Editörler : E.Kayı Han
24 Aralık 2012 15:36

öğretmenim kamu davası açıldı

Merhabalar..

Ben bir öğretmenim. okulum da bulunduğum ilin biraz varoş kesimlerinde. Dolayısıyla öğrenci profilimiz de fazlasıyla kötü. Öğretmenlik yapmaya elverişsiz bir o kadar da şiddetin yoğun olduğu bir potansiyele sahibiz.

Yaklaşık 1 ay önce yine sinir harbinin yoğun olduğu bir günde dersimde çokça uyarmama rağmen bir öğrenci ağzında sakız arkadaşlarıyla koyu bir muhabbet halindeydi. bir kez uyardım fakat öğrenci devam etti aynı davranışa. Ben de fevri bir harekette bulundum ve öğrenciyi yanıma çağırıp omzuna sert olmayacak şekilde vurdum ( vurma da sayılmaz) ve sakızını saçının önkısmında bir tutamına yapıştırdım. çocuğun da zoruna gitti sanırım. abisini falan çağırdı okuldan kaçıp, ve akabinde abisi sopayla saldırdı. bana dokunamadı ama olay emniyete intikal etti. çocuğun ailesi olan bitenden sonra şikayetçi olmadı fakat bana yaklaşık iki hafta sonra kamu davası açıldığını öğrendim..

Yaptığım şey belki yanlıştı ama benim öğrenmek istediğim Nasıl bir sonuçla karşılaşabilirim? yardımcı olması açısından aynen yazıyorum, yardımcı olup fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

TCK m.86/2,3.d,53

Yukarıdaki şüohelinin mağdurun öğrenim gördüğü okulda öğretmeni olarak görev yaptığı, olay günü mağdurun derse ağzında sakızı ile girip durumu şüphelinin anlaması üzerine, mağdurun sakızı önce gizlediği, şüphelinin ısrarı üzerine sakızı alarak şüphelinin yanına gittiği, şüphelinin sakızı saçının ön kısmına yapıştırdığı, daha sonra mağdurun omzuna yumruk ile vurduğu ve eliyle yüzünden ittirerek adli raporda belirtildiği şekilde BTM ile giderilebilecek düzeyde mağduru yaraladığı, müştekinin olay nedeniyle davacı ve şikayetçi olmadığı,

Her ne kadar müşteki şikayetçi olmamış ise de şüphelinin üzerine atılı suçun takibinin şikayete bağlı olmadığı,

Oluş dosya kapsamı, mağdur beyanını destekler adli rapor birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin savunmasının kendisini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu ve bu nedenle itibar edilmeyerek nüfuzunu kötüye kullanmak suretiyle üzerine atılı suçu yukarıda anlatıldığı şekilde işlediği anlaşıldığından,

Delillerin taktiri ve tartışması mahkemenize ait olmak üzere, şüphelinin yargılanmasının mahkemenizce yapılarak eylemine uyan ve yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca CEZALANDIRILMASINA karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur.

des460
Şef
24 Aralık 2012 16:05

Kısa ve öz olarak Hakkınızda basit yaralama suçundan dolayı dava açılmış sulh ceza mahkemelerinin görev alanındadır. eğer mağdur/müşteki şikayetinden vazgeçerse dava düşecektir öğrenciniz mahkemeye yazılı veya sözlü olarak şikayetinden vazgeçtiğini beyan ederse kısaca olay çözülür.

des460
Şef
24 Aralık 2012 16:07

şikayete tabi olmasada dediğim gibi mağdurun mahkemede vereceği ifade önemli şikayetçi olmadığını beyan etmesi önem teşkil eder

resimciiii
Aday Memur
24 Aralık 2012 17:51

ama öğrenci ve ailesi şikayetçi olmadı zaten. olay kamu davasına dönüştü.

des460
Şef
24 Aralık 2012 18:22

her dava kamu davasıdır zaten fakat 86/3. maddeyi görmemiştim kasten yaralama suçu şikayete tabi olmayan suçlardandır bu nedenle yinede mağdurun mahkemede vereceği ifadede şikayetçi olmadığını belirtmesi lehinize olur yine takdir mahkemenindir

resimciiii
Aday Memur
24 Aralık 2012 18:52

anladım teşekkürler

Quarysma
Kapalı
24 Aralık 2012 19:29

Muhtemelen bu olaydan ceza alırsınız ve CMK 231. uyarınca HAGB'ye dönüşür. (Yani hakim 5 yıl karşıma çıkma der). Ancak sıkıntılı durum 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 131. maddesidir. -ki meslek hayatınızı sıkıntıya sokar.

657 Sy. Madde-131: 160 sayılı Devlet Personel Dairesi Kurulması Hakkında Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan kuruluşlarda çalışan personel hakkında; görevden doğan veya görevi sırasında işledikleri suçlarla kişisel suçları sebebiyle Cumhuriyet savcıları veya askeri savcılar veya sorgu hakimlikleri veya Memurun Muhakematı hakkında Kanun uyarınca yetkili kurullarca yapılan soruşturma sonunda düzenlenen takipsizlik, meni muhakeme, iddianame, talepname veya lüzumu muhakeme karar suretleri ile ilgili mahkemelerce verilen kesinleşmiş karar suretleri bu personelin bağlı olduğu bakanlık veya kurum veya kuruluşa gönderilir.

Yani karar İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ihbar olunur ve hakkınızda disiplin soruşturması açılır.

esprofes
Şef
24 Aralık 2012 20:59

Öğrenci ne kadar yaramazda olsa onlar belki ailelerinden çok siz öğretmenleri görüyor.

Yeni nesili döverek mi yetiştireceksiniz anlamıyorum ancak umarım öğrenciye ders vermek isterken bu size ders olmuştur.

Birde öğretmen olduğunuz için erteli bi ceza alsanız bile disiplin soruşturması geçirmeniz neredeyse kesin.

Bunun için şöyle söyliyim ceza almadan kurtulabilceğiniz durumlar vardır ancak bizim aramızda bunu bilenlerde memur olduğu için söylemez :))

Siz gidin bi avukata danışın belki sizi ceza almaktan kurtarabilir.

Söz.Katip
Kapalı
24 Aralık 2012 21:11

Kardesim nasil ogretmensiniz siz. Kimsin de ogrenciyi dovuyorsun.o cocuga ann e babasi bile dokunmamistir belki ama ogretmenlerden her turlu hareketlere maruz kaliyorlar. Herkes senin gbi adalet saglamaya calisirssa vay ulkenin haline. Bak eger Ogrenci gereksizse, laftan anlamiyorsa tutanaklarini tutar okuldan attirirsin gerekirse. ogretmenlik huner ister, her agzinda sakz cigneyenin kabadayilik edip dovmeye kalarsan boyle adliye koselerinde ugrasirsun artik.. Yaptign cok buyuk yanlis. Umaim sikayetten vazgecmezler de ornek olur bu durum.. Kim olursa olsun siddete karsiyiz.

Quarysma
Kapalı
24 Aralık 2012 21:23

Bırakın uşağı, tabi dövecek. Kendi öğrenciyken dayak yemeyen kim var? Dayak cennetten çıkma.

matmat09
Kapalı
24 Aralık 2012 21:30

gelin kendiniz yapın bakalım da görelim.

ben her gün 10 tane tekme tokat dövüyorum.

eline sağlık hocam

matmat09
Kapalı
24 Aralık 2012 21:33

bu arada 100 tane tutanakta tutsan farketmiyor hiçbir yaptırımı yok boş boş konuşup durmayın.

bizimselim
Genel Müdür
25 Aralık 2012 00:26

öğretmenler öğrenci dövmeye meraklı değiller.zaten öğretmeni bu raddeye kadar zorlayan öğrencide okulun en serseri en kabadayı laftan sözden eğitimden anlamayan öğrencisidir..Tutanak tutsan ne olacak anca tutanak koleksiyonu yaparsın..Öğrenci öğretmenini yaralamadıkça ya da öldürmedikçe (bakın darp falan da demiyorum) okuldan atılmaz..zaten okuldan atılma diye bir ceza da yok okul değiştirme var.Bizim okulumuzda da oluyor öğrenci yolda sana küfür etse sende o an sinirle bir tane vursan mahkeme tahriğe sokar şöyle olur böyle olur yırtarsın ama aynısı bize olunca o hoşgörü neden bize gösterilmiyor? kendi okulumda da var bayan hocalara sin kaflı küfür edenleri mi ararsın tehtid edenleri mi ararsın? öğretmen sinirleri alınmış çelikten bir robotmudur? savunduğunuz bu tip öğrenci denilemeyecek varlıklar yarın öbür gün sizin çocuğunuzada zarar verecek hiç bunu düşünmüyor musunuz?

esprofes, 11 yıl önce

Öğrenci ne kadar yaramazda olsa onlar belki ailelerinden çok siz öğretmenleri görüyor.

Yeni nesili döverek mi yetiştireceksiniz anlamıyorum ancak umarım öğrenciye ders vermek isterken bu size ders olmuştur.

Birde öğretmen olduğunuz için erteli bi ceza alsanız bile disiplin soruşturması geçirmeniz neredeyse kesin.

Bunun için şöyle söyliyim ceza almadan kurtulabilceğiniz durumlar vardır ancak bizim aramızda bunu bilenlerde memur olduğu için söylemez :))

resimciiii
Aday Memur
25 Aralık 2012 09:13

Söz. Katip denen beyfendi..

anladığım kadarıyla öğretmenlik mesleğinin sorunlarından bi habersiniz.. oturduğun yerden ahkam kesmek kolay. gel 1 hafta benim okulumda görev yap da göreyim seni gıkın çıkıyo mu öğretmenlere bir daha... zaten başımıza ne geliyorsa toplumun öğretmenleri bu zihniyette görmesinden geliyor.. tutanak tutar atarsın yazmışsın. gel bak bakalım bu tip öğrencilerin kaç tutanağı var.. size göre biz yatan ,3 ay tatil yapan, canı sıkıldıkça öğrenci döven bol para kazanan gereksiz bir meslek grubuyuz.. sizin evde eğitemediğiniz hayvanlara biz sabahtan akşama kadar göz kulak olmaya çalışıyoruz.. Bizim okulumzda hergün bir vukkat çıkıyor. iki ücretli bayan arkadaşımız işi bıraktı öğrenciler yüzünden. Birini cam şişeyi kırıp dışarda öldürecez diye beklediler, diğerini sınıfta tartakladırlar.. öğrencinin teki arkadaşıyla dövüşürken öğretmen araya girdi akabinde okulun önünde "bu okuldaki bütün öğretmenlerin anasını avradını ....." diyebildi ve hala bu öğrenciler okulumda.. gel at atabiliyorsan bakalım... BİLİYORSAN KONUŞ İBRET ALSINLAR, BİLMİYORSAN SUS ADAM SANSINLAR sözü size cuk oturur kanaatindeyim, fazlasını söylemeye kişiliğim elvermez...

resimciiii
Aday Memur
25 Aralık 2012 09:18

http://www.guncelegitim.com/haber/5695-sizden-ogretmenler-sahipsiz-mi.html

yukarıdaki likteki yazıyı oku da biraz fikir sahibi ol..

Söz.Katip
Kapalı
25 Aralık 2012 09:52

Harbiden var ya,

Şimdi şu yorumlarınıza baktım, bakanlarımıza hak verdim, öğretmenlerin bir çoğu seviyesiz, kalitesiz, eğitim fakültesi mezunu ama eğitimi önce kendilerinin alması lazım bir çoğunun..

Benim eleştirimi kaldıramayarak, uslübunu arsızlaştırdığınız gibi öğrencilere de böyle davranıyorsanız, diyecek bi şey bulamıyorum..

Eğer öğretmenlerin bir çoğu kaliteli , eğitimli olsaydı, tinerciler parkta değilde evlerinde olurlardı.

Eskiden benim bildiğim öğretmenler, canı gönülden eğitim için çalışırlardı, devletimize milletimize hayırlı kişiler yetiştirmek için üstün çabalar sarfederlerdi, Ama şimdiki öğretmenlerin bir çoğunda nitelik desen sıfır, kızı , kız kardeşi yaşındaki öğrencisine taciz edeni de gördük, kendini savunamayacak, bıyığı terlememiş, saçını okşasan belki de sevgyle düzelecek gencecik çocukları döveni de..

Bu yüzden bırakın bu işleri , bi de çıkmış bana laf yetiştirmeye çalışıyor, aynaya bakmadan..

Son söz: Eğitim şart..

esprofes, 11 yıl önce

Söz.Katip
Kapalı
25 Aralık 2012 09:56

esprofes kardes;

yanlıs kopyalama oldu, senin dediklerini destekliyorumm

benim cevabım resimciii ye..

r.diyojen
Genel Müdür
25 Aralık 2012 12:53

KASTEN YARALAMA
Madde 86
- (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) (Ek fıkra: 31/03/2005 - 5328 S.K./4.mad) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.
(3) Kasten yaralama suçunun;
a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,
b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
e) Silâhla,
İşlenmesi hâlinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Tartışmasız yarı oranında artırılmış haliyle ceza alırsınız.

25 Aralık 2012 14:04

Anne baba evde dövüyor sövüyor çocuk tinerci hale geliyor sonra öğretmen mi onu ehlilleştirecek, evde oturmasını sağlayacak? size sadece gülüyorum.

kaldı ki çok iyi efendi ailelerin çocukları bile sokaklarda bozulup zibidi, serseri ve keş halini alabiliyor.

okulumuzda öğrenciler hayvan gibi bağırıyor , öğretmen disipline sevk ettiğinde öğretmeni dövmekle tehdit ediyor. en fazla okuldan atılırım diyor... dayak eskisi gibi geri gelmeli okullara. öğrenciyi yaralamadan dövmek serbest olmalı..

resimciiii
Aday Memur
25 Aralık 2012 14:27

Benim öğretmenliğimi eleştirecek ne birikime ne de niteliğe sahipsin.. madem beğenmiyorsun şimdiki öğretmenleri, sen bu işe el atsaydın da görseydik öğretmenliğini..

senin seviyenin düşüklüğüne göre ben hayli hayli az cevap verdim.. sen kimsin de bana" sen nasıl öğretmensin?" diyebiliyorsun...

ayrıca sen nerden biliyorsun bu çocukları karşıma alıp, yeri geldiğinde seviyesine inip, yeri geldiğinde yetişkin gibi konuşmadığımı.. merak etme bu yaşadığım olay 50. uyarının sonucudur.. siz çocuklarınızı eğitemeyin sonra suçu öğretmende bulun..

eski öğretmenleri örnek veriyorsun.. merak etme eskiden öğretmenlik bu kadar aşağılarda değildi.. hiçbir zaman da bu kadar yerin dibine sokulmadı.. öğrencilerin öğretmene saygısı bitirilmeden önceydi o..

gel benim okuluma bi araştırma yap, öğrencilerimin %99'u beni sevdiğini söylemezse bırakırım bu mesleği.. diğer %1'lik bir kısma gelince, onlar senin gibi her suçu öğretmene atanların, çocuğunu doğurup kontrol edemeyip, sokağa salanların çocukları.. onlara da merak etme gerektiğinden fazla değer verip her fırsatta kazanmaya çalışıyorum, yanlışlarını gösteriyorum.. belki de bu yüzden sevmezler beni...

ama görüyorum ki gelecek nesil için uğraşmaya gerek yok.. ne de olsa her halukarda biz suçluyuz.. senin zihniyetindekiler yüzünden soğuduk bu meslekten çok sağolun...

Eylül Buğusu
Müsteşar Yardımcısı
25 Aralık 2012 15:25

Bizim zamanımızdaki öğrencilerle şimdiki öğrencileri bir tutmak bence çok yanlış olur ve bazen gerçekten dayak cennetten çıkmadır diye düşündüren insanlar karşımıza çıkabilir, bu benim şahsi düşüncem, öğrenci hem saygı duymalı hem de biraz tırsmalı bence öğretmeninden, yoksa zamane gençlik gibi umursamaz, gevşek bir öğrenci topluluğu oluşur. Ben her sabah mesaiye gelirken bir lisenin çok yakınındaki bir yerden geçiyorum, akşamda aynı yoldan gidiyorum ve inanın korkuyorum, köşeye sinip sigara içenler mi, laf atanlar mı, yolun ortasında kız arkadaşıyla mıncıklaşanlar mı, kavga edenler mi ararsınız... Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş, o yüzden ben kimseyi kınamam, omzuna hafifçe dokunmak da bana göre kesinlikle dövmek değildir, saçına sakız yapıştırılan öğrenci rencide mi olmuş, bizim zamanımızda öğretmenimiz sakızımızı görüp çıkart o sakızı ağzından deyince rencide olurduk biz!!

Toplam 102 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi