Editörler : F16 Gökçen
«105410551056105710581059106010611062106310641065»

altius13
Aday Memur
23 Ekim 2020 21:29

Arkadaşlar,

altius13
Aday Memur
23 Ekim 2020 21:31

Arkadaşlar,

20 Ekim 2020 Salı günü PwC ile Audit Intern pozisyonu için son aşama olan manager mülakatına girdim. Bir geri dönüş almadım daha. Acaba o tarihte ya da o tarihlerde mülakata giren ya da mülakata girip geri dönüş alan var mı acaba ?

Gagavuz57
Aday Memur
24 Ekim 2020 23:20

Merhaba arkadaşlar pwc long term intern Ankara başvuruları hakkında bilgisi olan var mı acaba?

27 Ekim 2020 17:37

Eylül ayı içinde Ankara Kpmg nin long term audit mülakatına girip geri dönüş alan var mı?

27 Ekim 2020 21:05

merhaba KPMG İstanbul long term audit traineeler ne zaman başlayacak bilen var mı?

nasilyani2
Aday Memur
29 Ekim 2020 18:02

pwc'den red maili alan var mı?

11 Kasım 2020 23:27

pwc core audit intern pozisyonu için ya da vb. speaking mülakatına giren oldu mu daha önce?

13 Aralık 2020 16:57

SMMM stajını başlattıktan sonra bu firmalarda işe başlarsak staj süresinden sayılır mı?

han60
Aday Memur
19 Aralık 2020 16:06

Arkadaşlar merhaba, big fourlarda tesettürlü personel durumu nasıl oluyor bilginiz var mı? KPMG'de sıkıntı olmuyor diye duymuştum ama diğerleri hakkında hiç duyum almadım.

Malakasso
Aday Memur
29 Aralık 2020 17:17

Arkadaşlar merhaba, konudan bağımsız bir şey soracağım. İstanbulda denetimden teklif ediliipBAY ev arkadaşı arayan var mı?

Dexter35
Aday Memur
13 Ocak 2021 00:13

Big 4 denen şer yuvalarindan uzak durun. 3 ay dayanabildim bastim istifami. Hic bulasmayin. Ben ettim siz etmeyin.

Subuu
Aday Memur
14 Ocak 2021 15:26

Neden böyle düşünüyorsunuz açıklayabilir misiniz?

Dexter35, 3 yıl önce

Big 4 denen şer yuvalarindan uzak durun. 3 ay dayanabildim bastim istifami. Hic bulasmayin. Ben ettim siz etmeyin.

DesertSun2
Aday Memur
14 Ocak 2021 21:21

Arkadaş cevap vermemiş ben vereyim saymakla bitmez başka seçeneğim olsa 1 dakika durmam şu anda ama napacaksın ülkenin durumu iş bulduğumuza şükrediyoruz

Subuu
Aday Memur
14 Ocak 2021 21:59

Aslında sayabilirseniz çok memnun olurum çünkü özellikle şu dönemde gelecek kaygısıyla aklı son derece karışık olan birine yardımcı olmuş olursunuz. İş tecrübesi olan kişilerden tavsiyelerini dinlemek fazlasıyla yol gösterici olacaktır.

DesertSun2, 3 yıl önce

Arkadaş cevap vermemiş ben vereyim saymakla bitmez başka seçeneğim olsa 1 dakika durmam şu anda ama napacaksın ülkenin durumu iş bulduğumuza şükrediyoruz

imsbsu
Aday Memur
18 Ocak 2021 01:59

En önemli sorun fazla mesai yapılması ve karşılığının alınamaması. İş hiç bitmiyor, 12 ayın ortalama 7 ayı gece 12-1'lere kadar bazen de daha fazla çalışman gerekiyor. 2-3 hafta dışında da mesai bitimi olan akşam 6'da kapattığımı hatırlamıyorum. Yasa gereği sisteme 1 gün içerisinde en fazla 3 saat girebileceğinizi söyleyip fazlasını girdirmiyorlar sistem izin vermiyor. Giremediğin saatleri başka güne girersin diyorlar ama zaten her gün 3 saatten fazla mesai yaptığın için o giremediğin saatte araya kanıyor. Ayrıca o eksik girdiğin 3 saate bile müdürlerden mobbing yersin. Senin gece 12'lere kadar çalıstığını bilir, yeri gelir pazar günü de resmi tatilde de çalışalım der ama hafta içine girdiğin 3 saat gözüne batar dalga geçer gibi bilmezmiş gibi bu kadar çalıştık mı çok saat girmişiz, bu proje için planlanan bütçeyi aştık der sana. zaten giremediğin saatleri girsen bile pek bir karşılığı olmaz.

Diğer bir sorun insanlar. Yeni müdürler de dahil olmak üzere senin kadar yoğun çalıştığı için ve bunu yıllardır yaptıkları için psikolojileri normal değildir. Sen kendi psikolojini korusan bile başkaları normal olmadığı için ekip içi kavgalardan etkilenirsin. en alt seviye ile ekip şefi arasında 3-4 yaş olduğu için ve ekip içi yaş ortalaması yakın olduğu için kişiler arasında yoğun çalışmanın da etkisiyle sürekli çatışma olur, denetim de huzurlu çalışma ortamı asla olmaz hep diken üstündesindir. Müdür işin şefine baskı yapar dosya neden bitmedi akşam bakmam lazım diye, işin şefi de dosyayı tamamlamak için ekibe baskı yapmak zorunda kalır. Yani sistem 1 altındakine mobbing yapman için sana mobbing yapar. Bu durum güç seven karaktersiz insanların hoşuna gider ve motivasyon kaynağı oluştururken karakterli insanlar daha fazla ilerlemek istemez ve muhtemelen denetim sektöründen ayrılırlar. Altındaki insanlara mobbing yapmaktan zevk alan insanlar kendini gerçekleştirebildiğini hissettiği için denetimde daha uzun süreli devam edebilme enerjisini bulurlar ve alttan gelenlere iş hayatını zehir ederler. Müdür seviyesindekiler 5-6 sene gecelere kadar çalışmayı göze almış muhtemelen asosyal insanlardır, senden de kendisi gibi olmanı beklerler. hafta sonuna plan yapamazsın, tatillerde de laptobun muhakkak yanında olmalıdır.

Piyasa artık denetçilere doymuştur. Her sene her büyük firma 100'den fazla kişi işe alıyor. Bunların büyük çoğunluğu 5.senesine kalmadan işten ayrılmaktadır. Piyasaya denetçi arzı fazladır. pandemi nedeniyle iş piyasasının durması nedeniyle iş değiştiremeyen çalışanlar nedeniyle elinde beklenmedik sayıda çalışan kalan denetim firmaları mülakatta her sene garanti ettikleri terfileri, zamları performansını beğenmediği kişilere bu sene vermemiştir. Bu durum ilerleyen yıllarda da devam edeceğini düşünüyorum. Denetimde çok olmasa da vergi tarafında işten çıkartılanlar bile var. Yani denetim sektörü artık piyasadan çok etkilenmeyen güvenli liman konumunda olan bir sektör olmaktan çıkmıştır.

Ancak başka çareniz yoksa işsiz kalmaktan iyidir. 2-4 sene kalıp iyi bir yere zıplama ihtimaliniz yüksektir ama asla mülakatta bahsettikleri gibi kesin değildir. İş bulmadan artık dayanamayıp ayrılan senelerin emeğini hiç eden arkadaşlarım var.

Zaten orta-iyi bir üniversiteden mezun olduysanız patron şirketlerine girmek yerine özgeçmişinde iyi duracağı için, sana büyük kapılar açma ihtimali nedeniyle bu 4 büyük denetim firmasının kucağına düşersiniz. Torpiliniz varsa başka tabi direkt yağlı bir kapıdan başlarsınız yoksa geleceğiniz, kariyeriniz için bu şirketlere kendinizi, emeğinizi sömürtmek durumundasınız ne yazık ki.

Subuu, 3 yıl önce

Aslında sayabilirseniz çok memnun olurum çünkü özellikle şu dönemde gelecek kaygısıyla aklı son derece karışık olan birine yardımcı olmuş olursunuz. İş tecrübesi olan kişilerden tavsiyelerini dinlemek fazlasıyla yol gösterici olacaktır.

Dexter35
Aday Memur
18 Ocak 2021 23:51

Arkadaş çok güzel anlatmış. Kelimesi kelimesine katiliyorum. Ben de hakkimi alamamaktan ve yapilan saygisizliklardan öturu istifa ettim. Gecelere kadar calismayi saymiyorum bile, hayatimin oldugunu unutmustum 3 ayda. İstifa edeli 1 hafta olmadi, insan oldugumu hatirlatim, hobilerim oldugunu hatirladim. Oyle bir hale geldim ki issiz kalmak suan daha mutlu ediyor beni. Dedigi gibi 2 3 sene kalip daha iyi sirketlere daha iyi kosullara gecme sansiniz var ancak artik piyasada inanilmaz bir audit populasyonu var. Son 1 ayda 30a yakin kişi istifa etti çesitli pozisyonlardan. Bana tek katkisi cok iyi insanlarla tanismam ve dost olmam oldu. Onun disinda yaptiginiz işe ve calisma saatlerinize asla degmeyecek bir maaş aliyorsunuz. Girecekseniz bu sirketlerin danismanlik departmanlarina girin. Audit e bulasmayin bana kalirsa ama tabi bu benim kendi yorumum. En yakin arkadaslarim da benimle birlikte istifa etti. Ama zaten big 4 şirketlerinin işe alim politikasi bu. Birilerinin istifa etmesi uzerine kurmuslar sistemi. İlla tecrube edicem diyorsaniz da simdiden mali musavirlik sinavlarina calismaniz, en azindan yolunuzu daha net çizersiniz.

Econometricsss
Aday Memur
26 Ocak 2021 14:51

Merhaba arkadaşlar pwc sourcing center intern mülakat aşamalarını ya da mülakata giren var mı yardımcı olur musunuz

Malakasso
Aday Memur
08 Şubat 2021 15:25

Arkadaşlar merhaba şirketlerin Audit ve Tax departmanları arasındaki fark nedir?

desee1
Aday Memur
17 Şubat 2021 00:40

Başlarda maddi çok kaygınız yoksa audit firmaları bu sektörde işe başlamak için bence güzelbir tercih. Burada işe başlayan herkes zaten bu işin yoğun olduğunu bilerek başlıyor, bu firmalarda en çok gördüğüm durmadan yakınan insanlar fakat şöyle bir durum var sen maaşı da koşuluda önceden biliyorsun ve kimse seni zorla başlatmıyor. Denetim firmasında çalışmanınavantajı genç insanlarla çalışmak ve çok şey öğrenmek. Yoğunluk ve stres olarak sizi yıprattığı da bir gerçek fakat her şeyin bir karşılığı var. 2-3 sene sonra müthiş işler bulunduğunuda söyleyemem ama belli bir seviyenin üstünde bir iş bulunuyor ve bence en önemlisi size çevre sağlıyor. Beraber çalıştığınız arkadaşınız, müdürünüz yada sadece orada başlamış bir kişi bile size bir kapı sunabiliyor. Aynı şartları bilerek işe başlayıp sonra buraya siz hiç bulaşmayın demektense ne olup olmadığını yazıp kararı karşıya bırakmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Dexter35
Aday Memur
17 Şubat 2021 06:06

boş konuşuyorsun. maddi kaygısı olmayan bir insan zaten bu dediklerine katlanmaz. maddi kaygısı ve yanında kariyer hedefi olan insanlar zaten 2-3 yıl veya daha üstü bu şirketlerde durabiliyor. çalıştığım süre boyunca ise seniorından müdürüne hepsi halinden mutsuz ve diğer firmalardan teklif beklemektelerdi. kaldığın süre boyunca bir şeylerin öğrenildiği, şirketin çalışanının gelişimini önemsediği zamanlar eskide kaldı zira artık her denetim firmasının portföyünde fazlasıyla denetlenecek şirket var ve herkes kendi işini yapmakla meşgul. 12 ayın 7-8 ayı gece 2-3'e kadar çalışıp asgari ücretten 1 tık fazla kazanıp, hayatsız kalıp, haftasonları bile mesai yapıp ek mesaini alamayıp buna rağmen "ama 3 yıl sonra çok güzel teklifler alacağım, çok daha iyi yerlere geçeceğim" diye düşünüyorsan kusura bakma ama "dünyaya bi daha geldiğimde zengin olucam" diyen hindulardan pek farkın yok. çünkü o da eskide kaldı artık zira piyasada fazlasıyla iş arayan bir audit popülasyonu var. bu sektörde kendini geliştirip bütçe raporlama uzmanı veya iç kontrolör olarak çıkanlara da tebrikler, 40 yaşlarına da geldiklerin de mutsuz olacaklar ama en azından iyi para kazanırlar..

denetim firmasında çalışmanın avantajı tabi ki genç insanlarla çalışmak vs ama dezavantajları bu yönlerini hep geride bırakıyor. bu yoğunluğu bilerek işe girdik ama yapılan haksızlıkları, mobbingleri, 5 liralık yemek masrafına bile göz koyan bir şirketin iç yapısını bilmeden öyle "bilmiyo muydunuz yoğunluğu .s " diye tutup sallayamazsın.

bir de kapı açar diye övüyorsun. "vizyonun fındık kadar olduğu burdan belli. sağlam bir kariyer vaat eden networkler elde edebileceğim tek sektör sanki auditte. maksat para kazanmak ve yükselmekse ben niye ruhumu karartacağım, mesaiden mesaiye koşacağım, kendimi paralayacağım, olur olmaz streslere gireceğim, hayatımı işle değiş tokuş yapacağım ve üstüne bir de üç kuruş alacağım işi seçeyim ki."

türkiye'de denetim sektöründe çalışılmaz. eğer 2 3 yıl kalıp yurtdışına geçicem diyorsanız buyrun geçin, en azından yurtdışı şubelerinde daha az amelelik ve daha insanı çalışma şartları var. türkiye'de denetim; müşterinin yapması gereken ameleliği bile sabahlara kadar senin yapman, aynı finansal testleri her denetimde tekrarlamaktan, müşterinin peşinden koşmaktan, onun bunun kaprisini çekmekten, excelde formül çekip tutmayan bakiyeleri gömmekten başka bir şey değil. bir auditçi ne finansçı kadar finans, ne muhasebeci kadar muhasebe, ne de sigortacı kadar sigorta bilir. öyle arada sıkışıp kalmıştır.

big 4 şirketlerinin hiçbirinin savunulmaması gerek. bu şirketlerin büyük projelerden kazandığı parayla asistanların hepsinin 12 aylık maaşını tek seferde verebilir ama sizi 3 kuruş maaşa çalıştırır. hele verdiğiniz emeğe göre aldığınız maaş çok komik seviyededir.

Bu şirketler size ofisi de satar, ofisin lüksünü maaşınızdan ödersiniz, büyük binalar, plazalar, lüks sosyalleşme alanları, o güzel çay kahve makinaları, koltuklar, bunların hepsi aslında maaşınızdan düşürülür. siz de bunu mutlulukla ödersiniz. ofise girişte o turnikeye kartınızı bastığınızdaki "ben buraya girme hakkına sahibim" hissi maaşınızdan düşürülür. modern köleliği dibine kadar yaşamak istiyorsanız buyrun.

desee1, 3 yıl önce

Başlarda maddi çok kaygınız yoksa audit firmaları bu sektörde işe başlamak için bence güzelbir tercih. Burada işe başlayan herkes zaten bu işin yoğun olduğunu bilerek başlıyor, bu firmalarda en çok gördüğüm durmadan yakınan insanlar fakat şöyle bir durum var sen maaşı da koşuluda önceden biliyorsun ve kimse seni zorla başlatmıyor. Denetim firmasında çalışmanınavantajı genç insanlarla çalışmak ve çok şey öğrenmek. Yoğunluk ve stres olarak sizi yıprattığı da bir gerçek fakat her şeyin bir karşılığı var. 2-3 sene sonra müthiş işler bulunduğunuda söyleyemem ama belli bir seviyenin üstünde bir iş bulunuyor ve bence en önemlisi size çevre sağlıyor. Beraber çalıştığınız arkadaşınız, müdürünüz yada sadece orada başlamış bir kişi bile size bir kapı sunabiliyor. Aynı şartları bilerek işe başlayıp sonra buraya siz hiç bulaşmayın demektense ne olup olmadığını yazıp kararı karşıya bırakmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Toplam 23158 mesaj
«105410551056105710581059106010611062106310641065»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi