Editörler : F16 Gökçen
28 Eylül 2018 11:58

+30 Yaş özel sektör (tecrübesiz) alımı hakkında

Merhaba,

Ben Radyoloji Teknikeriyim. Ömrümün sonuna kadar bu mesleği yapmak istemiyorum. Boğaziçi Üniversitesinde Uluslararası Ticaret ya da Turizm bölümü için tekrar üniversite sınavına gireceğim.

Sizce hata mı yapıyorum ? Mezun olduğumda 29-30-31 olacağım ve o meslekte staj dışında tecrübem olmayacak. İşe alımlarda %99 red mi yiyeceğim? Ne yapacağım çok kararsız kaldım lütfen bir şeyler yazın.

NOT: Daha ortada fol yok yumurta yok ama bunu bilirsem daha iyi motive olacağım ya da başka bir şeyler düşüneceğim geleceğim hakkında. Konu bu yüzden açılmıştır.

menefreghista
Aday Memur
28 Eylül 2018 12:30

Eğer 29 yaşında Boğaziçi Üniversitesinden mezun olursanız ve okuyacağınız 4 yıl içerisinde güzel yerlerde 1-2 yıl boyunca staj yaparsanız iş bulma konusunda çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Önemli olan kendinizi geliştirmeniz ve kariyer hedefinizin olması. 30 yaş ve üstü biraz kritik.

metallica-18
Memur
28 Eylül 2018 18:16

Hangi bölümü okuman farketmez. Tanınmış bir üniversite ve referans oluşturabilecek iyi bir staj yapmanız durumunda iş sıkıntısı çekmezsiniz.

NijeryalıForvet
Yasaklı
28 Eylül 2018 21:38

Hocam çok emin yazdınız +30 tecrübesiz bir insandan bahsediyoruz neye dayanarak böyle dediniz ?

metallica-18, 6 yıl önce

Hangi bölümü okuman farketmez. Tanınmış bir üniversite ve referans oluşturabilecek iyi bir staj yapmanız durumunda iş sıkıntısı çekmezsiniz.

Meleknaz95
Aday Memur
28 Eylül 2018 22:24

çok yanlış... bir kere uluslararası ticaretten mezun olunca bir mesleğin olmayacak.

uluslararası ticaret bitirdin diye çok uluslu bir şirketin ithalat bölümüne uzman olarak alınmayacaksın hemen, bundan emin ol.

türkiye genç nüfusu olan bir ülke, bir staj görüşmesine bile gittiğin zaman yaşın büyük diye seni almak istemeyecekler, yaşı küçük olanları tercih edecekler. 25 yaşındaki insanın tav'da staja alınmadığını gördüm ben.

hadi diyelim güç bela bir işe girdin, sen 32 yaşındayken şefin 26 olacak en fazla, kendinden küçüklerden emir almanın psikolojik baskısı altına gireceksin.

türkiyede şu işsizlikte şu ortamda uluslararası ticaret bitirip boğaziçi de olsa bir noktaya geleceğini düşünmüyorum. başka alternatifler düşünmeni tavsiye ederim.

NijeryalıForvet
Yasaklı
28 Eylül 2018 22:58

26 yaşındaki biri kesin şef mi oluyor kusura bakmayın bilgim yok biraz daha açar mısınız ? Kendi işimi yapmayıp başka neye yönelebilirim Turizm yada Uluslararası Ticaret mezunu olunca ? Ve Boğaziçi diploması hiç mi işe yaramaz ? Son soru Hukuk okumaya ne diyorsunuz ?

Meleknaz95, 6 yıl önce

çok yanlış... bir kere uluslararası ticaretten mezun olunca bir mesleğin olmayacak.

uluslararası ticaret bitirdin diye çok uluslu bir şirketin ithalat bölümüne uzman olarak alınmayacaksın hemen, bundan emin ol.

türkiye genç nüfusu olan bir ülke, bir staj görüşmesine bile gittiğin zaman yaşın büyük diye seni almak istemeyecekler, yaşı küçük olanları tercih edecekler. 25 yaşındaki insanın tav'da staja alınmadığını gördüm ben.

hadi diyelim güç bela bir işe girdin, sen 32 yaşındayken şefin 26 olacak en fazla, kendinden küçüklerden emir almanın psikolojik baskısı altına gireceksin.

türkiyede şu işsizlikte şu ortamda uluslararası ticaret bitirip boğaziçi de olsa bir noktaya geleceğini düşünmüyorum. başka alternatifler düşünmeni tavsiye ederim.

Meleknaz95
Aday Memur
28 Eylül 2018 23:07

özel sektörde nereye yönelirsen yönel, sosyal medya ajanslarından tut, özel şirketlerin kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarına kadar müdürlerin ve kıdemlilerin çoğu 92-93lü şu anda.

uluslararası bitirenlerin çoğu havaalanı ve kabin memurluğu deniyor maaşlardan dolayı, orada da 30 yaşından sonra hiçbir yer almıyor.

hukuk da çok farklı değil, çok ama çok fazla avukat var. ofislerde asgarinin çok az üstünde bir maaş karşılığı getir götür işleri yapıyorsun o da bir ofiste iş bulabilirsen.

senin geçtiğin yolların aynısından ben de geçtim mesleğimden memnun olmayıp. ama hiçbir işe yaramadı, şu an 96'lılar 97'liler işe giriyor, yaş ortalaması inanılmaz küçük, sırf uyum sağlayamaz diye bile ik departmanları seni tercih etmiyor.

bu yaş olayı türkiyede çok ciddi sıkıntı, yaşın sorun olmayacağı özel sektörde alan yok gibi.

Meleknaz95
Aday Memur
28 Eylül 2018 23:08

ülkemizde her meslekten çok ama çok fazla var, doktorluk ve pilotluk dışında seçtiğin hiçbir meslek sana güzel bir iş sunmaz bu saatten sonra. mesleğini değiştirmeyi çok istiyorsan kabin memurluğu deneyebilirsin.

Meleknaz95, 6 yıl önce

özel sektörde nereye yönelirsen yönel, sosyal medya ajanslarından tut, özel şirketlerin kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarına kadar müdürlerin ve kıdemlilerin çoğu 92-93lü şu anda.

uluslararası bitirenlerin çoğu havaalanı ve kabin memurluğu deniyor maaşlardan dolayı, orada da 30 yaşından sonra hiçbir yer almıyor.

hukuk da çok farklı değil, çok ama çok fazla avukat var. ofislerde asgarinin çok az üstünde bir maaş karşılığı getir götür işleri yapıyorsun o da bir ofiste iş bulabilirsen.

senin geçtiğin yolların aynısından ben de geçtim mesleğimden memnun olmayıp. ama hiçbir işe yaramadı, şu an 96'lılar 97'liler işe giriyor, yaş ortalaması inanılmaz küçük, sırf uyum sağlayamaz diye bile ik departmanları seni tercih etmiyor.

bu yaş olayı türkiyede çok ciddi sıkıntı, yaşın sorun olmayacağı özel sektörde alan yok gibi.

Meleknaz95
Aday Memur
28 Eylül 2018 23:10

en son çalıştığım uluslararası kurumsal iletişim ajansında bütün vardiya şefleri ve amirler 92liydi, o kadarını söyliyeyim.

Meleknaz95, 6 yıl önce

ülkemizde her meslekten çok ama çok fazla var, doktorluk ve pilotluk dışında seçtiğin hiçbir meslek sana güzel bir iş sunmaz bu saatten sonra. mesleğini değiştirmeyi çok istiyorsan kabin memurluğu deneyebilirsin.

NijeryalıForvet
Yasaklı
28 Eylül 2018 23:19

Özel mesaj atıyorum bakabilir misiniz

Meleknaz95, 6 yıl önce

en son çalıştığım uluslararası kurumsal iletişim ajansında bütün vardiya şefleri ve amirler 92liydi, o kadarını söyliyeyim.

NijeryalıForvet
Yasaklı
28 Eylül 2018 23:26

Bu arada Uluslararası Ticaret ya da Turizm Otelcilik (Boğaziçi Üni.)den bahsettim. Yazdığınız yorumlar biraz Uluslararası İlişkiler mezunu olacağıma cevap olmuş gibi yanlış okumuş olabilirsiniz diye tekrar yazayım dedim. Doğru okuduysanız da kusura bakmayın.

Meleknaz95, 6 yıl önce

NijeryalıForvet
Yasaklı
29 Eylül 2018 12:58

Konu güncel

NijeryalıForvet
Yasaklı
02 Ekim 2018 23:31

Güncel

NijeryalıForvet
Yasaklı
07 Ekim 2018 14:41

GÜNCEL

Baysevgilicanavar
Aday Memur
09 Ekim 2018 15:00

Başkan, kendi işini kur. Kendi işini yap. Etrafı gözlemle ben ne yapailirim de kendi kendine? Ör: Mesela sağlıksektöründen gelmen varsa parmakları ayakları eğilen insanlara ayak bakım tedavi merkezi açabilirsin. Bunla ilgili silikon ayak eğrilik pedi üretebilirsin bunuda ihraç edersin gibi ...

brugge
Aday Memur
13 Ekim 2018 20:35

bir sektörde 30+ sı hiç çalıştırılmıyorsa da huy kapın bence o sektöre.. ya yeni mezun diye ucuza çalıştırma durumu vardır, ya da genç kişileri çalıştırarak beyimden çok görsellikten faydalanma vardır. ilaç sektörü böyledir mesela.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi