Editörler : crops35
02 Mayıs 2012 11:24

özürlü vergi indirimi?

arkadaşlar herkese hayırlı günler. ben daha önce özürlü vergi indirimine başvuruda bulundum ama buradaki vergi dairesi beni hastaneye gönderdi birkaç doktor gezdim kalp doktoru %30 olarak gösterdi ve maalesef faydalanamadım. ama dün bir arkadaşımdan öğrendiğime göre normal özürlü raporumuzda geçerli oluyormuş sadece raporu verip işlemleri halledebiliyormuşuz.arkadaşım da psikolojik rahatsızlığı var özürlü raporu da var ve bu şekilde faydalanıor şu anda vergi indiriminden.ben akhisar da ikamet ediyorum arkadaşımda aynı akhisarda ikamet ediyor ama onlar manisa'dan yapmışlar işlemlerini ve tek istedikleri özürlü raporunun aslı gibidir damgası olan bir nüshası, nüfus fotokopisi ve 2 adette veskalık fotoğraf. şimdi benim asıl sorum şu ben tekrardan başvuru yapabilir miyim? yada tekrardan başvuru yapabilmem için ne yapmam gerekiyor. daha önceki başvurumu yaklaşık 2 - 2,5 yıl kadar önce yapmıştım. ilgileriniz için teşekkür ederim.

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 11:27

öncelikle merhaba.. arkadaşım evet başvurabiliyorsun 6 ayda 1 hakkın var alana kadar istediğin kadar girebilirsin:))))

02 Mayıs 2012 11:28

buna çok sevindim işte çok teşekkür ederim sağolun. :)

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 11:30

ne demek arkadaşım sende sağol.. unutma ama 6 ayda 1 girme hakkınvar.. iyi günler kolay gelsin..

02 Mayıs 2012 11:40

teşekkürler sağolun Allah hepimizin yardımcısı olsun.selametle...

02 Mayıs 2012 12:12

arkadaşlar birde gib sitesinde şöyle bişey okudum " Sakat sayılanların çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenen dereceler itibariyle tespit edilen aylık sakatlık indirimi tutarları Birinci derece sakatlar için 770 TL, ikinci derece sakatlar için 380 TL, - üçüncü derece sakatlar için 180 TL dır Bu tutarlar, özürlü ücretlilerde ve bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan ücretlerde aylık tevkifat matrahından düşülür. Serbest Meslek faaliyetinde bulunan özürlüler ile bakmakla yükümlü olduğu serbest meslek erbabının ve Basit usulde vergilendirilenlerin yıllık beyan edilecek gelirlerinden (yukarıda aylık olarak belirlenen tutarlar yıllık olarak hesaplanarak) indirilir. Dolayısıyla, ücretlinin aylık matrahına girecekleri derecelere göre asgari % 15, serbest meslek ve basit usulde vergilendirilenlerde ise yıllık kazançlarında asgari % 15 katkı sağlayacaktır."

buradan anladığım şu ben %48 rapora sahibim ve maaşıma ek olarak 180 TL mi yansıyacak yada ben yanlış mı anlamışım?

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 12:18

hayır dostum dereceler emekli sürene etki eder prim hesabında fark yaratır maaşına yansıyan direk olarak misal asgari üçret alıyorsun damga pulu vergi matrağı asgari üçret sigorta kesintisi olan 128tl direk maaşına yansır buda ortalama 155 tl tekallüf eder:)

02 Mayıs 2012 12:27

yani 701+155 = 856 TL mi olur maaşım

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 12:29

evet birazdaha fazla olabilir 3 beş bu civarda) birde emeklilik sürende fark ediyor piriminde

02 Mayıs 2012 12:29

bu arada kusura bakmayın bu konularda hiç bişey bilmiyorum cahilim bu konularda o yüzden bu kadar çok soruyorum.

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 12:32

estafurullah ne demek lafı olmaz benimde bilmediklerim var belkide siz bilyorsunuzdur herkesin bilmedikleri vardır...

02 Mayıs 2012 12:33

ilginiz için çok teşekkür ederim. son bir sorum daha olacaktı mahsuru yoksa. erken emeklilikten faydalanabilmek için özürlü vergi indiriminden faydalanmamız şart mı?

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 12:37

evet arkadaşım vergi indirimi olmadan emekli olamazsınız..

02 Mayıs 2012 13:11

anladım hocam çok sağolun çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

mavisakall
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 13:13

ne demek her zaman her konuda sorabilirsiniz

02 Mayıs 2012 13:16

teşekkür ederim

YENO73
Şube Müdürü
02 Mayıs 2012 17:46

peki arkadaşlar özürlü olan bir birey araç satın alırken vergiden düşüyormu ... %37 gibi bir rakam telaffuz ediliyor yani 100 000 liralık bir aracı biz 63 000 liraya yada 50 000 liralık bir aracı 32 000 lirayamı alma hakkına sahibiz

yani aracın her ocak haziranda ödenen taşıtlar vergisini kastedmiyorum satın alma aşamasını kastediyorum

birde motorsiklette de böyle bir avantaj varmı

bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok iyi olur

02 Mayıs 2012 18:28

otomobil alırken evet öle bir durum var ama sıfır alırsanız oluyor. ve bildiğim kadarıyla özür oranınızın da %70 ve üzeri olması gerekiyor. yüzde oranından kesinlikle emin DEĞİLİM. bu şekilde aklımda kalmış. motosiklet içinse bir bilgim yok. ama onuda bir şekilde öğrenir yine yazarım size.otomobil için H sınıfı ehliyetle oluor ama motosiklet için öyle bişey henüz hiç duymadım.

nice_42
Kapalı
02 Mayıs 2012 19:31

maliye hastaneye gönderiyorsa vergi indirimi almak çok zor. %40'ın aşagısında geldigi zaman çalıştığımız yerde bir sıkıntı olur mu?

memur olanlar raporun aslıyla direk otomatik olarak vergi indirimine kayıt oluyorlar ama özel sektör böle degil işte... neden böle bir fark anlamış degilim.

nice_42
Kapalı
02 Mayıs 2012 19:33

araba konusuna gelince;

Sağlık Kurulu Raporuyla işgücünün yüzde 90 veya üzerini kaybedenler engelliler alabiliyormuş

http://www.tsd.org.tr/vergi-muafiyetleri-5937

burdan bakabilirsiniz.

Deniz ÇAĞLAŞ
Kapalı
02 Mayıs 2012 19:50

vergi indirimine başvurup alamazsanız eski raporunuza hiç bir şey olmaz çalışmaya devam edebilir hatta eski raporunuz ile başka işlere başvurabilirsiniz. malesef çoğumuz vergi indiriminden dolayı mağduruz. memurlara direk verdiklerini bilmiyordum.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi