Editörler : crops35

Yasaklı
20 Mayıs 2009 10:24

Banka Promosyonları Hakkındakı Basbakanlık Genelgesı

Konu: Banka promosyonları.

GENELGE

2007/21

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretleri, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün (6) sıra Nolu Genel Tebliğinde belirtilen esas ve usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödenebilmektedir. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri yapılmakta, bu protokoller uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra "promosyon" adı altında ayni ve/veya nakdi ek mali imkânlar da sağlanabilmektedir.

Bankalar tarafından sunulan bu ek mali imkânların tasarrufuna ilişkin olarak kamu kurum ve kuruluşlarında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıda belirtilen hususlara uyulması gerekmektedir.

1- Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin Maliye Bakanlığının mezkur Tebliğinde belirtilen esas ve usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödenmesine devam edilecektir.

2- Aylık ve ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle tespit edilecektir. Komisyon, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili biriminin harcama yetkilisinin başkanlığında söz konusu birimde görev yapan toplam personelin en az % 10'unun sendikalı olması halinde yetkili sendikadan bir üye ile merkez teşkilatında üst yönetici; taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından ilgili birimde görev yapanlar arasından seçilecek bir üyeden oluşacaktır. Yetkili sendikadan üye bulunmadığı durumlarda üçüncü üye ilgili birimde görev yapan personel arasından harcama yetkilisi tarafından seçilecektir. Protokol, komisyon tarafından belirlenen banka ile harcama yetkilisi tarafından imzalanacaktır.

Birden fazla birimin aylık ve ücretlerinin birlikte ödenmesi talebinde bulunmaları halinde merkezde üst yönetici, taşrada ise söz konusu birimlerin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından görevlendirilecek ilgili harcama yetkililerinden birinin başkanlığında oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından aylık ve ücretlerin ödeneceği banka yukarıdaki esaslara göre tespit edilecektir. Bu şekilde oluşturulacak komisyona ilgili birimlerdeki yetkili sendikalardan bu birimlerin tamamı itibarıyla en fazla üyeye sahip olan sendikadan üye alınacaktır.

3- Bankalar ile yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az beş yıldan çok olmayacaktır.

4- Yapılan protokoller uyarınca, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere Komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabilecektir. Bu tutarlar, merkez teşkilatında üst yönetici, taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde kullanılacaktır. Yapılacak harcamaların birimin faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli ve zaruri harcamaları ihtiva etmesi; çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, işyerlerinde verim ve çalışanların memnuniyeti ile sunulan hizmetin kalitesini artırıcı amaçlarla ortak kullanım alanları için sarf edilmesi zorunludur. Bu tutarların belirlenen amaçlar dışında kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek ve yıl içinde yapılan harcamalar merkez teşkilatında üst yönetici, taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından denetlettirilecektir.

5- Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyotlarla ödenecektir.

6- Bu Genelgenin yayımı tarihinden önce kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin ödenmesine yönelik olarak kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokoller sürelerinin bitimine kadar geçerli olacaktır.

7- Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir.

Uygulamaların yukarıda belirtilen şekilde gerçekleştirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

kivre63
Aday Memur
20 Mayıs 2009 15:30

Gözlemm hanım

İFP olarak telekomdan 2008 yılı yeni kurumumuza geçtik.

Biz buraya nakledilmezden bizim kurum banka ile 5 yıllık promosyon anlaşması yapmış ve personeline dağıtmış

Bizde talep ettik,olumsuz yanıt aldık.

Yeni kurumunda bizim durumuzda olupta promosyon alan arkadaşlar varmı?Paylaşırlarsa seviniriz

Selamlar

gozlem
Yasaklı
20 Mayıs 2009 22:24

selam KIVRE63.. Calıstıgı kuruma naklen ataması olan kısı banka promosyonlarını alamyacagına daır dılekcesıne ıstınaden Adana ılınde dava acmıs ve ıdare mahkemesınce davacı davayı kaznmıstır..bununla ılgılı yazı asagıdadır;

Promosyonlarla İlgili Önemli Bir Karar

Bir çok kamu kurumunun hali hazırdaki uygulamasına göre, bankalarla sözleşme imzalanan dönemde, kurumda bulunmayan memurlara banka promosyonu verilmemektedir. Bu uygulama en çok naklen gelen, aylıksız izin veya askerlik sonrası göreve başlayan memurları etkilemektedir. 30 Haziran 2007 tarihinde yaptığımız bir değerlendirmede bu durumda olanların dava açması halinde davayı kazanabileceklerini belirtmiştik. Adana 1. İdare Mahkemesi bu yönde karar vermiştir.

Banka Promosyonları ile Makam Aracı AlınamazDavaya konu olayda, öğretmen okula sonradan atanmıştır. Ancak, ilçe milli eğitim müdürlüğü, sözleşme yenilenmesi sırasında, okul personeli olmadığı için, sonradan naklen atanan personele banka promosyonu verilmeyeceğini karara bağlamıştır.

Adana 1. İdare Mahkemesi, kararında, Milli Eğitim Bakanlığının genelgesine atıfta bulunmuş, bankalarda belirli bir süre kalan ve bu süre içerisinde bankaların bir kısım gelirler elde ettiği paraların ise kamu görevlilerine ait olan paralar olduğunu vurgulamıştır. Mahkeme heyeti, bu mali imkanlardan davacının da faydalandırılmasının hakkaniyete daha uygun olacağını belirtmiş ve yapılan işlemde hukuka uyarlık bulmamıştır.

atakoypcm
Kapalı
21 Mayıs 2009 08:11

arkadaşlar bu başlık altında promosyon parası olarak kaç lira aldınız yazarsak bilgilenmiş oluruz ben karayollarındayım ve 50 tl verdiler öğrendiğime göre toplam 200 tl miş 4 taksitte ödeyeceklermiş ve ihale yeni yapıldı niye az diye sorduğumuzda ihaleye tek banka katılmış düşük olmuş sizlerde yıllık kaç para alıyorsunuz ve tek seferdemi taksitler halindemi ödeniyor yazarsanız bilgilenmiş oluruz

gozlem
Yasaklı
21 Mayıs 2009 11:29

selam..banka promosyonları calıstıgınız kurumdakı kısı sayısı,kurumda calısan kısılerın aylık maaslarının dısında aldıgı ucretler (ıkramıye ıscıler ıcınodenen,arazı tazmınatı,vb ) bunlarda dahıl olmak uzere ne kadar ccalıstıgınız kurumdan bu bankara para aktarılıyorsa bankanın sıze verecegı mıktar artar..protokolde bankanın calısan kısılere oedyecegı mıktar bellıdır.. ben o sıralar 19 personellı bır kurumda calısırken bankanın tek sferde bıze odedıgı para kısı basına 468.00 tl ıdı.ama tek seferde verdıler bu ucretı....baska kurum vardı 39 .45 kısı arası onlarada baska bır banka 750 tl verdı ve 6 aylık perıyodlarda aldılar.. atakoypcm sızın bankadan alacagınız ucret 200 lıra gıbı bır ucret vede 4 taksıt..bence burda bır yanlıslıkmı var bılmıyorum..calıstıgınız kurumun muhasebe servısınde banka sozlesmelerı vardır bır okuyun ıstersenız..kolay gelsın...

parola77
Aday Memur
21 Mayıs 2009 11:47

biz milli eğitim personeli olarak tek seferde 600 YTL. ALDIK

atakoypcm
Kapalı
24 Mayıs 2009 21:07

gözlem hanım ilginiz için teşekkür ederim ama bakıyorum iki kişi cevap yazmış yani sadece telekom personeli iki kurumamı gitti şaşılacak şey örneğin milli eğitimdeki diğer kişilerdemi aynı parayı aldı karayollarındaki diğerleridemi aynı parayı aldı insanlar yazmaktan çekiniyor nedense lütfen arkadaşlar biraz aktif olalım bilgileri paylaşalım

senol18
Aday Memur
29 Haziran 2009 19:36

Arkadaşlar selamlar 2007 yılında Enerji bakanlığına geldim ve bir kuruş alamadım,biz gelmeden kısa bir süre önceleri vakıf bank 350 tl ödeme yapmış bu nasıl adalet anlamadım selamlar

mustafam40
Genel Müdür
30 Haziran 2009 08:53

Merhaba

Arkadaşlar lütfen yakınmaktan vaz geçin .Bu ülke de şunu artık anlayın eğer bir konuda kafanıza takılan birşeyler var ise hemen Bilgi edinme hakkını kullanmalısın.

Ben şunu biliyorumki; artık her Devlet Kuruluşu çalışanlarına bu Banka promosyonlarını ÖDEMEK gibi bir zorunluluğu var.

Bu mecburidir.

Sizlerden ricam hemen Bilgi Edinme hakkını kullanmak adına çalıştığın kuruma bir dilekçe yaz ve sor.

Bakalım ne cevap geleçek.

Benden sizleri uyarması.

gozlem
Yasaklı
30 Haziran 2009 09:52

--------------------------------------------------------------------------------

Promosyonların yüzde 60'ını dağıtan il MEM işlemi iptal edildi

25 Haziran 2009 18:47

Kazandığınız Davaları YayınlayalımMahkeme kararını sorgulayan ve uygulamayan kaymakama 500 TL tazminat

Resmi olmayan bir konuda açıklama yapan profesöre verilen ceza iptal edildi

Şikayet ettiği için yeri değiştirilen MEB personeli aklandı

Kavga eden memurların ek ödemesi kesilebilir mi?

Mahkeme, 4/B'linin fazla çalışmasını angarya kapsamında değerlendirdi

Mardin İdare Mahkemesi banka ile imzanan anlaşma sonrasında verilen promosyonların yüzde 70'ini değilde, yüzde 60'ını dağıtan idare işlemini iptal etti.

Mahkeme, Bakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığının 12.1.2006 tarih ve 3910 sayılı yazasının hakkaniyete daha uygun olduğunu belirterek okulun işlemini iptal etti.

İŞTE MAHKEME KARARI

bu mahkeme kararı memurlar net bolumunde mahkeme kararları baslıgın tıklayınca banka promosyonlarında gorebılırsınız..zıra kopyalanmıyor..herkese kolay gelsın....

HST TEKNİSYEN
Aday Memur
07 Temmuz 2010 09:26

Sayın arkadaşlar Telekomda çalıştığımız yıllarda banka promosyonları alamadık banka promosyon verdiğini bildiğimiz halde bunla ilğili olarak her hangi bir hakkımızın olup olmadığını konu hakkında bilğileri olan arkadaşlarımızan yardım beklerim

özal64
Şube Müdürü
07 Temmuz 2010 14:50

Arkadaşlar bilhassa kesin bilinmeken konularda kulakdan dolma bilgilri burada yazıp da iansanlaraın aklını karıştımayalım lütfen. Çünkü bu Başbakanlık Genelgesi iptal omuştur,Hatta Milli Eğitim Bakanlığı bu koduda bir Genelge bile çıkarmıştır. ŞUBAT72010 tarihinden itibaren Banka Promasyonlarının tamamı personele dağıtılacaktı. Selamlar

mzlm
Aday Memur
07 Temmuz 2010 22:13

selam ben aynı kurum içinde yer değiştirdim.yeni yerimde promosyonlar iki ay önce dağıtılmış.Şimdi ben 3 yada beş yıl promosyon alamıyacakmıyım? almak için davamı açmam gerekiyor.kivre 63 promosyonlarla ilgili bir gelişme oldumu?

cübbek
Şef
12 Ağustos 2010 10:36

gözlem hanım siz kimin reklamını yapıyorsunuz memur düşmanı olan birisininmi yoksa memur dostu olan birisininmi reklemını yapıyorsunuz bu hükümetin 8 seneden memurdan ne aldığınıda yazarmısınız.Bu yaptığınız reklmana karşılık ne alıyorsunuz onuda bari söyleyin iyilik perisi gözleme hanım.

gozlem
Yasaklı
12 Ağustos 2010 10:46

selam cubbek. ben burda taraflı yazı yazmıyorum. banka promosyanlarını yazmamdakı sebep arkadslarımın bılgı sahıbı olmasıdır.ek odeme olsun.promosyon olsun.her turlu onların ısıne yarayacak konuları yazıyorum.

hukuk devleti
Genel Müdür
13 Ağustos 2010 16:06

11 Ağustos 2010 12:39 Düzenle Sil

Memurlar ne kadar promosyon alacak

--------------------------------------------------------------------------------

Banka promosyonlarının tamamının memura dağıtılması kararı memurlara ek gelir yaratacak. Prof Dr. Şükrü Kızılot'un verdiği bilgiye göre, memurlar bankalardan 3 yılda bir brüt maaşlarının ortalama yüzde 60'ı kadar ek ödeme alacaklar. Ayrıca emeklilere de promosyonun yolu açılıyor.

Başbakanlık genelgesinde dün yapılan değişiklikle banka promosyonlarının tamamının memura dağıtılması kararı çıktı. Kararı değerlendiren Prof Dr. Kızılot, öncelikle her memurun eşit ücret almayacağına dikkat çekti.

Bankaların genelde 3 yıllık anlaşmalar yaptığını anlatan Kızılot, "Buna göre memurlar 3 yılda bir brüt maaşlarının yüzde 60'ı kadar ek ödeme alacak. Ama sözleşme faklı bir zaman dilimi için yapılmışsa bu oran değişebilir" dedi.

Bankalarla yenş sözleşme yapan kurum memurların dün yayınlanan genelgeden hemen yararlanamayacağına da dikkat çeken Kızılot, "Mesela 6 ay önce anlaşma yapılmışsa memurlar 2.5 sene daha yeni sözleşmeyi beklemek zorunda kalacak. Ancak yeni sözleşmenin yapılması ile bu ek ödemeyi alabilir" dedi.

EMEKLİLERİN DE YOLU AÇILDI

Emeklilere verilmesi gündemde olan banka promosyonlarına da değinen Kızılot memurlarla ilgili kararın emeklilerin önünü açacağını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bankalar vasıtasıyla emeklilere yıllık 75 milyar lira ödediğini ancak SGK'nın bankalarla sigorta primi, ilaç ve hastane ödemeleri gibi işleriyle yıllık hacminin 205 milyar liraya çıktığına işaret eden Kızılot, şunları anlattı:

"Bu rakam 2010 yılı vergi gelirleri tahmininden bile yüksek. Dünkü genelge doğrultusunda sıkı bir pazarlıkla emeklilere de promosyon ödemesinin yolu açılacak. Ancak SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-kur emeklilerinin farklı oranlarda promosyon ödemesi alması daha doğru olur."

ORAN DAHA DÜŞÜK OLACAK

Kızılot, 'Memurlara yüzde 60 ödenecek, emeklilere yüzde kaç olur' sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Emeklilerle ilgili çalışmalar sürüyor ama elde çok fazla veri yok. Sadece emeklililerin maaşları daha düşük ve parayı daha hızlı çektiği biliniyor. Ben oranın yüzde 602ın biraz altında kalacağını düşünüyorum."

MEMURLAR NETTEN ALINTIDIR...

gozlem hanımın açmış oduğu mkerrer başlıklı promosyon yazısı bu bölüme taşınmıştır. Bundan böyle açılacak mükerrer konu başlıkları ilgili alana tarafımızca taşınmayıp silinecektir. lütfen uyarıları dikkte alınız

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi