Editörler : supporters.
06 Şubat 2013 09:25

5 ekim 2013 avukatlıktan hakim savcılığa geçiş sınavı

herkese hayırlı olsun.

daha 9 ay var ama ilerde 9 doğurmamak için ısınma turları atılabilir.

bir seferde 600 kişi alınacakmış. 2000 civarı başvuru olsa standart sapma ile

50-55 alan 20 gn kültür yapan 70 alır.

önceden girenler son 2 ay çalışsa olur erken çalışma konsantrasyonu bozuyor.

HiMALAYA78
Genel Müdür
06 Şubat 2013 16:17

Sınavla ilgili paylaşımlarımızı lütfen tek başlık altında buradan yapalım.Tarih netleşti.Yaz aylarında ders çalışmak zor olduğundan şimdiden yavaş yavaş başlamak lazım.Yeterli süre var.Düzenli çalışabilen herkesin kazanacağını ümit ediyorum.Keşke 600 kadronun tamamı doldurulsa da kazananlardan açıkta kalan olmasa.Böylece mülakata yönelik eleştiriler de son bulmuş olur.

av.hanım
Aday Memur
09 Şubat 2013 13:28

tamam başlayalım da arkadaşlar ,hangi kaynak şipariş edeceğim bilemiyorum,yeni basımlar için beklemelimiyim onuda bilemiyorum ,murat yayınlarının 2 ciltlik adli hakimlik kitabını ve justice soru bankasını almak istiyorum öncelikle ,bu kitapların yeni basımı olacak mı ,yada ne zaman olacak o da belli değil ,bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim arkadaşlar,yeni dava almamaya başladım. artık bir taraftan hazırlanmak lazım

heptaistos
Memur
09 Şubat 2013 14:00

Sure cok oldugu icin ezber kitaplarindan ziyade ogretici kitap bakin.murat tam ezber kitabi kanunu kopyala yapistir yapmislar tavsiye etmem.i.ercan serisi is gorur.fazla ayrintili kitaplar kafa karistirir bogar.yaza kadar konulari bitirip yazin bol soru cozun rahat derece bile yapiir.yazin konu bakamazsiniz.son 1-2 aya kadar islerinizi bosvermeyin.psikolojiniz fena bozulur.durusmalari sinav sonrasina veya sinavdan onceki 1 ay oncesine almaya calisin.adli tatil sonrasini bosaltin.

boraycan12
Aday Memur
09 Şubat 2013 23:09

siz daha önceki sınavı kazandınız galiba tecrübeli konuşmuşssunuz.

heptaistos, 11 yıl önce

Sure cok oldugu icin ezber kitaplarindan ziyade ogretici kitap bakin.murat tam ezber kitabi kanunu kopyala yapistir yapmislar tavsiye etmem.i.ercan serisi is gorur.fazla ayrintili kitaplar kafa karistirir bogar.yaza kadar konulari bitirip yazin bol soru cozun rahat derece bile yapiir.yazin konu bakamazsiniz.son 1-2 aya kadar islerinizi bosvermeyin.psikolojiniz fena bozulur.durusmalari sinav sonrasina veya sinavdan onceki 1 ay oncesine almaya calisin.adli tatil sonrasini bosaltin.

boraycan12
Aday Memur
09 Şubat 2013 23:13

50 55 yeter mi az gibi geldi bana

Bol Atic
Daire Başkanı
10 Şubat 2013 21:24

70 i geçmek yeterli. fazla puana gerek yok. Hemen iftirayı yapıştırıyorlar.

Yeni arkadaşlar aman dikkat. sakın yüksek puan almayın. İkinci defa girenler sakın az yada çok puan almayın. savcılık soruşturmasına takılabilirsiniz. Aman dikkat aldığınız notun aynısını almak zorundasınız.

Herkese başarılar.

boraycan12, 11 yıl önce

50 55 yeter mi az gibi geldi bana

heptaistos
Memur
11 Şubat 2013 00:13

Ewet mayis ve ekimi kazandim.sistemli calismayla 2.5 ayda mayis gibi zor sinavi kazandim.ekimde zordu ama sapma cok yardimci oluyor.suda bi gercekki bizim sinavlar mezunlardan daha zor.aralik mezun sinavina baktim bizimkinin yaninda cerez.bende 2011 avukat sinavinin ilk ucunden biri olan arkadastan teknik yardim almistim.simdiden basarilar.tam 1 sene oldu beklemedeyim hala sonuc icin.

boraycan12, 11 yıl önce

siz daha önceki sınavı kazandınız galiba tecrübeli konuşmuşssunuz.

hukukcuemre
Memur
11 Şubat 2013 17:51

Merhaba kıymetli meslektaşlarım. Bakanlığın yapacağı bu sınavda aranan kıdem şartı baro levhasına kayıt tarihinden mi yoksa fiilen vergi levhasına ya da başka bir hukuk bürosunda sgk lı çalışma tarihinden itibaren mi başlıyor.

Ayrıca bu sınav için kursa yazılmam iyi olur mu?

--bUrCu---
Genel Müdür
11 Şubat 2013 18:58

FİİLEN vergi levhası veya bir hukuk bürosunda sigortalı çalışma tarihinden itibaren 5 yıllık süre başlıyor..

baroya kayıt tarihinin önemi yok.. fiilen sigortalı çalıştığın tarihler parça parçada olsa o süreleri topluyosun, sınav tarihinde 5 yıl yapıyosa, sınava giriyosun.

hukukcuemre, 11 yıl önce

Merhaba kıymetli meslektaşlarım. Bakanlığın yapacağı bu sınavda aranan kıdem şartı baro levhasına kayıt tarihinden mi yoksa fiilen vergi levhasına ya da başka bir hukuk bürosunda sgk lı çalışma tarihinden itibaren mi başlıyor.

Ayrıca bu sınav için kursa yazılmam iyi olur mu?

26 Şubat 2013 14:00

Hangi kaynaklardan nasıl çalışılmalı deneyimli meslektaşlar bişlgi verirse seviniriz.

av.hanım
Aday Memur
26 Şubat 2013 15:12

evet arkadaşlar kaynak yazarmısınız ,hangilerinden çalışıyorsunuz

biyikli
Kapalı
06 Mart 2013 22:39

themis serisi iyi.murat iyi bi temel olmadan tek başına yeterli değil. tekrarlar için olabilir

boraycan12
Aday Memur
06 Mart 2013 23:25

bende bir türlü karar veremiyorum themisin kitaplarını aldım ama çok fazla oluyor medeni hukuk ve borçlar zaten çok kalın ( savaş yayınlarınınki) hem çalışıp hem ders birde çocuk çok zor oluyor. sanırım bende Murat yayınlarından çalışıp bol soruyla takviye yapacağım . Murat yayınları yetmez mi ki ya... fikri olanlar ve ya çalıp başaranlar düşüncelerini yazarsa memnun olurum.

Esbabı Mucibe
Aday Memur
08 Mart 2013 16:27

Adalet Bakanlığı 2013 sınav takvimini açıkladı, takvimde yer almasa da sizce Avukatlıktan İdari Hakimliğe geçiş sınavı 2013 yılında yeniden yapılabilir mi? kısacası sonradan eklenme ihtimali olabilir mi? teşekkürler..

Esbabı Mucibe
Aday Memur
09 Mart 2013 15:03

Ayrıca, mezunlar için yapılan sınavlar kazanıldığında, avukatlık yaptığımız sürelerin 2/3'ünü kullanabiliyor muyuz? fikri olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

hukukveadalet35
Kapalı
11 Mart 2013 12:29

Merhaba ben şu an kamudayım birileri hakim-savcı ol diyor birileri olma diyor sizler neden bu kadar geçmek istiyorsunuz ?

11 Mart 2013 12:52

Evet ,beni de yazın........:)

emreelazığavuakt
Aday Memur
11 Mart 2013 14:38

Öncelikle bu mseleği yapıp mutlu olan insan nerdeyse kalmadı önecelikel mutlu olmak için avukatlık mesleğinden kurtulmak istiyorum. Hakimlikte bizi mutlu edermi oda ayrı bir konu...

20 Mart 2013 13:25

Meslektaşlar bu sınava rağbet etmiyor anlaşılan.

HiMALAYA78
Genel Müdür
21 Mart 2013 23:36

Mülakat olmasa rağbet olabilir fakat mutlu olmak isteyen hukuk mesleğinden uzak dursun.Liseyi bitir işletme oku keyfine bak.Değmez o kadar sıkıntıya.hakim olsun avukat olsun hepsi stres.Zaten büyük sinekler ağı delip geçebiliyor.Her şey siyasetin tekeli altındadır ve hukuk ta esasen siyasetin bir parçasıdır.Siyasetçi kanun çıkarır hukukçu uygular.Yenetekli olduğuna inanıyorsan okuyup kendini köretlme doğrudan iş hayatına gir.Soru çözmek iş değil.Bilmek te iş değil aslında.Mesela anayasadan çok soru sorarlar ve önem verirler.Bir yandan da darbe anayasasıdır diye kimse beğenmez.Yarın anayasa sil baştan değişir öğrendiğin ezberlediğin o kadar bilgi çöp olur.Avukatsındır ama fikrinin ve yorumunun hiçbir yerde hiçbir değeri yoktur.Çünkü yaptırım gücün yok.Sırf üstünde üniforma olduğu için polise saygı sana olan saygının kat kat üstündedir.Doğuda bir assubay 4 bin lira maaş alır hakim savcı da en fazla o kadar maaş alır.Sonra ilçe ilke dolaşır durursun.Hayatın böyle geçer gider.Stressiz bir iş yapıp istediğin bir yerde yaşamak hukukçu için zordur.Hakim savcı isen her yerde hal ve hareketlerine dikkat etmek zorundasındır.İstediğin gibi herkesle muhatap olamazsın.Ağır olmak zorundasındır.Üstelik fikir üretip soyut bir iş yaptığın için mesleki tatmin yaşamazsın.Verdiğin karara bir taraf sevinir diğeri üzülür.Avukatsan deha olsan bile anlatabileceğin şey karar merciinin ufkuyla sınırlıdır.Yani demem o ki en güzel şey sivil olabilmek.İstediğin gibi giyinir istediğin gibi yaşarsın.Takım elbise denen tek tipi giymek zorunda değilsindir.İnsanlara iyi görünmek saygın olmak vb gibi dertlerin de yoktur.İnsanlar sorularıyla seni yormazlar.Her problemi çözmek senin görevinmiş gibi kendini kendini vebal altında hissetmezsin.En iyisi olduğu kadarıyla keyfine bakmak ve yaşamdan tat almaktır.Çünkü hiçkimse yaptığı işten memnun değildir.

Toplam 3464 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi