Editörler : E.Kayı Han

buzmavisi176
Kapalı
14 Eylül 2017 00:53

Ayhan OĞAN 2019 seçimlerinde ohal komisyonunun vereceği kararların etkisinden bahsediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=uuy5iqjuRt8&feature=youtu.be

körflanş
Aday Memur
14 Eylül 2017 14:17

Kimsenin moralini bozmak ümidini kırmak istemiyorum ancak Ayhan oganın görüşü ve hükümetin açılım yapacağını iddia eden arkadaşlara realist bir kaç önerim olacak;

1- Hükümet seçim öncesi açılım yapacak olsaydı refarandumda yapardı. kendisi açısından çok daha kritik ve faydalı açılım olurdu.

2- hükümet kendisi yapacağı açılımı neden komisyona yaptırsın, kendisinin karar vererek attığı insanları komisyon şu kadar kişiyi haksız atmışsınız diye geri çevirdiğinde bunun hükümete faydası ne olacak

3- hükümet kendi açısından fetöyle mücadeleyi samimi bir şekilde yürüttüğüne inanıyor. ve bütün kararlar bu bakış açısıyla alınıyor. hatırlayın yetkililerin atılanlardan yüzde biri bile masum değil çıkışlarını, onlara göre ihraç edilen yüz binin üstündeki insanın tamamı kendilerince belirledikleri kriterlere göre fetöyle iltisaklı yada irtibatlı, hasbel kader komisyon kararı ile geri dönebilecek öğretim görevlilerini anadoludaki küçük üniversitelere yada kamu görevlilerinin başka kurumlarda görevlendirilmelerine ilişkin düzenlemeler bu görüşün yansıması

4-zaten kendilerine bir şekilde ulaşmayı başaranlardan masumiyetine kanaat getirdiklerini khk ile iade ettiler, ilgili mercilere ulaşmadan iade edilen olduğunu sanmıyorum.

5- komisyonun aym ve aihm açısından iç hukuk yolu oluşturarak zaman kazanma ve toplum/taban baskısına karşılık olarak kurulduğunu düşünüyorum.

6- öyle aman aman sayıları binleri onbinleri bulacak bir iade beklentisine girmek hayalcilik olur. tamamı memurlardan oluşan ve hükümete bağlı bir komisyonun hükümetin belirlediği kriterlerin dışına çıkması çok mümkün görünmüyor.

7- Komisyon kararlarına karşı idare mahkemesi esas incelemesini sadece komisyonun kararı üzerinden yapacağını da unutmayalım. Yani başbakanlığa yada bakanlığa yaptığı idari işlemden dolayı husumet yöneltemeyeceğiz. Bu şu demek komisyonun red kararı yerindedir yada değildir şeklinde karar verecek.

8- Nihai olarak hakkımızda alınmış olan ihraç kararı başından sonuna kadar siyasi bir karardır. konusu suç teşkil etmeyen kriterlere dayandığı için khk ile alınmış ve hukuksal denetim dışına çıkarılmıştır. dolayısıyla böyle bir kararın bozulmasını komisyon yada mahkeme ile değil yine siyasi olarak çözüleceğini düşünüyorum. ya mevcut siyasi irade vicdana gelip geri alacak yada ileride muhtemel iktidar değişikliklerinde konu yeniden ele alınacak

9- bir çoğumuz için yıkım olan bu sonucu kabullenmek sabretmek çok zor biliyorum ancak olaylara realist olarak yaklaşıp hayata devam etmek zorundayız.

NOT: Biliyorsunuz bizim durumumuzda olanlar için devlet büyüklerimiz "gitsinler özelde iş yapsınlar" demişti. Bursada yaşıyorum bir yıldır özelde iş bulamadım. bulduklarımda ihraç edildiğimi söylediğimde vazgeçtiler. Aranızda gerçek mağdur ve fetöyle irtibatı olmayan arkadaşlardan birlikte birşeyler yapmak isteyenler özelden irtibata geçsinler. kafamda bir kaç iş var ve ortağa/arkadaşa ihtiyacım var.

buzmavisi176, 7 yıl önce

Ayhan OĞAN 2019 seçimlerinde ohal komisyonunun vereceği kararların etkisinden bahsediyor.

kolaykolay
Aday Memur
14 Eylül 2017 15:25

slm serdar bey aynı şeyleri duyuyoruz. Bende aynı fikirdeyim.

Serdar çelik, 7 yıl önce

Komisyon

Sendika dernek vb. Yerlere uyelik sonlandirma 15 temmuz oncesi mi sonrasi mi buna bakcak diyorlar

Banka cagri zamanlari toplu para yatirma ev satma araba satma kredi cekip yatirma duzenli baska hesaplara aktarma vb. Buna bakcak

Sendika ve bankada boyle davrancak diyorlar

Herseyin en dogrusunu alemlerin rabbi yuce Allah bilir

Su bir gercekki konisyon adil ve etkin olmak zorunda vicdan.akil. sagduyu.avrupa.kalp.konum.konjektur.kamu vicdani.halk bunu istiyor..

metegkhn
Şef
14 Eylül 2017 21:36

A. Selvi konusunda buzmavisi ve siz benim yorumuma binaen yazdıysanız bunları küçük bir yanlış anlaşılma var sanırım, ben bu köşe yazarının ohal komisyonunun karar mekanizması hakkında söylediklerine pek itibar etmiyorum, eğer komisyon AİHS'ye uygun kararlar verecek olursa sizce hangi kriterler hukuki temelde uygulanabilir olur?

raksit, 7 yıl önce

Abdulkadir selviyi yillarca takip eden biri olarak gundemi cok iyi takip eden kulis bilgileri verir. Bence bir seylerin kokusunu duymustur. Turkiye. Ocaktan beri AB ile sikintilar yasiyor. AB yolu kapanmak uzere bunuda hukumet engellemek isteyecek. Ayrica 2019 secimleri var. Ikisini bir dusursek buyuk bir acilim bekliyorum. Biliyorlar bu durum cok kaybettiklerini. Birde bu gun karar gazetesinde yeni bir olusumdan bahsediyor. Suan politikadan memnun olmayanlar cepheyi cok genislettiler kazanilmasi gereken bir taraf var. Yoksa kendilerin kaybedeceklerini dusunecekler. Nokta.

körflanş
Aday Memur
15 Eylül 2017 18:31

bugün komisyonun pilot karar vermeyeceği ve herkesin durumuna göre karar vereceği açıklandı haber doğruysa ki olması gereken budur iade sayısı fazla olabilir. dün yaptığım hükümetin belirlediği kriterlerin dışına çıkmazlar/çıkamazlar yorumumun hükmü kalmayacaktır. zaten bu kadar çok mağdur oluşmasının sebebi toptancı yaklaşımla şu tarihten sonra bankada parası olanlar,sendikaya üye olanlar, bylock listesinde adı olanların tamamını incelemeden atmış olmalarıdır. bu kadar insanı hakkıyla inceleyebileceklermi bilmiyorum ama inşallah bu işlerle alakası olmayan masum insanların iadesi gerçekleşir. ama bu açıklama resmi bir yerden teyit edilmedi henüz...

15 Eylül 2017 19:43

Slm Alemlerin rabbi yuce Allah herseyin en dogrusunu bilir..

Benim acizane yorumum

Komisyon dosyalari bir aydir inceliyor

Kurumlardan belge istedi

Sendika istifa belgesi kurum gorus v.b

Komisyon mutlaka yeni hukuki kriterler belirledi

Siyasi kanat kamuoyuna farkli konusur ama icraat farkli olur ...binde bir magdur yok demek o gun icin siyasi aciklama dun dundur bu gun bugundur...

Komisyon siyasetin istegi ile sucsuzlari dondurcek yasal kriterler yumasar..

havsaroglu
Memur
15 Eylül 2017 20:37

kişisel yorum diyorsun da kurumlardan istifa belgesini istediğini nereden biliyorsun açıkla bari biz de bilelim

Serdar çelik, 7 yıl önce

Slm Alemlerin rabbi yuce Allah herseyin en dogrusunu bilir..

Benim acizane yorumum

Komisyon dosyalari bir aydir inceliyor

Kurumlardan belge istedi

Sendika istifa belgesi kurum gorus v.b

Komisyon mutlaka yeni hukuki kriterler belirledi

Siyasi kanat kamuoyuna farkli konusur ama icraat farkli olur ...binde bir magdur yok demek o gun icin siyasi aciklama dun dundur bu gun bugundur...

Komisyon siyasetin istegi ile sucsuzlari dondurcek yasal kriterler yumasar..

Unhappygirl
Memur
16 Eylül 2017 00:45

Bende okudum insallah oyle olur.

buzmavisi176, 7 yıl önce

memur1818
Kapalı
17 Eylül 2017 03:13

Komisyonun iki seçeneği var ya ilk verilen ihraç kararını onaylamak yada iadeye karar verecek.Yani buraya müracat eden herkes ihraç kararı almış ve komisyona müracaat etmiş kişiler.Komisyonda ihraç kararı 1-0 önde olacak.

raksit
Şef
17 Eylül 2017 11:09

Dun internetteki magduriyetler konusundaki kose yazilarini inceledim. A. Selvi, ahmet tasgetiren,ibrahim tayyar, albayrak ele almis. Bu yazarlar hukumete yakin yazarlar. Secimlere olumsuz taraflarini incelemis. Birde dun AB bakani AB nin devam edebilmesi gereken adimlari atacagiz dedi. Hukumet suan cesitli yerlerden sIKIstIrIlmakta. Ben ya kriterlerin degisecegini yada baska kapi acacaklarini dusunuyorum. 2019 yaklasiyor buyuk bir is yapmalilar ki kazanmalari gerekmekte. Ihraclar ve aciga almalar kendilerinin kemiklesmis oylarindan bile kayba neden oldu.

buzmavisi176
Kapalı
17 Eylül 2017 11:14

http://www.yenisafak.com/yazarlar/ergunyildirim/magduriyet-ak-partiyi-vurur-2040181

Sarkat
Genel Müdür
17 Eylül 2017 11:55

Toplu iadelere toplumun bir kısmı çok tepki gösterir.

İnşallah bu yazılar ve haberler toplum mühendisliği projesidir ve halk iadeler için yavaş yavaş hazırlanmaya çalışılıyordur.

raksit, 7 yıl önce

Dun internetteki magduriyetler konusundaki kose yazilarini inceledim. A. Selvi, ahmet tasgetiren,ibrahim tayyar, albayrak ele almis. Bu yazarlar hukumete yakin yazarlar. Secimlere olumsuz taraflarini incelemis. Birde dun AB bakani AB nin devam edebilmesi gereken adimlari atacagiz dedi. Hukumet suan cesitli yerlerden sIKIstIrIlmakta. Ben ya kriterlerin degisecegini yada baska kapi acacaklarini dusunuyorum. 2019 yaklasiyor buyuk bir is yapmalilar ki kazanmalari gerekmekte. Ihraclar ve aciga almalar kendilerinin kemiklesmis oylarindan bile kayba neden oldu.

memur1818
Kapalı
17 Eylül 2017 13:40

Arkadaşlar komisyondan ben af istemiyorum.Benim fetöşlerle hiç bir alakam yok.Bu komisyon adil ve de hakkaniyetli çalışacaksa beni göreve iade eymesi gerekir.Ben o zaman anlıyacam bu komisyonun kurulma amacını...

uysal1806
Aday Memur
17 Eylül 2017 13:47

Son zamanlarada okuduğum en mantıklı ayağı yere basan yazılardan biri. Helede yazan Ergün Yıldırım olunca bayağı ilginç olmuş. Hatta geçenlerde bir programda Nihal Bengisu Karaca bile mağduriyetler çok fazla diye isyan edercesine konuştu . Umarım bu gidişat yetkililer nezdinde bir anlam ifade ediyordur .

buzmavisi176, 7 yıl önce

http://www.yenisafak.com/yazarlar/ergunyildirim/magduriyet-ak-partiyi-vurur-2040181

Sarkat
Genel Müdür
17 Eylül 2017 14:09

Bu konuda en iyi konuşma Akp milletvekili Cuma İçten bence. Vekil olması ayrı bir önem arz ediyor

uysal1806, 7 yıl önce

Son zamanlarada okuduğum en mantıklı ayağı yere basan yazılardan biri. Helede yazan Ergün Yıldırım olunca bayağı ilginç olmuş. Hatta geçenlerde bir programda Nihal Bengisu Karaca bile mağduriyetler çok fazla diye isyan edercesine konuştu . Umarım bu gidişat yetkililer nezdinde bir anlam ifade ediyordur .

buzmavisi176
Kapalı
17 Eylül 2017 21:19

24. milletvekili ama. şuan vekil değil.

Sarkat, 7 yıl önce

Bu konuda en iyi konuşma Akp milletvekili Cuma İçten bence. Vekil olması ayrı bir önem arz ediyor

mdr_yetkili
Aday Memur
18 Eylül 2017 20:37

Komisyonla ilgili gelişme yok mu acaba

buzmavisi176, 7 yıl önce

24. milletvekili ama. şuan vekil değil.

uysal1806
Aday Memur
18 Eylül 2017 21:53

Calismaya basladi. Kurumlardan bilgi bekleniyor. Khk sirasina gore inceleme olacak. Kurumun niye ihrac ettin bunu mukabilinde.matbu sorularina cevap verecek ama bunun ocon bir sure yok cevap vermezse tekrar sorulacak falan. Sonrada kurumun atis kriteri tekrar gozden gecirilecek kurum hakli bulunursa elinize saglik deyip red verecek haksiz bukursa pardon deyip dosyayi dpd gonderecek akibetinizi onlar belirleyecek. Isin ilginc tarafi komisyon bile ne yapacagini bilmiyor. Kervan yolda duzulur herzamanki taktukle yola cikti sonuc ne olur onlarda kestirebildigini sanmiyorum. Allah sonumuzu hayir etsin. Bu arada hangi kurum hata ettik diyecek bakalim.

mdr_yetkili, 7 yıl önce

Komisyonla ilgili gelişme yok mu acaba

Güm-muh.
Aday Memur
19 Eylül 2017 08:48

Komisyondan önce idare mahkemesine açılan davada khk doğrultusunda karar verilmesi ne yer olmadığı kararı geldi. Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir. Bu karar üst mahkemeye gidebilir mi? Yoksa komisyon kararınımı bekleyeceğiz. .

yeniyaşam35
Kapalı
19 Eylül 2017 09:19

Hocam komisyon kararından sonra tekrar idari mah başvurman gerekecek.Şu an herkes komisyon sonuçlarına göre hareket etmek zorunda KHK İLE İŞLEM görmüşse

Güm-muh., 7 yıl önce

Komisyondan önce idare mahkemesine açılan davada khk doğrultusunda karar verilmesi ne yer olmadığı kararı geldi. Bu durumda nasıl bir yol izlenebilir. Bu karar üst mahkemeye gidebilir mi? Yoksa komisyon kararınımı bekleyeceğiz. .

Toplam 135 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi