Editörler : cihan27E.Kayı Han
22 Ocak 2022 18:42

Atanmadan önce askerliğini yapmış memurlar hk.

Son atamada atanmış bir hemşireyim. 2019 yılında askerlik hizmetimi tamamladım.

-Askerlik hizmetini tamamlamış memurlara 1 sene beklemeden izin hakkı oluyormuş. Detayı nedir?

-Derece kademeye bir etki sağlar mı?

Bu konu hakkında bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

engineer.com
Memur
22 Ocak 2022 21:06

Bende merak ediyorum bende askerliği 6 ay yaptım anladım kadarıyla intibak da oraya 6+2 =8 ay göstermişler bu 1 sene olunca izin hakkı doğuyor mu

betelgeuse13
Yasaklı
22 Ocak 2022 21:45

ÖZET: Memuriyet öncesi askerlik yapan memurun, yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığı hk. (23/02/2012-2982)

Bakanlığınız Van Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü emrine mühendis unvanıyla aday memur olarak atanan ??ın, memuriyete girmeden önce yedek subay olarak görev yaptığı ve askerlikte geçen hizmetiyle birlikte 1 yıllık süreyi doldurduğu ve dolayısıyla yıllık izin hakkının doğduğuna dair dilekçe verdiği belirtilerek, ilgilinin yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığı hususundaki ilgi yazı incelenmistir.

Yıllık izinlerin kullanılması hakkında yukarıda yer verilen hükümlerin uygulanmasına yönelik olarak Maliye Bakanlığınca 62,140 ve 154 seri nolu üç teblig çıkarılmış olup, 62 no'lu Tebliğin 1 inci maddesinin ikinci fıkrasında "Muvazzaf askerlikte ve yedek subaylıkta okul devresinde geçen süreler de aynı biçimde dikkate alınır." ve 154 seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde de "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluslarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması," gerektiği belirtilmektedir.

Aynca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 83 ve 84 üncü maddelerinde muvazzaf askerlikte geçen sürelerin ilgililerin kazanılmış hak aylık ve derecelerinde değerlendirileceği hükme bağlanmıştır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde; memuriyete girmeden asteğmen olarak görev yapan ve muvazzaf askerlik hizmeti ile birlikte bir yıllık hizmet süresini dolduran aday Devlet memurunun 657 sayılı Kanunun mezkur hükümleri uyarınca yıllık izin hakkının bulunduğu değerlendirilmektedir.

Diyor, Devlet Personel Başkanlığı.

Ayrıca, Asteğmen iken 9. derece, Teğmen iken 8.derecede olunuyor.

Rouss
Aday Memur
23 Ocak 2022 01:23

Sağ olun Hocam. Acaba bunu bir yere bildirmeye gerek var mı yoksa sitemde görüldüğü için ilgili personel bunu düzenler mi?

betelgeuse13, 2 yıl önce

ÖZET: Memuriyet öncesi askerlik yapan memurun, yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığı hk. (23/02/2012-2982)

Bakanlığınız Van Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü emrine mühendis unvanıyla aday memur olarak atanan ??ın, memuriyete girmeden önce yedek subay olarak görev yaptığı ve askerlikte geçen hizmetiyle birlikte 1 yıllık süreyi doldurduğu ve dolayısıyla yıllık izin hakkının doğduğuna dair dilekçe verdiği belirtilerek, ilgilinin yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığı hususundaki ilgi yazı incelenmistir.

Yıllık izinlerin kullanılması hakkında yukarıda yer verilen hükümlerin uygulanmasına yönelik olarak Maliye Bakanlığınca 62,140 ve 154 seri nolu üç teblig çıkarılmış olup, 62 no'lu Tebliğin 1 inci maddesinin ikinci fıkrasında "Muvazzaf askerlikte ve yedek subaylıkta okul devresinde geçen süreler de aynı biçimde dikkate alınır." ve 154 seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde de "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluslarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması," gerektiği belirtilmektedir.

Aynca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 83 ve 84 üncü maddelerinde muvazzaf askerlikte geçen sürelerin ilgililerin kazanılmış hak aylık ve derecelerinde değerlendirileceği hükme bağlanmıştır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde; memuriyete girmeden asteğmen olarak görev yapan ve muvazzaf askerlik hizmeti ile birlikte bir yıllık hizmet süresini dolduran aday Devlet memurunun 657 sayılı Kanunun mezkur hükümleri uyarınca yıllık izin hakkının bulunduğu değerlendirilmektedir.

betelgeuse13
Yasaklı
23 Ocak 2022 10:52

Bilgim yok ama devlette işler genelde talep yoluyla yürümez mi? Siz istemedikten sonra kimse bir şey vermez :)
Rouss, 2 yıl önce

Sağ olun Hocam. Acaba bunu bir yere bildirmeye gerek var mı yoksa sitemde görüldüğü için ilgili personel bunu düzenler mi?

Gkhnbb
Aday Memur
23 Ocak 2022 11:51

Hocam bende 12 ay yapmıştım. Ayrı ayrı dilekçe yazdım hem dereceye hem senelik izne. 6 ayda senelik iznim açıldı

Rouss
Aday Memur
23 Ocak 2022 11:56

Dereceye bir etkisi olmadı sanırım. Dilekçe örneği var mı, nereye iletiyoruz?
Gkhnbb, 2 yıl önce
Hocam bende 12 ay yapmıştım. Ayrı ayrı dilekçe yazdım hem dereceye hem senelik izne. 6 ayda senelik iznim açıldı

Gkhnbb
Aday Memur
23 Ocak 2022 11:59

Hocam 1 de derece verdiler
Rouss, 2 yıl önce
Dereceye bir etkisi olmadı sanırım. Dilekçe örneği var mı, nereye iletiyoruz?

Rouss
Aday Memur
23 Ocak 2022 12:46

Askerliğini 12 ay Er olarak yerine getirenler buna dahil midir? Yedek subay olarak yapmak şart mıdır? Yoksa burada dilekçe veren kişiye hitaben mi bilgilendirme yapılmış?

betelgeuse13, 2 yıl önce

betelgeuse13
Yasaklı
23 Ocak 2022 13:38

Muvazzaf askerlik diyor yani vazife olarak er yapanlar da dahil diye yorumladım. Yine de İK'ya sorun.
Rouss, 2 yıl önce

Askerliğini 12 ay Er olarak yerine getirenler buna dahil midir? Yedek subay olarak yapmak şart mıdır? Yoksa burada dilekçe veren kişiye hitaben mi bilgilendirme yapılmış?

Gkhnbb
Aday Memur
23 Ocak 2022 21:51

Evet ben er olarak yaptım 12 ay
Rouss, 2 yıl önce

Rouss
Aday Memur
23 Ocak 2022 21:54

Sağ olun. Yardımcı oldunuz.

msener09
Aday Memur
24 Ocak 2022 10:27

Selamlar bende gsb alım sonuçlarını bekliyorum ama 1,5 hafta içinde askere gidecegim. Eğer ben askere gitmeden veya askerdeyken sonuçlar da asil kazandıgımı görürsem ne gibi yol izlemem gerekir? Hakkım yanmıyor sanırım

kimyatix
Aday Memur
04 Aralık 2023 15:34

hocam merhaba, izninizle size birsey sormak istiyorum askerlik görevinin yıllık izne saydırılması ile ilgili konuda sizin mesajı gördüm , kardeşim sözleşmeli destek personeli olarak ulaştırma bakanlığına atandı 12 aylık askerlık gorevı er olarak yaptı, fakat sen astegmen olarak yapmamıssın deyıp yıllık izin hakkının olmadığı soylenmıs. siz hangi kurumdasınız nasıl izin hakkınızı verdıler.

Gkhnbb, 2 yıl önce
Evet ben er olarak yaptım 12 ay

2ven
Memur
04 Aralık 2023 16:45

evet tam olarak böyle yapıyor

doğru işlem yapılmış

engineer.com, 2 yıl önce
Bende merak ediyorum bende askerliği 6 ay yaptım anladım kadarıyla intibak da oraya 6+2 =8 ay göstermişler bu 1 sene olunca izin hakkı doğuyor mu
Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi