Editörler : Pangaea
15 Nisan 2012 12:27

İhtiyaç Kabotaj Kanunu'nu Devletçilik Almış

İhtiyaç modüler set soru bankasında kabotaj kanununu milliyetçilik ve devletçilik almış.Sadece milliyetçilik olmayacak mı ? Dersane hocalarına sordum onlarda benim gibi düşünüyor .Türkiyenin devletçi politikası 1930 dan sonra başladı, diyorlar ...

horhoto
Yasaklı
15 Nisan 2012 12:47

devletçilik eşittir sosyal devlet ilişkisi denilebilir bu sebeptendir ki kabotaj kanunun da ticaret yapma hakkında yabancı tuccarlara ayrıcalık taşıyordu bu kanunun ticaret yapma hakkı türk kara sularında türk tüccarlara tanın dı burda kafa karışabiliyor ama devlet ekonomik hayata müdahale edip var olan bir durumda değişiklik yapıyor

devletçilik sadece devletin fabrika açması degil burda yanlış yapılabiliyor

cirrocumulus
Daire Başkanı
15 Nisan 2012 13:13

hocalarınız yanlış biliyor.

kabotaj hakkının yabancıların elinden alınması, devletçilik ilkesi doğrultusundadır. hortotonun açıklamalarına katılmaktayım.

milliyetçilik zaten var.

ece_kimya
Başbakan Müsteşarı
15 Nisan 2012 13:18

ooo o kadar çok çelişkiler var ki,biri 5 yıllık planı 1933te başlatmış,biri 1935 te,

kabotajı bende hem devletçilik hemde milliyetçilik diye biliyorum.

emineayaz86
Aday Memur
15 Nisan 2012 16:59

hangi ilkelerle ilşkili olduğu söylenebilir diye sorarsa hem milliyetçilik hem devletçilik.. Hangileriyle Doğrudan ilşkilidir ? diye sorarsa sadece milliyetçilik dersiniz :) sıkıntı yok arkadaşlar

ormancı2009
Aday Memur
15 Şubat 2013 19:25

2012 kpss soru bankası fem akademi sayfa 299daki 2.soru: kabotaj kanununun yürürlüğe konulmasını halkçılık ilkesiyle ilgili olduğunu belirtmiş.

nevadalı
Yasaklı
15 Şubat 2013 19:40

paylaşım için teşekkürler,tam zamanında.

ormancı2009, 11 yıl önce

2012 kpss soru bankası fem akademi sayfa 299daki 2.soru: kabotaj kanununun yürürlüğe konulmasını halkçılık ilkesiyle ilgili olduğunu belirtmiş.

biolog0721
Aday Memur
16 Şubat 2013 18:20

kabotaj kanunda " belli yerlerde taşaclğ sadece devlet yapar" ibaresi bulunaktadr bu da devletçili

deme be
Kapalı
09 Mart 2014 10:57

up

asicadı_06
Daire Başkanı
10 Mart 2014 01:40

ekonomı tıcaretle alakalı olan hersey devletcılıge gırer tarıhe takılmayın ona kalırsa sıze bır soz verıyor hangı ılkeyle ılgılı dıyor yılına bakarsak yanılır kalırız devletcılık tabıkıde kabotaj kanunu

kcagri
Kapalı
10 Mart 2014 01:44

Nasıl devletçiliğe giriyor Allah aşkına yapmayın ya .

1930 yılından sonra yapılan işler devletçilikle alakalıdır .

1930 öncesinde devletçilikle iligi birşey yok

asicadı_06, 10 yıl önce

ekonomı tıcaretle alakalı olan hersey devletcılıge gırer tarıhe takılmayın ona kalırsa sıze bır soz verıyor hangı ılkeyle ılgılı dıyor yılına bakarsak yanılır kalırız devletcılık tabıkıde kabotaj kanunu

kcagri
Kapalı
10 Mart 2014 01:49

yorumları okudukça şok oluyorum .

yoksa ben mi yanlış biliyorum .

1930 öncesinde devletçilikle ilgili hiç birşey yok .1930 dan sonraki uygulamalar devletçilikle alakalı .

Bazı arkadaşlar karıştırıyor sanırım .

MİLLİLEŞTİRME , YATIRIM , DEVLET TARAFINDAN

kabotaj kanunu 1926 değilmi kardeşim . EEEE baktığın zaman bunun KESİNLİKLE DEVLETÇİLİKLE ALAKASI YOK

asicadı_06
Daire Başkanı
10 Mart 2014 14:32

Kabotaj kanunu test cozeker milliyetcilik ve devletcilik die gecior ama milliywtcilik konusunda gecio yabliz hangileriyle ilgilidir die soruldnd isin icine devletcilikte giriyor

asicadı_06
Daire Başkanı
10 Mart 2014 14:37

Devletcilik devlet ozel ekonomiye mudahalsi ve ekonomide tam bagimsizliktr kabotaj milliyetcilikle ilgili ama dogrudsm ilgili diye sorulduğu nda milliyetcilik hangisiyle ilgisi vardir dendiginde kabotajinda bir kusmindz ekonomi ve devlet mudahalesi oldugu icin ikiside oluyor cevabta ama dogrufan derse milliyetcilik biraz karisik yani

veysiji
Aday Memur
04 Ağustos 2014 11:36

Halkın mutluluğu ve refahı için devlet tarafından yapılan bütün ekonomik yatırımların devlet eliyle yapılmasıdır. Ekonomik alanda yapılan tüm devrimler ( kabotaj kanunu ve aşar vergisinin kaldırılması dışında) devletçilikle doğrudan ilişkilidir.

http://www.sosyalbilgiler.gen.tr/forum/5-unite-ataturkculuk-216/ataturk-ilkeleri-2534/?wap2

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi