Editörler : Pangaea
12 Mart 2019 19:58

İnşaat Mühendisliği bitti mi? İnşaat sektörü kriz

https://youtu.be/Qjk3ooYOiVQ

Piyasa, inşaat sektörü cidden burada anlatılan kadar kötü mü? Bunların abartı olduğunu söyleyin lütfen. Şu anda özel sektörde çalışanlar şartlar nasıl?

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
13 Mart 2019 15:40

Anlattıkları doğru. Maalesef biz bu koşulları bilmeden okuduk. Mezun olunca gördük nanayı :))

Heybetlimühendis
Şube Müdürü
13 Mart 2019 18:36

İnşaat sektörü 2018 de yüzde 9 küçüldü. Rakamlar bunu söylüyor ama şeytan ayrıntıda gizlidir.Reel küçülme 9 aciklansada .Personel cikarmaları,540 bin kişinin işsiz kalması ve maaşların düşürülmesi ile ele alındığında bu sektör minimum yüzde 30 küçüldü. Nitekim kpss 2018 başarısında inşaat mühendislerinin başarısı bu çaresizligin bir sonucudur .

muhendishatunn
Aday Memur
16 Mart 2019 09:17

O zaman biz bittik...

onuguron
Aday Memur
20 Mart 2019 22:51

2015 Kasım mezunuyum... daha iş bulamadım... kpss'den 92 aldım.. hala tabiri caizdir bence mal gibi beklemeye devam ediyorum... hiç çalışamadım ama bu taraftan baktığım zaman bile videoda anlatılanlar ne kadar hakikatlere dayanıyor anlaşılıyor...

Tempt
Yasaklı
21 Mart 2019 18:23

Kpss'den iyi puan almışsın sayılır, üzülme. Kendi mesleğine atanamazsan 4001 ile atanırsın muhakkak
onuguron, 5 yıl önce
2015 Kasım mezunuyum... daha iş bulamadım... kpss'den 92 aldım.. hala tabiri caizdir bence mal gibi beklemeye devam ediyorum... hiç çalışamadım ama bu taraftan baktığım zaman bile videoda anlatılanlar ne kadar hakikatlere dayanıyor anlaşılıyor...

Burak2019
Şef
21 Mart 2019 19:09

ben bir inşaat şirketine başvurmuştum ama elektrik mühendisiyim. Büyük de bir şirketti. Dediler haftada 6 gün çalışacaksın, peki dedim, maaş ne kadar? Dediler asgari ücret. Peki dedim düşüneyim. bir gün sonra aradı, dedim bu paraya bu iş yapılmaz, şantiyelerde it gibi sürüneceğiz. adam bozuldu.

Böyle bir kaç olay daha başıma geldi. Adam asgari ücrete pazarlık yapıyor, sonra kabul etmeyince bozuluyor. Ben asgari ücret istesem bile hayır bu işin hakkı atıyorum 3 bin 4 bin falan demesi lazım. Zira o da biliyor ki ben işe başlasam bile bu boktan koşullara en fazla 1 ay dayanabilirim. Bu insan kaynaklarındaki tipler geri zekalı resmen.

asgari ücret alacaksam iş çok, diploma da istemez ve şantiyeye de gitmezsin.

A.C.D.C
Daire Başkanı
22 Mart 2019 10:51

Daha kötü.

Yeni mezunları ve düşük tecrübelileri geçtim 3+ yıl büyük projelerde tecrübeli dil bilen inşaat mühendisi arkadaşlarım bile iş bulamıyor sektör krizi yüzünden. Başka işlerde çalışıyorlar.

Bu ara mezun olacaklar için en kötüsü de iş bulamayacakları için tecrübe de kazanamayacakları ve kriz bitene kadar çalışmak zorunda kalacakları diğer işlerde kendi işlerini unutacak olmaları.

İnşaat ölmez sektör, lokomotif sektör falan da değil artık. Sanayi devrimleri karşısında gittikçe gücünü kaybetti ve uzun vadede iyiden iyiye silinip gidecektir. Sanayi 4 mühendisleri vuracak deniyor ben size söyleyeyim ilk inşaatçıları sonra da biz elektrikçileri vuracak.

Ayrıca bizimki gibi bu kadar çok cari açığı bulunan bir ülkede cari açığı kapatmayan bir alana bu kadar yüklenmiş olmamız hataydı. O yüzden devamı gelmeyecek inşaatın.

Halihazırda okuyanlara tavsiyem dersten çok dil çalışmaları. İngilizceye Arapça veya Rusça ekleyin muhakkak. Yurtiçinde inşaat bir daha hiçbir zaman son yirmi yıldaki gibi olmayacak. Normale dönmesi bile en az 5 yıl o da sanayi üretimini artırıp cari açığı kapatma süreci hızlı ilerlerse.

AKHENATON-IV
Kapalı
17 Nisan 2019 20:52

Allah yardımcınız olsun bu ağır krizde ne olacak inşaatçı arkadaşların gerçekten çaresizlikten başk

mrsavas02
Aday Memur
18 Nisan 2019 15:55

Arkadaşlar merhaba ne olacak bizim bu halimiz ? Kpss de 90 alıp evde mal gibi oturuyoruz özelde iş yok farklı memurluklara başvurucaz iş yok alım yok, Ben bu sene evlendim eşimde inşaat mühendisi ve 2 miz de şuan işsiz işsiz evde oturuyoruz düşün taşın orayı araştır bunu düşün elden bi halt gelmiyor intihar mı edelim artık bimde kasiyer mi olalım napalım lanet yetkililer mesleğimizi ele ayağa düşürdü evde oturmaktan sinir stres oldum açıyorum pc yi bi halt yok bi pubg oynayıp tekrar aynı şeyler gez olmuyor toz olmuyor bi gelecek yok ne olacak bu halimiz yazık günah bizede bilseydik okumazdık bu hallere düşürenler utansın bizleri, Gazi üniversitesi mezunuyum Rusça, ingilizce biliyorum ama referansım yok diye yurtdışına gidemedim böyle evde deli olup duruyoruz sonumuz iyi değil...

Yapı denetimler bile artık iş yok diyor alım yok şantiye şefliğine mecbur kalıp imza attık tekine 2000 tl oda 1 yıl boyunca iş yaptırtmıyor ve millete söverdim mesleğimizi bitirdiler imza atıyorlar şantiyeye gitmeyip diye artık ben bile buna mecbur kaldıysam lanet olsun böyle düzenede bize bakmayan ülkeye de.

vhsuzman
Aday Memur
23 Nisan 2019 00:23

gazi üniversitesi gibi iyi bir üniversiteden mezun olduğunu söylüyorsun, ben de oradan mezunum. Puanına güvenip evde oturma 95 alanın bile garantisi yok artık kpss de malesef. bitirdiğin okul seni piyasada güzel yerlere getirebilirdi eğer gerçekten kendini geliştirseydin. üniversitedeki hocalarınla bağlantıyı kesme, onlara görün ve akıllarında yer et, yer et ki birileri eleman arayıp hocalara sorduğunda akıllarına sen gelmelisin, öyle evde oturup pubg oynamakla, kpss tarih coğrafya çözüp 90 puanı alıp hadi atanayım dönemi bitti malesef. ayrıca diploma kiralayarak zaten yanan bir ateşe benzin dökmüşsün aferin.

İ.U.T
Aday Memur
23 Nisan 2019 12:02

Sayın Mühendis arkadaşlarım ve geleceğimizin Mühendis adayları çocuklar , öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Çok detaya inmeden ve burada bulunan ziyaretçileri sıkmadan konuya değinmek , fikrimi belirtmek isterim. Sayın Mühendis arkadaşlar ilk önce MÜHENDİSLİK BİTTİ diye bir söylemi şiddetle kınıyorum. Çünkü MÜHENDİSLİK BİTMEZ. Para için yapılan BOŞ MÜHENDİSLİK BİTTİ asıl olan budur. Ama HALKA HİZMET HAKKA HİZMET MÜHENDİSLİĞİ BİTMEZ. İnsanlık var olduğundan beri MÜHENDİSLİK VARDI. İnsanlık VAR OLDUĞU SÜRECEDE VAR OLACAK.

Karayolu bir ihtiyaç , Baraj (elektrik - sulama - içme suyu ) bir ihtiyaç , Konut (barınma - hastane - tiyatro - restoran - otogar - havalimanı - vs...) bir ihtiyaç.

Şimdi sizin tabirinizle bunlar bitti öyle mi ? Peki bunları kim projelendirecek veya bu yapıları kim uygulatacak kim bunları yönetecek kim kontrolü olacak size soruyorum ?

Bu yapıları Tıp Fakültesinden mezun mu , Eğitim Fakültesinden mezun mu , Hukuk Fakültesinden mezun mu veyahutta İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun mu yapacak ?

İş bulamayan arkadaşlar yukarıda saydıklarımdan hangilerini yapabilirler hangilerini başarabilirler . Öncelikle kendilerine bir sorsunlar. Ya bu işi sevmemişler yada benimseyememişler olsa gerek.

Sonuç olarak gördüğünüz eğitim çok değerlidir. Bu eğitimi irdeleyip gerekirse özüne inip, insanlığa katkı için kendi cebinizi düşünerek değil başarabilirsiniz. İyi günler dilerim...

oduncuk
Yasaklı
23 Nisan 2019 13:18

Hala ciddi ciddi bu tarz boş muhabbetleri dinleyen var mı? Kişisel gelişim kitapları dünyasından fırlamış bu "başarırsınız!" geyiğine bir ben mi kıl oluyorum şimdi? Bok başarırız. Gerçek hayatta o dediğin şeyler yok.
İ.U.T, 5 yıl önce

Sayın Mühendis arkadaşlarım ve geleceğimizin Mühendis adayları çocuklar , öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Çok detaya inmeden ve burada bulunan ziyaretçileri sıkmadan konuya değinmek , fikrimi belirtmek isterim. Sayın Mühendis arkadaşlar ilk önce MÜHENDİSLİK BİTTİ diye bir söylemi şiddetle kınıyorum. Çünkü MÜHENDİSLİK BİTMEZ. Para için yapılan BOŞ MÜHENDİSLİK BİTTİ asıl olan budur. Ama HALKA HİZMET HAKKA HİZMET MÜHENDİSLİĞİ BİTMEZ. İnsanlık var olduğundan beri MÜHENDİSLİK VARDI. İnsanlık VAR OLDUĞU SÜRECEDE VAR OLACAK.

Karayolu bir ihtiyaç , Baraj (elektrik - sulama - içme suyu ) bir ihtiyaç , Konut (barınma - hastane - tiyatro - restoran - otogar - havalimanı - vs...) bir ihtiyaç.

Şimdi sizin tabirinizle bunlar bitti öyle mi ? Peki bunları kim projelendirecek veya bu yapıları kim uygulatacak kim bunları yönetecek kim kontrolü olacak size soruyorum ?

Bu yapıları Tıp Fakültesinden mezun mu , Eğitim Fakültesinden mezun mu , Hukuk Fakültesinden mezun mu veyahutta İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun mu yapacak ?

İş bulamayan arkadaşlar yukarıda saydıklarımdan hangilerini yapabilirler hangilerini başarabilirler . Öncelikle kendilerine bir sorsunlar. Ya bu işi sevmemişler yada benimseyememişler olsa gerek.

Sonuç olarak gördüğünüz eğitim çok değerlidir. Bu eğitimi irdeleyip gerekirse özüne inip, insanlığa katkı için kendi cebinizi düşünerek değil başarabilirsiniz. İyi günler dilerim...

Tempt
Yasaklı
23 Nisan 2019 14:29

Ben bir üniversitenin mühendislik fakültesinden mezun oldum 6 sene önce ve ortalamam da 2.64 ve mezun olur olmaz iş buldum, asla işsiz kalmadım 3-4 iş değiştirdim.Boş gezdiğim hiçbir dönem olmadı bu sene de KPSS'ye girdim ve bir kurumdan kabul aldım. Siz nasıl iş bulamıyorsunuz anlamak zor biraz iğneyi kendinize batirmaniz gerekiyor bence

vhsuzman, 5 yıl önce

gazi üniversitesi gibi iyi bir üniversiteden mezun olduğunu söylüyorsun, ben de oradan mezunum. Puanına güvenip evde oturma 95 alanın bile garantisi yok artık kpss de malesef. bitirdiğin okul seni piyasada güzel yerlere getirebilirdi eğer gerçekten kendini geliştirseydin. üniversitedeki hocalarınla bağlantıyı kesme, onlara görün ve akıllarında yer et, yer et ki birileri eleman arayıp hocalara sorduğunda akıllarına sen gelmelisin, öyle evde oturup pubg oynamakla, kpss tarih coğrafya çözüp 90 puanı alıp hadi atanayım dönemi bitti malesef. ayrıca diploma kiralayarak zaten yanan bir ateşe benzin dökmüşsün aferin.

unemployed engineer
Aday Memur
23 Nisan 2019 14:35

Bu arkadaş neden her forumda farklı bir meslek grubundan olduğunu söylüyor?

Tempt, 5 yıl önce

Ben bir üniversitenin mühendislik fakültesinden mezun oldum 6 sene önce ve ortalamam da 2.64 ve mezun olur olmaz iş buldum, asla işsiz kalmadım 3-4 iş değiştirdim.Boş gezdiğim hiçbir dönem olmadı bu sene de KPSS'ye girdim ve bir kurumdan kabul aldım. Siz nasıl iş bulamıyorsunuz anlamak zor biraz iğneyi kendinize batirmaniz gerekiyor bence

İ.U.T
Aday Memur
23 Nisan 2019 15:18

Sevgili oduncuk arkadışım haklı.kendisi evde dinlene dursun bize yetenekli istekli mühendisler lazım

Tempt
Yasaklı
23 Nisan 2019 15:18

Uydurma. Nerede farklı bir meslektenim dedim? Göster kanıt, bekliyorum
unemployed engineer, 5 yıl önce

Bu arkadaş neden her forumda farklı bir meslek grubundan olduğunu söylüyor?

mymiari
Aday Memur
23 Nisan 2019 15:33

Bu arkadaşa katılmamak elde değil.

2014 inşaat mezunuyum, özel tecrübem sıfırdı, 2015 yılında kpss ve dil hazırlanarak ... bankasını sınavlarına girdim ve öylece atandım. 4 sene dolacak yakında memuriyetimde, pek tecrübeli ve yol gösterici olmasam bile yeni mezun arkadaşlar gerçekten dillere yönelsinler özelin hali ortada görüleceği üzere arapça ve ruşçanın bilinmesine kendilerine yurtdışında fark yarattırır. İlla devlet diyorlarsa da kpss + dil üzerinde en az bir sene sağlam kafa yorulması gerekir.

Ülkemizde son bir senede tl nin yüzde 65-70 bandında değer kaybettirmesi yurtdışını cazip hale getirdi bir kaç arkadaşım geçen sene 2-3 bin euro karşılığında gittiler şu anda gerçekten bir genel müdür düzeyinden iyi para biriktiriyorlar bu tablo yurt dışını cazip hale getirmekte olduğu aşikar.

Özelin durumu bir senedir çok kötü konkardota iflas tasfiye süreçleri işlerde ve firmalarda kendisini gösteriyor. Bazı Kamu kurumları hakediş ödeyemez durumdalar bütçe yetersizliğinden. Sürecin gösterdiği 3-5 sene sektör sürümcemede kalacağıdır.

George Carlin
Kapalı
25 Nisan 2019 23:03

Hiçbir yerde iş yok ne olacak.bu mühendisler

Inteqral
Aday Memur
26 Nisan 2019 00:20

Değerli meslektaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim

Kara Kuvvetleri İstihkam Subaylığını kazandım sizce gitmeli miyim yoksa İnşaat Mühendisliği görevini bir şekilde icra mı etmeliyim bana yardımcı olur musunuz?

Sedobaba
Yasaklı
26 Nisan 2019 00:25

bu devirde is ayarladiysan kaçırma bence sonra pisman olursun bide
Inteqral, 5 yıl önce

Değerli meslektaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim

Kara Kuvvetleri İstihkam Subaylığını kazandım sizce gitmeli miyim yoksa İnşaat Mühendisliği görevini bir şekilde icra mı etmeliyim bana yardımcı olur musunuz?

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi