olup bu açığın aşağıda bağlantı adresi verilmiş sıra öğrenme formunda yazan 1. Önceliklerden kapanacağı hesaplanmaktadır.

Ancak MEB?in http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kpss_sira_2012/brans_sirasi_bul.asp?Sonuc=sonucGoster bağlantısında 1. Öncelikli öğretmen sayısı hesaplanırken bir hata yapılmaktadır. Bu hata şudur; http://atama.meb.gov.tr/sonuclar/kaynak_okul_tamami/kaynak_okullar.asp?Sonuc=sonucGoster bağlantısında alanlara kaynak olarak yazan bölümlerin özel şartları vardır. Bunlardan 1. Sini açıklayalım. Başında 28 kodu olan bölümlerin sistem toplam mezununu hesaplıyor ancak; 28 kodunu taşıyorsanız siz başvuru yaptığınızda size Not 1 uyarısını veriyor sistem.

Peki, bu not 1 uyarısı nedir:

28-Talim ve Terbiye Kurulunun 12/05/2006 Tarih ve 133 Sayılı Kararı gereğince, daha önce uygulamadan kaldırılan "İş Eğitimi (İş ve Teknik Eğitimi, Ev Ekonomisi, Ticaret)" alan öğretmenliğine kaynak fakültelerin ilgili bölümlerine 2006-2007 öğretim yılı ve öncesinde kayıt yaptırdığını belgelendirenler.

1-Şimdi gelelim 2. Açıklama ya : Başında 1 kodu olanlara ise başvuru ekranında bölümünü girdikten sonra gelen uyarı şu şeklidedir:

"Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans", Milli Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurulu İşbirliği ile açılan "Pedagojik Formasyon" vaya 33 kredilik "İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifika" programından herhangi birini başarı ile tamamladığını belgelendirenler.

Bu özel şartları taşıyanların sayısı ise azami 30 kişidir. MEB sıralama sistemi bölümlerin toplam KPSS 10 puanını almış kişileri hesaplarken bu özel şartları hesaba katmadığından total sayıyı vermektedir. Bu duruma göre en az 356 kontenjan açık oluşacaktır.

Sonuç olarak 2011 yılı atamalarında olduğu gibi bu hakkın tekrar BÖTE, TEF ve MEF mezunlarına 3. Öncelik olarak verilirse bu açık kapatılacaktır. BÖTE, TEF ve MEF mezunları zaten 4 yıl süren fakülte öğrenimi sürecinde aldıkları teknik alt yapı donanımı bu alan için uygundur. Talim ve Terbiye Kurulu üyeleri de böyle düşünmüş olacak ki 2011 yılı atamalarında açık sayısı genel branşlar içinde 6. Olan ve yaklaşık 8000 açığı olan bu bölüme en yakın olarak BÖTE, TEF ve MEF alanlarını kaynak göstermişlerdir.

Biz bu hakkın 2012 yılı atamalarında da devam etmesini ve bunun sadece 2011 yılına ait bir seçim yatırımının ötesine geçip ülkemiz için bir eğitim yatırımı olmasını istiyoruz.

BÖTE, TEF ve MEF Mezunları

tesat
Aday Memur
30 Ocak 2012 15:06

önceki başlık nerde arkadaşım ???

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:07

O başlık kapandı neden kapandı anlamadım ama mücadeleye buradan devam ediyoruz.

hilalalal
Şube Müdürü
30 Ocak 2012 15:07

arkadaşlar destek.

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:09

Bu haklı mücadelede sesimizi duyurmak adına elimizden geleni yapacağız.

Olumsuz olaylar bizi yıldıramaz!

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:14

Anlayamadığım şey diğer başlık neden kapandı?

ek.bilisim
Şef
30 Ocak 2012 15:16

diğer başlık tartışmaya kapatılmış. Anasayfadan konuya yine ulaşılıyor.

Editörler belki tartışma olmasın diye kapatmış olabilir...

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:17

TTK kararına göre 3. öncelikli branşlar aşağıda verilmiştir:

Ahşap Teknolojisi, Aile ve Tüketici Bilimleri, Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, El Sanatları Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Görsel Sanatlar/Resim, Grafik ve Fotoğraf, İnşaat Teknolojisi, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Makine Teknolojisi, Matbaa, Metal Teknolojisi, Metalurji Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Muhasebe ve Finansman, Plastik Teknolojisi, Sanat ve Tasarım, Seramik ve Cam Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri

tesat
Aday Memur
30 Ocak 2012 15:18

nasıl kapanır ya arkadaşlar başka bi başlık açmışlar asılsız idaalar falan diye aile tüketici bilimleri 2006-2007 sonrası na da 1. öncelik hakkı versinler falan...ya tamam versinler diğerleri 1. öncelikken sırf bir yıl geç kayıt oldukları için aynı dersleri gördükleri aynı diplomayı aldıkları halde ortada gerçekten bir haksızlık var denebilir. ama zaten o bölüm de kapandı bunlar hepsi topu topu 386 kişiyse hadi hepsi atandı diyelim. ağustosta 1000 alım olduğunda yılda 100 mezun vere endüstriyel teknoloji öğretmeliği mi kapatacak bu açığı...........

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:20

Bizim amacımız tartışma değil zaten. Biz 2011'de verilen 3. öncelikli hakkını istiyoruz çünkü bu branşa verilen 386 kadro boş kalacak MEB burada bilerek ya da bilmeyerek hata yaptı tek amacımız bu sesimizi duyurmak.

ek.bilisim
Şef
30 Ocak 2012 15:21

Evet bizim AMACIMIZ BİR ÖNCEKİ HAKKIN TEKRAR VERİLMESİ

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:23

Aile tüketici bilimleri 2006-2007 sonrası mağdur. Bu şekilde bölünürsek hiçbir şey elde edemeyiz. 3. öncelik kapsamında onlarda var.

antepli2781
Daire Başkanı
30 Ocak 2012 15:23

çomakcıların yaptığı değilde şurada sadece 1 bölüm aek ciler bizden çok oluyor. Ya sırf bilişimciler dün bizimle yok böte yok şu yok bu mücadelesi verene kadar. bu işe sırf kendiler kollarını sıvasa girse şimdiye olurdu 3. öncelik. başkada birşey demiyorum

antepli2781
Daire Başkanı
30 Ocak 2012 15:26

wfant hocam onlar senin gibi düşünmüyor bizim 2007 den sonrası girenler de 1. öncelik olmalı diyor. Ama bir atama olsa en az 200 bilişimci atanacak. Nerede hocam bu adamlar. kaçtanesi burada sayın 20 tane çıkacakmı?

wfant
Genel Müdür
30 Ocak 2012 15:28

Hocam bilişimciler face de sanırım orada bu işle uğraşan var ama üzülerek söylüyorum yeterli değil.

tesat
Aday Memur
30 Ocak 2012 15:36

güncel...

ek.bilisim
Şef
30 Ocak 2012 16:04

güncel

hilalalal
Şube Müdürü
30 Ocak 2012 16:10

destek. arkadaşlar haydi. herkes kendi payına düşeni yapsın.

nil_sila
Aday Memur
30 Ocak 2012 16:20

destekkkk

gazimakina
Genel Müdür
30 Ocak 2012 16:25

Yök başkanı geçen atama döneminde açığı kapatmak adına farklı branşlardan atamalar olacağını söylemişti.Şimdi bizi kılavuzdan çıkarmaları çok saçma.

antepli2781
Daire Başkanı
30 Ocak 2012 16:38

destek

Toplam 236 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi