Editörler : swat3410
29 Mart 2023 11:39

10 Numara soru TAZMİNAT DAVASI
Göreve iade için Kazanılmış 4 tane idare mahkeme kararı ve Maddi tazminat var kurum halen mahkeme kararlarını uygulamamakta ısrar ediyor uygulamayan Kişiler hakkında direk maddi ve manevi tazminat davası açılırmı bilen cevaplarsa sevinirim

polike
Memur
29 Mart 2023 18:01

+

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 18:30

Mahkeme kararlarının otuz gün içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açabileceği gibi, kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açılabilir.?

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 18:59

Ayrıca bir idari yargı yerince verilmiş olan kararın uygulanmaması, bunu uygulamayan kamu görevlisi yönünden salt kişisel kusur oluşturur.

polike
Memur
29 Mart 2023 19:13

Kazanmış olduğum idare mahkeme kararlarını uygulamayan kişiler için İsim yazmadan EGM genel müdürü personel D Başkanı hukuk Müşaviri değerlendirme komisyon üyeleri için Ank CBSavclığına suç duyurusunda bulundum öğrenmek istediğim konu bu kişiler için direk Asliye hukuk mahkemesine Tazminat davası açılabilir mi
aganiginaganigi, 1 yıl önce

Ayrıca bir idari yargı yerince verilmiş olan kararın uygulanmaması, bunu uygulamayan kamu görevlisi yönünden salt kişisel kusur oluşturur.

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 20:27

bir idari yargı kararının icra edilmemesi sözkonusu olduğunda tazminat davası yalnızca ilgili idareye karşı açılabilecektir. Kararı süresi içerisinde yerine getirmeyen kamu görevlisine karşı doğrudan tazminat davası açılması mümkün değildir.

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 20:28

?Devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakkı saklıdır.?

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 20:29

özetle ; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 13. maddesinde bulunan; ?Kişiler kamu hukukuna tabi görevlerle ilgili olarak uğradıkları zararlardan dolayı bu görevi yerine getiren personel aleyhine değil, ilgili kurum aleyhine dava açarlar.? hükümleri de bu durumun dayanağını oluşturmaktadır. Dolayısıyla; herhangi bir idare mahkemesi kararı kamu görevlisi tarafından uygulamaya koyulmazsa, tazminat davası yine ilgili idareye karşı açılabilecek, dava sonucunda idare aleyhine tazminata hükmedildiğinde ise, idare ödediği tazminat bedelini, kararı uygulamayan kamu görevlisine rücu edebilecektir.

polike
Memur
29 Mart 2023 20:30

Yani kazanılmış Mahkeme kararları boşamı gidecek benim hakkımı nasıl rücü edeceğim

?Devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakkı saklıdır.?

polike
Memur
29 Mart 2023 20:35

İdare mahkemesi EGM ye kararlıları uygulanmadığı içim 50 bin TL tazminata hükmetti bunu icra yolu ile tahsil edeceğim ancak geçmişe dönük parasal haklarımı bahse konu kişilerden nasıl alırım

polat2010
Yasaklı
29 Mart 2023 20:39

Konu fetoysa eğer hic sallamyr baslatma yaptrmyr. Bende aynı durumdayım kazanalı 1 ay olyr arayan soran yok. Pazartesi bende suc duyrsnda bulunup tazmniat davası acacam.

polike, 1 yıl önce
İdare mahkemesi EGM ye kararlıları uygulanmadığı içim 50 bin TL tazminata hükmetti bunu icra yolu ile tahsil edeceğim ancak geçmişe dönük parasal haklarımı bahse konu kişilerden nasıl alırım

polike
Memur
29 Mart 2023 20:43

Konu fetö değil ben davalarımı 2019 2021 2022 ve son olarak geven ay kazandım

aganiginaganigi
Kapalı
29 Mart 2023 21:16

Gerçekten yazdıklarımdan bunu mu anladın.

Sen mahkeme kararını uygulamayan kurum hakkında dava açacaksın. Farzedelim kurum davayı kaybetti ve sana tazminat ödendi. Kurum yani devlet isterse buna sebebiyet veren kişilerden ödediği tazminatı rücu edebilir. Sen şahıslar hakkında bir dava açacaksan TCK dan yürü, görevi kötüye kullanmak suçlaması ile suç duyurusunda bulun savcılığa.

Lütfen yazdıklarımı iyi oku, sorunun tüm cevapları orada.

polike, 1 yıl önce
Yani kazanılmış Mahkeme kararları boşamı gidecek benim hakkımı nasıl rücü edeceğim

turbojet
Daire Başkanı
29 Mart 2023 21:55

BRAVO

Sen mahkeme kararını uygulamayan kurum hakkında dava açacaksın. Farzedelim kurum davayı kaybetti ve sana tazminat ödendi. Kurum yani devlet isterse buna sebebiyet veren kişilerden ödediği tazminatı rücu edebilir. Sen şahıslar hakkında bir dava açacaksan TCK dan yürü, görevi kötüye kullanmak suçlaması ile suç duyurusunda bulun savcılığa.

Nizamettin1453
Genel Müdür
30 Mart 2023 00:02

Sen hangi devlette memurun sordugun soruya bak!

Devlette dava tabikide açabilirsin zira dava açmak ücretle dur. Mesele davayı hakimlere kabul ettirip lehine karar çıkartmakta vede tabiki lehine kararı idarecilere uygulanmaktadır.

Açarsan davani gider vezneye yatirirsin paralarını onunla kalir. Kolay gelsin

aganiginaganigi
Kapalı
30 Mart 2023 00:09

Umarım otomatik klavyenin azizliğidir. Yok değilse ömrümde bu kadar kötü Türkçe yazan birisini görmedim.

Nizamettin1453, 1 yıl önce

Sen hangi devlette memurun sordugun soruya bak!

Devlette dava tabikide açabilirsin zira dava açmak ücretle dur. Mesele davayı hakimlere kabul ettirip lehine karar çıkartmakta vede tabiki lehine kararı idarecilere uygulanmaktadır.

Açarsan davani gider vezneye yatirirsin paralarını onunla kalir. Kolay gelsin

Marcioo
Kapalı
30 Mart 2023 00:11

Geçin bunları

polike
Memur
30 Mart 2023 00:17

Güzel kardeşim hukukçumusun değilmisin bilmiyorum ama TCK dan görevi kötüye kullanmaktan savclık takipsizlik veriyor

polike
Memur
30 Mart 2023 00:22

Hadi Ben TCK dan yürüdüm savcı dava açmayıp konuyu kapattı elimde kazanmış olduğum mahkeme kararları ne olacak
polike, 1 yıl önce
Güzel kardeşim hukukçumusun değilmisin bilmiyorum ama TCK dan görevi kötüye kullanmaktan savclık takipsizlik veriyor
Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi