Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Aralık 2007 20:14

sevk alan öğretmen o gün derse girmek zorunda mı?

arkadaşlar, ben sevk aldım ve müdür bana sağlık ocağından dönüşte derse girmem gerektiğini söyledi(3. saat) Acaba sevkliyken derse girmek zorunda mıyım yoksa o gün izinli mi sayılıyorum?

Can Dostu
Genel Müdür
11 Aralık 2007 20:41

Hocam ne okula geri dönmesi. Öyle bir şey olmaz. Sen hasta değil misin? Hasta adamın ne işi var okulda? Öğrencilere de mi bulaştırcaksın? Eve git dinlen. İyileş öyle gel. Hangi yerde yazıyor muş sevkten sonra okula geri gelmek?

kızılyarlı
Aday Memur
11 Aralık 2007 20:51

sevkli derse giremez diye bir şey yoktur

derse giremeyecek durumdaysan o günlük iş göremez raporu almalısın.

yakuphan
Genel Müdür
11 Aralık 2007 21:29

Doktorun sevkinize bir gün istirahatı uygundur şeklinde bir ibare yazması gerekiyor, aksi halde derse girmek zorundasınız.

polip
Memur
11 Aralık 2007 22:44

evet hocam girmek zorundasınız.sevk alan memurun sağlık kurumunda takibi yönetime aittir.memur rapor almamışsa ve mesai saatleri içinde sağlık kurumunda işi bitmişse mesaiye devam etmek zorundadır. insanları suçlamadan önce mevzuata hakim olmakta yarar var diye düşünüyorum

Vanngölü
Müsteşar
11 Aralık 2007 23:07

Son yapılan düzenlemede ayakta yapılan tedaviden bahsediliyor.Tedavinin ne zaman bitmesi tekrar okula dönmek gibi bir ayrıntı yok.Tekrar okula dönme yada dönmemeden bahsedilmiyor.Belkide bu ayrıntı bilinerek düzenlemeye yazılmadı sorumluluğu okul müdürlüğüne yüklemek için.

Bizde diyoruz ki ikili eğitim yapan bir okulda sabah sevk alan hastaneye giden öğretmenin işi öğleye kadar bitmedi bitse bile okula gelmesi ders sonunu bulur.Burada öğretmenin lehine yorumlamak zorundayız.

polip
Memur
11 Aralık 2007 23:13

son yapılan düzenlemede kasıt ek ders yönetmeliği ise bu memurun tedavi usulü ile ilgili değildir.memur saat 8:00 de gitmiş 9:00 da ayaktan tedavisi bitmişse eve gidip yatamaz.mesai saati bitimine kadar kurumunda çalışmaya devam edecektir.Ha tedavi ve yol mesai saatini dolduruyorsa buna diyecek birşey yok

memomav
Kapalı
11 Aralık 2007 23:22

Hayır hocam öyle saçma sapan şey mi olur ya..nerde yaşıyoruz..eğer sağlık ocağına gidip tedavini yaptırdıktan sonra kendini iyi hissedersen okula gidip derse girersin ek dersini alırsın yok iyi hissetmezsen eve gider dinlenirsin ek ders almazsın ama kimse seni de zorla okula götüremez. yani hala böyle müdürler var mı bilmiyorum ama tam sopalık bunlar...

Hunter5234
Aday Memur
12 Aralık 2007 00:11

arkadaşlar erkek-61 in dediği gibi işkembeden atılan bir soru değik bu. ben bizzat bunu daha yeni yaşadım. internette araştırdım ve hakkında hiç bir yönetmelikte net cevap bulamadım ve dersime girdim çünkü açıkça yazılmayınca insiyatif müdürdedir dedim. eğer bir bilgisi olan varsa buradan ondan faydalanayım diye yazdım. arkadaşlar eğer bunun geçtiği bir yönetmelik falan varsa lütfen yazsınlar. çünkü hasta hasta derse girdim ve bana çok saçma bir uygulama diye geldi.

ergene55
Şef
12 Aralık 2007 00:21

Bu sevk meselesi artık tamamen kişinin vicdanına kaldı. Sevk alır muayene olur, ister okula gelir ister evine gider. Yani ne diyeceksin adama, okula dön desek, eğer canı istemiyorsa kendimi iyi hissetmiyorum der gelmez. Zorla da getirecek halimiz yok. Bu yasal bir hak. Şu anda bu konu biraz sıkıntılı. Suistimal eden de var. Gerçekten bu hakkını kullananda. Bizim okulda arkadaşlarımız kendini iyi hissediyorsa okula gelip dersine devam ediyor. Geçenlerde baktık ki bir öğretmen arkadışımız rahatsız, üşütmüş. İnanın biz teklif ettik al sevkini ol muayenini git evine dinlen diye. Neyse ki kendi okulumuzda karşılıklı bir güven var. Bir sorun yok. Ama öyle şeyler duyuyoruz ki insan üzülüyor. Bugün şahit oldum mesala başka bir okuldan bir bayan arkadaş öğleden sonra sevk almış, ordan da altın günü gitmiş. Ha nerden biliyoruz. Bizim okulda öğretmen arkadaşımızı arıyor ondan evin yolunu tarif etmesini istiyor.

Yani artık bu iş vicdan meselesi oldu.

gokhan_bey
Aday Memur
12 Aralık 2007 00:29

hocam sana kalmış bişey,kendini iyi hissetmiyorsan muayeneni olur evinde dinlenirsin.iyi hissediyorsan ve zamanın da var ise okulunda dersine girersin.yönetmelikte kesin bişey yok.

Hunter5234
Aday Memur
12 Aralık 2007 00:30

tabiki vicdan meselesi ben bir senlik öğretmenim daha ilk sevkim bu. çoğu ufak tefek hastalıkllarda katlanıyoruz. haftada otuz saat derse giriyorum ve bir haftadır hastaydım en sonunda mecbur kaldım içim giittim. zaten hasta olmasam neden gidip öyle bi şeye tenezzül edeyim. Ancak olduğumu söylüyorum ve zaten belii oluyor halimden. sesim kısılmış faranjit olmuşum adam hâlâ gir derse diyor. insan biraz karşısındakiyle empati kurmalı diyorum(müdür için).....

number0
Şef
12 Aralık 2007 01:01

sevk alan bir kişi tedavisi tamamlandıktan sonra görev yerine geri dönmek zorundadır...

eğer işini yapamayacak kadar rahatsızsa zaten doktor kendisine rapor verir ve o gün izinlidir...

sevk alan kişinin tedavisinin sonucunu ve tabi ki işine geri dönüp dönmediğinin takibini yapmak o memurun bağlı olduğu amirin görevidir...

ancak ülkemizde sevk alan kişi o gün işine geri dönmeyip evine giderse de çoğu amirin bunun takibini yapmadığı da görülmektedir...

sanırım sizin müdür takip edenlerden...

Kumpiter
Müsteşar
12 Aralık 2007 12:21

Sayın hocam, okul müdürü olduğum için öğretmenlere sevk yazıyorum ve bazı hususlara dikkat ediyorum:

Bazı öğretmen arkadaşlar, rahatsızlığı kendisini fazla etkilemiyorsa derslerine giriyorlar (sevkte ücret kesilmeyeceğini bildikleri halde). Sevk alacakları zaman da boş günlerine denk getiriyorlar. Bazı arkadaşlar ise özellikle ders zamanı sevk alıyorlar ve bazen bu, randevulu muayeneler de olabiliyor (doktorun belli günler baktıkları hariç).

Bu işler biraz vicdan meselesi. Daha önce de yazdım, arı sokmasından gözümün birisi kapandı, eski müdürümden sevk istemiştim, hiç yüzüme bakmadan "ders saatlerinde sevk almamaya özen gösterelim sayın hocam" dediğinde, "yüzüme bakar mısınız" demiştim tek kelimeyle. Müdürünüzle bu tarz bir iletişim kurdunuz mu (pek sanmıyorum, kısık sesle iletişim kurabileceğinizi)? Hoş, kursanız bile tükürdüğünü yalamayacak bazı tipler vardır. Ayakta tedavi gören bir memur için amirin, sağlık ocağının tedaviyi bitirdiği saati isteme hakkı vardır. En sağlamı, bir çok arkadaşın dediği gibi, 1 gün istirahati uygundur yazdırın. Gerçi 30 saat giriyorsanız, temiz 7 saat ekdersiniz gider ama en garanti yoldur. Ancak, faranjit gibi (ki başıma çok gelmiştir) bir rahatsızlıkta anlayış göstermeyen okul idaresinden de kibarlık beklemeyin derim. Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın kendilerini.

Bizden Biri
Aday Memur
12 Aralık 2007 15:42

Ayakta tedavi durumlarında muayene veya sağlık kurumunda işi bittikten sonra derse girmesi gereklidir. Bu konda bize tedavi sonrası derse girilmesi diye yazıda geldi. Ayrıca idareci doktor değildir. Ama doktor 1 gün istirahat demediyse o kişinin istirahata ihtiyacı yok demektir (Tabiki Bu konu ağır hasta birini illa derse sokacağız demekde olmamalı). İdareci hocam sizin istirahate ihtiyacınız olduğuna doktorda inanmamış ihtiyacınız olsa istirahat yazardı derse haklıdır. Bir müdür arkadaş bir olay anlattı sabah saatlerinde sevk alan arkadaşı ogün içerisinde müdür arkadaş bir kafede arkadaşları ile otururken görüyor. Rahatsızlığını sorduğunda gayet iyi olduğunu söylemiş. Neden gelmediniz diye sorunca arkadaş ama ben sewvkliyim cevabını vermiş. Şimdi birde böyle tipler var. Nasıl olsa ekders kesilmiyor diye haftada 1gün tatil 4 gün okul yapıyorlar.

k_arman37
Memur
12 Aralık 2007 16:33

Arkadaşlar idarede işler iyi niyete göre yapılamıyor maalesef rapor hariç öğretmen sevkli olduğu günlerde 4 günün geçmemek kaydıyla ek dersini alabilir her sevkli olan öğretmen izinli sayılmaz asıl olan hastanede geçen sürenin dışında öğretmenin işinin başında olmasıdır. eğer çalışamayacak kadar rahatsız ise raporunu alır ve dinlenir o öğretmene de ek ders yazılmaz.Aksi takdirde ek ders yazmak zorundasınız ve rapor alan öğretmenle sadece sevk alan öğretmen arasın da da bir fark olmalı değil mi? yani ek ders alan öğretmenle alamayan öğretmen arasında bir fark olmalı?

be_yazar
Şef
13 Aralık 2007 01:10

Sevklerin çoğu ayakta tedavi için daha çok ilaç yazdırmak için alınıyor. Bunun dışında hele normal eğitim yapan okullarda sabah saat 8' de sevk alıp sağlık ocağında iki tane ilaç yazdırdıktan sonra eve gidip yatmak brakın öğretmenliğe insanlığa sığmaz. Vatandaş hasta ise iş göremez durumdaysa rapor alsın.

bu sevk te ücret kesilmemesi olayı ayrıca bir saçmalık. bakanlık kaş yapayım derken göz çıkardı. eski sistem çok iyiydi. bu durumu kullanan ne yazıkki azımsanmayacak kadar eğitimci var

-nill-
Aday Memur
22 Aralık 2007 22:48

ekdersini kesmiyosa sorun yok ama kesiyosa girmek zorunda değilsin

egunay
Kapalı
22 Aralık 2007 23:08

Bir işi eline yüzüne bulaştırmak vardır ya, işte tam anlamıyla o iş bu: "ek ders yönetmeliği".

Eski uygulama gerçekten çok güzel bir uygulamaydı. Fakat meb öğretmenlerden biraz daha fazla para kesebilmek için, yönetmeliği değiştirdi. Ek dersler hafta sonu hesaplansın, girilmeyen tüm derslerin ücreti verilmesin dedi. Sonra bir değişiklik daha oldu. seçimden 1 gün önce: bu seferde ayda 4 güne kadar sevklerde hiç ücret kesilmiyor.

Aslında hepimiz dürüst olur ve öğrencilerimizi kendi çocuklarımız ve geleceğimiz olarak görürsek ve yapabileceğimiz tüm fedakarlığı yaparsak bu yönetmeliklere bile gerek kalmıyor. Ama ne yazıkki her yerde art niyetli arkadaşlar var. Ve ben tüm öğretmenlere diyorum ki:

ALLAH ÇOCUĞUNUZA SİZİN GİBİ ÖĞRETMEN VERSİN.

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
22 Aralık 2007 23:55

Sn Hunter5234,

(Acaba sevkliyken derse girmek zorunda mıyım yoksa o gün izinli mi sayılıyorum?)diyorsunuz.

Soru doğru sorulmamış;Sevkli iken izinli değil,sevkli sayılırsınız.

Sevkli bir insan izinli olmadığı gibi derse gelme sorumluluğu da yoktur.

Bir idareci fazla sevklerden dolayı bunaldı ise şunu yapabilir;Sevkin üzerine okuldan çıkış saati yazılabilir,aynı şekilde sağlık ocağı veya hastaneden de çıkış saati yazılır.Ama bu da çözüm değil,,,,

Kısacası bu konu öğretmenin sütüne emanet..Bu konuda alınabilecek herhangi bir idari tedbir mevcut değil....

Bazı idareci akadaşlar bu konuda keyfi tedbir almaya çalıştıklarına şahit oluyoruz.Bunu yaparken maalesef suç işliyorlar...

Sene başında Okul müdürü arkadaşlar çok şiddetli bir şekilde bu uygulamaya karşı çıkıyorlardı.Şu anda edindiğim izlenimler istismar edilmediği yönünde...VANNGÖLÜnün dediği gibi öğretmenlere güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz...

Seçim öncesi yapılan bu düzenleme uzun zamandır öğretmenlerin özlük haklarında yapılan nadir ilerlemelerdendir.Bence buna ne karşı olmalı ne de bunu istismar etmeliyiz.

Bu uygulama gayet insani ve güzel bir uygulama.Netice bir öğretmen bir gün hastalandığı için cezalandırılmamalı.O gün işleyemediği konuyu yine kendisi tamamlayacaktır.

Biz bunu istismara açık hale getirirsek bir kapatan mutlaka bulunur.

Soruyu soruş tarzınızdan sizin sevkten daha önemli bir probleminiz olduğu hissine kapıldım.O DA İLETİŞİM...O kul müdürünüzle iletişiminizde ciddi bir bozukluk olduğu görülüyor.bir Okul müdürünün bu şekilde hatırlatmada bulunması sizinle olan güven bağlarında bir problem olduğunu gösteriyor.Bunu bir şekilde çözmeniz gerekir.

Özellikle dönem sonu yaklaşırken öğretmenler yorulur.Mehter takımı gibi derse gitmeye başlar.Yorgunluğa verdiklerini alamamanın verdiği olumsuz psikolojiside eklenince durum daha da bir zorlaşır.Bu zorlu zamanları hep birlikte dayanışma ve karşılıklı güvenle aşabiliriz.

Saygılar.....

ucash3
Şef
23 Aralık 2007 10:24

Sevgili öğretmen arkadaşlarım sevkli bir personel tedavisini yaptırıp sağlık kurumunda işi bitinceye kadar sevk izinlidir. Doktorların verdiği raporların ilk günü sevk aldığınız gündür ki eğer sevkli olduğunuz gün okula gitme zorunluluğunuz olmasa rapor ertesi günden başlardı:) Ancak okulu sağlık kurumuna uzak olanlar yani işi bittiği andan sonra dersler bitene kadar okuluna ulaşamayacak olanlar geri dönmezler. Diğer personel eğer o gün için istirahat almadıysa derslerine devam eder.

Bazı arkadaşlar diyor ki gelip öğrencileri hasta mı edeceksin, zaten öyle bir durum olma ihtimali varsa doktor rapor verir siz üzülmeyin.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi