Editörler : F16 Gökçen
«30313233343536373839404142

edgar1899
Memur
13 Ağustos 2020 15:58

Dokuz Eylül ana derler yıllık seçmeli dersler dönemlik, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar ve yök dersleri ve 1-2 seçmeli sayıyorlar. Okuması ve bitirmesi zor biraz diğerlerine göre sanırım, 4 yılda bitirilir.

Yaşarda dersler dönemlik, 2. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök dersleri ve seçmeli dersleri muaf ediyorlar. Hazırlık zorunlu, eğitim dili %30 ingilizce, hazırlık + 3 yani 4 senede bitebilir. Hazırlıkta devam zorunlu bölümde değilmiş.

İzmir Ekonomi, dersler dönemlik, 50-60 arası akts muaf ediliyormuş, hazırlık zorunlu, hazırlıkta devam zorunlu, eğitim dili %30 ingilizce. Zorlanırsa ve ortalama yüksek tutulursa hazırlık+3 yılda bitebiliyormuş.

Bu bilgiler seneden seneye değişebilen durumlar özellikle özel üniversiteler için, arayıp güncel durumu sormakta fayda var.

aöfadaletçi, 4 yıl önce

Hocam Dokuz Eylül, İzmir Ekonomi ve Yaşar hakkında bilginiz var mı?Dokuz eylül 1. sınıftan başlatıyor diye biliyorum ama aöf adaletten hangi dersleri sayıyorlar acaba?Ekonomi ve Yaşar'da ingilizce hazırlık olduğunu biliyorum ama ana derslerden saydıkları var mı acaba?

Ragio di Stata
Aday Memur
13 Ağustos 2020 16:14

Ankara Hukukta 3. sınıftan başlayan hiç DGS öğrencisi duymadım. Sadece başka bir hukuk fakültesinden bir arkadaşımız yatay geçişle 3. sınıfa alınmıştı ama o da geldiği okulda zaten aynı snıfa geçmişti.

edgar1899
Memur
13 Ağustos 2020 16:59

Bne 2018 yılında yerleştim yanlış hatırlamıyorsam bir önceki sene 3. sınıfa kayıt yapmışlardı, ondan beri 2. sınıf olarak devam ediyor sanırım.

Sizde zaten çok iyi bilirsiniz ancak arkadaşlar için açıklama yapayım, zaten 2. ya da 3. sınıfa kayıt yapılmasının fiili olarak bir farkı yok yeter ki birinci sınıfa kayıt yapmasınlar. 2. sınıfa kayıt olsanızda 3. sınıfa kayıt olsanızda 1 ve 2. sınıftan muafiyet sonrası kalan dersleri alıp gerçekte 2. yılınızda 3. sınıf olabileceksiniz. Burada tek nüans 1. sınıfa kayıt yapılır ve çoğu okulda 1. sınıfta üstten ders alamazsanız maalesef okul otomatik olarak 4 sene sürmüş oluyor. Örneğin İstanbul, Gazi, Selçuk bu şekilde sizi 1. sınıfa kayıt diyor ve üstten ders vermiyorlarsa bu sizin üç yılda bitirmenize engel oluyor.

Bu sebeple bir okul tercih ederken bakacağınız şey kaydı 2. ya da 3. sınıfa yapıyor mu ya da 1. sınıfa kayıt yapsa dahi üstten ders almanıza izin veriliyor mu? Yök dersleri dışında 6 seçmeli dersten de sizi muaf ediyor mu? Bunların yanı sıra maliye, iktisat, siyaset bilimi, vergi hukuku gibi derslerin bir ya da bir kaçından muafiyet alabiliyor musunuz?

Bunların dışında sizi 3. sınıfa kayıt yapıp, ana hukuk derslerini muaf eden ve sizi fiili olarak 3. sınıftan başlatıp 2 senede mezun eden bir devlet üniversitesi yok, özellerde ise daha önceleri beykent, doğuş bu şekilde mezun ederken artık etmiyor. Geçen sene tek bilinen Kültür Üniversitesinde yaz okulu ile 2 yılda mezun olunabiliyormuş sadece.

Ragio di Stata, 4 yıl önce

Ankara Hukukta 3. sınıftan başlayan hiç DGS öğrencisi duymadım. Sadece başka bir hukuk fakültesinden bir arkadaşımız yatay geçişle 3. sınıfa alınmıştı ama o da geldiği okulda zaten aynı snıfa geçmişti.

centilmen00
Aday Memur
13 Ağustos 2020 20:42

Hocam 2019hukuk sayfasında ve burda verdiğiniz bilgiler çok değerli bu yüzden çok

teşekkür ederim sizde tez zamanda mezun olursunuz inşaallah.

edgar1899, 4 yıl önce

Ankara Üniversitesi

Yıllık, dönemine göre 2. ya da 3. sınıfa kayıt yapıyorlar, muafiyetler bazı seçmeli dersler ve yök dersleri, 3 yılda bitebiliyor. Devam sorunu yok.

Hacettepe

Dönemlik, 1. sınıfa kayıt yapıp sadece yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. 1 derste yoklama alınıyormuş.

Gazi

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Yıldırım Beyazıt

Hazırlık var zorunlu, devam zorunlu, 5 yılda bitirirsiniz.

Kırıkkale

Yıllık, 2. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök dersleri ve seçmeli dersleri sayıyorlar, 3 yılda biter. Devam sorunu yok.

Selçuk

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Sakarya

Dönemlik, 3. sınıfa kayıt yapıyorlar ancak 1 ve 2'den kalanları alıyorsunuz, yök dersleri ve seçmeliler sayılıyor. 3 yılda biter. Devam sorunu yok.

İstanbul

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök derslerini sayıyorlar. 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Marmara

2 yada 3. sınıfa kayıt yapıyorlar 1 ve 2 den kalanları alıyorsunuz, yök dersleri ve bazı seçmemliler muaf oluyor. 3 yılda bitebilir, devam sorunu yok.

Anadolu

Bu sene yıllık oluyor bu sebeple mecburen 1. sınıfa kayıt yaparlar daha önce 3 yılda biterken bu yıl girenler 4 yılda bitirebilir, devam sorunu yok.

İlk etapta hatırladıklarım bunlar başka üni soran olursa bilgim dahilinde cevaplarım.

istnbul1453
Aday Memur
13 Ağustos 2020 21:20

İstanbul Hukuk 1. sınıftan başlatır. 1. sınıftan düşük kredili 2 ders, Yök dersleri ve 3 tane seçmeli dersten muaf tuttular. Devam zorunluluğu yok. Seçmeli hariç zorunlu dersler yıllık. Yaz okulu yoktur bunun yerine bütünleme yapılır. Çan eğrisi vardır ve oldukça düşüktür. yüksek kredili derslerde 62-65 ortalama ile AA gelir. Final geçme notu 50 dir. Yani vizeden yüksek not alsanız bile finalden 50 nin altında alırsanız kalırsınız. Öyle yata yata geçemezsiniz. Gerçekten emek vermeniz gerekir. A3 ü önlü arkalı doldurursunun ama 30 alıp iki elinizi başınızın arasına alıp ben nerde yanlış yaptım diye sorarsınız. Özetle ben avukatlık yapacam zaten derdim para kazanmak diyorsanız kendinizi heba etmeyin. Ancak okulum güzeldir. Kültürü ve tarihi vardır. Mezun olduğunuzda İstanbul Hukuk diplomanız olur...zor ama sabır ve çalışma ile olur...

abdulhakimakgl, 4 yıl önce

2018 ve 2019 yılında Hukuk kazanan arkadaşlar bizlerle tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Bu yıl gitmek isteyenlere de yol gösterici olur.

1- Hukuk kazanan arkadaşlar, hangi üniversiteye yerleştiniz?

2- Yerleştiğiniz üniversite kaçıncı sınıftan başlattı?

3- Kaç dersten muaf etti?

4- Devam zorunluluğu konusunda nasıl davranıyorlar?

5- Çan eğrisi var mı yoksa klasik sistem mi?

6- Dersler yıllık mı dönemlik mi?

7- Okuduğunuz üniversiteden memnun musunuz?

Ragio di Stata
Aday Memur
14 Ağustos 2020 12:53

Sayın edgar 1899

Ankara Hukuk benim başşadığım 2015 tarihinden bu zamana kadar hiç 3. sınıftan başlatmadı. Sizin bahsettiğiniz kişi eğer benim tanıdığım kişiyse, o da daha önce DGS ile başka bir hukuk fakültesine yerleşmiş, yatay geçişle Ankara Hukuk' a gelerek 3. sınıftan başlamıştı.

edgar1899
Memur
14 Ağustos 2020 14:02

Peki, bendeki bilgi yanlıştır o zaman, bilgiyi verenlerde yine benim araştırdığım 2018-2019 döneminde çeşitli platformlarda ifade edilenlerdi. Hali hazırda çok bir önemi olmadığı için ve geçmişte 3. sınıfa kayıt yapıldığı söylendiği için 2 ya da 3 diye belirtmiştim zaten, ama katkınız ve güncel bilginiz için teşekkürler.

Ragio di Stata, 4 yıl önce

Sayın edgar 1899

Ankara Hukuk benim başşadığım 2015 tarihinden bu zamana kadar hiç 3. sınıftan başlatmadı. Sizin bahsettiğiniz kişi eğer benim tanıdığım kişiyse, o da daha önce DGS ile başka bir hukuk fakültesine yerleşmiş, yatay geçişle Ankara Hukuk' a gelerek 3. sınıftan başlamıştı.

edgar1899
Memur
14 Ağustos 2020 14:10

Bu forum altında 2018'de bir arkadaşla konuşmuştuk. Kendisi 2017 yılında kazanan bir arkadaş 3. sınıftan başlatıldığını belirtti, ayrıca bir üst mesajda bahsettiğim gibi geçmişte 3. sınıfa kayıt yapıldığını başka söyleyenlerde olmuştu. Siz ise olmadığını söylüyorsunuz, bilginiz kesinse güncel olan sizin bilginiz sonuçta.

https://forum.memurlar.net/konu/cevap/80e50389-fd7a-e811-80dc-a0369f7d1486/

UçanSuntaa
Aday Memur
05 Eylül 2020 16:16

Selamlar arkadaşlar. Bu sene DGS sınavına hazırlanacağım. Temel bilgilerim mevcut. Yine de birer tane konu anlatımı kitap alacağım, sonrası soru bankası ve deneme olacak.

Bana konu anlatımlı kitap olarak ne önerirsiniz. En iyisi hangisidir?

Soru bankası olarak ne önerirsiniz. En iyisi hangisidir?

Deneme olarak ne önerirsiniz. En iyisi hangisidir? Türkiye geneli deneme sınavları oluyor mu?

09 Eylül 2020 21:52

Erciyes e yerleşen var mı acaba?

Musibet Hanım
Aday Memur
29 Eylül 2020 13:07

Çok teşekkürler.

1) Dicle üni hukuk nasıldır biliyor musunuz?

2) Sınav dönemleri nasıldır, hangileri rahattır? Memurum, senelik iznimin tamamını kullanmayacağım, tercihen senede 1 vize 1 final yapan sınav sistemi olanları soruyorum.

3) Hangilerinin sınavları makul çalışınca yapılabilecek seviyede? Full time öğrenci olmayacağımızdan sınavlara çok çalışamayacağız, zorlamayacak bir fakülte arıyorum.

edgar1899, 4 yıl önce

Ankara Üniversitesi

Yıllık, dönemine göre 2. ya da 3. sınıfa kayıt yapıyorlar, muafiyetler bazı seçmeli dersler ve yök dersleri, 3 yılda bitebiliyor. Devam sorunu yok.

Hacettepe

Dönemlik, 1. sınıfa kayıt yapıp sadece yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. 1 derste yoklama alınıyormuş.

Gazi

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Yıldırım Beyazıt

Hazırlık var zorunlu, devam zorunlu, 5 yılda bitirirsiniz.

Kırıkkale

Yıllık, 2. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök dersleri ve seçmeli dersleri sayıyorlar, 3 yılda biter. Devam sorunu yok.

Selçuk

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök derslerini sayıyorlar, 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Sakarya

Dönemlik, 3. sınıfa kayıt yapıyorlar ancak 1 ve 2'den kalanları alıyorsunuz, yök dersleri ve seçmeliler sayılıyor. 3 yılda biter. Devam sorunu yok.

İstanbul

Yıllık, 1. sınıfa kayıt yapıyorlar, yök derslerini sayıyorlar. 4 yılda biter. Devam sorunu yok.

Marmara

2 yada 3. sınıfa kayıt yapıyorlar 1 ve 2 den kalanları alıyorsunuz, yök dersleri ve bazı seçmemliler muaf oluyor. 3 yılda bitebilir, devam sorunu yok.

Anadolu

Bu sene yıllık oluyor bu sebeple mecburen 1. sınıfa kayıt yaparlar daha önce 3 yılda biterken bu yıl girenler 4 yılda bitirebilir, devam sorunu yok.

İlk etapta hatırladıklarım bunlar başka üni soran olursa bilgim dahilinde cevaplarım.

Toplam 831 mesaj
«30313233343536373839404142

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi