Editörler : Pangaea
22 Eylül 2013 21:55

2014 KPSS Güncel Bilgiler Sayfası (2013-2014)

20?nci Altın Koza Film Festivali ödülleri

Adana?da 20?ncisi düzenlenen 20?nci Altın Koza Film Festivali?nde ödüller sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü bu yıl Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu?nun yönettiği ?Gözümün Nuru? ve Mahmut Fazıl Coşkun?un yönettiği ?Yozgat Blues? filmi aldı. Umut Veren Erkek Oyuncu Ödülü'nü alan Savaş Alp Başar ödülünü, "Özgürlük ve irade yolunda hayatlarını kaybeden 6 arkadaşıma adıyorum" diyerek aldı.

Yılmaz Güney Ödülü: Köksüz (Deniz Akçay Katıksız)
Adana İzleyici Ödülü: Çanakkale Yolun Sonu (Mustafa Kemal Uzun)
SİYAD En İyi Film Ödülü: Gözümün Nuru (Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu)
Film-Yön En İyi Film Ödülü: Yozgat Blues (Mahmut Fazıl Coşkun) ile Daire (Atıl İnanç)
En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Jin)
En İyi Senaryo Ödülü: Gözümün Nuru (Yozgat Blues)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Soğuk (Ahmet Emre Tanık)
En İyi Müzik Ödülü: Mihaly İliç (Eve Dönüş Sarıkaşım 1915)
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Hasgüler (Jin)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Savaş Alp Başar (Köksüz)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ahu Türkpençe ve Lale Başer (Köksüz)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ercan Kesal (Yozgat Blues)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Melis Ebeler (Köksüz)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Tansu Biçer (Yozgat Blues)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Tural Polat (Eve Dönüş Sarıkamış 1915
En İyi Kurgu Ödülü: Ali Ada (Gözümün Nuru)

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
26 Eylül 2013 15:26

Evrenin en kalabalık galaksisi bulundu

Dünya'nın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi'nden 15 bin kez daha yoğun.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Chandra X Işını Gözlemevi araştırmacıları tarafından keşfedilen galaksiye M60-UCD1 adı verildi.
Merkezinde 100 milyon yıldızın yer aldığı M60-UCD1'in, Dünya'nın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi'nden 15 bin kez daha yoğun olduğu belirlendi.
Galaksideki yıldızların, Samanyolu galaksisi'ndekilere oranla birbirlerine 25 kat daha yakın olduğu tespit edildi.
Michigan Eyalet Üniversitesi'nden Jay Strader, "200 milyon yıldıza ev sahipliği yapan M60-UCD1 galaksisinde bir yıldızdan diğerine yolculuk, Samanyolu galaksisi'ne oranla çok daha kolay ve kısa sürüyor" dedi.
Chandra Gözlemevi, galaksinin merkezinde son derece güçlü bir x ışını kaynağı bulunduğunu belgeledi. Kaynağın, Güneş'in kütlesinden 10 milyon kat daha büyük bir karadelik olduğu sanılıyor. Bu da Samanyolu galaksisi'nin merkezindeki karadelikten iki kat büyük bir karadeliğe işaret ediyor.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
27 Eylül 2013 14:30

• Mars'ta su olduğu tespit edildi

Mars'ın yüzeyinde yaklaşık yüzde 2 oranında su bulundu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA?nın Mars?ta keşif gezisi yapan Curiosity adlı robotunun aldığı örnekler, Mars'ın yüzeyinde yaklaşık yüzde 2 oranında su bulunduğunu gösterdi.
Böylece, Kızıl Gezegen'de yaşam olma ihtimaline ilişkin umutlar "tekrar yeşerdi".
Örnekleri inceleyen ve Mars'ta su bulunduğu sonucuna varan, New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nden Laurie Leshin, gezegende bu kadar yüksek oranda su bulunmasının heyecan verici olduğunu belirtti.
Leshin, alınan toprak örneklerinin 835 dereceye kadar ısıtılmasıyla önemli oranda karbondioksit, oksijen, kükürt bileşiklerinin açığa çıktığını açıkladı.
Mars'ın bugüne dek kutup bölgelerinin dışında, çok kuru bir çöl olduğunun sanıldığını belirten Leshin, Dünya yüzeyindekinden çok az da olsa, Kızıl Gezegen'de bulunan su miktarının yeni keşif araştırmaları için önemli kaynak sağladığını vurguladı.
Suyun Mars yüzeyinin neredeyse her yerinde bulunduğuna dikkati çeken Leshin, "Astronotsanız, su elde etmek için bir miktar toprağı ısıtmanız yeterli" ifadesini kullandı.
Mars'ın bir tür toprak katmanıyla kaplı olduğunu, katmanın sık sık meydana gelen kum fırtınaları nedeniyle hareket ettiğini anlatan Leshin, bu nedenle bu toprak örneğinin tüm gezegen hakkında bilgi verebileceğini belirtti.
ARAŞTIRMA, 'SCİENCE' DERGİSİNDE YAYIMLANDI
Daha önce, Mars'ın sadece kutup bölgelerinde buz halinde su olduğu tespit edilmişti.
Kısa süre önce Curiosity'nin elde ettiği bulgular, Mars?ta metan gazı izine rastlanmadığını göstermişti. Dünya?daki metan gazının yüzde 95?i yaşayan organizmalar tarafından üretildiğinden, bu haber, Mars?ta mikrobik yaşam olabileceğini düşünen uzmanları hayal kırıklığına uğratmış, Kızıl Gezegen?de hayat olabileceği teorisine büyük darbe vurmuştu.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
27 Eylül 2013 14:39

• Türkiye'de çok kaliteli petrol bulundu
  • Batman'da 34 gravitede petrol bulundu.

Özel bir şirket, Batman'ın Kozluk ilçesi Yemişlik bölgesinde yaptığı petrol arama çalışmalarında Türkiye'de ender rastlanan 34 graviteli yüksek kalitede petrol buldu.
Söz konusu petrol, 2 bin 856 metre yerin altında bulundu.
Sahada incelemelerde bulunan Batman Valisi Yılmaz Arslan, Batman'da güvenlik anlamında bir sıkıntının bulunmadığını, bunun çalışmalara da yansıdığını söyledi.
34 gravite petrole Türkiye'de nadir rastlanıyor.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
27 Eylül 2013 16:45

• İlk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi 2016 yılında İstanbul'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin 2016 yılında İstanbul'da yapılacağını söyledi.

cansu agan
Aday Memur
28 Eylül 2013 20:11

bunları haberlerden mı takıp edıyorsun?

memur2012eko, 11 yıl önce
  • İlk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi 2016 yılında İstanbul'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin 2016 yılında İstanbul'da yapılacağını söyledi.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
28 Eylül 2013 20:47

evet, trt haberden

cansu agan
Aday Memur
29 Eylül 2013 12:02

tesekkurler sureklı gonderıcekmısın pekı eger oyleyse paylasım yapalım bız de

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
29 Eylül 2013 17:06

Evet, günlük trt habere bakıyorum. Güncel bilgi olarak çıkabilecek haberleri paylaşıyorum.

Paylaşırsan herkes için iyi olur, benim göremediğim başka güncel bilgiler de olabilir

sosyopatalog
Kapalı
30 Eylül 2013 00:33

trt iyidir bende evde radyo 1 dinliyorum. boş program yok

memur2012eko, 11 yıl önce

Evet, günlük trt habere bakıyorum. Güncel bilgi olarak çıkabilecek haberleri paylaşıyorum.

Paylaşırsan herkes için iyi olur, benim göremediğim başka güncel bilgiler de olabilir

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
30 Eylül 2013 08:39

telefona ekledim frekansı, eyvallah

P.e.l.i.n Bas
Kapalı
30 Eylül 2013 23:49

elimde 205 tane güncel bilgi sorusu var. pdf şeklinde buraya nasıl yükliycem :/

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:20

Şu adresten yükleyebilirsin, sonra buradan paylaşabilirsin

merak ettim şimdiden

P.e.l.i.n Bas, 11 yıl önce

elimde 205 tane güncel bilgi sorusu var. pdf şeklinde buraya nasıl yükliycem :/

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:22

http://s3.dosya.tc/

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:38

ABD hükümeti resmi olarak kapandı ( 1 Ekim 2013)

ABD 17 yıl aradan sonra ilk kez resmi olarak kapandı.

Kongre'nin uzlaşmaya varamaması nedeniyle resmi olarak ABD hükümeti kapanmış oldu.

ABD Kongresi bütçe konusunda gece yarısına kadar uzlaşmaya varamadığı için ABD hükümeti resmi olarak kapandı.
Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, hükümetin ödemelere devam etmesi yönünde 6 haftalık kısa vadeli bütçe çıkarmayı, sağlık reformunun durdurulması veya ertelenmesi şartına bağlamak istemesi, ABD'nin 17 yıl aradan sonra ilk kez resmi olarak kapanmasına yol açtı.
Eğer sabaha kadar Kongre bütçe konusunda uzlaşmaya varamazsa, bugün 800 bin hükümet çalışanı iş yerlerine gidemeyecek, federal kurumların birçoğu, parklar, müzeler kapanacak. Bunun yanında, 10 binlerce havalimanı çalışanı, gardiyan ve sınır kontrol görevlisi de de ücret alamadan çalışmaya devam edecek.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:46

Türkiye'nin ilk yerli ve akıllı telefonu: Turkcell T40

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:50

• Tarih: 1 Ekim 2013
  • TBMM'nin 24. Dönem, 4. Yasama Yılı açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'nin 24. Dönem, 4. Yasama Yılı'nın açılış konuşmasını yaptı.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
01 Ekim 2013 16:56

• TBMM tarihinde bir ilk.
  • Cumhurbaşkanını ilk kez bir kadın başkanvekili karşıladı.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Meclis'te de ilk kez yapılıyor, ben de ilk kez böyle bir şey yapacağım. Katmerli bir heyecan" demişti. TBMM, yaklaşık 2, 5 ay aradan sonra bugün açıldı. ( 1 Ekim 2013)

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
02 Ekim 2013 17:27

• Çin'de Türk Kültür Yılı Etkinlikleri düzenleniyor (28 Eylül 2013 Cumartesi)

Dünyaca ünlü flüt sanatçısı Bülent Evcil, Şanghay'da konser verdi

----------------------------------------------

• 2. Türk Kültürü Miras Ayı etkinlikleri (28 Eylül 2013)

ABD'de bu yıl 2'ncisi düzenlenen "Türk Kültürü Miras Ayı" etkinlikleri kapsamında Ankara'dan gelen genç caz sanatçıları büyükelçilik rezidansında konser verdi.

--------------------------------------

• 3. Roma Türk Filmleri Festivali resepsiyonu (28 Eylül 2013)

Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Roma Türk Film Festivali onuruna bir resepsiyon verdi.

cev_muhh
Şube Müdürü
03 Ekim 2013 10:02

süper bir paylaşım.ellerinize sağlık.

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
03 Ekim 2013 19:54

• Meclis'in 2014 bütçe teklifi 775 milyon TL (03 Ekim 2013)

Meclis'in 2014 yılı bütçe teklifi 775 milyon TL olarak TBMM Başkanlık Divanı'nda kabul edildi.

--------------------------------------------------

• Satürn'ün ayı Titan'da plastik bulundu. (30 Eylül 2013)

Uzay aracı Cassini, Satürn'ün ayı Titan'ın atmosferinde plastik bileşeni tespit etti.

Toplam 1182 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi