Editörler : supporters.
«6789101112131415161718

mehmet343506
Memur
05 Şubat 2021 19:19

İngilizce barajı için duyum alan var mı acaba. Benim hislerine göre yeniden 65 e yükseltilecek.

2018docentadayı
Aday Memur
08 Şubat 2021 01:44

Merhaba Arkadaşlar,

Herkese kolaylıklar diliyorum.

iki sorum olacak.

1.Doktora ve yüksek lisans tezlerimize yapılan atıfları puanlandıracak mıyız?

2. DBS başvuru sayfasını 2 gündür açamıyorum. Aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Saygılarımla...

anwesend
Memur
13 Şubat 2021 10:48

Sıkça sorulan sorular:

18. Soru: Atıflarla ilgili puan hesaplama nasıl yapılır?

Cevap: Her yayın, kendisine atıf yapılan bir eserde kaç defa atıf yapıldığına

bakılmaksızın bir defa atıf puanı alır. Farklı bir eserde yapılan atıf için de ayrıca atıf

puanı alınır.

Hocam bu konuda net bir açıklama olmamakla birlikte, "her yayın" ibaresi atıf doktora sonrası veriliyorsa atıflardan puan alabilir sonucu çıkıyor...Sonuçta doktora da bir yayın. Önemli olan atıfın verildiği yayının indeks değeri...

2018docentadayı, 3 yıl önce

Merhaba Arkadaşlar,

Herkese kolaylıklar diliyorum.

iki sorum olacak.

1.Doktora ve yüksek lisans tezlerimize yapılan atıfları puanlandıracak mıyız?

2. DBS başvuru sayfasını 2 gündür açamıyorum. Aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Saygılarımla...

Mete Özdikici
Kapalı
17 Şubat 2021 19:37

*** BU DOÇENTLİK SİSTEMi TIKANIR, TIKANMIŞTIR DA! ***

Jüri ve bilirkişi sayısındaki yetersizlik ve müracaat sayılarındaki artış nedeniyle yığılmalar ve süreçte birkaç yılı bulabilecek gecikmeler olmaktadır. Bu durum başta aday olmak üzere bütün ilgililerde performans kaybına yol açmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Komisyon ve kurul toplantıları yapıldığı gün ÜAK sitesinde duyurulmalıdır.

2. Doçent adayı DBS sayfasında müracaatının safahatını görebilmelidir.

3. Jüri veya bilirkişinin rapor giriş son tarihi ve girildiği tarih aday tarafından izlenebilmelidir.

4. Jüri ve bilirkişiler bilgisayar ortamında tespit edilmeli, manuel müdahale olmamalıdır.

5. Bir jüri veya bilirkişinin elinde aynı anda 3'ten fazla dosya olmamalıdır.

6. Jüri inceleme süresi 30 günden 15'güne, bilirkişi inceleme süresi ise 15 günden 7 güne düşürülmelidir.

7. Jüri sayısı 7'den 5'e indirilmelidir. Yedek jüri olmamalıdır. 3 olumlu görüş yeterli olmalıdır.

8. Jüri sayısı çeşitli nedenlerle 5'ten 3'e kadar düşse bile yeterli çoğunluk olan 3 olumlu görüş varsa doçentlik için yeterli kabul edilmelidir. Eğer 2 olumlu, 2 olumsuz görüş olursa en kıdemli profesörün olduğu tarafa göre karar alınmalıdır.

9. Adalet Bakanlığı incelemesi gereksiz zaman kaybıdır. Halihazırda kamuda çalışan adaydan ilave belge istemeye gerek kalmamalıdır.

10. Bu tıkanmayı görüp çözüm bulması gereken yetkili kurumlar ivedi kararlar almalıdır.

Mete Özdikici
Kapalı
18 Şubat 2021 02:28

ETİK İNCELEME İÇİN

3 kişiden oluşan bilirkişi incelemesinde ise, karar oy birliği ile değil yeter çoğunluk olan 2 ile verilebilmelidir.

Mete Özdikici
Kapalı
18 Şubat 2021 07:26

KOMİSYON ve KURUL TOPLANTI SIKLIĞI ARTIRILMALIDIR...

Komisyon ve kurul toplantıları sanal ortamda yapıldığından, toplantı sayısı

1.5-2 ayda 1 değil, 2 haftada 1 ve düzenli olarak yapılmalı; aynı gün ÜAK

sitesinde duyurulmalıdır.

stella22
Aday Memur
21 Şubat 2021 17:22

Merhaba,

Yeni dbs sisteminde makaleler, kitaplar vs sisteme girdiğim ve puanlanan her şey anasayfamda gözüküyor ama anasayfadaki atıflar kutusu boş olarak görünüyor. Anasayfada atıflarını görebilen hocalarımız varsa yardım rica edeceğim. Herkese başarılar.

soners87
Memur
21 Şubat 2021 18:40

Anasayfadaki verilerin pek bir önemi yok. Onlar giriş ekranında size görünen şeyler. İlerde muhtemelen düzeltilir. Önemli olan özgeçmiş ve beyanname kısımları.

2021 Şubat Doçentlik başvurusu başlığından daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.

stella22, 3 yıl önce

Merhaba,

Yeni dbs sisteminde makaleler, kitaplar vs sisteme girdiğim ve puanlanan her şey anasayfamda gözüküyor ama anasayfadaki atıflar kutusu boş olarak görünüyor. Anasayfada atıflarını görebilen hocalarımız varsa yardım rica edeceğim. Herkese başarılar.

aki09
Aday Memur
21 Şubat 2021 21:27

Sayın hocalarım, öncelikle yeni dönem hepinize hayırlı olsun.

Acaba Mart 2020'de (benim gibi) başarısız bulunup, bu dönem başvuracak adaylar var mı aranızda?

"Müracaat dönemi esas alınmak suretiyle en erken izleyen üçüncü dönem" açıklamasını farklı yorumlayan arkadaşlar olduğunu hatırlıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Aydın Kayadibi
Aday Memur
21 Şubat 2021 23:06

Merhabalar arkadaşlar başvuru sonlandır kısmına geldiğimizde beyanname ön izleme butonuna basıyorum bütün yayınlarım beyannamede NULL şeklinde yazıyor. Bu hata ile başka karşılaşan arkadaşım var mı? Çaresi nedir.

Sinef_20
Aday Memur
22 Şubat 2021 02:07

Merhabalar,

Başvuru esnasında makale eklerken makalede akademisyen dışında olanlar için (örneğin lisans öğrencisi) manuel ekleme seçeneği olduğu yazılıyor kılavuzda. Ama ben sistemde göremedim yazar ekleme işlemi sırasında ne manuel ekleme seçeneği ne de akademisyen dışında bir seçenek göremedim. Benzer durumu yaşayanlar var mı?

22 Şubat 2021 12:16

MERHABA BİLDİRİ EKLERKEN YAYINLANMIŞ- YAYINLAMAMIŞ ŞEKLİNDE KUTUCUKLAR ÇIKIYOR.

22 Şubat 2021 12:18

MERHABA BİLDİRİ EKLERKEN YAYINLANMIŞ- YAYINLAMAMIŞ ŞEKLİNDE KUTUCUKLAR ÇIKIYOR.

stella22
Aday Memur
23 Şubat 2021 01:13

çok teşekkürler hocam:)

soners87, 3 yıl önce

Anasayfadaki verilerin pek bir önemi yok. Onlar giriş ekranında size görünen şeyler. İlerde muhtemelen düzeltilir. Önemli olan özgeçmiş ve beyanname kısımları.

2021 Şubat Doçentlik başvurusu başlığından daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.

katsumato23
Kapalı
23 Şubat 2021 04:04

Bu konuda başvuru yapabilenler var mı (Mart 2020'den). Ben de 2-3 başarısız oldum, jürinin öznel (sözde özgünlük) değerlendirmesiyle. Sistem Etikten kalanlarla aynı duruma düşüyor bizi. Bu cidden büyük haksızlık. 1 yıl bekliyoruz boşu boşuna. Şu an bile 5-6 yayınım oldu ek olarak.

aki09, 3 yıl önce

Sayın hocalarım, öncelikle yeni dönem hepinize hayırlı olsun.

Acaba Mart 2020'de (benim gibi) başarısız bulunup, bu dönem başvuracak adaylar var mı aranızda?

"Müracaat dönemi esas alınmak suretiyle en erken izleyen üçüncü dönem" açıklamasını farklı yorumlayan arkadaşlar olduğunu hatırlıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

üye159
Aday Memur
23 Şubat 2021 17:51

Merhaba,

Ben de Mühendislik Temel alanından başvuru yapmak istiyorum. Forumlardaki yazılar arasında kayboldum. Bilgisi olan kişilere danışmak istediğim birkaç husus var. Cevap veren olursa çok minnettar olacağım.

1- Yayın yaptığım, SCI gibi indeksli dergilerin Akademik teşvikte başvurulan-UBYT Dergi listesinde taranıyor olması mı gerekiyor?

2- Başlıca eserimin SCI-E mi olması gerekiyor, SSCI olsa olmaz mı?

3- Yayın yaptığım bir derginin WOS alan bilgisinde sadece 'occupational health' yazılı. Çalışma alanımın anahtar kelimesinin de WOS alan bilgisiyle örtüşmesi mi gerekli? mesela air transport veya transport mutlaka yazılı olmalı mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

aki09
Aday Memur
24 Şubat 2021 16:06

Üçe ikinin acısını bilirim hocam :) Mayıs'a kadar sabırlar dilerim.

katsumato23, 3 yıl önce

Bu konuda başvuru yapabilenler var mı (Mart 2020'den). Ben de 2-3 başarısız oldum, jürinin öznel (sözde özgünlük) değerlendirmesiyle. Sistem Etikten kalanlarla aynı duruma düşüyor bizi. Bu cidden büyük haksızlık. 1 yıl bekliyoruz boşu boşuna. Şu an bile 5-6 yayınım oldu ek olarak.

bankacıyız.biz
Aday Memur
24 Şubat 2021 22:10

hocalarım, bu yöksiste 2 yıl kaydı olmayanlar için ne dosyası yükleniyor. Biliyor musunuz

PhDCe
Şef
25 Şubat 2021 12:57

bu işin en güzel çözümü standarta bağlamak

her dergi, konferans, kitap, vb için puanı merkezi sistem oluştursun

jüriler sadece beyanlar doğru mu baksın

puanına göre otomatik olarak doçent ol

hemde kimseye haksızlık yapılmaz

Mete Özdikici, 3 yıl önce

*** BU DOÇENTLİK SİSTEMi TIKANIR, TIKANMIŞTIR DA! ***

Jüri ve bilirkişi sayısındaki yetersizlik ve müracaat sayılarındaki artış nedeniyle yığılmalar ve süreçte birkaç yılı bulabilecek gecikmeler olmaktadır. Bu durum başta aday olmak üzere bütün ilgililerde performans kaybına yol açmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Komisyon ve kurul toplantıları yapıldığı gün ÜAK sitesinde duyurulmalıdır.

2. Doçent adayı DBS sayfasında müracaatının safahatını görebilmelidir.

3. Jüri veya bilirkişinin rapor giriş son tarihi ve girildiği tarih aday tarafından izlenebilmelidir.

4. Jüri ve bilirkişiler bilgisayar ortamında tespit edilmeli, manuel müdahale olmamalıdır.

5. Bir jüri veya bilirkişinin elinde aynı anda 3'ten fazla dosya olmamalıdır.

6. Jüri inceleme süresi 30 günden 15'güne, bilirkişi inceleme süresi ise 15 günden 7 güne düşürülmelidir.

7. Jüri sayısı 7'den 5'e indirilmelidir. Yedek jüri olmamalıdır. 3 olumlu görüş yeterli olmalıdır.

8. Jüri sayısı çeşitli nedenlerle 5'ten 3'e kadar düşse bile yeterli çoğunluk olan 3 olumlu görüş varsa doçentlik için yeterli kabul edilmelidir. Eğer 2 olumlu, 2 olumsuz görüş olursa en kıdemli profesörün olduğu tarafa göre karar alınmalıdır.

9. Adalet Bakanlığı incelemesi gereksiz zaman kaybıdır. Halihazırda kamuda çalışan adaydan ilave belge istemeye gerek kalmamalıdır.

10. Bu tıkanmayı görüp çözüm bulması gereken yetkili kurumlar ivedi kararlar almalıdır.

Ozgurde
Şef
17 Mayıs 2021 20:30

Bunları yazmaya gelmiştim ama siz çok önce davranmışsınız. Ağzınıza sağlık hocam!

Yani anlayamıyorum bu tetenekliği. Yayın evi uluslarası yayınevi kriterlerini karşılamış, bunu belgelemiş. Siz hala kalkıp ulusal diye emeğinizi ve puanınızı harcıyorsunuz. Bu artık dikkatli ya da temkinli olmak değil, başka bir şey.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Arkadaşlar neden uluslararası yayınlarınızı ulusal olarak puanlıyorsunuz? Hukuk dışı iş yapmış oluyorsunuz. Hukuk açık:

Uluslararası Yayınevi: En az dört yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500?e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan yayınevi.

Jüri bunu saymaz ise idare mahkemesinde dava açarsınız. O da haddini öğrenir. Bu ne yahu çadır devleti mi, muz cumhuriyeti mi burası. Şartlar belli, bu şartlara herkes uymak zorunda.

Bir jüri üyesi, uluslararası dergiden atıf alan bir adayı, o atıfı ulusal belirttiği için yanlış beyandan etiğe verdi. Evet, aday kendi puanını düşürmesine rağmen, jüri adayı suçladı neden yanlış beyan veriyorsun diye. Lütfen jürilere bu kadar teslim olmayın. Şartlara göre hareket edin.

Biz neden kendimizden taviz veriyoruz? Jüriler kurallara uymayı öğrensin. Siz böyle yaptıkça jüriler sizden sonra gelen adayları daha çok ezecekler. Bu sefer jüri çıkacak ben İngilizce olmayan hiç bir yayını uluslararası saymam diyecek. O zaman ne yapacaksınız? Tüm kongreleriniz, makaleleriniz, kitap bölümleriniz hiç olacak.

Selamlar, saygılar herkese...

Toplam 360 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi