Editörler : Lanet
25 Ocak 2020 11:52

Bazı edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum

Deniz suyu arıtımı; Avrupa ülkelerin de, ama daha çok; abd de uygulanmaktadır.

Yoğun arıtma işlemi gerektiren bu sistem, sadece Bitkilerin sulanması ve inşaat, sanayi gibi

endüstriyel alanlarda kullanılıyor. Ülkemiz; üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olarak, bu

arıtma işlemini pek ala ve fazlası ile yapabilir.

Doğal kaynak sularımızın denizlere akması ise, bizim için bir dezavantajdır; boş yere denizlere

akan su, bunun yerine yer altı sarnıçlarına depo edilecek olursa, gelecek 60 yıl boyunca taze

içilebilir su stoğumuzu kendimiz sağlamış oluruz.

Bir takım firmalar, bazı alanlarda damacana su stoğu sağlamak için, doğal kaynak suyu olan

alanları parsellemiş durumdalar, yöre halklarının ve diğer tüm canlı hayatın hakkı olan bu kaynak suları, sadece bir firmanın üretim alanı haline geliyor ve maalesef yer altı sularımız, ticari olarak

kullanılıyor, Bu damacana suları, aylarca bekletildikten sonra, tüm kalitesini ve sağlıklı

minerallerini kaybediyor, şeffaf yosun ve durgun suda oluşan bakterilerin plastik ile alaşımı

sonrasın da uzun vadede hastalık üreten metalara dönüşüyor.

Bu sebeple kendi arıtması olan akıllı evler inşa edebiliriz, tabi şuan böyle bir sistem yok ama, en azından şu an herkes kendi evine arıtma cihazı taktırabilir.

Ve son olarak, denizlere atılan suların, denize dökülme ağızlarına; ağ örme filtreler takılarak çok basit bir yöntemle kaba atıkların ve plastik poşet, metal parçalar ile kanallara karışan diğer tüm

atıklar denize dökülmeden bu filtrelere takılmış olur. Hali ile, denizlerin kirlenmesi bu kadar basit

bir şekilde önlenebilir...

Çok mantıklı ve yapılması artık şart olan bu yöntemleri ülke olarak, hemen hayata geçirmemiz

şart gibi görünüyor.

hasan bek
Aday Memur
25 Ocak 2020 13:17

Bu su arıtma cihazı 1 litre arıtılmış su için 2 litre suyu gidere gönderiyor, 2 litre boşa gidiyor, bunu ancak biriktirip lavaboda kullanmak tasarruf sağlar, yoksa arıtma cihazı kullanmak su tasarrufu sağlamaz. Haa suyun kıymetini susuz kalanlar anlar, kıtlık çekenler bilir,

Kadir Köksal
Aday Memur
27 Ocak 2020 13:39

Bu videodaki çamurlu suyu içmek yerine, arıtma takılması tabiki şart... zaten bu arıtma

suyunun atık olan kısmı, çiçek sulama veya lavabo temizliğinde kullanılabilir yani israf değil.

ayrıca balkon saksı çiçekleri için kullanılıyor bizde .. önce sağlık

28 Ocak 2020 11:16

Bildiğiniz gibi; Çin üzerinde tehlike çanları çalmasına sebep olan bir virüs mevcut şu anda, Corona virüsü...

Ülkemiz de şu an için herhangi bir vakaya rastlanmadı ama; Uzmanlar bazı önlemlerden

bahsettiler; bende sizlerle paylaşmak istiyorum.

+Ellerinizi en az 20-45 saniye sabunlu su ile yıkayın.

+Riskli ve kalabalık olan ortamlarda çok fazla temas etmekten kaçının.

+Sebil, park çeşmesi ve halka açık lavaboları kullanmamaya özen gösterin ve buralardan su içmemeye gayret edin.

+Dezenfektan krem ve spreyleri doktorların önerdiği şekilde kullanabilirsiniz.

+Çok kalabalık ortamlarda bulunmamız gerekiyorsa antibakteriyel ağız maskesi kullanabiliriz.

+Okul çağı çocuklarımızın yiyeceklerini evde hazırlamalıyız ve özellikle içme sularını evde ki

arıtılmış suyumuzdan hazırlayıp, beslenmelerine özen göstermeliyiz.

+Bunların dışında beklenmedik ve risk oluşturacak bir durumla karşılaşırsak hemen doktora

gitmeliyiz.

deleno
Aday Memur
28 Ocak 2020 11:19

Dünya artık eskisi gibi değil. Hava su ve toprak kirlendi. Salgın hastalıklar arttı. Hazır satılan içme sularının nasıl paketlendiği belli değil. Bir damacana kimbilir kaç evi dolaşıp bize tekrar geliyor?

Su arıtma sistemlerinde ters osmoz sistemi dünya genelinde kullanılan en verimli sistemdir.

Kirli suyu arıtarak içme suyuna dönüştürmesi için ters ozmoz sistemleri tercih edilir.

Bende evimde %50 az atık su atan arıtma sistemi kullanıyorum. Filtre kalitesine göre daha kaliteli ve sağlıklı su elde ediyorum. Su faturamda değişmedi. Yıllarda +- 5-6 tl faturama yansıyor.

Yani düşündüğünüz gibi tonlarca su harcamıyor.

hasan bek, 4 yıl önce
Bu su arıtma cihazı 1 litre arıtılmış su için 2 litre suyu gidere gönderiyor, 2 litre boşa gidiyor, bunu ancak biriktirip lavaboda kullanmak tasarruf sağlar, yoksa arıtma cihazı kullanmak su tasarrufu sağlamaz. Haa suyun kıymetini susuz kalanlar anlar, kıtlık çekenler bilir,

Kadir Köksal
Aday Memur
28 Ocak 2020 12:04

Ters ozmoz yapan su arıtmalar var. çamur içmekten iyidir zaten... Atık olan suyu bahçede

kullanırsan atık olmaz... tifo kolera hep içme suyunun içindeki mikroplardan kaynaklı...

damacana su evime sokmam plastikte bekleyen su mikrop üretir...

arabayı halıyı hortumla yıkamak israfın son noktasıdır...

29 Ocak 2020 14:52

Ağaçların iklime olan etkilerini artık anlatmaya gerek yok; doğa bizim evimiz ve doğal olan

herşey içerisinde şifa barındırır. Bahçesi olan herkes bir fidan daha diksin.

Ağaç toprak ananın evladıdır.

Malumunuz özellikle yaz aylarında ülkemiz'de sıklıkla orman yangınları meydana geliyor.

Canlı hayatı ''mahveden'' yangınlara ve tehlikelere karşı, bazı önlemler paylaşmak istiyorum

Araç kullanırken kesinlikle izmaritleri camdan atmamalıyız

mangal ve piknik etkinliklerinde bulunduğumuz ortamı kesinlikle temiz bırakmalıyız

Doğal kaynak sularına kesinlikle atık hatlarını bağlamamalıyız.

Özellkle çocuklarımıza; kesinlikle plastik şişede satılan pet ve damacana suları içirmemeliyiz.

Evimizde kendi arıttığımız suları, cam şişelerde ve mümkünse serin ortamda saklamalıyız.

Mümkün mertebe toplu ulaşım tercih etmeliyiz.

Doğanın dengesi ve suyun değerini çocuklarımıza küçük yaştan itibaren anlatmalıyız.

İnsan ve doğa sağlığı bir bütündür, sizler de sosyal medya hesaplarınızda, bu tarz yararlı

yazılar paylaşarak; en azından bireysel anlamda çevrenizi uyarmış olursunuz.

06 Şubat 2020 11:42

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde endişeye sebep olan corona virüsü hakkında nasıl

önlem almalıyız bireysel olarak nelere dikkat etmeliyiz? bilgi paylaşımı yapmak isteyen varsa

sevinirim arkadaşlar...

Kadir Köksal
Aday Memur
08 Şubat 2020 11:01

Önce temizlik kurallarına dikkat etmeliyiz. Gerçi dikkat etsek bile toplu halde bu temizlik

kurallarına riayet edilmesi gerekir.

hijyenik kremler fısfıslar ve eczanelerin önerdiği ürünler kullanılabilir.dışarıda asla yiyip

içmemek lazım ve steril maske kullanılabilir özellikle kalabalık ortamlarda

12 Şubat 2020 16:45

Tabi ki önce hijyen kurallarına dikkat edilmeli size katılıyorum.

Ben Dünya medyasının genel olarak; medya ve sosyal medya yolu ile, olayı kullandığını

düşünüyorum ve virüsün hayvanlardan geçtiği olayı bana mantıksız geliyor..

Gıda tüketim şekilleri bugün'ki bir olay değil; bu insanlar yüzyıllardır aynı yeme içme kültürene

sahipler... Ne kadar doğru bilemem ama laboratuvar ortamında hazırlanan bir hastalık olma ihtimali bana çok yakın geliyor...

Kadir Köksal
Aday Memur
12 Şubat 2020 16:49

Corona virüsü tıbbi bir olarak üretilen bir hastalık değil bence bu adamların yemek kültürü çok değişik...ama ne olursa olsun insanlara zarar veriyor. hijyen için dışarıdan yememek içmemek lazım. Gıda sonuçta direk etkileyici etmen.

Bozok Çelebi
Kapalı
12 Şubat 2020 16:53

Virüs tedavisi için bir aşı yapılır .O Aşı tüm ülkelere satılır .. Bundan 2 ay sonrada bütün dünya bu olayı unutur.!!!

Önce çevremizin temizliğine dikkat etmeliyiz !!! İzmirde damacana olayını okuduğumdan beri

insanlığımdan utandım. Mesela önce çevremizdeki temizliği nasıl sağlarız ona dikkat etmek lazım diye düşünüyorum...

Kadir Köksal
Aday Memur
12 Şubat 2020 16:55

Nedir izmirdeki damacan olayı anlamadım bozok bey???

Bozok Çelebi
Kapalı
12 Şubat 2020 17:00

İnternette aratırsanız görebilirsiniz, buradan detayını yazmak istemem.. damacana su değiştiren bir kişi uygunsuz bir şekilde asansör kamerasına yakalanıyor. Ya millet o suyu içiyor be kardeşim çok sıkıştıysan git tuvalete gir bu iğrençlik nasıl izah edilir bilmiyorum.

Marketten eve 1 litre 1 litre sumu taşıyalım......... İŞTE BU YÜZDEN corona virüsünden önce

çevremizi nasıl temizler sağlıklı yaşarız onu düşünmek lazım ...

Kadir Köksal
Aday Memur
12 Şubat 2020 17:09

Yazık, nereye gidiyoruz böyle; şimdi baktım netten. Bozok bey bilgi için sağolun. Mide bulandırıcı bir olay... Zaten bu damacanalar nerede, nasıl, doluyor, hangi evlere girip çıkıyor, hep soru işareti. Plastik olması bir dert, nasıl dolum yapılıyor görmüyoruz bir dert, böyle görüntüler var başka bir

dert... illaki bir önlem yolu vardır bozok bey.

14 Şubat 2020 12:37

Bu tarz olaylar çok üzücü, Temizlik bence'de sağlık denen kavramın; en önemli tedbiridir.

Hal böyle iken; belki de yüzlerce insanın sağlığıyla nasıl oynandığı,gözler önüne seriliyor.

Bu firmaları denetleyen yokmu ? insanlar sağlıklı su içebilmek için ne yapmalı ? açıkçası tartışmaya açık bir konu. 90 lı yıllarda çeşme suyu içerdik, tamam kabul ama; şu anda bu şekilde su içme şansımız yok !!! barajların hali ortada, fakat bu damacana olayını nette gördükten sonra, içme suyumuzu nasıl temin etmeliyiz? diye sizlere sormak istiyorum. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar...

Kadir Köksal
Aday Memur
14 Şubat 2020 14:54

Çocuk eğitiminde önce; doğayla ve canlı, cansız tabiatla nasıl etkileşim kurulmalı; bunlar derslerde özel olarak anlatılmalı, ağaç yaş iken eğilir.

Maalesef ülkemizde eğitim sadece ''dersten iyi not alıp, dönem sonu takdir teşekkür getirmek''

olarak anlatıldığı ve anlaşıldığı için; tabiat doğa ve doğal kaynaklar sanki yokmuş gibi davranan bireyler yetişiyor. Ve malesef bu durum sonunda, çevreyi gönül rahatlığı ile kirleten,

arabanın camından izmarit atan, gördüğü her ağaç altında mangal yakan, çiğdem çöpünü sağa

sola atan, akan suyun yanına ''nede olsa su götürür'' diye !!! fabrika atığı boca eden, pet

shoptan kedi, köpek alıp sıkılınca sokağa atan, sadece kendini düşünen, çevresini, temizliği

hijyeni asla ve asla önemsemeyen bireyler; toplum kültürüne de negatif basınç uyguluyor...

Gelelim damacana olayına; bu olay artık ne kadar erezyona uğradığımızı bizlere gösteriyor.

görüntüler gerçekmi acaba diye videoyu izledim; düşündüm, üzüldüm, mide bulantısı sonunda bi daha izlememek üzere kapattım...

Artık nasıl gıda tüketmeliyiz ?? dışarıdan gıda almamak çaremi bilemiyorum...fikri olan paylaşırsa sevinirim...

20 Şubat 2020 12:35

Kadir bey özelden mesaj attığınız için teşekkür ederim. Amacım, etrafıma ve çevreme öğrendiğim bilgileri aktarmaktır, tabi ki yazıyı dilediğiniz ortamda paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlık herşeyden önemli bence sizler gibi değerli insanların görüşleride benim için çok

kıymetli...

Kadir Köksal
Aday Memur
20 Şubat 2020 12:37

Ben teşekkür ederim Barbaros bey bilgi güçtür paylaşmak faydalıdır diye düşünüyorum...

Bozok Çelebi
Kapalı
20 Şubat 2020 12:39

Evet sanırım sizden önce ben alıntı yaptım Sağlık olsun efendim

Toplam 51 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi