Editörler : supporters.
21 Nisan 2010 02:44

Konu Tekrarı Nasıl Yapılır

maliyeden 8 dal, iktisattan 7 dal, muhasebeden 5 dal, hukuktan 7 dal gk gy den 5 dal, işletme yi bilmiyorum pazar günleri çalışanlar için daha bisürü alan, nerden bakarsak en azından 30 dal var çalışılması gereken. her dal için 1 er gün sağlam çalışsak 1 ayımızı alır tüm derslerin tekrarı.

peki bukadar alanı akılda tutmak bilgilerin akılda kalmasını sağlamak için nasıl ders çalışmalıyız ?

ben soru çözerek tekrar etme prensibini kullanıyordum fakat tek başına yetersiz olduğunu anladım, çünkü az sayıda soru bankası var ve çözdügümğüz soru kadar konu aklımızda kalıyor. arada bir konulara geri dönmek lazım gibi düşünüyorum, farklı fikirleri olan arkadaşları varsa paylaşmalarını rica ediyorum.

şimdiden teşekkür ederim...

laissez*faire
Aday Memur
21 Nisan 2010 19:33

benim de yanıtını aradığım soru bu?

konuları bitirdim, ya da makro bitti, anayasa bitti giibi ifadeleri ben kullanamıyorum; alan o kadar geniiş ki tamamıyla bir derse çalışsan diğerine çalışırken öncekini unutuyosun..

tekrar işi benimde marakım..

22 Nisan 2010 14:28

bitirdiğimiz tüm dersler sadece bir önçalışma oluyor bu yüzden sürekli ilk çalışmada altını çizerek çalışmalısınız ikinci çalışma sadece bu yerleri okuyarak yapılmalı bu şekilde bilgiler oturur

hukukta soru çözmeden ziyade sürekli tekrar etmekten yanayım soru çözmek işin kolayı gibime geliyor ama konuda bütünlüğü saglamıyor hatta konuya hakim değilsen iyce çorba yaparsın bence daima tekrar tekrar okumak ancak bu şekilde yerleşir

iktisat da ise soru çözmeyi öneririm çünkü iktisat bambaşka bir ders konu çalışırken nerenin önemli oldugunu anlamazsınız ama soruda çalıştıgınız koca konunun sadece bir bölümünün önemli oldugu diğer kısmın hikaye oldugu ortaya çıkar

benim önereceklerim bunlar

Kaymakam_Olacağım
Aday Memur
22 Nisan 2010 15:45

Uyguladığım bir yöntemi aktarayım...

"5'e 1 yöntemi"

Bu sistem kabaca 50 dakika ders, 10 dakika mola şeklinde ifade edilebilir. 50 dakikalık çalışmanın ilk 40 dakikalık bölümünü ders çalışmaya (Bu sistemle çalışmanın ilk günlerinde eğer 40 dakikalık sürede henüz yeni konsantre olmuş ve çalışma ortamından ayrılmak istemiyorsanız süreyi kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak zamanla sisteme uyarsanız (sistem size değil) daha iyi olur. On dakikalık kısmını da tekrara ayırmalısınız. Tekrarın belli bir uygulama şekli vardır. On dakikanın ilk beş dakikasında sessiz tekrar, ikinci beş dakikasındaysa kitabı kapatıp sesli tekrar yapılmalıdır.

Küçük eksiklerle de olsa bu yöntemi uyguluyorum. Ve konuyu çalıştığım gün ile bir gün sonra, bir hafta sonra ve bir ay sonraki tarihleri not alıp "Tekrar Yapılacak" diye not alıyorum. Daha yeni başlamama rağmen faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Tavsiye ederim...

mavigeceben
Genel Müdür
22 Nisan 2010 18:46

sözel dersler soru çözmeden oturmuyor...tarih,hukuk,maliye...

soru çözünce daha net oturuo

aoznk
Şef
22 Nisan 2010 19:06

alan bilgisinin yuzde 80 ini gecen sene bitirdim ve sürekli soru çözdüm tamam konular yerine iyi oturdu ama belirli bir süre sonra tekrar unutuyorum. unutmamak imkansız gibi bisey mutlaka tekrar yapılmalı ama en iyi ve en az zaman harcıycak tekrar yontemi nedir ?

misal ben eskiden soruyla tekrar ederdim faka gördüm ki çözdüğüm sorular kadar tekrar etmiş oluyorum, sorularda olmayan konular uçup gidiyo. misal ceza hukuku konu calıstım, sorularını çözdüm bitirdim, tekrar ceza hukukuna gelebilmek icin en az 2 hafta geciyo, çünkü 30 un üzerinde dal var.

hiç üsenmedim bütün derslerin envanterini tuttum, hergün ne calıstıysam ajandama not alıyorum hangi soruyu çözdüysem çizelgemde çözdüğüm dersin kitabının yanına artı koyuyorum, o soru kitabına tekrar artı koymam en az 10 günümü alıyo ve bu 10 günde kapasitemden yuzde 30 kaybediyorum, ben mi çok unutkanım dersler mi çok namkör anlayamadım gitti.

son 2 ayımı şimdiden planladım, negün hangi derse çalışıcam, nezaman geri dönücem, hangi konudan soru çözücem ne zaman denemeye giricem hepsini yazdım. bütün konuları ancak 2 kere köklü tekrar etmiş oluyorum bu 2 ay içinde :) allah herkese sabır versin bukadar alanı akılda tutmak ve başarı sağlamak gerçekten zor iş.

efras
Şef
14 Temmuz 2011 02:24

güncel.

akdag_40
Kapalı
14 Temmuz 2011 11:20

eevt benim de en çok sıkıntı duyduğum şeylerden birisi de bu....

ASDF86
Kapalı
14 Temmuz 2011 13:20

konu tekrarı cok önemli değildir önemli olan bol soru çözmedir.tabi kısıden kısıye değişir bu

somoya23
Aday Memur
17 Temmuz 2011 13:25

:)

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi