Editörler : "eskiyara"Pangaea
29 Ocak 2023 18:03

Memur sendikalarına yüzde 2 sendika barajı hakkında AYM'den ilk karar!

Bilindiği üzere memurlara getirilen %2 üyelik barajı CHP tarafından Anayasa Mahkemesi?ne taşınmıştı. Son gelen haberlere göre sendikalara %2 üyelik barajı getiren yasal düzenleme, AYM ilk incelemesini tamamladı ve dosyanın kabul edilebilir olduğuna karar verildi.

%2 sendika barajı uygulamasının iptali ve yürütmesinin durdurulmasına ilişkin iptal davası Anayasa mahkemesinde ilk incelemeden geçti.

Başvurunun kabul edilebilir olduğuna ve esastan incelenmesine karar verildi.

Raportör tarafından düzenlenecek raporun ardından kısa süre içinde dosyaya karar verilmesi bekleniyor.

30 Ocak 2023 09:16

231 tane sendika var 188 tanesi %2 altında kalacağı söyleniyor . yahu sendikalaşmak önemli ama çok karmaşa da gereksiz Türkiye geneli 30 üyesi olan sendika var:) üye sayısı az olan sendika kimin hakkını savunacak?

-kendini mi ayakta tutmak için çabalayacak yoksa üyelerin mi hakkını savunacak?

30 Ocak 2023 15:53

Benim fikrim şu şekilde: Sendika kurmak, sendikalara üye olmak direkt olarak Anayasanın kişi sosyal ve ekonomik haklar kısmında işlenmiştir. Bu duruma göre %2 den az olan bir sendikaya katılımı düşürdüğü için anayasa ters bir işlem oluşturur. Anayasada olan bir hak yasa veya başka bir yolla yasaklanamaz bu şekilde olursa Anayasanın üstünlüğü ilkesini ortadan kaldırır. Şahsi fikrim Anayasa mahkemesi bu kararı reddedecektir. Şekil olarak uygun bulabilir yeterli çoğunluk sağlanmıştır usulüne göre oylanmıştır tamam ama asıl olarak anayasa ile çelişiyor. Karar nasıl olacak çok merak ediyorum.

engineer323
Aday Memur
31 Ocak 2023 00:02

% 2 uygulaması anayasaya aykırı Anayasa mahkemesi bu kararı iptal edecek

Kifuby
Aday Memur
31 Ocak 2023 01:49

30 kişilik sendika dediğiniz sendika, insanların hakkını malum sendikadan daha iyi savunuyordur eminim.

AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

231 tane sendika var 188 tanesi %2 altında kalacağı söyleniyor . yahu sendikalaşmak önemli ama çok karmaşa da gereksiz Türkiye geneli 30 üyesi olan sendika var:) üye sayısı az olan sendika kimin hakkını savunacak?

-kendini mi ayakta tutmak için çabalayacak yoksa üyelerin mi hakkını savunacak?

31 Ocak 2023 11:25

Sendika hakkımı savunması için söz sahibi olması gerekiyor, bunun içinde üye sayısı fazla olması gerekir. 30 kişilik sendika greve gidecek olsa 2-3 kişi katılır. kimse önemsemez kendi çalar -kendi oynar:(

Kifuby, 1 yıl önce

30 kişilik sendika dediğiniz sendika, insanların hakkını malum sendikadan daha iyi savunuyordur eminim.

31 Ocak 2023 11:29

Bu arada chpyi kimse savunmasın bana yönetime gelse milletin anasını ağlatır. sürgünler zorlamalar, göz dağı vermeler ve baskı yaparak üyelerini çoğaltır. AKP en azındn bunları yapmadı. Sendika bağımsız olmalı ne AKparti nede CHPye nede başka bir patiye bağlı kalmadan bağımsız hareket etmeli

Velocıraptor
Genel Müdür
31 Ocak 2023 11:31

"göz dağı vermeler ve baskı yaparak üyelerini çoğaltır. AKP en azındn bunları yapmadı."

sabah sabah iyi güldüm. bir insanın kendini bu derece yitirmesi ne acı. Allah Islah Etsin.

sozdemir37
Memur
31 Ocak 2023 12:25

Eğitim birsen üyesi olmayanlar idareci olamadı ,tayin edilmedi vs..hangi ülkede yaşıyorsun sen ?

AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

Bu arada chpyi kimse savunmasın bana yönetime gelse milletin anasını ağlatır. sürgünler zorlamalar, göz dağı vermeler ve baskı yaparak üyelerini çoğaltır. AKP en azındn bunları yapmadı. Sendika bağımsız olmalı ne AKparti nede CHPye nede başka bir patiye bağlı kalmadan bağımsız hareket etmeli

hakbursa
Aday Memur
03 Şubat 2023 10:19

Yapmadı mı yahu bir gece de Ülkede 4867 Okul Müdürü Görevinden Alındı . 1 Gece de 8754 Müdür yardımcısı görevden alındı. Git yalakalığını başka yerde yap . Asalak gibi yaşamaya devam et..

AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

degerzade
Memur
03 Şubat 2023 10:29

%lik dilim saçmalıktan başka bir şey değil. Buna bir sınır getirilecekse 5-10bin üye şartı getir.

Sırf sendikacılığı tekelleştirmek istedikleri için böyle uygulama yapılıyor. Bu sendikaların başlarındakiler doymadı doymadı. Ne mide varmış arkadaş.

kayip23
Memur
03 Şubat 2023 10:32

İnsan hayretler içinde kalıyor..
AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

slhsyn55
Şef
04 Şubat 2023 16:10

Şuan öğretmen olan birisi CHP yönetimini görmedi. Ama herkes eğitim birsen yönetimini gördü. Hayrola yaptıklarını sana yapacakları için mi korkuyorsun?

AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

yorguntarihçi
Genel Müdür
04 Şubat 2023 16:55

Arkadaş bu kadar sığ bu kadar basit bu kadarı gerizekalica trolluk yapılmaz la! Hayır milleti artık aptal yerine koymayın , kendiniz gibi sanmayın ya! Neymiş baskı yaparmış da üye çoğaltırmış! 20 yılda gorulmeyen ne görebilir artık bu ülke?

AFŞİNLİ34, 1 yıl önce

04 Şubat 2023 22:35

%2 garabeti yargıdan döner. Döndükten sonra da Ocak'ta alınamayan o paralar ÇATIR ÇATIR alınır.

Fatih869
Yasaklı
04 Şubat 2023 23:17

chp ilgilenmese badem bıyıklılar bizi yutar valla

cgdsblt
Şube Müdürü
04 Şubat 2023 23:55

O iş chp ye kaldıysa geçmiş olsun :)))

cgdsblt
Şube Müdürü
04 Şubat 2023 23:58

Bol sendika ve söz hakkı. Yeni yeni ağalar demek. Sol sendika başkanıyken chp dfn vekil olan bir isim vakti zamanında huzur hakkı kesilmesin diye sol sendika nın hukuk işlerine sağlam bir maaş ile oplunu görevlendirmişti :))) bence insanların bu kadar çobana ihtiyacı yok!!! 122 parti var kaçı etkili???
05 Şubat 2023 22:34

Sendikaların kurulmasına izin verildiyse, sonrasında % lerle bölmek büyük hata olur. Kısa zamanda bu hatadan dönülecektir.

uzmpskdan
Yasaklı
01 Mart 2023 10:13

Son durum nedir? Herhangi bir gelişme var mı? Ne zaman karar verilecek?

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi