Editörler : Pangaea
14 Eylül 2012 01:50

hangi tefsir kitabı

Arkadaslar yüce kitabımızın tefsirini okumak istiyorum.(ilahiyatcı değilim) Bir çok tefsir mevcut. Diyanetin tefsirini cok eleştiriyorlar ve önermiyorlar. Elmalılı'nın dili bana ağır. Bana faydalı olabilecek doğru kaynaktan dili ağır olmayan bir tefsir kitabı önenirmisiniz ?

inkilapli
Aday Memur
14 Eylül 2012 09:28

kısa tefsirle başlayabilirsiniz mehmet hocam... HASAN BASRİ ÇANTAY hocamızın 3 ciltlik eseri...

azizak
Şef
14 Eylül 2012 11:36

tefsir yerine suijenerik bir meal önerebilirm mustafa öztürk düşün yayınlarında Kur'an-ı Kerim Meali (Anlam ve Yorum Merkezli Çeviri)

akabinde tefsir olarak bene en iyi kuran yolu

thanks34
Memur
15 Eylül 2012 08:08

saygıdeğer arkadaşım;

1400 yıldan beri yaklaşık 350 000 tefsir yazılmıştır.bu Allah kelamının ve manalarının sınırlandırılamayacağının ve evresel oluşunun bir delilidir.Şüphesiz ki her tefsir içinde bulunduğu asrın ihtiyaçlarına cevap vermiştir.

Günümüzde de bir çok tefsir yazılmış ve yazılmaya devam etmektedir.

Bu asrın en büyük kur an tefsirinin Bediüzzaman Said Nursi ye ait RİSALE İ NUR tefsiri olduğuna inanıyorum.

Bol okumanızı ve istifade etmenizi CENABI HAKK TAN niyaz ederim.

se20li03m
Aday Memur
15 Eylül 2012 10:17

TEFHİMUL KURAN

xkankalesi
Genel Müdür
15 Eylül 2012 10:35

milletin ağzı torba değil ki büzesin

diyanet tefsiri başlangıç için en ideal tefsirdir.

sehzade54
Aday Memur
15 Eylül 2012 10:44

Ben de acizane Hasan Basri Çantay'ın meal-tefsir çalışmasını başlangıç olarak önerebilirim. Yalnızca meal okunmasına şiddetle karşıyım. Risale-i Nur elbette okunmalı ama hissi değil ehlinden okunmalı. Şeriat-ı Garra'nın bu asırda ve Mehdi-yi ahir zamana kadar en büyük şarihini demokrat yaparak değil. Herkese selam..

vaaveyla
Daire Başkanı
15 Eylül 2012 10:46

kardeşim tefsir olarak diyanetin vakfının hazırlamış olduğu "kuran yolu" 5 cilt tefsirini mutlaka oku. başlangıç için cok cok iyidir. kesinlikle öneririm. sonra istersen elmalılı, fi zilal vs. okursun..hürmetler

samar63
Daire Başkanı
15 Eylül 2012 11:06

mustafa öztürk meali, Muhammed Esed Kuran mesajı, tefhimu-l kur'an ve sabuninin tefsirlerinden birini veya sırayla okuyabilirsiniz.

mehmet şencan
Aday Memur
15 Eylül 2012 22:02

yanıtlar için saolun arkadaşlar..

ayrıca thanks34 hocam risale-i nur okuyoruz tabiki :) onun yeri ayrı

mehmet şencan
Aday Memur
15 Eylül 2012 22:06

ya arkadaşlar ayrıca Kuran yolu tefsiri acayip bir şekilde eleştirilmiş. google yazıp bir bakarmısınız. siz ne dersiniz ?

xkankalesi
Genel Müdür
16 Eylül 2012 09:35

eleştirilmesinin tek nedeni diyanetin yayınlamış olması.

devletin kurumunun yazdığı kitabın vahiyle inmiş gibi hatasız olmasını bekliyorlar. ama peygamberler hariç kimse hatadan müstağni değildir.

o pencereden bakarsan risale-i nur da okumaman gerekir.

eminim ki bir başka tefsirin ismini değiştirerek diyanet bassa o tefsiri de eleştirirler.ben tefsirler eleştirilemez demiyorum. hepsini eleştirebilirsin. ama sırf diyanet bastı diye eleştirelim mantığı yanlıştır.

burada şunu gözden kaçırmamak gerekiyor. tefsir yorumdur, kesin bilgi değildir.ortada kötü niyet olmadıktan sonra hepsini okuyup hepsinden faydalanmak gerekir.

marastube
Şef
16 Eylül 2012 23:32

Her tefsirin ayrı bir yeri var hepsini okuyun:)

cundisapur
Daire Başkanı
31 Mart 2013 22:43

tefsirle daha önce uğraşmamışsanız diyanet işlerininki yeterli olacaktır.

ama ilahiyat öğrencisi iseniz ya da uzun süredir ciddi bir tefsir okuyucusu iseniz elmalılı daha iyi.

tibyan'ı ise her halükarda boşverin. tibyan tefsirinden tam istifade edebilmeniz için Kur'an ilimlerini iyi bilmeniz gerekir. mesela en azından İsrailiyat konusunda uzman olmanız gerekir.

RASİMOĞLU
Memur
01 Nisan 2013 06:50

Arkadaşlardan faklı olarak, Diyanetin Tefsirinin en son okunması gereken tefsirler arasında olması gerektiğini düşünüyorum...

Diyanetin Tefsirinden başlayacak bir kimsenin Mutlaka Elmalılı ve Fi Zilal gibi tefsirleride hemen akabinden okuması ve Diyatin tefsirini esas almaması gerekir...

Diyanetin tefsiri olmasından ziyade, Hazırlyan kimselerin durumundan dolayı bizim için bu tefsir en son sırada yer almaktadır... Marmara İlahiyat mezunu olarak tefsiri hazırlayanlardan bazılarını tanıma imkanımız oldu...

Bizim önerimiz Elmalılı ve Fi Zilal...

Saygılar...

kademeli
Daire Başkanı
04 Şubat 2018 17:40

fizilal okumayı kafaya koydum hemen alıcam

seckin-9007
Aday Memur
05 Şubat 2018 11:42

RUHUL FURKAN tefsirini tavsiye ederim

SALİH 10
Aday Memur
26 Nisan 2018 10:53

başlangıç için diyanet tefsiri ideal daha sonra diğerlerini okumaya başlarsın

21 Temmuz 2018 17:30

https://forum.memurlar.net/konu/2330609/

o_nurr
Şef
23 Temmuz 2018 21:55

ibni kesir tefsiri çok faydalı bir kaynak, Özellikle hadisler ışığında çok güzel açıklamış kesinlikle tavsiye ediyorum.

o_nurr
Şef
24 Temmuz 2018 19:41

millet uçmuş bu ne yaaa

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi