Editörler : oto-danisman-expert
29 Ocak 2011 21:48

sivil memura nöbet hizmeti

arkadaslar bizler nöbet hizmetine sokulurken sosyal hayatımız eşimiz cocuğumuz dikkate alınması gerekmiyormu yönetmeliğe göre?? bizim bçvş ''ben senin eşinin nöbetlerine göre nöbet ayarlamak zorunda deyilim'' diyor ve nöbetleri haftalık yazıyor dolayısıyla nöbetler cakısıyor..

bilen birisi bizim nöbet hizmetine nasıl sokulocağımız yazarsa sevinirim... saygılar

balarest
Genel Müdür
30 Ocak 2011 13:16

hangı yonerge ye gore nobet tutuyorsn nobet devır teslım defterı var mı? ne nobetı bu cıhaz mı vb. nobet genel talımatına bak kuvvet k.lığı nob haftalık mı aylık mı yazılır?

waffen
Kapalı
30 Ocak 2011 13:27

Arkadaşım öncelikle seni hangi mantık ve kanun, yönerge vs.. göre nöbet hizmetine dahil ediyorlar. Ayrıca benim bildiğim kadarı ile nöbetler aylık olarak yazılır ve 3-4 geçmez. Sen nöbet konunu biraz daha açarsan daha doğru yorum yapabiliriz.

yavuz2844
Memur
30 Ocak 2011 14:23

istihkam nöbetini tutuyorum elekr. tekns. olarak yönergesi 1 aylık yazılır diyor fakat aylık nöbet yazarsan işlerin işleyişi bozuluyormus. ondan haftalık yazılıyor.. bu şekilde ben madur ediliyorum bu sefer yalvarmak zorunda kalıyoruz oda keyfi isterse deyiştiriyor sadece bilmek istediğim bizler nöbete sokulurken eşlerimizin nöbetiyine aynı güne gelirse deyişirmek zorunda deyillermi??

balarest
Genel Müdür
30 Ocak 2011 19:53

bence esınızın nob zıayde sız cıhaz nob tutuyorsunuz bence bu ısın hukuka uygun olması konusunda sozlu gorusun sonra yargı yolunu secın o nob cızlgesı nasıl olsa vardır

kitsch cameo
Kapalı
05 Mart 2011 11:48

kuvvetlerde kadın sivil memurlar da nöbet tutuyor mu?

detailed
Yasaklı
05 Mart 2011 13:14

Güzel soru adım adım cevaplayalım;

657 sayılı devlet memurları kanunun meşhur 232'nci maddesi;

/**************************************************************/

"Türk silahlı kuvvetlerinde çalışan memurlara uygulanmıyacak maddeler:

Madde 232 ? (Değişik: 23/12/1972 - KHK 2/1 md.)

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliğinin, Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanununun ve bunlar hakkında halen yürürlükte bulunan diğer mevzuatın uygulanmasını sağlama bakımından Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlar, sözleşmeli ve geçici personel ile işçiler hakkında bu kanunun;

Çalışma saatleri hakkındaki 99 uncu,

Günlük çalışma saatlerinin tespiti hakkındaki 100 üncü,

*** Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmette çalışma saat ve usulünün tespiti hakkındaki 101 inci, fazla çalışma ücreti hakkındaki 178 inci,Görevden uzaklaştırmaya yetkilileri sayan 138 inci,maddeleri hükümleri uygulanmaz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan memurlara uygulanmaya devam olunacak hükümler:

Madde 233 ? Bu kanunun 7 nci bölümünde yer alan "Disiplin" e ait 124, 136 ncı maddelerindeki hükümlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlar ile sözleşmeli ve yevmiyeli personel hakkında uygalanmasından, ***Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliği, Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu ve konu ile ilgili diğer hükümleri saklıdır.***

/**************************************************************/

24 saat devamlılık gösteren hizmetlerdeki (nöbet) kanunu bakımından neymiş? Devlet memuru kanununa tabi hükümler uygulanmazmış...

Peki ne uygulanırmış? İç hizmet kanunu...

Peki iç hizmet kanunu ne dermiş?

/****************************************************************/

Madde 76 - Nöbet; askerlikteki müşterek hizmetlerin yapılmasını ve devamını sağlamak maksadı ile bu hizmetlerin belli bir sıra ve süre ile subay, askeri memur, astsubay, askeri öğrenci, erbaş ve erler ile ***Silahlı Kuvvetler Teşkilatı içinde vazifeli olan bilümum sivil şahıslar tarafından yapılmasıdır.***

/************************************************************/

Peki iç hizmet yönetmeliği ne dermiş?

/************************************************************/

J) ASKERLİKTE NÖBET HİZMETLERİ

Madde 382 - (Değişik:RG ? 05/10/1968 - 13019)

Kıtalar, Karargâhlar ve kurumlarda belirli bir sıra ve süre ile subay, askerî memur, astsubay, askerî öğrenci, erbaş ve erler ile ***Silâhlı Kuvvetler Teşkilâtı içinde vazifeli olan bilumum sivil şahıslar tarafından nöbet tutulur.*** Nöbetler Karargâh ve kurumlarda sabah saat 09.00 dan ertesi günü saat 09.00 a kadardır. Kıtalarda kıtanın özelliğine göre, komutanın münasip göreceği zamanda başlar ve nöbet 24 saati geçemez.

/******************************************************/

Yani toplar toplar özetlersek...

Bilimum sivil memur ne olur? Bayan erkek ayrımı var mı?

Dönelim başa...

Bir de ben sorayım... Bayanlara erkek sivil memurlardan daha mı az maaş veriyorlar ki nöbetlerde ayrıcalık yapılsın?

Saygılarımla.

kitsch cameo
Kapalı
05 Mart 2011 13:17

dostum kadınlar için pozitif ayrımcılık :))

detailed
Yasaklı
05 Mart 2011 13:20

Nöbet hizmetleri adil dağıtılır emin olun...

10 memurdan 8 i bayan 2 si erkek ise

Dönüp dönüp bir ay boyunca ikisi tutacak, diğerleri evine gidecekse...

Vicdanlarla baş başa bırakılmaz, bir dilekçe diğer sekisi sisteme dahil eder...

Saygılarımla.

kitsch cameo
Kapalı
05 Mart 2011 14:19

şaka bi yana şeyden dolayı sordum ben bir akraba msb sivil memur kadın hiç nöbet fln tuttuğunu duymadım da...

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2011 18:34

MSB'nin karargahında mı? Yoksa MSB'ye bağlı birimlerde mi?

Nöbet yoksa mesai vardır. Ücret ödenmez, ayrıca MSB'nin memura en ağır yeri askerlik daireleri ve şubeleridir.

kitsch cameo
Kapalı
05 Mart 2011 18:45

akaraba eskiden ankara msb deydi 8 yıl

şimdi de istanbulda.. mesaiye çok kaldığını biliyorum da nöbet hiç duymamıştım ondan...

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2011 18:51

Nöbet çoğu yerde var, ben 24 saat tutuyorum. Mesai ise işin yoğunluğuna bağlı, her hangi bir ek ödemesi falan yok. Kalmazsan hapse girersin.

darbano
Aday Memur
05 Mart 2011 23:21

arkadaşlar askerlik şubelerinde ve diğer teşkilatlarda nöbetin banko nöbeti günlük mesai saati içerisinde şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. diğer yandan tutturulan nizamiye,karargah içi bilmem ne nöbeti fasa fiso nöbeti hep amirlerin yumurtladığı nöbetlerdir. keyfi olarak biraz daha sivil memurun asli görevinden uzak fiiliyattır. asker kişiler için son derece kutsal bir olay sivil memur için sivil olduğundan dolayı işkence olur. memur nöbet tutar rütbeli amirler yıpranır yıpranma parasını alır.memur hava alır.memur nöbette yüzlerce sorumluluk alır silahı rütbeliler taşır bizi sindirmeye devam eder.bu amirler herşeyi bilirler.maddeler halinde sıralayalım

madde 1 amir haklıdır.

madde 2 amir her zaman haklıdır.

madde 3 amirin haksız olduğu durumlarda 1 ve 2 nci madde uygulanır.

madde 4 amirin odasına kendi fikrinle girer amirin fikriyle çıkarsın.

madde 5 amir yemek yemez gıda alır.

madde 6 amir gazete okumaz radyo dinlemez tv seyretmez telefonla konuşmaz internette sörf vs. yada chat yapmaz. sadece günlük bilgileri toplar ayrıca hep çalıştığını söyler.

madde 7 amir uyumaz istirahat eder.

madde 8 amir nöbet tutacak olursa nöbet odasında sabaha kadar ayağını uzatarak horlayarak tutar ertesi günü de ful istirahate gider

madde 9 amir nerde olursa olsun her yerde amirdir.

arkadaşlar gerisini siz düşünün. daha neler var neler. memurmuyuz askermiyiz ne olduğumuzu anlayamadık.onların aldığı maaşa bakın bizim aldımız maaşa bakın onların rütbesi ha bire yükselir biz yerimizde sayarız hizmet bitip emekli olana kadar. bizede kuru kuruya kurban olam sana dandikten iki satır takdir yada kıyıdan köşeden bravo.memur kambur olur. onlar horoz gibi yürür sağ eli sağ duvara sol duvara değecek gibi şişine şişine bize afferdersiniz"sinek"mişiz gibi bakar.okumuş chl.

inşallah bundan sonraki hamle nöbetle ilgili olur.

hepinize sevgiler kardeşlerim.

detailed
Yasaklı
06 Mart 2011 21:36

Ya bu olay ancak bu kadar güzel anlatılır...

Tebrik ediyorum...

Saygılarımla.

darbano
Aday Memur
07 Mart 2011 20:57

bugün aşka geldim anlatayım birşeyler. sene 1993 küçük bir ilçede askerlik şubesindeyim bekar yaşıyorum yeni bir başkan gelmişti astsubaylıktan geçme gece 003 lere kadar çalışıyorum. gözlerim kan çanağı gibi o saatte eve giderken bir sokak köpeği paçamı kaptı pantolondan olduk o sabah uykuda kalmışım saat 09.10' da şubeye vardım.şube başkanı savunmamı istedi bende savunmamda gece çalıştığımı, kendisinin emriyle o saate kadar kaldığımı,kendisi uykuda yatağa, yorgana vs. sarılırken ben ise evraklara sarılmıştım onlarla bütünleşmiştim ben ve daktilom tek memur olduğum için bir şey demedi aylarca bana yan yan şaşı şaşı baktı bende gözümü dikerek baktım. önce o tayin oldu 3 yıl sonrada ben.

FORSA_35
Aday Memur
07 Mart 2011 21:30

, karargâh ve kurumlarda nöbetçi heyetlerinde yardımcı olarak istihdam edilirler.

madde 718/d anlaşılacağı üzere yardımcı olarak nöbet tutan sivil memur ile asıl sorumluluğu alan aynı branşlarda teknik veya idari rütbelilerinde olması gerekir.(madde 412/e) nöbet grubunun buna göre oluşmasını isteyin.

efsane82
Aday Memur
09 Mart 2011 13:34

ya arkadaşlar artık bunlardan o kadar bıktım ki sormayın.yok sivil memur onu yapamaz şu yasak bu yasak.peki ne yapar arkadaşım. bu iç hizmet kanunuda neymiş ya.beni kurum alırken ilanında iç hizmet kanunu diye neden belirtmedi?alırken neden 657 diye yalan söylüyorlar.arkadaşlar bu iç hizmet kanunu olduğu sürece biz afedersiniz köpek muamelesi görmeye devam edeceğiz.bu kanunu yapanın allah belasını versin.hiçmi vicdanı yok bu herifin.hadionu da gectim bu devlet demiyormu ki ben bu adamı bu kuruma memur atadım.nasıl çalışır neye göre çalışır.hiç bir şekilde ufacık dahi bir hakkımız yok nasıl adalet bu ya?nerde yaşıyoruz?hangi çağda yaşıyoruz?memur yıpranır tazminatı asker alır!memura yok!!nöbet tutar!!! istirahat yok!!!kısacası allah topunun cezasını versin.içlerinde nasıl bi vatan sevgisi barındırdıklarınıda gördük!!!biz 2, sınıfız onların yanında.canları cehenneme hepsinin.daha da bişey demiyorum

darbano
Aday Memur
09 Mart 2011 23:24

eyy sefil memurlar "nöbet kutsaldır" daha önce yazmıştım arkadaşlar biz sivil memurlar sivil otoritenin onlara sunduğu kurbanlarız. haklı demokratik hak arama mücadelesine dernekle başlandı allah yardımcımız olsun

turkuazistanbul
Aday Memur
24 Mart 2011 20:02

GÜNCEL

halil27-77
Aday Memur
25 Mart 2011 19:34

slm arkadaslar bende nöbet konusunda mücadele edenlerdenim 4 yıldır nöbet tutuyorum ve kazandım görev yaptığım birlikte nöbetler 20 gün civarına çıkmıştı inanın benim çalıştığım şartlarda Türkiyede başka memur çalışmıyor.Bende bu konunun üzerine gittim ve 657 sayılı kanunun 178.madde B bendinin uygulanmasını istedim haklı olarak ama bu kanunun uygulanmayacağını söylediler.içhizmet kanununa uymadığını belirttiler.Ama ben ısrar ettim o kanunun fazla "mesai karşılığında ücret açısından uymadığını" ama benim istirahat hakkımın o kanuna göre olduğunu belirttim. ilgili amirimde sonunda onunda iyi niyeti ve sıralı diğer amirlerinde onayıyla zaten 24 saatin üzerinde nöbet için uygun olmadığımı kabul ettiler çünkü onlarda 20 gün ve civarı nöbet tutup 40 gün ve üzerinde istirahat kullanan memurun işlerine yaramayacağına karar verdiler.İşin mahkemelik olma durumuna bile gitmesini istemediler gerek yok bizde kadromuzu kapatıp kadroyu rütbeli personele çeviririz dediler. yani 1 yıl içinde başka kuruma gitme şansımda oluştu durum böyle herkese sevgiler...

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi