Editörler : Pangaea
19 Ocak 2022 13:05

İnşaat Mühendisleri neden sessiz

Arkadaşlar konuda belirttiğim gibi kimse neden bu duruma tepki göstermiyor diğer mühendislikler son atamada 80-90 arası puanlarla atanırken inşaat mühendisliği son atamayı 93 puanla kapattı.

Frostedblack
Aday Memur
19 Ocak 2022 14:09

Çünkü inşaat mühendisliği demek alışılmış çaresizlik demek

kml3838
Aday Memur
20 Ocak 2022 00:21

katılıyorum artık ınsanlar umudunu yitirdi. son 5-6 yıldır umut denen bişey kalmadı.

Frostedblack, 2 yıl önce
Çünkü inşaat mühendisliği demek alışılmış çaresizlik demek

Nikotine
Memur
20 Ocak 2022 00:38

Kamuya girmek isteyen adam inşaat mühendisi olmasın ...Özel bitti sorun orda

Okumayın inşaat Mühendisi olmayınnn

mustafaa09
Aday Memur
20 Ocak 2022 00:43

Hani bir şey için çok çabalarsın çabalarsın bi eşik noktası vardır ya direnebileceğin,işte o eşik noktası inşaat mühendislerinde meteor gibi deldi geçti.Şuan sıra Elektrik Mühendisleri'nde ölmesi an meselesi,son çırpınışları....

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
20 Ocak 2022 01:37

90 üstü puanı olan ve hala atanamayan elektrik makina harita mühendisi ve mimar arkadaşlarım var. kimmiş o 89 a düşen mühendislikler.

Ereennn44
Aday Memur
20 Ocak 2022 04:15

Eem 90,47

Makine 88,51

Bilgisayar 86,77

Harita 89,86

Son atamada branşların taban puanları

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
90 üstü puanı olan ve hala atanamayan elektrik makina harita mühendisi ve mimar arkadaşlarım var. kimmiş o 89 a düşen mühendislikler.

isimyok44
Memur
20 Ocak 2022 07:35

... kaçınılmazsa zevk alnaya bakıyorlar

Frostedblack
Aday Memur
20 Ocak 2022 10:38

İnşaatçılarda 91 i görse iyi kapattı bölüm diyor ne garip bir durum
Ereennn44, 2 yıl önce

Eem 90,47

Makine 88,51

Bilgisayar 86,77

Harita 89,86

Son atamada branşların taban puanları

Ereennn44
Aday Memur
20 Ocak 2022 12:19

Maalesef öyle TSK nın yaptığı inşaat mühendisliği alımı bile 92 ile kapattı.

Frostedblack, 2 yıl önce
İnşaatçılarda 91 i görse iyi kapattı bölüm diyor ne garip bir durum
21 Ocak 2022 19:11

Bir bakanlıkta hiçbir alakası olmayan bir meslekte düz memurluk yapıyorum.Kokuyu önceden alanlardanm

22 Ocak 2022 16:55

Senelerce gerek bu forumdan gerekse diğer sosyal medya hesaplarından sesimi duyurmaya çalıştım. inşaat mühendisliği artık bitti arkadaşlar maalesef. 5 senedir bu sektörün içinde olan biri olarak bu sektörün önü çok radikal kararlar alınsa bile en az 5-6 sene kapalı. Hele bu haliyle devam ederse ömür boyu önü kapalı bu sektörün, en son ayrıldığım işte 9 senelik tecrübeli şantiye şefi 7 bin tl para alıyordu ve adamın ne gecesi ne gündüzü ne pazarı vardı benim gibi. Ben 3 ay önce bu sektörden kurtardım kendimi, şimdi A101'in deposunda stok kontrol elemanıyım. Hayatımın en büyük pişmanlığı bu meslektir. Kaçın kurtarın kendinizi size tek sözüm bu. İmo'nun yayınladığı rezalet tablo aşağıda. Buyrun görün gerçekleri;

- Her on inşaat mühendisinden üçü işsizdir (yüzde 28,2). Bu oran kadın mühendisler ve genç mühendisler arasında çok daha vahim boyutlardadır. Kadın inşaat mühendislerinin yüzde 47,1`i, 35 yaş altındaki inşaat mühendislerinin 48,3`ü işsizdir. Kısacası iki genç inşaat mühendisinden biri ve iki kadın mühendisten biri işsizdir.

- Her iki inşaat mühendisinden biri (yüzde 47,8) 4.200,00 TL`nin altında ücret almaktadır. Daha da kötüsü çalışanların yüzde 27,5`i ise asgari ücretin altında bir ücretle çalışmaktadır.- Mühendislerin büyük çoğunluğu borçlanmak zorunda kalmaktadır (yüzde 58,9). Her iki mühendisten biri kredi kullanıcısıdır (yüzde 51,7).

- Kamu kurumlarında istihdam mühendisler açısından neredeyse ortadan kaldırılmıştır. Çalışan on mühendisten yalnızca ikisi (yüzde 18,8) kamuda çalışmaktadır.

- Özel sektörde ücretli çalışan her on mühendisten ikisi (yüzde 19,5) ek iş yapmak zorunda kalmaktadır.- Covid-19 pandemisinin yarattığı ekonomik sorunlar da yine inşaat mühendisleri üzerinde etkisini göstermiştir. Özel sektörde çalışan mühendislerin, yüzde 37`si pandemide hak kaybı yaşamıştır. Bunlardan yüzde 33,2`si ücretsiz izne çıkarılmış, yüzde 26,6`sı ücretlerde düşüş yaşamış ve yüzde 19,6`sı ise işten çıkarılmıştır.

- Mühendislerin yüzde 79,2`si gelecek için kaygılıdır. Gelecek kaygısı kadın ve genç mühendislerde daha yüksektir.- Mühendisler yurt dışına gitmek istemektedirler (yüzde 65,4). 35 yaş altı mühendislerde ise bu oran yüzde 82,3`dür.

- Kendi işyerinde faaliyet gösteren inşaat mühendislerinin yüzde 88`inin iş hacmi azalmıştır.

26 Ocak 2022 08:33

Bu lanet sektörün içinde 7 senedir boğuşan biri olarak inşaat mühendislerinin neden sessiz olduğunu size açıklayayım;

1-İşi olan inşaat mühendisleri: 7/24 amele gibi çalışmaktan ses çıkarmaya vakit bulamıyorlar, piyasadaki işsizliği de görünce aman işimi kaybetmeyeyim korkusuyla çalışmaya devam ediyorlar.

2-İşsiz inşaat mühendisleri: O kadar ümitsizler ki neye ses çıkaracaklar; ülkedeki inşaat mühendisi sayısı belli iş imkanı belli, ses çıkarmaktan ziyade kaçabilecekleri farklı sektörler arıyorlar.

Özellikle şu son 2-3 senede en az 6-7 stajer inşaat mühendisi gördüm, hepsi daha 2-3. sınıfta olmalarına rağmen mezun olunca farklı şeyler yapmak istediklerinden bahsettiler. Okuyanlar bile mezun olmadan bu meslekten kaçma yönünde, kimisi yazılım kurslarına gidiyordu, kimisi e-marketing işiyle uğraşıyordu. Tek amaçları diplomayı alıp bu bölümden koşarak uzaklaşmaktı. Akıllı çocuklardı...

10 Mart 2022 16:10

amma çok benim gibi bu meslekten hayatı kararmış insan varmış, çevremde görüyordum zaten ama sosyal platformda da görünce her yerde şaşırıyorum.

lionking00
Aday Memur
23 Mart 2022 18:45

1-2 sene önce bakanlıklara kurumlara gidiliyordu artık o da yok diğer birçok mühendislikte daha çok birlikte hareket edip ses getirme olayı oluyor malesef bizde yok ki bu kadar 90+ puanlar olmasına rağmen

isimyok44
Memur
23 Mart 2022 20:41

İnşaat mühendisi olduğunu çoktan unuttu da ondan şu an en iyisi polis zabıta ikm katip vs vs..
24 Mart 2022 10:35

inşaat mühendislerinin ses çıkaracak hali mi kalmış, herkes perişan bir şekilde günde ortalama 12-13 saat pazar tatili olmadan çalışıyor, nefes almaya vakti mi var ki ses çıkarabilsin. pazartesi günü yoğun çalışma şartlarına ayak uydurabilecek(yani 7/24 cumartesi pazar demeden çalışacaksın anlamına gelir bu tabir, herkes bilir artık bunun ne anlama geldiğini) şantiye mühendisi ilanı verdik. aradan sadece 3 gün geçti ve başvuran sayısı 560 kişi, daha hiçbirine dönüş yapmadık ve ilanı görüp arayan-görüşmeye gelen 92 inşaat mühendisi oldu. Şartları anlattık hepsine gerek telefonda gerekse yüzyüze, hiçbiri ben bu şartlarda çalışmam demedi. Şartlar da şu şekilde: Asgari ücret, yol ve yemek yok, cumartesi/pazar sürekli çalışma var, normal çalışma saati pazartesi-cumartesi 8-6. böyle rezil şartlara rağmen 3 günde 92 kişinin görüşmeye gelmesi veya araması beni çok üzüyor. Özellikle yeni mezunlara ve bu bölümü okuyan üniversiteli kardeşlerimize çok acıyorum. Allah yardımcıları olsun gerçekten görüşmeye gelen kişilerin çaresizliğini ve her türlü kötü şartı kabul etmelerini görünce içim parçalanıyor, lanet olsun.

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
24 Mart 2022 11:21

Allah yardımcımız olsun, inşaat mühendisliği hakkında kurulacak tek cümle bu sanırım.

Haydar salma
Aday Memur
24 Mart 2022 16:06

Amen
çılgıninşaatçı, 2 yıl önce

Allah yardımcımız olsun, inşaat mühendisliği hakkında kurulacak tek cümle bu sanırım.

bunudagormedik
Genel Müdür
24 Mart 2022 17:06

Peki neden bu mesleği inatla yapıyorlar mühendis bey/hanım demeleri hoşuna mı gidiyor insanların.

Düz işçilerin hayatı daha rahat pazar tatil olan iş yerleri var.

Kamuya atanmadan önce düz işçiydim hem iyi kazandım hem hafta sonum vardı.

işsizinşaatmühendisi, 2 yıl önce

inşaat mühendislerinin ses çıkaracak hali mi kalmış, herkes perişan bir şekilde günde ortalama 12-13 saat pazar tatili olmadan çalışıyor, nefes almaya vakti mi var ki ses çıkarabilsin. pazartesi günü yoğun çalışma şartlarına ayak uydurabilecek(yani 7/24 cumartesi pazar demeden çalışacaksın anlamına gelir bu tabir, herkes bilir artık bunun ne anlama geldiğini) şantiye mühendisi ilanı verdik. aradan sadece 3 gün geçti ve başvuran sayısı 560 kişi, daha hiçbirine dönüş yapmadık ve ilanı görüp arayan-görüşmeye gelen 92 inşaat mühendisi oldu. Şartları anlattık hepsine gerek telefonda gerekse yüzyüze, hiçbiri ben bu şartlarda çalışmam demedi. Şartlar da şu şekilde: Asgari ücret, yol ve yemek yok, cumartesi/pazar sürekli çalışma var, normal çalışma saati pazartesi-cumartesi 8-6. böyle rezil şartlara rağmen 3 günde 92 kişinin görüşmeye gelmesi veya araması beni çok üzüyor. Özellikle yeni mezunlara ve bu bölümü okuyan üniversiteli kardeşlerimize çok acıyorum. Allah yardımcıları olsun gerçekten görüşmeye gelen kişilerin çaresizliğini ve her türlü kötü şartı kabul etmelerini görünce içim parçalanıyor, lanet olsun.

25 Mart 2022 13:57

çevre baskısı/20 sene boşuna mı okudum ben düşüncesi. Tamamen bu 2 sebepten dolayı bu mesleği yapmak zorunda hissediyorlar. Biliyorlar ki bir yere kasiyer olarak girse daha çok kazanacak ama çevre baskısı ve ben kasiyer olmak için mi 20 sene okudum düşüncesi insanları buna itiyor.

bunudagormedik, 2 yıl önce

Peki neden bu mesleği inatla yapıyorlar mühendis bey/hanım demeleri hoşuna mı gidiyor insanların.

Düz işçilerin hayatı daha rahat pazar tatil olan iş yerleri var.

Kamuya atanmadan önce düz işçiydim hem iyi kazandım hem hafta sonum vardı.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi