Editörler : supporters.
28 Mayıs 2022 02:42

50d- Yatay Geçiş Yapılmadığı İçin Sözleşme Yenilememe?

Merhabalar,

50/d li bir araştırma görevlisiyim. Kendi kurumumda doktora programı bulunmasına rağmen birçok problemli durumdan dolayı yüksek lisansı tamamladığım merkezi bir üniversitede yökün son kararı "yüksek lisansın tamamlandığı kurumun doktora programına doğrudan geçiş" doğrultusunda doktoraya başladım. Ancak kadromun bulunduğu kurumdaki idareciler bu seçimimden dolayı "kendi kurumlarına yatay geçiş yapmamam durumunda" beni sözleşmemi yenilememekle tehdit ettiler. Yaklaşık 1 ay sonra durum netleşecek. Sorum şudur ki; doktora süresince yıllık sözleşmesinin bu tür bir gerekçeyle (süre tamamlaması dışında) yenilenmemesi mümkün mü? İdarenin böyle bir "özgürlüğü" var mıdır?

Ayrıca idare mahkemesine başvuruyla göreve iade edilenler olduğunu okudum. Bu şekilde bir tecrübe yaşamış olan bir arkadaş da varsa dönüş yapabilirse çok sevinirim.

muhcamci
Daire Başkanı
28 Mayıs 2022 13:22

Sen 35.madde ile doktora yaptıktan sonra sözleşme yenilemem diyorsa hikaye öyle bir durumda sözleşme yenileme işlemini doktora yaptığın üniversite kendi kendine yapıyor. Döndüğünde kadro açmam derse onu yapabilir. Gitmeden sözleşme yenileme yapmam demesi tahmin edeyim ki sözel olarak bölüm başkanı söylemiştir. Bununla ilgili yazı verebilir misiniz, ben bu durumu YÖK Personel Başkanlığı'na soracağım dersen sana yazılı olarak bu beyanı verecek cesareti bulamazsın. Sözleşme yenilememe özgürlükleri var mı? Benim bildiğim normal şartlarda yok ama isterlerse bir şekilde yapabilirler mi yapabilirler. Nasıl yapabileceklerini buradan yazmayayım, akıl vermek gibi olur. Bence en iyisi YÖK Personel Başkanlığına telefon edip hem bu derdini anlatsan hem de bu soruyu sorsan sana yardımcı olurlar diye düşünüyorum (şansına bazı memur çok yardımcı oluyor, bazısı umurunda olmuyor, doğru kişiyi bulmak, aramak lazım). Maalesef bu iş biraz pokere döndü, iki tarafta karşıdakinin elinde ne olduğunu tam bilmiyor ama blöf yaparak karşıdakinin çekilmesini sağlamaya ve kazanmaya çalışıyor. Onların açısından baktığında da zaten 50d sin yani doktora bitine kadar orda olacaksın ve doktoran bitince gene oradan görevine son verilecek. Bu durumda görev yaptığın kuruma daha doğrusu oradaki hocalara faydan olmayacak. Onlara makale yazmayacaksın, onların derslerine girmeyeceksin, sınavlarını okumayacaksın, her türlü şahsi işlerini yaptıramayacaklar. Onlar açısından bakıldığında bu poker oyununa girmeyi seçiyorlar. Bana kalırsa gönülsüz işten, güzel şeyler doğmaz, o sebeple tavsiye verebilirsin ama bu şekil tehdit yanlış. Tavsiyeni yaparsın ama sonrası kişinin kendi seçimi olmalı. Dediğim gibi aradığın soruya en doğru cevap, https://www.yok.gov.tr/kurumsal/idari-birimler/personel-dairesi

muhcamci
Daire Başkanı
04 Haziran 2022 00:42

Konuyla alalı mı bilmiyorum ama bu örnekte atmışlar ve Danıştay üniversiteyi haklı bulmuş. Haklı bulurken de kanun maddesine değil de kanunun getiriliş amacı varmış ona göre atmak caizdir demiş. "Caiz" kelimesini kasıtlı kullandım çünkü karar biraz Osmanlı'daki ısmarlama fetvalara benziyor. Biz bir şeyler yapacağız, yok mudur kitapta bize göre bir hüküm! gibi olmuş. O zaman 35.madde yerine bundan sonra herkes 50d olacak kararı getirtildiğinde de efendim batıda çok akademisyen oldu, biz istiyoruz ki doktorası biten Araştırma Görevlileri yeni açılan üniversitelerde bir kaç yıl bulunsun şeklinde getiriliş amacı ile geldi ama sonrasında 50d'lilerin yeni açılan üniversitelere nasıl başlayacakları ile ilgilin kanun çıkarılmadı. O zaman bu Danıştay'a gidip "50d'lileri sen yeni açılan üniversitelere sen atamasını yap çünkü sen kanunun getiriliş amacına bakıyorsun ya hadi bakalım yap yapacağını" demek lazım.

Not: Ben 33a'lıyım ama insan kendi menfaati olmasa da haksızlığa karşı gelmeli diye düşünüyorum yoksa sadece kendi menfaatine olan şeye karşı çıkanları samimi bulmam.

https://www.memurlar.net/haber/1028760/yatay-gecis-yapan-50-d-arastirma-gorevlisinin-ilisigi-kesilmesi-hakli-bulundu.html

HnCik
Aday Memur
04 Haziran 2022 19:54

2016'da 50/d'linin yatay geçiş yapabileceğine dair YÖK kararları yoktu. Yargılamalar dönemin mevzuatına göre yapıldığı için onun ilişiğinin kesilmesi haklı bulunmuş. Son zamanda birçok YÖK kararı çıktı.

muhcamci, 2 yıl önce

Konuyla alalı mı bilmiyorum ama bu örnekte atmışlar ve Danıştay üniversiteyi haklı bulmuş. Haklı bulurken de kanun maddesine değil de kanunun getiriliş amacı varmış ona göre atmak caizdir demiş. "Caiz" kelimesini kasıtlı kullandım çünkü karar biraz Osmanlı'daki ısmarlama fetvalara benziyor. Biz bir şeyler yapacağız, yok mudur kitapta bize göre bir hüküm! gibi olmuş. O zaman 35.madde yerine bundan sonra herkes 50d olacak kararı getirtildiğinde de efendim batıda çok akademisyen oldu, biz istiyoruz ki doktorası biten Araştırma Görevlileri yeni açılan üniversitelerde bir kaç yıl bulunsun şeklinde getiriliş amacı ile geldi ama sonrasında 50d'lilerin yeni açılan üniversitelere nasıl başlayacakları ile ilgilin kanun çıkarılmadı. O zaman bu Danıştay'a gidip "50d'lileri sen yeni açılan üniversitelere sen atamasını yap çünkü sen kanunun getiriliş amacına bakıyorsun ya hadi bakalım yap yapacağını" demek lazım.

Not: Ben 33a'lıyım ama insan kendi menfaati olmasa da haksızlığa karşı gelmeli diye düşünüyorum yoksa sadece kendi menfaatine olan şeye karşı çıkanları samimi bulmam.

https://www.memurlar.net/haber/1028760/yatay-gecis-yapan-50-d-arastirma-gorevlisinin-ilisigi-kesilmesi-hakli-bulundu.html

muhcamci
Daire Başkanı
04 Haziran 2022 20:38

Anladım ama YÖK'ün yapamayacağına dair de bir kararı yoktu. Keşke bunu yapan kişi öncesinde YÖK'e yazılı şekilde sorsaymış. Neyse dediğim gibi ben 50d'li değilim ama burada Danıştay'ın bakış açısına şaşırdım. Kendine göre öncelikli olarak bulunduğu üniversite de yapması gereli diye kendince hükümlerde vermiş. Böyle bir şey olsa idi kanun koyucu bunu yazardı yazmadıysa öncelikli kelimesini araya sıkıştırmak mankenin yetkisini aşıp kendini kanun koyucu seviyesine çıkarması beni şaşırttı. Hayır bizim işimiz düşse %100 haklı olsak bile mahkeme kanuna karşı karar veremeyiz der ama burada nasıl olduysa kendince bir mantık üretmiş. Umarım ilerde bizim işimize gelen bir şey olursa kanunun getiriliş amacı mantığını bizim için de kullanır.

HnCik, 2 yıl önce

2016'da 50/d'linin yatay geçiş yapabileceğine dair YÖK kararları yoktu. Yargılamalar dönemin mevzuatına göre yapıldığı için onun ilişiğinin kesilmesi haklı bulunmuş. Son zamanda birçok YÖK kararı çıktı.

alfredd
Aday Memur
06 Temmuz 2022 15:17

06 Temmuz 2022 16:25

Yaklaşık 40 gün geçmiş. Hangi kuruma yatay geçiş yaptınız, kadronuzun bulunduğu kurumun tepkileri neler oldu?

06 Temmuz 2022 16:27

Düzeltme: Yatay geçiş yaptınız mı?

ramazanerdogann, 2 yıl önce

Yaklaşık 40 gün geçmiş. Hangi kuruma yatay geçiş yaptınız, kadronuzun bulunduğu kurumun tepkileri neler oldu?

homekonomikus
Aday Memur
07 Temmuz 2022 14:34

yatay geçiş yapmadım henüz, sözleşmem de yenilendi problemsiz. ancak idare görevlendirme talebinde bulunan araştırma görevlisi arkadaşlara yukarıda bahsedilen Danıştayın son kararını aracılarla duyurdu

ramazanerdogann, 2 yıl önce

Düzeltme: Yatay geçiş yaptınız mı?

07 Temmuz 2022 15:52

Teşekkürler Hocam

homekonomikus, 2 yıl önce

yatay geçiş yapmadım henüz, sözleşmem de yenilendi problemsiz. ancak idare görevlendirme talebinde bulunan araştırma görevlisi arkadaşlara yukarıda bahsedilen Danıştayın son kararını aracılarla duyurdu

dimek
Aday Memur
22 Temmuz 2022 11:58

Merhabalar, Bu mesajlaşmaların beni cesaretlendirdiğini öncelikle belirtmek isterim. Teşekkür ederi

dimek
Aday Memur
22 Temmuz 2022 11:59

Merhabalar,

Bu mesajlaşmaların beni cesaretlendirdiğini öncelikle belirtmek isterim.

Teşekkür ederim.

Dr ders dönemi bitmesine rağmen beni yatay geçişe mecbur bıraktılar. Ardından görevlendirme isteyince vazgeçtiler. Benim kurumda ise tek asistan olmam dolayısıyla bana görevlendirme vermeyeceklerini söylüyorlar.

Yatay geçiş yapmamı istiyorlar ama ben görevlendirme istiyorum o zaman deyince ses yükseliyor ve geçme o zaman deniliyor.

İşin özü beni çok yıpratan bir süreç yaşıyorum.

ben her iki türlü de eğitimimi aldığım yerden çalışmak istiyorum.

Bölümde tek asistan olduğum için beni engelleyebilirler mi?

Desteğiniz için teşekkür ederim.

homekonomikus
Aday Memur
22 Temmuz 2022 13:51

doktoranızı dilediğiniz üniversitede tamamlayabilirsiniz hocam, eğitim hakkınızı kullanma tercihiniz üzerinde tasarrufta bulunamazlar. elbette sizi kurumda tutmak için uzun dönem görevlendirme vermek istemeyeceklerdir. siz de rektörlüğe yazarsınız. yöke yazarsınız yine ret verince. böyle durumlarda kurumunuzda doktora programınız olduğu için bunu dilekçenize rette gerekçe olarak sunabiliyorlar. ancak özellikle her idarecinin diken üstünde olduğu şu dönemde bu gibi uzun süreçlerle uğraşmak ve bir üstte bu gibi durumların taşınmasını göze alamadıkları birçok örnekle karşılaştım birçok farklı üniversitedeki argör arkadaşlarımdan. bölüm başkanlığına dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim, dediğim gibi bahsettiğiniz durumu gerekçe olarak sunup reddedebilirler. sonra dekanlığa oradan da ret aldığınızda rektörlüğe yazın. son aşamada yine olumsuz olursa ret dilekçelerini toplayıp yöke dilekçeyle başvuru da bulunun. yine eğitiminizi istediğiniz yerde tamamlayabilirsiniz, yök bu konuda aleyhinize bir karara varmaz tabiki ancak görevlendirme hususu biraz muallakta gibi görünüyor. en azından sürecin sonuna kadar hakkınızı talep etmiş olursunuz.

dimek, 2 yıl önce

Merhabalar,

Bu mesajlaşmaların beni cesaretlendirdiğini öncelikle belirtmek isterim.

Teşekkür ederim.

Dr ders dönemi bitmesine rağmen beni yatay geçişe mecbur bıraktılar. Ardından görevlendirme isteyince vazgeçtiler. Benim kurumda ise tek asistan olmam dolayısıyla bana görevlendirme vermeyeceklerini söylüyorlar.

Yatay geçiş yapmamı istiyorlar ama ben görevlendirme istiyorum o zaman deyince ses yükseliyor ve geçme o zaman deniliyor.

İşin özü beni çok yıpratan bir süreç yaşıyorum.

ben her iki türlü de eğitimimi aldığım yerden çalışmak istiyorum.

Bölümde tek asistan olduğum için beni engelleyebilirler mi?

Desteğiniz için teşekkür ederim.

dimek
Aday Memur
22 Temmuz 2022 16:21

Hocam Merhabalar tekrardan,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

En başında beni yatay geçişe zorlayan kurumun ta kendisiydi.

Şu an görevlendirme alacağım deyince vazgeçtiler.

Kısa dönem görevlendirmeye de yanaşmamakla birlikte, psikolojik şiddete devam ediyorlar.

Mesai kaç olursa olsun benimle çalışmak zorundasınız vb.

Veyadoktoranı istediğimiz bölüme çekeriz gibi.

Benim üniversitemde alanda dr programı yok, haliyle en yakın mesafe 1000 km. Bana cebinden karşıla ve çocuğunu aileni umursama deniliyor.

Ben bölümün tek asistanıyım. Onu kullanarak engeller çıkarıyorlar.

Danıştığım bazı hocalar yatay geçiş yapma bazısı ise geçiş yaparsan eğitimin bitince ne olacak diyor.

Bölümdeki hocalar ise hiç yanımda değiller. Resmen kullanıldım ve bu durum beni inanılmaz üzüyor. Resmen her dakika ağlayasım geliyor. Ben bunu hak edecek ne yaptım diye.

En başından yatay geçiş için zorlayan hoca, şimdi durumdan vazgeçtiğini ama gelecekte sonuçlarıyla yüzleşmem gerektiğini söylüyor.

Ben bu kurumda kalmaya devam edersem nasıl bir durumda yaşayacağımı çok merak ediyorum. Şu süreçte bu kadar çiğ iken, dr bitene kadar ne yapacaklar acaba diye korkmuyor değilim.

Sonuç olarak bugün geçiş yapmaya karar verdiğimi ve görevlendirme alma sürecinde kendimiyıpratmayayım diyorum ama bölüm broşürü tasarlarken bile bu olmamış tekrar yazın gibi bir geri dönüş alıyorum.

Akademi sanırım insafsız ve riyakar insanların elinde, filler tepişirken ezilen çiçekler oluyor....

doktoranızı dilediğiniz üniversitede tamamlayabilirsiniz hocam, eğitim hakkınızı kullanma tercihiniz üzerinde tasarrufta bulunamazlar. elbette sizi kurumda tutmak için uzun dönem görevlendirme vermek istemeyeceklerdir. siz de rektörlüğe yazarsınız. yöke yazarsınız yine ret verince. böyle durumlarda kurumunuzda doktora programınız olduğu için bunu dilekçenize rette gerekçe olarak sunabiliyorlar. ancak özellikle her idarecinin diken üstünde olduğu şu dönemde bu gibi uzun süreçlerle uğraşmak ve bir üstte bu gibi durumların taşınmasını göze alamadıkları birçok örnekle karşılaştım birçok farklı üniversitedeki argör arkadaşlarımdan. bölüm başkanlığına dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim, dediğim gibi bahsettiğiniz durumu gerekçe olarak sunup reddedebilirler. sonra dekanlığa oradan da ret aldığınızda rektörlüğe yazın. son aşamada yine olumsuz olursa ret dilekçelerini toplayıp yöke dilekçeyle başvuru da bulunun. yine eğitiminizi istediğiniz yerde tamamlayabilirsiniz, yök bu konuda aleyhinize bir karara varmaz tabiki ancak görevlendirme hususu biraz muallakta gibi görünüyor. en azından sürecin sonuna kadar hakkınızı talep etmiş olursunuz.

homekonomikus
Aday Memur
22 Temmuz 2022 17:26

anlıyorum hocam, doktorada bölümünüzün olmaması çok iyi, zaten bu durumda 35 doğrudan yök tarafından veriliyor. hiç vakit kaybetmeden dilekçenizi verin bölüm başkanına, artık bölümünüzdeki hocalarla konuşmak da pek işe yaramayacaktır. amaç bu tip mobinglerle sizi yıpratmaya çalışmak ben dahil birçok arkadaşım bu (gece 2'de aranıp ben uyumuyorum siz de uyumayın diyen, banka promosyonlarımızı belirli amaçlarla talep eden idarecilere vs) ve daha ağırlarına maruz kaldık. bunları yapanların her an konumunu kaybetme korkusuyla gezdiklerini gördüm. hiç takılmayın, siz de o üniversitenin personelisiniz ki alenen bu kişilere hakaret etmedikçe (bu durumda bile kınama vs alırsınız) veya terör ile ilgili bağlantılarınız olmadıkça kimse sizin kurumla ilişiğinizi kesemez. bunun rahatlığına dayanarak verdikleri görevleri de olabildiğince yapmaya çalışın ve pek üzerine düşünmeyin. bence bu noktadan sonra artık görevlendirme vs için kurumdakilerle de detaylıca konuşmayın, sadece dilekçe vereceğinizi söyleyin. yine tehdit etmeye devam edeceklerdir, o halleriyle bırakın onları. kimin nerede ne kadar süre kalacağının bu kadar muallakta olduğu bir dönemde korku içindeler emin olun, sonucu bu tehditler. doktora bitirdikten sonra son 1 yıl kuruma geri dönmeniz gerekiyor. geri döndüğünüzde de yine ilişiği keseceklerini düşünmüyorum çünkü kadro vs kolay tesis edilen şeyler değil kendi personelinden kolay vazgeçmezler. keseceklerini alenen belirtseler dahi o kurumdan başka bir kurumla o 1 yıl içinde görüşürsünüz, irtibat kurmaya çalışırsınız. ola ki idarecilerin de sabit kalacağını düşünmüyorum. 1 sene içerisinde bulunduğum kurumda rektör yardımcısından, dekana ve yardımcılarına birçok idari personelde değişikliğe gidildi.

özetle; lisansüstü program yoksa hiç idareyle birebir diyaloga girmeyin, sonuna kadar 35 ile görevlendirme sizin hakkınız. dilekçenizle başvuru yapıp süreci başlatın tavsiyesini gönülden verebilirim. mobingin psikolojik etkilerini de bizzat tecrübe eden biri olarak özellikle bu dönemde psikolojik destek almanızı da tavsiye ederim.

dimek, 2 yıl önce

Hocam Merhabalar tekrardan,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

En başında beni yatay geçişe zorlayan kurumun ta kendisiydi.

Şu an görevlendirme alacağım deyince vazgeçtiler.

Kısa dönem görevlendirmeye de yanaşmamakla birlikte, psikolojik şiddete devam ediyorlar.

Mesai kaç olursa olsun benimle çalışmak zorundasınız vb.

Veyadoktoranı istediğimiz bölüme çekeriz gibi.

Benim üniversitemde alanda dr programı yok, haliyle en yakın mesafe 1000 km. Bana cebinden karşıla ve çocuğunu aileni umursama deniliyor.

Ben bölümün tek asistanıyım. Onu kullanarak engeller çıkarıyorlar.

Danıştığım bazı hocalar yatay geçiş yapma bazısı ise geçiş yaparsan eğitimin bitince ne olacak diyor.

Bölümdeki hocalar ise hiç yanımda değiller. Resmen kullanıldım ve bu durum beni inanılmaz üzüyor. Resmen her dakika ağlayasım geliyor. Ben bunu hak edecek ne yaptım diye.

En başından yatay geçiş için zorlayan hoca, şimdi durumdan vazgeçtiğini ama gelecekte sonuçlarıyla yüzleşmem gerektiğini söylüyor.

Ben bu kurumda kalmaya devam edersem nasıl bir durumda yaşayacağımı çok merak ediyorum. Şu süreçte bu kadar çiğ iken, dr bitene kadar ne yapacaklar acaba diye korkmuyor değilim.

Sonuç olarak bugün geçiş yapmaya karar verdiğimi ve görevlendirme alma sürecinde kendimiyıpratmayayım diyorum ama bölüm broşürü tasarlarken bile bu olmamış tekrar yazın gibi bir geri dönüş alıyorum.

Akademi sanırım insafsız ve riyakar insanların elinde, filler tepişirken ezilen çiçekler oluyor....

dimek
Aday Memur
22 Temmuz 2022 22:02

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

İnanın şu ana kadar konuştuğum insanlardan çok daha etkileyici ve rahatlatıcı şeyler söylediniz. Bu insan topluluğuna ailemde dahil.

Ben bölümde tek asistanım, onların kendilerine güvendikleri nokta burası bence.

Bölümde 1 asistan var, gönderemeyiz dedikleri zaman yök ün cevabını tahayyül edemiyorum.

Bu arada evet resmen ihtiyacım var psikolojik danışmanlığa.....

anlıyorum hocam, doktorada bölümünüzün olmaması çok iyi, zaten bu durumda 35 doğrudan yök tarafından veriliyor. hiç vakit kaybetmeden dilekçenizi verin bölüm başkanına, artık bölümünüzdeki hocalarla konuşmak da pek işe yaramayacaktır. amaç bu tip mobinglerle sizi yıpratmaya çalışmak ben dahil birçok arkadaşım bu (gece 2'de aranıp ben uyumuyorum siz de uyumayın diyen, banka promosyonlarımızı belirli amaçlarla talep eden idarecilere vs) ve daha ağırlarına maruz kaldık. bunları yapanların her an konumunu kaybetme korkusuyla gezdiklerini gördüm. hiç takılmayın, siz de o üniversitenin personelisiniz ki alenen bu kişilere hakaret etmedikçe (bu durumda bile kınama vs alırsınız) veya terör ile ilgili bağlantılarınız olmadıkça kimse sizin kurumla ilişiğinizi kesemez. bunun rahatlığına dayanarak verdikleri görevleri de olabildiğince yapmaya çalışın ve pek üzerine düşünmeyin. bence bu noktadan sonra artık görevlendirme vs için kurumdakilerle de detaylıca konuşmayın, sadece dilekçe vereceğinizi söyleyin. yine tehdit etmeye devam edeceklerdir, o halleriyle bırakın onları. kimin nerede ne kadar süre kalacağının bu kadar muallakta olduğu bir dönemde korku içindeler emin olun, sonucu bu tehditler. doktora bitirdikten sonra son 1 yıl kuruma geri dönmeniz gerekiyor. geri döndüğünüzde de yine ilişiği keseceklerini düşünmüyorum çünkü kadro vs kolay tesis edilen şeyler değil kendi personelinden kolay vazgeçmezler. keseceklerini alenen belirtseler dahi o kurumdan başka bir kurumla o 1 yıl içinde görüşürsünüz, irtibat kurmaya çalışırsınız. ola ki idarecilerin de sabit kalacağını düşünmüyorum. 1 sene içerisinde bulunduğum kurumda rektör yardımcısından, dekana ve yardımcılarına birçok idari personelde değişikliğe gidildi.

özetle; lisansüstü program yoksa hiç idareyle birebir diyaloga girmeyin, sonuna kadar 35 ile görevlendirme sizin hakkınız. dilekçenizle başvuru yapıp süreci başlatın tavsiyesini gönülden verebilirim. mobingin psikolojik etkilerini de bizzat tecrübe eden biri olarak özellikle bu dönemde psikolojik destek almanızı da tavsiye ederim.

Vincent044
Aday Memur
11 Eylül 2022 16:33

merhaba hocam ben de bu sürece girmeye çalışacağım. ben de aynı şekilde kurumun ret vermesinden çekiniyorum. siz bu süreci umarım istediğiniz gibi atlatmışsınızdır. lütfen beni de çok acil aydınlatırsanız olası bir reddedilme ya da engel olmalarına karşın bir önlem alabilirim. çok acil bilgilendirmenize ihtiyacım var. lütfen mesajı gördüyseniz dönüt sağlayınız. şimdiden teşekkürler

dimek, 2 yıl önce

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

İnanın şu ana kadar konuştuğum insanlardan çok daha etkileyici ve rahatlatıcı şeyler söylediniz. Bu insan topluluğuna ailemde dahil.

Ben bölümde tek asistanım, onların kendilerine güvendikleri nokta burası bence.

Bölümde 1 asistan var, gönderemeyiz dedikleri zaman yök ün cevabını tahayyül edemiyorum.

Bu arada evet resmen ihtiyacım var psikolojik danışmanlığa.....

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi