Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Mart 2023 16:12

Doktora mezununa baş öğretmenlik doğrudan verilecekti nerede ?

Eğitim düzeyi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kariyer basamaklarında kıstas alınacak en somut göstergeyken uyduruk bir sınavla doktora mezunlarının aynı kefeye konulması tam bir facia. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımız iyileştirme yapılacağını söylemişti. Memurlar net bu durumu gündeme getirirse çok seviniriz.

esra zenan
Aday Memur
26 Mart 2023 16:21

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Güya 1 yıl içinde verilecekti. onlar verene kadar üniversiteye geçmiş oluruz sanırım :))

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 16:37

İnşallah :)

Kagiş
Müsteşar
26 Mart 2023 17:33

"Direkt"i direk diye yazdıkları için vermekten vazgeçmişler!)))

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
26 Mart 2023 18:07

Bunu yazmak için gelmiştim. Ülkede doktora da bu hale gelmiş demek ki.

Kagiş, 1 yıl önce

26 Mart 2023 19:22

Bence bu arkadaş kendi adına konusmuyordur yoksa direk ile direkt arasındaki farkı bilemeyecek biri olamaz...
Evlenmek Gerek, 1 yıl önce

TürkDili&Edebiyatı
Daire Başkanı
26 Mart 2023 19:45

Kanka kızma istediğin bir direk olsun. Ben sana veririm bir direk.

Kagiş
Müsteşar
26 Mart 2023 20:28

Bir şey ne kadar yaygınlaşırsa aynı hızla da o kadar değersizleşiyor maalesef! Şimdi millet peynir ekmek gibi doktora yapıyor, doçentlikler havada uçuşuyor ; lakin bilim insanlarımız güzel Türkçemiz konusunda kifayetsiz kalabiliyorlar!))

Evlenmek Gerek, 1 yıl önce

emre0476
Aday Memur
26 Mart 2023 20:32

Yüksel Lisans ve doktora için uzmanlık ve başöğretmenlik yolu açılmalı..

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 20:59

Özellikle OECD ülkelerinde lisansüstü eğitimin öğretmenler için vazgeçilmez bir alan olduğuna dikkati çeken Özer, "Çoğu ülkede yüksek lisans mezunu olmayan öğretmen çok az. Finlandiya'daki öğretmenlerin tamamı yüksek lisans mezunu. Bizde ise yüksek lisans mezunu olan öğretmenlerimiz yüzde 10'un altında, doktoralı oranı ise çok çok daha düşük.

Evet doktorayı peynir ekmek gibi dağıtıyorlar ama öğretmen camiası anlaşılan pek nasiplenmemiş. Koskoca Milli Eğitim Bakanlığında 3000 doktoralı personel var.

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 21:00

anlaşılan MEB istatistiklerine pek hakim değilsiniz. Kulaktan doğma bilgilerle yorum yapıyorsunuz.

Kagiş, 1 yıl önce

Bir şey ne kadar yaygınlaşırsa aynı hızla da o kadar değersizleşiyor maalesef! Şimdi millet peynir ekmek gibi doktora yapıyor, doçentlikler havada uçuşuyor ; lakin bilim insanlarımız güzel Türkçemiz konusunda kifayetsiz kalabiliyorlar!))

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 21:07

Bravo! Çok önemli bir soruna dikkat çektiniz.

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 21:10

Kelime yazım yanlışıyla ülkedeki doktora seviyesi hakkında yorum yapan kardeş seni de ileri görüşlülüğünden dolayı tebrik ederim.

morisco_1982, 1 yıl önce
Bence bu arkadaş kendi adına konusmuyordur yoksa direk ile direkt arasındaki farkı bilemeyecek biri olamaz...

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 21:13

Demek bundanmış. Teşekkür ederim.

Kagiş, 1 yıl önce

Kagiş
Müsteşar
26 Mart 2023 21:53

Bilakis, konuya oldukça hakimim! Kız meslek lisesindeyim ve 9. sınıflarda okuma bilmeyen çocuklar var! Branşım edebiyat ve öğrenciye ders kitabındaki edebi metni okuturken resmen ihtiyarlıyorumm))) Afakanlar basıyor beni. Bir İtalyan'a ya da bir Çinli'ye Türkçeyi öğretiyormuşum gibi hissediyorum kendimi.

Doktoralı olsan ne olacak.? Hatta geçenlerde doçent bir sınıf öğretmeni haberi vardı medyada.Bildiğim kadarıyla da Türkiye'nin tek doçent öğretmeniyim diyordu. Adam doçentliğini almış ama köy okulunda çalışıyordu zannedersem!

İlkokul ve ortaokul için lisans, lise grupları için de tezli - tezsiz yüksek lisans yeter de artar bile!

Doktora yaparsan doğru üniversiteye gideceksin ve orada da benim az önce okuma yazmayı beceremeyen mezun edip sana gönderdiğim öğrencimin dersine girip ihya olacaksınn!))

Öyleleri var ki aklın durur! Bizim hanım üniversitede vize, final imtihanı kağıtlarını okurken geçen yıl geçtiği dersin sınavına tekrar giren öğrenciler görüyor! Garibimin sınav listesinde adı yok, dersi geçmiş ama gelip tekrar sınava girmişş!))) Ee yuhh artık bee!

Bunun dersine girip de bir şeyler öğretmek için doktoraya ne hacettt!))) Çocuk, dersine giren hocanın doçent mi profesör mü olduğunu bile bilmiyor! Öğretim görevlisi nedir, öğretim üyesi nedir akşam ana haber bültenini sunan spikerler dahi bilmiyorr!))))

Müthiş bir aydınlanma(!) yaşıyoruz azizim, müthişşş!))

ilkogrtmatögrt, 1 yıl önce

anlaşılan MEB istatistiklerine pek hakim değilsiniz. Kulaktan doğma bilgilerle yorum yapıyorsunuz.

şaşkın tarihçi
Genel Müdür
26 Mart 2023 21:57

Direkten döndü.

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 23:07

Haklısınız hocam, diyecek sözüm yok bu konuda. Özellikle sınav barajının kaldırılması tam bir facia oldu. Kendi adıma, doktora yapabilmek için yerimi yurdumu değiştirdim. 2013 yılından günümüze canla başla hem öğrencilerime faydalı olabilmek hem de akademik çalışmalarımı yapabilmek için canla başla çalışıyorum. Sayısız çalışmam var. Üniversiteye geçebilmek için çok yoğun çaba sarf ediyorum ama çalışmalara bakan yok maalesef. Hiç olmazsa kendi bakanlığımızdan en azından eğitim düzeyimizi arttırdığımız için bir fayda görelim diyorduk oda yok!

Kagiş, 1 yıl önce

Bilakis, konuya oldukça hakimim! Kız meslek lisesindeyim ve 9. sınıflarda okuma bilmeyen çocuklar var! Branşım edebiyat ve öğrenciye ders kitabındaki edebi metni okuturken resmen ihtiyarlıyorumm))) Afakanlar basıyor beni. Bir İtalyan'a ya da bir Çinli'ye Türkçeyi öğretiyormuşum gibi hissediyorum kendimi.

Doktoralı olsan ne olacak.? Hatta geçenlerde doçent bir sınıf öğretmeni haberi vardı medyada.Bildiğim kadarıyla da Türkiye'nin tek doçent öğretmeniyim diyordu. Adam doçentliğini almış ama köy okulunda çalışıyordu zannedersem!

İlkokul ve ortaokul için lisans, lise grupları için de tezli - tezsiz yüksek lisans yeter de artar bile!

Doktora yaparsan doğru üniversiteye gideceksin ve orada da benim az önce okuma yazmayı beceremeyen mezun edip sana gönderdiğim öğrencimin dersine girip ihya olacaksınn!))

Öyleleri var ki aklın durur! Bizim hanım üniversitede vize, final imtihanı kağıtlarını okurken geçen yıl geçtiği dersin sınavına tekrar giren öğrenciler görüyor! Garibimin sınav listesinde adı yok, dersi geçmiş ama gelip tekrar sınava girmişş!))) Ee yuhh artık bee!

Bunun dersine girip de bir şeyler öğretmek için doktoraya ne hacettt!))) Çocuk, dersine giren hocanın doçent mi profesör mü olduğunu bile bilmiyor! Öğretim görevlisi nedir, öğretim üyesi nedir akşam ana haber bültenini sunan spikerler dahi bilmiyorr!))))

Müthiş bir aydınlanma(!) yaşıyoruz azizim, müthişşş!))

ilkogrtmatögrt
Aday Memur
26 Mart 2023 23:09

Doğru söylüyorsun ancak konuyu bağlamından koparman yanlış.

27 Mart 2023 04:41

Yüksek lisans yapanlara uzman öğretmenlik süresinin 5 yılla düşürüleceğini, doktora yapanların başöğretmen ve 20 yılını dolduran öğretmenlerinde başöğretmenlik sınavına girebileceğini söylemişti ama daha yasal bir düzenleme yapılmadığından Mayıs'ta başlayacak uzman ve başöğretmen sürecine yetişmeyecek gibi görünüyor.

spock
Daire Başkanı
27 Mart 2023 05:33

Direkt yerine ne güzel kelimemiz var: doğrudan.

Ben direkt yerine doğrudan demeye ve yazmaya özellikle dikkat ediyorum. Dil aklın aynasıdır. Dilimizi koruyalım.

spock
Daire Başkanı
27 Mart 2023 05:34

Hatta bazı doktora programları "doğrudan doktora" olarak geçer. Yüksek lisans diplolması olmadan başvurulabilir. Bu da onun gibi olsun. Doğrudan başöğretmenlik.

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi