Editörler : "eskiyara"Pangaea

E K S E L A N S
Müsteşar
14 Ağustos 2022 03:27

Hocam aks dediniz de aklıma geldi.Devlet vergi almak istese zaten kira mukavelesini e-devletten ister.

Hatta gerek yok zaten kiralar banka aracılığı ile ödenmek zorunda aksi halde kiracı kiramı ödedim diyerek hak iddia edemiyor. Yani ben de merak ediyorum. 10 12 tane evi olan tanıdıklar var.

Duyuyorum kimi müteahhitler, taze binada oturma izni bile alıp almadığı bellisiz 150-200 tane evi kiraya veriyor.

Yahu bu vergi denetim elemanları ne iş yapar? Bu Evlerin su ya da elektrik kayıtlarını belediyeden veya elektrik şirketinden alsalar kimin kirada oturup kimin oturmadığı belli olur.

Vergi bilinci şart.

hugo.almeida, 2 yıl önce

Aynen öyle. :)

Baştan sona hatalı sistem. Hatta sistemi bile buna yontmuşlar. Ev alıp satarken harç ödeme sayfasına giriyorsun. Hem müteahhitin borcu hem senin borcun sayfada çıkıyor. :) Kanuna göre %2 karşılıklı ödenir. Ama onu bile alıcıya yıktıkları için sistemi de adapte etmişler. :)

Vergilendirme, kontrol, denetim sistemi yanlış. Adamın 25 tane evi var ve kira vergisi vermiyor. Tapuda üzerinde ev görünüyor ama kimse "Ya kardeşim nerede bu evlerin vergisi?" demiyor. İçinde kiracı yok dese hepsi AKS'de var. Modern ülkelerde bu kadar evin olsa kapına dayanırlar: "Bu para nereden geliyor?" diye. O da yok. Bakıyorsun fabrikası var milyonluk evleri var. Defterine bakıyorsun 10 milyon zarar yazmış. Hesap tutuyor mu? Evet. Ülkenin en büyük yardım kuruluşu vergiden kaçınıyoruz falan diyor. Ha unutmadan bir de rayiç bedel mevzusu var. Onda bile müteahhite çalışıyor sistem.

Her tarafı yanlış hangisini düzeltelim.

fb88
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 11:23

İşte senin gibi saygısı olmayan insanlara 20000 kir bile a.geeçi ben kiraya bile vermem senin gibiler evi de

kirametci, 2 yıl önce

Vallahi sen kaşınıyorsun sana 40lık demirde kar etmez. Özel çelik profilden çivili beyzbol sopası yapıp girişeceksin sana

hugo.almeida
Kapalı
14 Ağustos 2022 11:49

Almak istedikten sonra çare çok ama almak istemiyorlar. Amerika'da ürünün fiyatı yazıyor. Kasaya gidiyorsun 10 dolar ürün, 3 dolar da vergisi var diyorlar 13 ödüyorsun. Bizde gidiyorsun aynı ürün 25 dolar. Kendisi 10 dolar 15 dolar vergi. Sonra mağazaya sövüyoruz bu ne böyle bunun fiyatı bu olur mu diye. Çünkü vergiyi dolaylı almak halkı uyutmak az gelişmiş toplumlarda kolaydır.

E K S E L A N S, 2 yıl önce

Hocam aks dediniz de aklıma geldi.Devlet vergi almak istese zaten kira mukavelesini e-devletten ister.

Hatta gerek yok zaten kiralar banka aracılığı ile ödenmek zorunda aksi halde kiracı kiramı ödedim diyerek hak iddia edemiyor. Yani ben de merak ediyorum. 10 12 tane evi olan tanıdıklar var.

Duyuyorum kimi müteahhitler, taze binada oturma izni bile alıp almadığı bellisiz 150-200 tane evi kiraya veriyor.

Yahu bu vergi denetim elemanları ne iş yapar? Bu Evlerin su ya da elektrik kayıtlarını belediyeden veya elektrik şirketinden alsalar kimin kirada oturup kimin oturmadığı belli olur.

Vergi bilinci şart.

Alex10alec
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 11:53

Sizin yaptığınız da iyi birşey değil Allah'tan senin ev sahibin benim gibi bir insan değilmiş o yaptığın blöfler bana işlemezdi ev sahibini sevmeyebilirsiniz ama sonuçta adamın evinde oturuyorsunuz saygılı davranmalısınız adam evini sana bedavaya otur diye mi verecek her şeyin fiyatı 10 katı olmuş adam evine zam yapmasın mı herkesin kendine göre bir derdi var belki kiradan gelecek parayla bir ihtiyacını gideriyordur.

Turhan06, 2 yıl önce
Benim ev sahibi agzini açamiyor bana.. Şimdiden 2 avukat arkadaşımla olabilecek senaryolara karşı (fahiş fiyat artışı vs.) anlasma sağladım. Ev sahibine de zamaninda kiranı aliyorsn. Ne beni zor durumda birak ne de kendini dedim. Eger beni zor durumda birakirsan seni de zor durumda birakirim dedm. (Not: Ev sahibiyle aram da iyi değil. İyi de olmak zorunda değil. Para göz bencilin, evin eksikleriyle ilgilenmeyenin teki. )

Turhan06
Daire Başkanı
14 Ağustos 2022 12:01

Bunun çözümü ben değilim devlet kardeşim.
Alex10alec, 2 yıl önce

Sizin yaptığınız da iyi birşey değil Allah'tan senin ev sahibin benim gibi bir insan değilmiş o yaptığın blöfler bana işlemezdi ev sahibini sevmeyebilirsiniz ama sonuçta adamın evinde oturuyorsunuz saygılı davranmalısınız adam evini sana bedavaya otur diye mi verecek her şeyin fiyatı 10 katı olmuş adam evine zam yapmasın mı herkesin kendine göre bir derdi var belki kiradan gelecek parayla bir ihtiyacını gideriyordur.

Turhan06
Daire Başkanı
14 Ağustos 2022 12:02

Ayrıca insan olana insan gibi davranılır. Hak edene hak ettiği karşılık verilir.
Alex10alec, 2 yıl önce

fb88
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 12:28

Ben ev sahibinin yerinde olayım çıkarırım seni evden

Turhan06, 2 yıl önce
Ayrıca insan olana insan gibi davranılır. Hak edene hak ettiği karşılık verilir.

Turhan06
Daire Başkanı
14 Ağustos 2022 12:36

O cesaret varsa çıkar bakalım.
fb88, 2 yıl önce

Ben ev sahibinin yerinde olayım çıkarırım seni evden

Turhan06
Daire Başkanı
14 Ağustos 2022 12:38

Blörf dediğin mahkeme celbi geldiğinde. 12 aylık kira bedelleri elinden alındığında da blörf müymüş değil miymiş anlar.
Alex10alec, 2 yıl önce

fb88
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 13:37

Gider kendim otururum yd eve tadilat yptırırm.gerçektende yaptırırım amaç seni çıkarmak değilmi tdilt istersen çık ma 1 yıl sürer

Turhan06, 2 yıl önce
O cesaret varsa çıkar bakalım.

Turhan06
Daire Başkanı
14 Ağustos 2022 13:45

Çikarırsın bekle... Alıştiniz sünepe kiracalara.. Her şeye sus pus
fb88, 2 yıl önce

Gider kendim otururum yd eve tadilat yptırırm.gerçektende yaptırırım amaç seni çıkarmak değilmi tdilt istersen çık ma 1 yıl sürer

E K S E L A N S
Müsteşar
14 Ağustos 2022 13:48

Mesele şu kardeşim.

Oturulacak evin fiyatı olmuş 1 trilyon

1 trilyonluk evde 1.000 liraya 30 gün oturmak

Büyük zevk vallahi.

kirametci
Kapalı
14 Ağustos 2022 14:34

Çelik profilden çivili beysbol sopasıyla sağlı sollu giriştiğim zaman üste kira bile verirsin. Senin gibiler için dayak cennetten çıktı geldi...

fb88, 2 yıl önce

İşte senin gibi saygısı olmayan insanlara 20000 kir bile a.geeçi ben kiraya bile vermem senin gibiler evi de

fb88
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 14:50

İşte bunu anlamıyorlar malın değeri arttıkça kir bedel de artar. Herkesin evi Kızılay değil. Yılda 2 kere zam alınca kimse demiyor ev sahibine devlet bize 2 kere zam yaptı biz de 2 kere zam yapalım diye.

E K S E L A N S, 2 yıl önce

Mesele şu kardeşim.

Oturulacak evin fiyatı olmuş 1 trilyon

1 trilyonluk evde 1.000 liraya 30 gün oturmak

Büyük zevk vallahi.

şanlı0788
Şube Müdürü
14 Ağustos 2022 16:11

Çok güzel ifade etmişsin kardeş. Evin TL olarak değerinin artması kar ettiği anlamına gelmiyor. Aksine TL nin alım gücünün düşmesinden kaynaklanıyor.
hugo.almeida, 2 yıl önce

Devlet istemiyor ki dediğinizi zaten. Beton güzel vergi kalemi.

Diğer taraftan hesabınız duruma göre yanlış. Daha doğrusu ifade yanlış. Evin fiyatındaki Türk Lirası artışını değerlenme olarak görüyorsunuz. Bunun değerlenme olması için enflasyona bağlı olmayan bir sebep oluşması gerekiyor. Şu an yaşanan değer artışı değil halkın fakirleşmesi. Global ölçekte değer kaybediyor evler. Olması gerektiği gibi.

Kirayı belirleyen unsur ise evin değerinden ziyade arz talep dengesi. Talep çok, arz az, ulaşım pahalı. Lira değer kaybediyor ve dolar bazında kiralar yine aynı aslında. Dolar 8 liraydı 1600 lira kira veriyordun. 200 dolar ediyordu. Şimdi 4 bin lira ediyor. + Arz talep, enflasyon vs.

Uzun lafın kısası sabit gelirlinin hızla fakirleştiği süreç devam ediyor.

hugo.almeida
Kapalı
14 Ağustos 2022 17:12

Zarar ettiğinin dahi farkında olmayan bir halk ile karşı karşıyayız. Arabamın değeri arttı. Süper oldu.

Maaş 5000.

500 liralık sigorta 1500 oldu, 1500 liralık kasko 5000 oldu. 200 liralık aylık yakıt 600 lira oldu.

500+1500+200 = 2200 lira. 5000 liralık maaştan bize kalan 2800 lira.

1500+4500+600 = 6600 lira. 10000 liralık maaştan bize kalan 3400 lira.

Evet kardeşim araban çok kar yaptı. Değerini katladı. :)

Geri bırakılmış toplumlarda ekonomi okuryazarlığı bunu dahi anlamayacak seviyededir.

şanlı0788, 2 yıl önce
Çok güzel ifade etmişsin kardeş. Evin TL olarak değerinin artması kar ettiği anlamına gelmiyor. Aksine TL nin alım gücünün düşmesinden kaynaklanıyor.

hugo.almeida
Kapalı
14 Ağustos 2022 17:13

*500 liralık sigorta 1500 oldu, 1500 liralık kasko 4500 oldu.

hugo.almeida, 2 yıl önce

Zarar ettiğinin dahi farkında olmayan bir halk ile karşı karşıyayız. Arabamın değeri arttı. Süper oldu.

Maaş 5000.

500 liralık sigorta 1500 oldu, 1500 liralık kasko 5000 oldu. 200 liralık aylık yakıt 600 lira oldu.

500+1500+200 = 2200 lira. 5000 liralık maaştan bize kalan 2800 lira.

1500+4500+600 = 6600 lira. 10000 liralık maaştan bize kalan 3400 lira.

Evet kardeşim araban çok kar yaptı. Değerini katladı. :)

Geri bırakılmış toplumlarda ekonomi okuryazarlığı bunu dahi anlamayacak seviyededir.

Toplam 77 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi