Editörler : supporters.
08 Şubat 2011 11:23

ÜDS kaç yıl geçerli?

benim bildiğim kadarıyla üds ömür boyu geçerliydi. fakat ösym'nin üds mart sınavı için yayımladığı klavuzun 1.8. maddesinde

Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

şeklinde bir ibare var. sanırım bu madde herkesi kapsıyor ama emin değilim. isterseniz okuyun ve yorumlarımızı paylaşalım.

su_desire
Şef
08 Şubat 2011 17:13

bu yazı 74 defa okunmus ve kımsenın fikri yok mu yoksa yazmaya mı usenıyorsunuz arkadaslar yazık yani. benim bildigim üds sınırsız gecerlıydı ama bu yazdıgınız önemlı bir bilgi yök u arayıp sordunuz mu?

Arensnuphis
Kapalı
08 Şubat 2011 17:22

arkdaşımın yorumunu yazyorum.benimkisi daha sonra.

bu şart lisansüstü eğitimi kapsamaktadır.

ama_olmaz ki!!
Aday Memur
08 Şubat 2011 18:09

benim bildiğim kadarıyla üds ömür boyu geçerliydi. fakat ösym'nin üds mart sınavı için yayımladığı klavuzun 1.8. maddesinde

Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

şeklinde bir ibare var. sanırım bu madde herkesi kapsıyor ama emin değilim. isterseniz okuyun ve yorumlarımızı paylaşalım.

ama_olmaz ki!!
Aday Memur
08 Şubat 2011 18:11

bu yazıyı bu başlık altında yeniden açmak zorunda kaldım belki okuyanlar bu kez önemini daha iyi analr. yada kimse bu konuyla ilgilenmiyor(!)

ama_olmaz ki!!
Aday Memur
08 Şubat 2011 18:14

hayır yökü arayıp sormadım zaten arasmada doğru dürüst bilgi veren yok.çünkü kendileri de ne yaptıklarını bilmiyorlar. ama dediğim gibi ösym2nin yayımladığı klavuzda 1.8. maddesinde okudum. herkez için mi geçerli onu da bilmiyorum zaten o nedenle buraya yazdım ama sanırım pek kimseyi ilgilendirmiyor.

_G.L.T.N_
Şef
08 Şubat 2011 18:20

ben de ömür boyu geçerli olduğunu bilmiyordum ve bahsettiğiniz maddeyi dün akşam okumuştum ben de.. evet , bence herkes için geçerlidir ve de doğrudur.. sonuçta diğer sınavların da hep geçerlilik süresi var , üds nin ömür boyu olması mantıklı değil.. sonuçta yabancı dil bilgisini ortaya koyan bir sınav ve dil her zaman aynı seviyede kalmaz.. kullanmaya kullanmaya seviye düşebilir.

ama_olmaz ki!!
Aday Memur
08 Şubat 2011 18:22

evet ingilizce seviyesi aynı kalmaz ama zaten bu sınavlar ingilizce seviyesi için bir kriter değil ( ne yazık ki). üds alanlara göre yapıldığı için bence istenen puanı bir kez almak yeterli.

h@yriye
Aday Memur
08 Şubat 2011 19:10

bundan sonra yapılan uds sınavları için sanırım bu durum söz konusu mu ?acaba ????

Gökçendoğan
Aday Memur
08 Şubat 2011 19:55

ben az önce kitapçığı okudum böyle bir şeye rastlamadım

dtcfemre
Aday Memur
08 Şubat 2011 20:42

Aşağıdaki metin açıklayıcı olacaktır arkadaşlar , sınav ( üds ) TUS, DUS ,sınavlarına giren arkadaşlar için 3 yıl süre ile geçerlidir geneli kapsamamaktadır..

18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan"Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği? uyarınca, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az 50 puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) ve ÜDS?den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar da başarılı kabul edilecektir. TUS ve DUS için yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

haberx
Kapalı
08 Şubat 2011 21:01

TUS ve DUS için yabancı dil sınav belgeleri,

bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir

yazan ibarenin başını da okuyun. üds nin geçerlşiliği ömür boyu,değişen yok.

haberx
Kapalı
08 Şubat 2011 21:02

TUS ve DUS için yabancı dil sınav belgeleri,

bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir

yazan ibarenin başını da okuyun. üds nin geçerlşiliği ömür boyu,değişen yok.

dtcfemre
Aday Memur
08 Şubat 2011 21:09

Aşağıdaki metin açıklayıcı olacaktır arkadaşlar , sınav ( üds ) TUS, DUS ,sınavlarına giren arkadaşlar için 3 yıl süre ile geçerlidir geneli kapsamamaktadır..

18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan"Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği? uyarınca, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az 50 puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) ve ÜDS?den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar da başarılı kabul edilecektir. TUS ve DUS için yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir

Üniversite mezunları ve öğrencileri olacağız bir metni okumaktan aciziz..!!

hamzakck
Daire Başkanı
08 Şubat 2011 22:09

1. 8. 28 Nisan 2007 tarih ve 26506 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

Yönetmeliği" Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzman tabip olanların daha ileri seviyede yapacakları

yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavına (YDUS) ilişkin esasları düzenlemektedir. Bu yönetmeliğin İkinci

Bölümünün 10. maddesinde "ÖSYM tarafından yapılacak bilim sınavına (YDUS); KPDS veya ÜDS'den 100

üzerinden en az 50 ve üzeri puan alanlar katılabilir." hükmü yer almaktadır. Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu

belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık

Eğitimi Yönetmeliği? uyarınca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi

Giriş Sınavında (DUS) mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında 100 üzerinden en az

50 puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (KPDS) veya ÜDS?de 100

üzerinden en az 50 puan alanlar da başarılı kabul edilecektir. TUS ve DUS için yabancı dil sınavı başarı belgeleri,

bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.

hamzakck
Daire Başkanı
08 Şubat 2011 22:11

Açıklamanın başını okursanız TUS ve DUS sınavlarına ilişkin bir açıklamadır.

Diğer adayları bağlamamaktadır.

ÜDS ömür boyu geçerlidir.

09 Şubat 2011 10:13

Süre sınırı kaldırıldı.

su_desire
Şef
09 Şubat 2011 12:13

evet nihayet duyarlı arkadaslar cevaplarıyla katkıda bulunmuslar herkese tesekkurler. ayrıca editör arkadasımızda duyarlı davranıp yardımcı olmus sıze de tesekkurler hamzakck

*mona rosa*
Aday Memur
09 Şubat 2011 12:53

iki gün önce enstitüye sordum üds de yıl sınırlaması yok, kpds 5 yıl

zehra cinci
Aday Memur
12 Şubat 2011 09:50

üds son düzenleme ile 3 yıl geçerli olmuştur.

popüler1983
Aday Memur
20 Mart 2011 14:41

arkadaşlar ösym yi aradım sordum o 3 sene geçerlilik tus içinmiş.diğer başvurularda sınır yokmuş.

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi