Editörler : oto-danisman-expert
16 Kasım 2020 14:41

2 ay önce sattığım aracım iade edilmek isteniyor!

Yaklaşık 1 yil önce piyasasından biraz uygun diye 16 bin hasar kayıtlı değisensiz 2 buçuk parça boyalı 2011 model 1.6 benzinli tüplü Citroen c4 araç aldım. Exper yaptırmadim.1 yıl sorunsuz bindim. Ev almak için 1 yil sonra satmak istedim.boyasi felan nerde bilmiyorum diye exper yapip ilana koydum sonucta aracı bilmiyorum alacak arkadaşa mahçup olmamak için ben yaptırdım. satin aldığım kişinin de dedigi gibi çıktı. Değişensiz 2 buçuk parça boyalı 16 bin hasar kayıtlı. Bende ilana aynen böyle koydum. Ve 78 bin TL ye 18 ağustos 2020 tarihinde sattim. Alacak arkadas geldi.ben tekrar exper yaptirmayacagim dedi arar acele aldı gitti. Ekim ayında hasar sorgusu yapmış değişen parçaları sorgulamis değişen parçalar 2013 yılında degismis liste halinde bana atmış bunları biliyordun ve sen aracı bana sattın. Beni dolandırdın. Bu araca yağ yakiyor bir sürü masrafı var. Bu arabayi iade al sattığın fiyata al bu arabayı diyor. Bana ihtar çekmiş noter aracılığı ile. Yoms mahkemeye vereceğim bütün masrafları ile uğraşırsın diyor. Bu aşamada sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Al satci değilim. Memur insanım.

Turhan06
Daire Başkanı
17 Kasım 2020 00:12

Zamanında niye sorgulamamış ki... Babandan bile alsan neticede bilmem kaç para verip araç alıyosun abi.. Ne insanlar var. Bence geri al aracı dostum. Sonra başın ağrımasın. Memursun.
17 Kasım 2020 09:57

Adamdan aldığım parayla üstüne birseyler koyup başka araba aldım. Elimde param da yok. Adam neredeyse 3 aydır biniyor arabanin tüp tesisatıni değiştirmis. Kaza yaptımi bıkıyorum. benim verdiğim araba da neler değişti bilmiyorum. Almak çok mantıklı gelmiyor. E adam ilk hafta bunları sorgulayıp böyle birsey var dese bende alırdım arabamı. Bu kadar çetrefille gerek yoktu. 3 ay geçmiş neredeyse. Versin bakalım mahkemeye. Ozaman al derse mahkeme bende satar aracımi alırım verdiğim fiyata. Başkada zor.
Turhan06, 3 yıl önce
Zamanında niye sorgulamamış ki... Babandan bile alsan neticede bilmem kaç para verip araç alıyosun abi.. Ne insanlar var. Bence geri al aracı dostum. Sonra başın ağrımasın. Memursun.

Turhan06
Daire Başkanı
17 Kasım 2020 15:22

Allah kolaylık versin. Ancak 3 aydır neredeymiş bu adam.. 3 aydır bindiğin aracı ben aynı fiyata almam diyebilirsn
sağlık memuru_44, 3 yıl önce
Adamdan aldığım parayla üstüne birseyler koyup başka araba aldım. Elimde param da yok. Adam neredeyse 3 aydır biniyor arabanin tüp tesisatıni değiştirmis. Kaza yaptımi bıkıyorum. benim verdiğim araba da neler değişti bilmiyorum. Almak çok mantıklı gelmiyor. E adam ilk hafta bunları sorgulayıp böyle birsey var dese bende alırdım arabamı. Bu kadar çetrefille gerek yoktu. 3 ay geçmiş neredeyse. Versin bakalım mahkemeye. Ozaman al derse mahkeme bende satar aracımi alırım verdiğim fiyata. Başkada zor.

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
17 Kasım 2020 21:57

Hiçbir şey yapamaz . noterde aracı alırken hali hazırda gördüm baktım begendım razıyım diye kağıt imzalıyorsunuz.

km düşürme türünden kanunen yasak bir şey yoksa hiçbir hak iddia edemez.

bilerek gizleseydin hak yemiş olurdun ama sen de bilmiyormuşsun . expere sokaydı sorgulayaydı .3 aylık binilmiş aracı sana aynı bedelle iade edemez.

o zamanki piyasa ile şimdiki bir değil.

917-Short Tail
Genel Müdür
17 Kasım 2020 23:27

Hiçbir şey çıkmaz gitsin mahkemeye. Senin ilanın kopyası resmi vb duruyor ise hele hiç sıkıntı yok.

18 Kasım 2020 13:53

İlan fotoları dahil satış belgeleri hepsi duruyor. Alım satımdan önce watsapp konuşmamız varmış degiseni yok demişim. O yazışmaları mahkemeye sunacakmiş felan filan. Evet bende degisensiz olarak biliyordum. Ve expere aracı satarken yaptırdım.degiseni yok denildi. Eğer değişen var felan deseydi exper Açıklamaya öyle ekler satmaya çalışırdım. Aldıktan 2 ay sonra mesaj atıyor. Şimdide al bu aracı yoksa mahkeme felan diyor. Benim asıl merak ettiğim noter aracılığı ile çektiği ihtara karşılık vermek zorunda mıyım. Yoksa mahkemeye verirse tebligatın gelmesinimi beklemeliyim.
917-Short Tail, 3 yıl önce

Hiçbir şey çıkmaz gitsin mahkemeye. Senin ilanın kopyası resmi vb duruyor ise hele hiç sıkıntı yok.

aydın3131
Aday Memur
19 Kasım 2020 08:41

Hiç bir şey çıkmaz bundan, rahat ol. Hasar kaydını bilerek almış.

Alfa06
Aday Memur
19 Kasım 2020 10:38

Bazı araçlarda yüklü hasar kaydı çıkmasına rağmen değişen bilgisi farklı çıkıyor oraya usta bi sürü parça değişti diyerek para alıyor fazlasıyla ama çoğu parçayı değiştirmiyor böyle bi durumda olabilir benimde başıma geldi detay sorguladım 2 kapı değişmiş yazıyor ama aracın üzerindeki kapılar orjinaldi. Sen bi avukattan bilgi al hocam ayrıca verse bile uzun sürebilir süreç. Memurum diye korkma sonuçta sen kimseyi dolandırmadın o adam gitsin seni değil eksperi versin mahkemeye

trolleybus
Aday Memur
19 Kasım 2020 12:39

Hiçbir şey çıkmaz bundan. muhtemelen araç fiyatlarının sürekli arttığı (yakın) dönemlerde marka model hasar kaydı gözetmeksizin sar ordan abicim iki ekmek tadında araba satın alıp üç ayda kemiksiz 30 bin lira kar yaptım diye geçinen şark kurnazı adamlar, araç fiyatları durgunlaştığı ya da düşmeye başladığında böyle oyunlara daha çok başvuracaklardır. bu tür çakallıklara mahal vermemek lazım. eksper de yaptırmamış, kendi kaşınmış. korkmaya gerek yok, hele memuriyetle bunun hiç alakası yok. herkes her an bir davada taraf olabiliyor.

drogba-70, 3 yıl önce

Hiçbir şey yapamaz . noterde aracı alırken hali hazırda gördüm baktım begendım razıyım diye kağıt imzalıyorsunuz.

km düşürme türünden kanunen yasak bir şey yoksa hiçbir hak iddia edemez.

bilerek gizleseydin hak yemiş olurdun ama sen de bilmiyormuşsun . expere sokaydı sorgulayaydı .3 aylık binilmiş aracı sana aynı bedelle iade edemez.

o zamanki piyasa ile şimdiki bir değil.

kykdr
Aday Memur
19 Kasım 2020 12:50

Kullan kullan beğenmedim geri al , muhtemelen bu kişi profesyonel bu işi yapıyor , hiç birşey olmaz kardeşim çok fazla muhabbete girme versin mahkemeye , milleti korkutup para yeme peşinde şerefsiz tayfası

BALTAHSİN
Şef
19 Kasım 2020 13:51

Bu konuda 6502 sayılı tüketici kanunu esas alınır.Bu kanunun da özü ayıplı mal satmamak ve en önemlisi alıcıyı detaylı şekilde bilgilendirmektir. Hakim buna bakar. yani siz aracınızla ilgili yeterince açık olup,ilanınızda kusurları belirtip ve alıcıya da açıkca bildirmişseniz(kanıtlar önemli) size sorun olmaz, Ayrıca siz önceden alırken ,önceki kusurları bilmiyorsanız ve bunları da sizin alıcınız sonradan ortaya çıkarmışsa ondan sorumlu olmazsınız.Ama bariz bilinebilir kusurları makyajlayıp /gizleyip satmışsanız,sorun olabilir,Asliye Hukuk Mahkemesi bakar,

19 Kasım 2020 15:41

Ne sorun çıkıyorsa hep bu markada.. Bu sıralar o kadar denk geldi ki.. Asla bu markaya yaklaşmayacağım.

917-Short Tail
Genel Müdür
19 Kasım 2020 16:41

Cevap vermek zorunda değilsiniz, ve cevap vermemek sizi suçlu çıkartmaz, bosa masraf etmeyin cevap vermeye bile değmez. Nereye gidiyor ise gitsin. Şark kurnazi bunlar. Ne bileyim ben belki aldı arabayı götürdü motoru ve parçaları sattı yerine bozuk motor ve parça taktırdı, 2 ay geçmiş hiçbir şey çıkmaz.

buminkagann
Aday Memur
19 Kasım 2020 17:36

Aynı sıkıntı benim sattığım araba dada oldu. Alsatçı ya kusurlarını söyleyerek sattım daha sonra yok farın ampülü değişmiş gibi bahanelerle arabayı geri vermek istiyorlar. Alsatçı lar kurnazlık yapıyor. Piyasada durgunlaşmaya başladı seni keklemeye Çalışıyordur. Sakın almak gibi hata yapma
19 Kasım 2020 23:09

adı üstünde ihtar neden cevap vermek zorunda olasın ki. mahkeme kararı değil bir şey değil. senin olduğunu düşünerek söylüyorum eğer üçkağıtçı biriyse seni korkutmaya çalışıyor diye düşünüyorum. bir sonraki adım mahkeme olur delilleri sunar iddiasını anlatır. karşılığında sen de delillerini sunarsın. olacağı bu.

sağlık memuru_44, 3 yıl önce
İlan fotoları dahil satış belgeleri hepsi duruyor. Alım satımdan önce watsapp konuşmamız varmış degiseni yok demişim. O yazışmaları mahkemeye sunacakmiş felan filan. Evet bende degisensiz olarak biliyordum. Ve expere aracı satarken yaptırdım.degiseni yok denildi. Eğer değişen var felan deseydi exper Açıklamaya öyle ekler satmaya çalışırdım. Aldıktan 2 ay sonra mesaj atıyor. Şimdide al bu aracı yoksa mahkeme felan diyor. Benim asıl merak ettiğim noter aracılığı ile çektiği ihtara karşılık vermek zorunda mıyım. Yoksa mahkemeye verirse tebligatın gelmesinimi beklemeliyim.

Erdem 49
Aday Memur
20 Kasım 2020 01:04

Hukuki açıdan bir şey yapamaz eger araçta gizli ayıp var ise km vs dava açabilir ama kaporta gözle grününen elle tutulur bir tespiti anlaşılır durumda olduğu için hukuki açıdan bir haklılığı yoktur sadece seni korkutmak için ihtar çekmiş
20 Kasım 2020 09:00

Yanlış bilmiyorsam noterden çekilen ihtara 7 gün içinde itiraz edilmezse idda kabul edilmiş sayılır. Bu riski almadan önce noter kanalı ile tebligatta itiraz et ki mahkemede elinde delil olsun. Daha sonra diğer delilleri cevap dilekçesinde ileri sürersin.

917-Short Tail
Genel Müdür
20 Kasım 2020 09:41

Sayın hocam; bir iddiaya cevap vermemek yada susmak onu kabul etmiş olarak sayılmaz hukukta. İhtar sadece korkutma amaçlı kullanılıyor bizim sistemimizde, karşı tarafa "bak bunu yaptığıma göre mahkemeye de giderim haa ona göre kork ve beni mahkemeye gönderme" anlamında. Kimsenin hiçbir iddiaya cevabi ihtarname ile cevap verme zorunluluğu yoktur. Hatta bu tip kişileri adamdan sayıp cevap verirseniz daha da yüreklenirler benim düşünceme göre.

Arabanın değişeni boyanani vs önemli ise 200 lirasına bir zahmet kıyacaktı expere sokacakti, yada 10liralik Sms i almadan önce atacaktı sms sorgu sistemine. Arabayı almış 2ay geçmiş sim di sms atıyor. bir araba 5yasina gelene kadar 10 kişinin elinden geçtiği oluyor bazen, kim ne bilsin nerede başına ne geldi aracın.

oto-danisman-expert, 3 yıl önce

Yanlış bilmiyorsam noterden çekilen ihtara 7 gün içinde itiraz edilmezse idda kabul edilmiş sayılır. Bu riski almadan önce noter kanalı ile tebligatta itiraz et ki mahkemede elinde delil olsun. Daha sonra diğer delilleri cevap dilekçesinde ileri sürersin.

20 Kasım 2020 11:54

Hocam ihtarnameye cevap vermek elini güçlendirir. Ben daha önce bu yöntemi bi servisin hatasını düzeltmesi için kullandım itiraz süresini geçirdiği için mahkemeye gidemeyeceğini anlayınca yurt dışından parça getirerek bozdukları parçayı değiştirdiler. Bu işlerin kanuni süreleri oluyor. O sürelere uymak süre içinde itiraz etmek larşı tarafın elini kolunu bağlar.

20 Kasım 2020 11:56

Hocam susmak medeni usulde (hmk) ret anlamına gelirken bazı durumlarda kabul anlamına gelir borçlar hukukuna göre.

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi