Editörler : Pangaea
14 Mayıs 2018 11:12

Genel kültüre zaman yeter mi?

Merhaba

Ezberi orta düzeyde olan öğrenmeye meraklı ama ara sıra detaylara takılan zaman harcayan biri için sınava ortalama 65 gün kalmışken konular yetişebilir mi?

Bazen konular gözümde büyüyor ama üşenmiyorum tek kafama takılan zaman geçiyor diye her konuya önem verememek, bu da beni üzüyor. İlk defa çalışıyorum tarih bitince coğrafya ve vatandaşlık çalışacağım. Bir dersi bitirmeden diğerine geçmiyorum ama yanlış yapar mıyım sizce? Var mı benim durumumda olan?

Sizler genel kültüre nasıl başlayıp bitirdiniz? Ya da hangi derslere ne kadar zaman verdiniz?

umudunordusu
Kapalı
14 Mayıs 2018 11:39

olmaz diye bir şey yok ancak çok zor yetişmesi. ben derslerin tek tek bitirilmesi taraftarıyım ancak şu andan itibaren böyle bir lüksümüz yok. tarihte orta asyayı ve ilk türk müslüman devletlerini hiç ezberlemeyin derim. 2-3 güne bir okuyun yeter. tarihle aynı zamanda vatandaşlık da çalışın. belki son zamanlarda coğrafyaya bakma fırsatınız olabilir. zamanınız kalırsa da üstün körü türkiye ekonomisine ve nüfusa bakın. ama yine de işiniz çok zor Allah yardım etsin. artık ders zamanı geçti önemli olan deneme. umarım matematiğiniz ve dil bilginiz iyidir.

14 Mayıs 2018 11:48

Anladım. Söylediğinize göre çok fedakarlık yapmam gerekiyor gibi, ilginiz için teşekkürler.

Genel yetenek 43 civarı netlerim çıkıyor fakat yine de sınavda nasıl olur bilinmez, şuan genel kültürü sadece düşünür oldum o yüzden, ara sıra mat ve türkçe denemesi yaparak geçiriyorum günleri.

umudunordusu, 6 yıl önce

olmaz diye bir şey yok ancak çok zor yetişmesi. ben derslerin tek tek bitirilmesi taraftarıyım ancak şu andan itibaren böyle bir lüksümüz yok. tarihte orta asyayı ve ilk türk müslüman devletlerini hiç ezberlemeyin derim. 2-3 güne bir okuyun yeter. tarihle aynı zamanda vatandaşlık da çalışın. belki son zamanlarda coğrafyaya bakma fırsatınız olabilir. zamanınız kalırsa da üstün körü türkiye ekonomisine ve nüfusa bakın. ama yine de işiniz çok zor Allah yardım etsin. artık ders zamanı geçti önemli olan deneme. umarım matematiğiniz ve dil bilginiz iyidir.

14 Mayıs 2018 13:57

Kendine bi program yap. Eger calismiyorsan 1 ayda biter. Ben bitirdim gerci temelim cok az vardi ama tarihte.

Sabah cok erken kalk, bi konuyu ozet cikar en sonra tekrar yap sonra200-300 soru. Oyle yetisir.

14 Mayıs 2018 14:31

Genel Kültür ünitelerine baktığımda her üniteye bir gün verebilsem hedeflediğim gibi son ay sadece tekrar ve denemeler yapabilirim. Bazen kafamı toplamam zor oluyor. Hızlı çalışmak da bana göre değil uçtuğunu hissediyorum ama sınava konu eksiği bırakmaktansa hepsinin hakkında bir şeyler bilip sınava geçmek daha iyi olacak sanırım. Dediğinizi uygulamaya gayret göstereceğim. Çok teşekkür ederim ilginiz için.

eglenilcek hanım kız, 6 yıl önce

Kendine bi program yap. Eger calismiyorsan 1 ayda biter. Ben bitirdim gerci temelim cok az vardi ama tarihte.

Sabah cok erken kalk, bi konuyu ozet cikar en sonra tekrar yap sonra200-300 soru. Oyle yetisir.

ekonomi.çoh.eyi
Yasaklı
14 Mayıs 2018 19:50

Eğer başkaları gibi illa her dersten binlerce soru da çözeceğim diye aptalca takıntı yapmazsan konu olarak tabiki biter.

Tarih'ten Osmanlı öncesi döneme çok yoğun çalışma, Coğrafya'ya Coğrafya'nın Doktirini konu anlatım kitabı gibi güzel bir özet kitabından çalış.Güncel bilgiler,Vatandaşlık ve Tarih'ten tüm konuları son10 günde yoğun şekilde konu anlatım kitaplarından çalış.Özellikle Tarih'ten kronolojik sırayı bozma ve uzun süreye yayma Tarih'ten tekrarını.Tarihten ne kadar kısa sürede tüm konuların tekrarını bitirirsen o kadar bağlantı kurardı ve akılda kalıcı olur.

14 Mayıs 2018 20:17

Tarihte dediğiniz gibi Osmanlı öncesine çok takılmamalıydım ama artık çok geç ilk iki konu için günler gitti ama dersimi aldım hızlanacağım :)

Coğrafyada elimde benim hocam ders notları var birlikte giderek videosunu izlemeyi planlıyorum. Aslında Doktrini duysaydım ders notu yerine onu alırdım. Çünkü kitap da çok ince geldi bana, konular eksik diye düşünmedim değil. Ama sanırım Coğrafya için ayrıntılı kalın kitaba gerek yok gibi. İlginiz için teşekkürler.

ekonomi.çoh.eyi, 6 yıl önce

Eğer başkaları gibi illa her dersten binlerce soru da çözeceğim diye aptalca takıntı yapmazsan konu olarak tabiki biter.

Tarih'ten Osmanlı öncesi döneme çok yoğun çalışma, Coğrafya'ya Coğrafya'nın Doktirini konu anlatım kitabı gibi güzel bir özet kitabından çalış.Güncel bilgiler,Vatandaşlık ve Tarih'ten tüm konuları son10 günde yoğun şekilde konu anlatım kitaplarından çalış.Özellikle Tarih'ten kronolojik sırayı bozma ve uzun süreye yayma Tarih'ten tekrarını.Tarihten ne kadar kısa sürede tüm konuların tekrarını bitirirsen o kadar bağlantı kurardı ve akılda kalıcı olur.

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 20:44

Fazla soru çözmeyen konulara hakim olamaz sınavda yapacağı net de 80i geçmez maksimum. Bu sınava 100 soru çözdüm girdim 110 net yaptım diyen görmedim tavsiyeler çok komik

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 20:50

Tarihte toplam 22 konu var her konudan 3 test olsa ve testler 20 soru olsa 1320 soru yapar minimum rakamlar. Bu tarihten 1 soru bankası için minimum soru sayısı hadi tarihten 300 soru çöz öyle gir sınava 10 neti geçemezsin o da şanslıysan

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 20:54

Osmanlı öncesi çalışmazsan en kolay olsn ilk 3 sorudan sıfırı çekersin ilk 3 soruda sıfır çekmek sınav ortamında moral olarak sıkıntı verir

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 20:59

Son 10 gün günlük 3 tane deneme çözmek yerine gereksiz şeylerle uğraşmaya gerek yok
14 Mayıs 2018 21:05

Herkesin çalışma şekli, düşüncesi farklıdır. Tabi ki empati kuramayan insan da vardır atıp tutan ama şu ana kadar yapılan yorumlar gereksiz gelmedi. Siz de temkinli olmamı sağlayacak, gerçekçi yorumlar yapmışssınız, teşekkürler ilginiz için.

2018kpsss, 6 yıl önce
Son 10 gün günlük 3 tane deneme çözmek yerine gereksiz şeylerle uğraşmaya gerek yok

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 21:21

Tarihten 22 konu var en az 1320 soru ediyo binlerce soru çözmeyin önerisi senin için iyiyse 1 kitap dahi bitirmemen lazım. Yani benm için hava hoş hocam istersen her konuda sadece 1 soru çöz gir sınava
atanırız inşallah, 6 yıl önce

Herkesin çalışma şekli, düşüncesi farklıdır. Tabi ki empati kuramayan insan da vardır atıp tutan ama şu ana kadar yapılan yorumlar gereksiz gelmedi. Siz de temkinli olmamı sağlayacak, gerçekçi yorumlar yapmışssınız, teşekkürler ilginiz için.

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 21:24

Bu sınavda binlerce soru çözen kişi sınavdan çıkınca "bunlar nası soruydu yetiştiremedim göremediğim sorular bile vardı" demez olay bu. Sınavın süresi sayısal mantık sözel mantık matematiğin uzun sorulsrı için yetersiz

2018kpsss
Şube Müdürü
14 Mayıs 2018 21:28

Hedef önemli bu sınavda mezun olduğum branşta ilk 10bine girsem bana yeterli diyen varsa binlerce soru çözmesine gerek yok tabiki

vatxxx
Aday Memur
15 Mayıs 2018 19:40

Ben daha beter durumdayım :D Gk ve gy çoğu duruyor. Günde 8 10 saat çalışıyorum .Sanırım bunu 12 sa

vatxxx
Aday Memur
15 Mayıs 2018 19:46

Ben daha beter durumdayım :D Gk ve gy çoğu duruyor.

Günde 8 10 saat çalışıyorum .Sanırım bunu 12 saat yapmam gerekecek.

Tarihten çağdaş bitti. İnkilapta meclise kadar geldim ramazan yetkini izleyerek.Osmanlı ve türk devletlerini onun defter notunu ezberleyeceğim izlemeden .Pegemin soru bankaları var Orayı bitireceğim.Vatandaşlığa güveniyorum.5 6 gün çalışıp full yapabilirim gibi geliyor.Benim 2. hazırlanışım ama her şeyi unutmuşum.Geçen sınavda ful yapmıştım .Oradan güvenim var.

Tarih konuları bitince her 3 5 günde bir okumayı planlıyorum aklıma girsin diye.Vatandaşlık basit.Sonra coğrafyayı video izleyerek çalışacağım.Bu coğrafyaya karar vermedim hala kimden çalışacağıma.Yine benim hocamdan Engine bakıp çalışabilirim.Toplam 26 saat videosu var ya da yetiştirebileceğime inanırsam mehmet eğitin videoları var. 65 saat civarı sanırım.

Türkçem ise facia.Hem dil bilgim berbat hem paragraf kısımları.Paragrafı çözmek sıkıntı değil de aşırı şekilde uğraşıyorum.Geçen sınavda matematiğe süre yetmemişti bu yüzden.Matematik temek var ama hiç bakamadım.Tarih,coğrafya,vatandaşlık bu ay biterse son ay matematik ve türkçeyi denemelerle halletmeyi planlıyorum. Kaç alacağım acaba.Geçen sınavda 3 ay civarı çalışmıştım 80 almıştım.Türkçe hızlı olsaydım 85 civarı alabilirdim.Tabi bu da yetersiz.Bakalım..

vatxxx, 6 yıl önce

Ben daha beter durumdayım :D Gk ve gy çoğu duruyor. Günde 8 10 saat çalışıyorum .Sanırım bunu 12 sa

15 Mayıs 2018 22:33

Allah yardımcın olsun. Ben de gk kısmı için benim hocam videoları bakıyorum. Aslında normal olan bu aylara konu bırakmamaktı ama strateji hatası yaptım :) elimden geldiği kadar her gün ders başındayım bu bazen az çalışma oluyor istemeden de olsa, sabah erken uyanmayı başarıp düzenli gidersem yetişir umuduylayim.

Mat temelin var ise çözümlü denemelerle hatırlayarak gidilir ama Türkçe için pratiklik çok şart az da olsa vakit ver her gün, aslında en yüksek öneme sahip ders Türkçe, denemelerden gördüğüm kadarıyla zamanımızı ayarlayabilmekte Türkçe kısmı çok belirleyici. Yorumun için teşekkürler.

vatxxx, 6 yıl önce

Ben daha beter durumdayım :D Gk ve gy çoğu duruyor.

Günde 8 10 saat çalışıyorum .Sanırım bunu 12 saat yapmam gerekecek.

Tarihten çağdaş bitti. İnkilapta meclise kadar geldim ramazan yetkini izleyerek.Osmanlı ve türk devletlerini onun defter notunu ezberleyeceğim izlemeden .Pegemin soru bankaları var Orayı bitireceğim.Vatandaşlığa güveniyorum.5 6 gün çalışıp full yapabilirim gibi geliyor.Benim 2. hazırlanışım ama her şeyi unutmuşum.Geçen sınavda ful yapmıştım .Oradan güvenim var.

Tarih konuları bitince her 3 5 günde bir okumayı planlıyorum aklıma girsin diye.Vatandaşlık basit.Sonra coğrafyayı video izleyerek çalışacağım.Bu coğrafyaya karar vermedim hala kimden çalışacağıma.Yine benim hocamdan Engine bakıp çalışabilirim.Toplam 26 saat videosu var ya da yetiştirebileceğime inanırsam mehmet eğitin videoları var. 65 saat civarı sanırım.

Türkçem ise facia.Hem dil bilgim berbat hem paragraf kısımları.Paragrafı çözmek sıkıntı değil de aşırı şekilde uğraşıyorum.Geçen sınavda matematiğe süre yetmemişti bu yüzden.Matematik temek var ama hiç bakamadım.Tarih,coğrafya,vatandaşlık bu ay biterse son ay matematik ve türkçeyi denemelerle halletmeyi planlıyorum. Kaç alacağım acaba.Geçen sınavda 3 ay civarı çalışmıştım 80 almıştım.Türkçe hızlı olsaydım 85 civarı alabilirdim.Tabi bu da yetersiz.Bakalım..

16 Mayıs 2018 13:21

Bi konuyu bitirip 200-300 soru çözmesinden bahsettim ben. Çaprazlama yöntemi yapabilir, 2 kitap alır birinde ilerlerken diğer yeni kitaptan eski konuları tekrar edip çözmeye başlar. Bu yöntemle de sınava kadar 4-5 soru bankası bile biter. Kaldı ki tarihten bahsediyoruz bi soruyu okuyup cevaplamak maksimum 2 dk. İşlem yok çözüm yok. istese 800-900 soru bile çözülebilir tarihte. Bazı sorular saniye alıyor çünkü biliyorsan tık işaretle geç.

2018kpsss, 6 yıl önce
Fazla soru çözmeyen konulara hakim olamaz sınavda yapacağı net de 80i geçmez maksimum. Bu sınava 100 soru çözdüm girdim 110 net yaptım diyen görmedim tavsiyeler çok komik

2018kpsss
Şube Müdürü
16 Mayıs 2018 14:08

Sana yazdığım bişey değildi bu hocam
eglenilcek hanım kız, 6 yıl önce

Bi konuyu bitirip 200-300 soru çözmesinden bahsettim ben. Çaprazlama yöntemi yapabilir, 2 kitap alır birinde ilerlerken diğer yeni kitaptan eski konuları tekrar edip çözmeye başlar. Bu yöntemle de sınava kadar 4-5 soru bankası bile biter. Kaldı ki tarihten bahsediyoruz bi soruyu okuyup cevaplamak maksimum 2 dk. İşlem yok çözüm yok. istese 800-900 soru bile çözülebilir tarihte. Bazı sorular saniye alıyor çünkü biliyorsan tık işaretle geç.

ysmnarthis
Şef
16 Mayıs 2018 15:07

Çogu kişi unutuldugu için genel kültürü son aylara bırakıyor ben mesela kasımdan beri çalışıyorum nisan başında bütün konularım bitti ama tekrar yapıyorum mutlaka unuttugum şeyler çıkıyor soru çözme aşamasındayım şuan. Konuların yetişir ama çok fazla soru ve deneme çözmeye vaktin kalmaz bu da sınavda insanı geriye atıyor zaten önemli olan bol soru çeşidi görüp hız kazanmak.2 ay kas kasa bildiğin kadar yine de hiç bakmamak daha kötü.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi