Editörler : Lanet

Kapalı
18 Şubat 2010 22:19

"Ney" Üzerine..

yeni başlıyoruz,sonunda bir ses yakaladık ama eşim ıslık gibi diyor,bilen birisi de ıslık gibi üfleyin demişti,sizce dogru yolda mıyız.teknikleri olanlar yazarsa memnun oluruz arkadaşlar.

turuva0159
Kapalı
18 Şubat 2010 22:32

entellektüel başlıklara binaen,müzikle ilgilenenler vardır dedim ama beni hayal kırıklıgına uğratıyorsunuz arkadaşlar:(

Ş@h-in
Müsteşar
18 Şubat 2010 22:38

Ney üflüyorum. Ney ile alakalı özel forumlar var, o siteler başlangıç aşamasında yararlı olabiliyor. Video sitelerinde görüntülü anlatımlar da mevcut.

Plastik bir kız Ney ile başlamış olmalısınız. Islık sesi başlangıçta normaldir. Gerçek bir Ney sesi için uzun süre sabırla çalışmanız gerekebilir. Sesi bulduktan birkaç ay sonra nota öğrenimi de gereklidir.

turuva0159
Kapalı
18 Şubat 2010 23:14

Teşekkür ederim editörüm.Islık sesi doğru değil o zaman,öyle mi.Ben de sevinmiştim,ancak hiçbir ses çıkmaması daha moral bozucu oluyor,ona da razı oldum.kursa da gideceğim,yeni hevesliyiz,verdiginiz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

turuva0159
Kapalı
18 Şubat 2010 23:16

bu arada ney plastik değil,başlamışken orjinalinden başlayalım dedik,bilmiyorum dogru mu yaptık.

ayse_s
Kapalı
19 Şubat 2010 00:27

ben de ney kursuna gitmiştim bir zamanlar. sabır ve sükunet isteyen bir saz.

ses konusuna değinecek olursam eğer, doğru ses ıslık gibi çıkmaz benim bildiğim.hatta kendi tecrübemi anlatayım bu konuda. doğru sesi, neyi elime aldığım ilk 1 saat içerisinde yakalamıştım.

ben biraz yapı itibariyle sabırsızımdır. birşeyi hemen öğrenmek isterim.

ilk başlarda olmadı tabii.. sonraa, bir ara gözlerimi kapadım.bu sefer olacak diyerek kendi kendimi motive ettim ve olabildiğince sakin bir şekilde neye üfledim. veee aman Allahım! işte o ses:)) kendinize ve o sese inanamıyosunuz:))

truva inşallah en kısa sürede sen de o sese erişirsin:)

turuva0159
Kapalı
19 Şubat 2010 01:17

teşekkür ederim ayşe,inşallah.

kutpyıldızı
Kapalı
19 Şubat 2010 08:48

ne zormuş gerçekten. ilk başta umutsuzluğa kapanıyor insan.Ney çalmak sabır işi.Bu arada ***salih*** editöre teşekkür ederim vermiş olduğu site işime yarayacak inşallah

19 Şubat 2010 12:28

ney üflemek için neyzen olmak gerekmez ney olmak için de ney çalmak gerekmez kemale ermek anlamına gelen ney kelimesinin sadece enstürüman olarak düşünülmesi dogru degil bana göre.ney'in o muazzam sesi insanın ruhunu alıp başka diyarlara götürür keşke böyle bir yetenegim olsaydı:((

okannn35
Şef
19 Şubat 2010 13:45

ıslık sesini yakalayabilmiş olmanız ney üflemenin ilk aşamasıdır..yani dogru yoldasınız...zamanla istediğiniz sese ulaşacaksınız....ben de ilk zamanlar ıslık sesıyle üfledım ama daha sonra kemal noktasına ulaşmaya başladım..hatta bir ara kendımı ney bıle zannettim:)))

turuva0159
Kapalı
19 Şubat 2010 19:11

teşekkür ederim okan,bana gerçekten çok moral verdin.ney insanın kendisini anlatabilecegi çok özel bir saz,umarım uyumlu bir dost oluruz,sizler gibi başarabilirim inşallah.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
20 Şubat 2010 12:10

Ney üzerine bir kitap okudum: ''Dinle Neyden Mesnevi Sohbetleri''

Hak dostlarından ve bunların en önde gelenlerinden biri olan Hz. Mevlânâ'dan ve O'nun sözleri olan Mesnevî-i Şerîf'ten bahsedilen bir kitap.

Tasavvufun inceliklerini, Neyzen'in ''hu''larıyla birleştiren bir kitap.

Ney meraklılarına öneririm.

uniquerabia
Aday Memur
20 Şubat 2010 21:55

geçen yaz kursa gittim pek başarılı olamadım:(

ney i küstürmemek lazımmış

benimkisi küstü galiba bana:(

meine_alles
Yasaklı
21 Şubat 2010 02:37

insan ruhunda 1600 farklı duyguyu canlandırabilen bi enstrüman

ayse_s
Kapalı
21 Şubat 2010 02:41

aynı zamanda ney sesi, insan sesine en yakın olan sesmiş

Ş@h-in
Müsteşar
21 Şubat 2010 11:19

Islık sesi yanlış yolda olduğunuzu göstermez, aksine ilk adımı attığınızın göstergesidir.

Eğer kurs almadan yola devam etme düşüncesinde iseniz kamış Ney ile bu gerçekten zor olacaktır. Başlangıçta plastik bir kız Ney kolaylık açısından tercih sebebidir.

Tabii bir de kamış Ney'in bakımı var. İlk aşamada 8-10 günde bir sonrasında da ayda bir yağlamanız gerekir onu.

Zor olduğunu ve sabır gerektirdiğini bilerek yola çıkmış olmanız iyi, zaten zoru sevmeyen Ney'den uzak dursa iyi eder.

22 Şubat 2010 14:32

benimde merakım var ama cesaret edemiyorum çok zormuş üflemek...

23 Şubat 2010 23:44

BAşlığı görünce dahi heyecanlandım,bir ara bende baaşlık açmıştım kursa başşlayacağımı sanarak,ama bize nasip olmadı başvurduğum kursta yeterli kursiyer sayısı bulunamadığı için açmaktan vazgeçmiş hocam,o gün nasıl üzüldüm anlatamam.

İlk görüşmeye gittiğimde bana hoca kamış ney ile başlayacağız demişti,ben ise ilk etapta ney alma taraftarıydım ama kamış ney ile başlangıcın amatörler açısındnan daha faydalı olacağını sylemişti.Ben de almayı düşünüyorum,en azından nette var olan videolardan yararlanarak üfleyebilir miyim bilmiyorum,yanlış hareketle başarılı olamazsam en büyük sevdamdan uzaklaşabilir endişesiyle epeydir bu düüşüncemi erteliyorum

Başarılar diliyorum size.

a1981
Müsteşar
24 Şubat 2010 00:01

http://www.neyzenim.com/

yukarıdaki linkte dersler ve metodlar hakkında videolar var. Sabır işidir biraz beklemek ve çalışmak gerekir. Saglıcakla..

Ş@h-in
Müsteşar
24 Şubat 2010 20:19

@ensonyüreklerölür,

Bir öğretmenden öğrenmek en güzeli aslında. Ama içinizde bu denli istek taşıyorsanız olmazsa olmaz şart değil öğretmenden öğrenmek. Forumları takip ederek pekala öğrenebilirsiniz. Belki süreç daha yavaş işler ama süreyi belirleyen asıl özne de "istemek"tir.

neyzen06_
Daire Başkanı
24 Şubat 2010 20:58

ben de ney üflemek isterdim,zaten bu ismi almamdaki neden de ney'in sesinden etkilenmem oldu.Tamamen ruhu dinlendiren,başka alemlere götüren eşsiz bir sesi var...

Ama ney üzerine de önyargılar yok değil,öncelikle üflemenin,ve ses çıkarmanın zor olamsı sonra neyin sahibini sevmesi,sahibine küsmesi gibi...

İnşaallah amacınıza ulaşırsınız.

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi