Editörler : F16 Gökçen
07 Kasım 2008 16:13

ilahiyat önlisans mezunu nasıl dgs ile ılahiyat mezunu olabilir

selamun aleyküm oncelikle esim ilahiyat önlisans mezunu dgsye girip ilahiyat mezunu olmak istiyor fakat ne yapmamız gerekiyor hiç bilgimiz yok yardımcı olursanız seviniriz selametle

ankara25
Memur
07 Kasım 2008 20:15

dgs sınavına mayıs ayında müracat edersin.ilitam için.ankara üniversitesi ilahiyat lisans tamamlama bölümü.temmuzda sınav. sözel puan + diploma puanının %50 si ile girebilirsin.

ankara25
Memur
07 Kasım 2008 20:18

2yıl okursun.yıllık ortalama 1.700 ytl ödersin.sonra mezun olabilirsen 4 yıllık ilahiyat mezunu olursun.

ESLEM 2132
Aday Memur
07 Kasım 2008 22:25

ben oldumda ne oldu..

ömer sarılar
Aday Memur
08 Kasım 2008 12:01

ilitam nedir peki

nurulhak
Daire Başkanı
08 Kasım 2008 14:10

ankara ünv. lisans tamamla programıdır

iki yıllık bir sürec harclığı oldukca yüklü ama bence bir nimet.cunku bitirince ankara ilahiyat fakultesinin diplomasını veriyorlar örgün okuyanlarla hiç bir farkı yok

ömer sarılar
Aday Memur
08 Kasım 2008 21:29

PEKI AMA DGSDE NE YAPMAK HANGI SORULARI COZMEK GEREKIYO

ankara25
Memur
09 Kasım 2008 16:31

sözel ve sayısal var.ama sen ilitama girmek için sözeli yapacaksın.sözelde sadece türkçe,anlatım bozukluğu,paragraf soruları var.sayısal yaparsan çarpanı çok düşük.önemli olan sözel netin.

ebu-fisar
Müsteşar Yardımcısı
09 Kasım 2008 18:00

ilitam ankara üniversitesi ANKUZEM (ankar üniv. uzaktan eğitim) sisteminin bir programıdır. açılımı İLahiyat Lİsans TAMamlamadır.

dgs sınavıyla öğrenci alır. dgs sınavı 80 türkçe 80 matematik olmak üzere iki bölümden oluşur.

ilitam merkezi yerleştirme ile öğrenci almaz. ancak dgs puanına diploma notunun yüzde 50si ilave edilerek oluşturulacak puan ile başvuru kabul eder ve öğrencileri kendisi puanlama sistemiyle KENDİSİ seçer.

ilitamın eğitim süresi 2 yıldır. ilahiyat önlians mezunları ilitamı okuyarak lisans mezunu alırlar ve örgün eğitim yapan üniversitelerini mezunları ile aynı haklara sahiptirler.

bunun yanı sıra ilitam bir özel üniversiteden çok daha pahalı bir okuldur. yıllık yaklaşık 1,800,00ytl eğitim ücreti vardır.

taban puanı geçen sene 282, bu yıl ise 287 idi. dolayısıyle talep artışı sebebiyle puanları yükseliyor.

yurtiçi 700 yurtdışı 50 olmak üzere iki yıldır 750 kişi alıyor. bir değişiklik olmaması halinde önümüzdeki yılda 700+50 olmak üzere 750 kişi alması bekleniyor.

akllınıza takılan başka sorular olursa onları da cevaplamaya çalışalım inşaallah.

ebu-fisar
Müsteşar Yardımcısı
09 Kasım 2008 18:03

dgs sözel ve sayısaldan oluşuyor. ve ikisi de puana etki ediyor ---ankara25---inki yorumdan öte bir şey değil bu yıl bir arkadaşım bu yorumlar yüzünden yerleşemedi...

bu yorumlar genel olarak değil de bireysel olarak yapılsa o zaman faydalı olabilir ama bir genelleme sonucu yapılan yorumlar da özellikle istisnalara yazık oluyor...

dikkat etmek lazım

ankara25
Memur
09 Kasım 2008 22:00

sözel sorusunun puanı kaç acaba,sayısal soru puanı kaç?ebu fisar yorum diyosunda. sözelci için soruyorum.

ebu-fisar
Müsteşar Yardımcısı
09 Kasım 2008 22:50

hocam çarpanlarını tam olarak bilmiyorum ama bildiğim şey şu

dip notu 50 olan vatandaş sözelin tamamını yapsa yani 80 neti olsa yerleşemiyor. bu arkadaşın notu mesela 70 olsa yerleşir ama...

dolayısıyla dip notu mesela 70 olan adamın sayısal yapmasına gerek olmayabilir..

ama herkesin dip notu 70 değil ki..

benim yorumların genel olarak değilde bireysel olarak yapılması meselesi bu....

mesela ömer kardeşimiz eşinin notunu yazsaydı o zaman matematiğe gerek yok desek o olurdu....

bilmem anlatabildim mi...

bu konuda biz başka başlıklarda da epey tartıştık o yüzden ifadelerim sert olduysa kusura bakmayınız...

ömer sarılar
Aday Memur
10 Kasım 2008 00:20

oncelıkle herkese ılgılerınden dolayı tesekkur ederım faydalı bılgıler aldım esımın dıploma notunu tam olarak bılmıyorum ama 50 ıle 60 arası olsa gerek ve anladıgım kadarıyla kazanabılmek ıcın baya ugrasması gerekecek konuyla pek alakalı degıl ama sımdı bız dıyanette calısabılmek ıcın ne yapmalıyız sanırım dgs bıze bıraz uzak bır hedef olucak cocukla ders calısması ımkansıza yakın cunku ne yapmalıyız kı dıyanette bı ış bulabılelım

ankara25
Memur
10 Kasım 2008 09:58

ebu fisar ben 2 senedir giriyorum dgs ye.sıkıntı puanlama değil.sorun dışarda çok fazla mezun var.talep fazla.yeterli kontenjan yok.

ömer sarılar
Aday Memur
10 Kasım 2008 17:43

ankara 25 sen kaç puan alıyosun ıkı senedır

ankara25
Memur
10 Kasım 2008 21:30

ilk sene 282,036 idi. yedek 32 deydim.282,500 girilmişti.busene puanım düşüktü.10 tane boş bıraktım. sözelden.bu sene 288 ile girildi.

ed_deva
Genel Müdür
11 Kasım 2008 15:26

ankara25 kardeşim, acaba diploma puanınızı ve netlerinizi yazmanız da mümkün mü?

kardelen87
Aday Memur
11 Kasım 2008 16:38

sözelden girenler için türkçe 3\ mat 0.5 puan bir soru ama şunu unutmayın herkes türkçe yapabiliyor önemli olan diğerlerine fark atıp öne geçmek buyüzden matematiğin puanını küçük görmeyin derim

nurulhuda
Aday Memur
11 Kasım 2008 19:51

doğru söylüyorsun kardelen benimde diploma derecem ortaydı.71 net sözelin yanında 45 matematikle ilitama girebildim.çok harika bir duygu kazanmak...ayrıca matematikte hiç zor değil geçmiş yıllarda çıkmış sorular anahtar

ed_deva
Genel Müdür
11 Kasım 2008 22:47

netleriniz çok güzel nurulhuda kardeşim, puanınız örgün eğitime de yetecek derecede gelmiştir sanıyorum. zira hesaplarıma göre istediğimi üniversiteye yerleşebilmem için benim de 42 sayısal ve 70 sözel net yapmam gerekiyor.

aysennur
Şef
18 Kasım 2008 17:54

Selamün Aleyküm..

DGS hakkında bir kaç soru soracaktım, bazıları bu konuda cevaplanmış zaten.. Bilen arkadaşlar şu konularda da yardım edebilirse sevinirim..

Ben bu yıl önlisans 2. sınıfı okuyacağım. Sonra DGS ye de girmek istiyorum.

- DGS için başvurular Mayısta, Sınav Temmuzdaymış galiba, Aof yıl sonu sınavı da Haziranda oluyor.. Mayısta DGS ye başvurmalı mıyım ya da başvurabilir miyim? Yoksa mezuniyetten sonraki yıl mı başvurabilirim?

- Diploma notu nasıl hesaplanıyor?

- Ve, Matematik yapıp-yapmamaya ihtiyaç konusu konuşulmuş. Ben de matematikle aram iyi olmadığı için az-çok bir tahminde bulunmak istiyorum;

Benim 1. Sınıf derslerimin başarı notu ortalaması 79..

Takriben 2. sınıftan da 80 kadar olursa, DGS de ne kadar matematik yapmam gerekir acaba?

Şimdilik bu kadar :)

Toplam 56 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi