Editörler : crops35
13 Ocak 2011 14:26

Vergi İndiriminden Yararlananların Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Kesilir?

Vergi İndiriminden faydalanan kişi için asgari geçim indiriminden ne kadar kesıntı oluyor?

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevınırım.

İl MEM'de memur olarak çalısan bır arkadaşımıza mutemetlık bölümü vergi indirimi alırsan ( 3. derece) asgari geçim indirimi alamazsın demiş.Bu konuda bilgisi olan var mı?

Benim bordromda vergi indirimi var. Asgari geçim indiriminde ise 2 tl'lik bir düşüş var. sizlerde de böyle bir durum söz konusu mu??

mehmeter
Aday Memur
14 Şubat 2011 13:10

bende devlet memuruyum. vergi indiriminden faydalanıyorum. ancak asgari geçim indiriminden 3,59 tl faydalanabiliyorum. yani asgari 80,65 tl almam gerekirken 3,59 tl alıyorum. kısaca aynı durumdayız. bende konuyu araştırıyorum. bilgi edinirsem hemen paylaşacağım. bana biraz haksızlık gibi geliyor.

14 Şubat 2011 13:41

3.dereceden vergı ındırımıne gıren engellı arkadaslar 4 tl gibi asgarı gecım ındırımı alırlar.bunun nedenı ıse asgarı gecım ındırımı adı altında alınan para memurdan kesılen gelır vergısınden karsılanıyor. yanı eskı adıyla fiş parası dır.gelır vergısı vermeyen bır kısı fiş parası alabılırmı tabıkı almaz .durum tamamen kanunlara uygundur arkadaslar.

asilhürkan43
Genel Müdür
15 Şubat 2011 00:17

vergi muafiyeti olan vergi gelirindende yararlanamaz yani ya vergi indirimi ya da asgari geçim indirimi ikisi birden olmuyor yasa gereği.

engin.oz
Şef
15 Şubat 2011 09:00

selamlar arkadaşlar

Benim maaşımdan asgari geçim indirimi kesintisi yok. İzah edeyim.

Lisans/9-1/3. derece engelli/bekar

maaş: 1347 TL

Gelir vergisi: 21,88 Tl

Asgari Geçim indirimi: 59,74 Tl

Aile yardımı: 0 TL

Eğer asgari geçim indiri 2-3 tl olursa vergi indiriminden faydalanmasak daha iyi. Vergi indiriminin getirisi 27 TL

ama belirtiğim gibi benden bahsattiğiniz gibi zaten A. geim indirimi kesintisi yok.

açıklamalarınızı bekliyorum.

iyi günler

15 Şubat 2011 10:43

angın arkadasım sen senın raporun 40-60 arası heralde sımdı bu vergı ındırımı rapor oranına göre degısıyor.senden kesılmemesı normal sen 1 derecedensın ama 3 dereceden vergı ındırımınden muaf olan arkadaslar yaklasık olarak 90-100 tl alıyorlar vergı ındırımınden.dogal olarak hıc vergı vermıyorlar bu yuzden asgarı gecım ındırımıde alamıyorlar.

Y@kup
Aday Memur
16 Şubat 2011 13:53

arkadaşlar şu konuyu bir toparlıyalım. benım tahmıne göre benim arkadaşın bordroda bır yanlışlık var.çok fazla kurcalamak ıstemıyorum ama hata varsada duzeltılmesı gerekır.

Şimdi;

1. derece ( vergi indirim 25,5 tl alır)

2.derece ( vergi indirim 52 tl alır)

3. derece ( vergi indirim 105 tl alır)

bordro da;

memur-9/1 bekar. (oran %55- 3. derece oluyor.)

maaş: 1347

gelir vergisi:0

asgari geçim:54,62 (59,74 olması gerekli: 5,12 tl eksik yatıyor)

aylık vergi matrahı: 364 TL yazıyor

yukarıdakı bılgılerı kendı bordronuzla kıyaslayınca nasıl bır sonuç ortaya çıkıyor.

engin.oz, senin bordro ile aynı olması gerekırken neden gelır verg.arkadasımın bordrosunda 0 olmuş.

Eğer 0 ise daha fazla bır ucret almamız gerekmıyor mu.

Y@kup
Aday Memur
16 Şubat 2011 13:58

pardon derecelerı TERS yazmışım......

arkadaşlar şu konuyu bir toparlıyalım. benım tahmıne göre benim arkadaşın bordroda bır yanlışlık var.çok fazla kurcalamak ıstemıyorum ama hata varsada duzeltılmesı gerekır.

Şimdi;

3. derece ( vergi indirim 25,5 tl alır) %40-60

2.derece ( vergi indirim 52 tl alır) %60-80

1. derece ( vergi indirim 105 tl alır) %80-100

bordro da;

memur-9/1 bekar. (oran %55- 3. derece oluyor.)

maaş: 1347

gelir vergisi:0

asgari geçim:54,62 (59,74 olması gerekli: 5,12 tl eksik yatıyor)

aylık vergi matrahı: 364 TL yazıyor

yukarıdakı bılgılerı kendı bordronuzla kıyaslayınca nasıl bır sonuç ortaya çıkıyor.

engin.oz, senin bordro ile aynı olması gerekırken neden gelır verg.arkadasımın bordrosunda 0 olmuş.

Eğer 0 ise daha fazla bır ucret almamız gerekmıyor mu.

01 Nisan 2011 00:02

Arkadaşlar şöyle bir soru soracağım. Asgari geçim indiriminden yararlanacak çocuklarla ilgili. Örneğin erkek çocuk olabilir üniversitede okuyor 20-24 neyse yaşlarında ama evlenmiş bu asgari geçim indiriminden yararlanır mı?

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi