Editörler : Lanet
29 Kasım 2022 20:10

Aile Birliğini Sağlayamamak/Dava açmak ?

Arkadaşlar merhabalar.

Ben kadrolu memurum .2 yıllık aday memurluk sonrası asaletimi 3 ay önce aldım ve 3 aylık da evliyim. Eşim sözleşmeli personel. Dünkü açıklamalara göre 2 yıl sonra kadrosunu alacak. 1 yıl da aday memur olacak.

Bizim problemimiz şu.

Ben A.. Belediyesinde itfaiye eriyim. Belediyemiz bize 5 yıl boyunca kesinlikle kurumlar arası geçiş yaptırmayacağını, kimseyi göndermeyeceğini söyledi. Ben yine de şansımı deneyip eşimin bulunduğu memlekete dilekçe verdim fakat beni reddettiler. Gerekçesi de şu: Eşler aynı kurumda çalışamazmış. Bunu bana gidip görüştüğümde sözlü olarak ifade ettiler. Dilekçemi de personel eksiğimiz yok diye yanıtlamışlar. (1 milyon küsürlü nüfusa düşen toplam itfaiye eri sayısı 300. Kesinlikle personel eksikliği var)

Bu durumda kesinlikle aile birliğimizi sağlayamıyoruz. 3 yıl boyunca uzaktan evliliğimizi sürdürmek mecburiyetindeyiz ama takdir edersiniz ki insan eşinden ve ailesinden ayrı kalmak istemiyor.

Bu durumda gitmek istediğim kurum beni almıyor, kendi kurumum da beni göndermiyor diye aile birliğini sağlamak adına dava açabilir miyim ? Boşuna mı uğraşmış olurum. Akıl fikir verebilecek olanınız var mıdır ?

hsnd
Başbakan Müsteşarı
29 Kasım 2022 20:15

Zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olsaydınız belki bir şeyler yapabilirdiniz ama beni kimse almıyor diye dava açmak size bir şey kazandırmaz büyük ihtimalle.

Attşükran
Aday Memur
29 Kasım 2022 20:26

Cevabınız için teşekkür ederim. Yapacağım hiçbir şey bulunmamakta mı o zaman. Mecbur 3 yıl bekleyecek miyim :(

hsnd, 1 yıl önce
Zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olsaydınız belki bir şeyler yapabilirdiniz ama beni kimse almıyor diye dava açmak size bir şey kazandırmaz büyük ihtimalle.

Cesur33345
Aday Memur
29 Kasım 2022 20:41

Hocam gitmek istediğiniz kurum sizi kabul etse şuan ki kurum bırakmasa davayı açın kazanma ihtimali de olur ama bu şekilde zor

hsnd
Başbakan Müsteşarı
30 Kasım 2022 09:10

Mevzuatlar kanunlar bu konuda ne der bilmiyorum. Eğer bir avukata danışma şansınız varsa danışıp konu hakkında bilgi alabilirsiniz ancak pek ihtimal vermiyorum. Eğer bir kurum bulur da çalıştığınız kurumdan muvafakat alamazsanız bu konuda dava açabiliyorsunuz eş durumu mazeretiyle ve yakın zamanda forumda bir arkadaş bu davayı kazandığını açıklamıştı. Ancak bir kurum beni almıyor diye dava açana rastlamadım şimdiye kadar. İlk yorumda da yazdığım gibi eğer eşiniz zorunlu yer değiştirmeye tabi bir personel olsaydı belki onu gerekçe göstererek bir şeyler yapabilirdiniz ama bu şekilde zor görünüyor.

Attşükran, 1 yıl önce

Cevabınız için teşekkür ederim. Yapacağım hiçbir şey bulunmamakta mı o zaman. Mecbur 3 yıl bekleyecek miyim :(

09 Aralık 2022 15:51

Evli kişilerin aynı kurumda çalışamaması gibi bir gerekçenin sunulması hukuka aykırıdır. Böyle bir düzenleme bulunmamakatadır. Ancak Belediyelerde muvafakat verilmemesi halinde açılan davaların kazanma oranının düşük olduğunu söylemek isterim

TEKNİYKER
Aday Memur
11 Aralık 2022 18:20

Merhaba hocam, benim sulalem Ankara şehrinde, ben ise başka bir ildeyim. Eşim de Ankara da sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanesinde kadın 6 aylık 3+1 li hemşire, benim sorum, ben başka ilde üniversitede 4 aylık 4b li sözleşmeli personelim, biliyorsunuz 1 ay içinde bize direkt kadro verecekler. Ben ve eşim kadrolu olduktan sonra ben Ankaraya eş durumu mazereti ile gidebilirmiyim? Ankara'da yaşamak istiyoruz. Bunun için 1 yıl beklemeye razıyız. Ancak nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunu bilemiyorum. Kurum mu bulacağım? Yoksa bir yere dilekçe verip bana yer mi bulacaklar ? Bu konuda beni aydınlatmanızı istiyorum sayın hocam.
Memuravukatı, 1 yıl önce

Evli kişilerin aynı kurumda çalışamaması gibi bir gerekçenin sunulması hukuka aykırıdır. Böyle bir düzenleme bulunmamakatadır. Ancak Belediyelerde muvafakat verilmemesi halinde açılan davaların kazanma oranının düşük olduğunu söylemek isterim

12 Aralık 2022 09:33

Muvafakat verilmemesinde kazanımlar yüksek diye biliyordum ben siz yazana kadar Sn. Avukatım

Memuravukatı, 1 yıl önce

biritfaiyeci27
Aday Memur
13 Aralık 2022 11:02

Ben de denedim bunu benim geçerli bir sebebim de vardı fakat olmadı bende istifa ettim geçtiğim kurum üzerinden deneyeceğim bakalım böyle bir durum var ya memur olmayacağız ayrı yerleri yazmayacağız ya da memuriyete girerken icazet alacağız soracağız ben bu kişiyle evlenebilir miyim diye başka çare kalmadı artık

Selin2113
Aday Memur
14 Aralık 2022 01:34

Hocam 3+1 sistemi üniversite hastanelerinedeuygulanacakmış ama bu sistemin getirdiği yenilik yani +1 tayin durumu için verilen bir yıl eğerüniversite hastanelerinede bu şekilde uygulanırsa tayin olarabilirsiniz diye düşünüyorum ama2013 teki gibi kadro verdik deyipte özlük haklarından mahrum kalırsak yine aynı tas aynı hamam olacak

TEKNİYKER, 1 yıl önce
Merhaba hocam, benim sulalem Ankara şehrinde, ben ise başka bir ildeyim. Eşim de Ankara da sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanesinde kadın 6 aylık 3+1 li hemşire, benim sorum, ben başka ilde üniversitede 4 aylık 4b li sözleşmeli personelim, biliyorsunuz 1 ay içinde bize direkt kadro verecekler. Ben ve eşim kadrolu olduktan sonra ben Ankaraya eş durumu mazereti ile gidebilirmiyim? Ankara'da yaşamak istiyoruz. Bunun için 1 yıl beklemeye razıyız. Ancak nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunu bilemiyorum. Kurum mu bulacağım? Yoksa bir yere dilekçe verip bana yer mi bulacaklar ? Bu konuda beni aydınlatmanızı istiyorum sayın hocam.

Attşükran
Aday Memur
04 Ocak 2023 14:57

Dün ki sözleşmeli personelin kadroya alınması hakkındaki açıklanan kararlar benim durumumda bir fayda sağlar mı arkadaşlar? Yoksa belediyeler yine kendi insiyatifleri doğrultusunda mı hareket eder?

biritfaiyeci27
Aday Memur
05 Ocak 2023 12:05

senin iş 5 yılda anca çözülür malesef senin A belediyesi itfaiye kuralları en katı itfaiye şuan hem de personel eksiği çok belki seçimden sonra diyebilirim attşükran

Attşükran, 1 yıl önce

Dün ki sözleşmeli personelin kadroya alınması hakkındaki açıklanan kararlar benim durumumda bir fayda sağlar mı arkadaşlar? Yoksa belediyeler yine kendi insiyatifleri doğrultusunda mı hareket eder?

Attşükran
Aday Memur
05 Ocak 2023 12:55

Eşimin bulunduğu belediyeyi ayarlarsam kendi çalıştığım belediyeye dava açıcam. Kararttım gözümü. Bakanlıklarda, öğretmenlerde aile birliği var, bize neden yok...

biritfaiyeci27
Aday Memur
05 Ocak 2023 15:58

o sene sonra gelecek kararı sana söyleyeyim acı ama gerçek tecrübeyle de sabit kamu tüzel kişiliği olduğu ve personel cetvelinin yetersiz olduğu mesleği gereği deprem bölgesinde sayılmasından dolayı kurumun personele ihtiyacının bulunduğu vs vs vs ....

Attşükran, 1 yıl önce

Eşimin bulunduğu belediyeyi ayarlarsam kendi çalıştığım belediyeye dava açıcam. Kararttım gözümü. Bakanlıklarda, öğretmenlerde aile birliği var, bize neden yok...

Attşükran
Aday Memur
05 Ocak 2023 16:40

İlk yorumunuzda okuduğum üzere siz de eş durumundan sıkıntı yaşamışsınız sanırım. Allah sonumuzu hayır etsin meslektaşım

biritfaiyeci27, 1 yıl önce

o sene sonra gelecek kararı sana söyleyeyim acı ama gerçek tecrübeyle de sabit kamu tüzel kişiliği olduğu ve personel cetvelinin yetersiz olduğu mesleği gereği deprem bölgesinde sayılmasından dolayı kurumun personele ihtiyacının bulunduğu vs vs vs ....

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi