Editörler : E.Kayı Han
04 Eylül 2011 15:49

Sabah namazı vakti, ne zamana kadar sabah namazını kılabiliriz ?

Merhaba arkadaşlar

Sabah namazına kalkamıyorum çoğu zaman

Kalktığımda ise, saat 06:30 07:00.. civarlarında oluyor

Saat kaça kadar sabah namazını kılabilirim, bilen varsa yanıtlayabilir mi ?

yeşil-ışık
Kapalı
04 Eylül 2011 16:03

SABAH (FECR) NAMAZI

Kuran'da namaz kelimesi "salat" kelimesi ile ifade edilir. "Bağlantı kurmak" tipinde manalara sahip olan "salat" kulun yaratıcısıyla kurduğu bağlantı, yani namaz için de kullanılır. ?Salat? kelimesi ?ikame? fiiliyle beraber ?namaz kılmak? manasında kullanılmıştır. "Salatı Fecir" yani "Sabah namazı" ismi 24Nur Suresi 58. ayette geçmektedir. "Fecir" gecenin karanlığında güneşin ilk ışıklarının çıkışını ifade eder. Bu bir süreçtir ki güneşin doğuşuna kadar devam eder. Nitekim varlığı adından belli olan bu namazın, 11Hud Suresi 114. ayette vakti de tam belli olmaktadır.

Gündüzün iki tarafında, gecenin yakınlarında namaz kıl. Güzellikler çirkinlikleri giderir.

11 Hud Suresi 114

Arapça'daki "nehar" "gündüz", "leyl" "gece" demektir. "Tarafeyinnehari" ifadesi gündüzün iki tarafını ifade eder. "Taraf" ise; "uç, dıştan bitişik bölüm? manalarına gelmektedir. Kuran'da geçtiği diğer ayetlerde de aynı anlamda kullanılır. Gündüzün başlangıcını güneşin doğuşu, günün bitişini güneşin batışı olarak alırsak günün iki tarafında sabah ve akşam namazları vardır. Bu zamanların tam anlaşılması için "zülefen minelleyl" ifadesi ile bu vakitlerin, aynı zamanda gecenin gündüze yakın zamanları olduğu vurgulanır.

Yani sabah namazı, ismi ile 24Nur Suresi 58. ayette geçer. Bu isim aynı zamanda sabah namazının vaktini de tarif eder. Ayrıca 11Hud Suresi 114. ayette sabah namazının vakti belirlenmiştir. Sabah namazı Kuran?daki ismiyle ?Salatul Fecir? adından da belli olduğu gibi günün ilk ışıklarıyla başlar ve günün başlangıcı olan güneşin doğuşuyla biter.

elagözlü :)
Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 16:07

yani Güneş'in tam doğmuş olmasıyla sabah namazının vakti bitiyor öyle mi ?

peki, saat olarak zaman aralığı yok mu bunun ?

nerden bilebilirim ki, Güneş'in tam olarak doğduğunu ?

elbette ki saat 9'da 10'da kalkıp sabah namazını kılacak halim yok

saat 06:30 gibi buna engel mi ?

keyfi durumdan bahsetmiyorum asla, sadece ezanı duyamamış olmam ve o anda uyandığımda saatin bu vakte denk gelmiş olması ?

yeşil-ışık
Kapalı
04 Eylül 2011 16:23

ayette genel manada ele alınmıştır belli bir saat aralığı kullanılmamıştır (çünkü malum zaman göreceli) siz günün aydınlık olacağı zamanları takip edin gerekirse araştırın son zamanda diyanetin belirlediği saatler de güvenilirliğini yitirdi ama yine de küçük zaman farklarından bir şey olmaz yine de tam vaktinde uygulamak en doğrusu yani yeryüzü tam aydınlanmadan kılınması en doğrusu olur bilin ki Rabbin merhameti boldur elimizde olmayan sebeplerden dolayı O bize zorluk çıkarmak istemez bu da ayette sabittir bu nedenle elinizden geldiğince sürdürün ibadetinizi..

stuck in life
Aday Memur
04 Eylül 2011 16:25

Bu sabah ben de kalkamadım, saati duydum ama 5 dakika daha dedim erteledim. Kendimden nefret ediyorum. Sakın erteleme yanlışına düşmeyin:(

Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 16:27

çok teşekkür ederim yeşil-ışık

Allah razı olsun..

bir programda da fıkıh hocası şöyle demişti imsak vakti için

ezandan 50 dk. sonraya kadar yiyebilirsiniz, tan vakti o zamana denk geliyor diye, hatta bunu diyanete bildirmişler, fakat " böyle geldi böyle gider" diye yanıt alınmış..

tekrar teşekkürler

fakat işte en önemli vakit sabah namazı olunca ve onu kazaya bırakınca yarım ve eksik kalıyor bir yanım :(

Allah beni affetsin..

Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 16:32

stuck in life,

şeytan uzak dursun bizlerden :(

birde arkadaşlar sabah namazından sonra şu tesbihleri çekmemiz kalbimiz nurlandırırmış

ya Halık, ya Veliyy, El Muğni, El Metîn, el hamid, ya muktedir, ..

yeşil-ışık
Kapalı
04 Eylül 2011 16:35

Sizden de Rabbim razı olsun kardeşim ben teşekkür ederim.. Şunu da bildirmemde lüzum var: Her ibadet vakti bizler için önemli ve şunu da biliyoruz ki Rabbimiz asla dinimizde ibadetin bize zorluk getirmesini istemez ve elimizden gelmeyen durumlardan ötürü mağfireti boldur sizin samimiyet dereceniz çok önemli bu konuda.. Vakitleri rabbimiz herhangi bir saate göre değil de güneşin konumuna göre belirlemiştir ve her yerde zaman aynı olmadığından belli bir saat aralığı da yoktur.. Rabbim ibadetlerinizi kabul eylesin hayırlı günler..

Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 16:37

Amin, inşallah

evet biliyorum Güneş'in konumuna göre olduğunu ve Güneş'in üç durumunda da namaz kılınamacağını da biliyorum, işte Güneş'i bir görebilsem :) , o nedenle saat aralığına takıldım işte..

ama çok teşekkürler, size de hayırlı günler ;)

04 Eylül 2011 17:09

sabah namazı,fecri sadık ile güneşin doğuşuna kadar olan zaman aralığında kılınır.ama bunu güneşin doğuşuna yakın zamana tehir etmek daha faziletlidir.yani takvimde imsak yazan vaitten başlayarak güneş yazan vakte kadar sabah namazını kılabilirsin.olurda gafletten dolayı bu vakitte kılamazsan kerahat dediğimiz güneşin doğuşu ile yaklaşık 45-50 dakika yükselmesinden öğle kerahat vaktine kadar sünneti ile kılabilirsin.

Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 20:18

çok teşekkürler,

!!!!KIRIKKALE1973!!!

verdiğiniz bilgi için, sağolunuz ..

04 Eylül 2011 20:23

Esselamu Aleykum ile başlarsak daha güzel olur elagözlüm,,

Bakınız:

http://forum.memurlar.net/konu/1311793/

04 Eylül 2011 21:20

rica ederim.

Başbakan Müsteşarı
04 Eylül 2011 21:57

KASİDE-İ BÜRDE;

kusurumu mazur görünüz, bundan böyle daha dikkatli olacağım inşallah selam konusunda

lakin, sizin başlığınızda da konuşulduğu üzere, bırakın sanal alemi, gerçek alemde selam verildiğinde kişilerin tuhaf bakışlarına maruz kalabiliyoruz malesef.. teşekkürler

ceyhanli
Yasaklı
05 Eylül 2011 00:23

www.namazvakti.com

burdan memleketinizi aratarak namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

güneş saati sabah namazı içindir. tam güneş doğarken yani o saatte niyet edip namaza durursanız namaz sahih olmaz. o saat gelmeden önce kılmak gerek, hanefi mezhebine göre güneşe 20 dk civarı kala sabah namazını kılmak evladır.

güneş saatinden itibaren yaklaşık 50dk-1 saat namaz kılmak haramdır, kılınmaz.. eğer sabah namazının kazasını kılacaksanız bu vaktin cıkmasını beklemeniz lazım..

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi