Editörler : E.Kayı Han

yarencik
Şef
10 Temmuz 2018 13:28

mesleğini bilmiyorum, adaymısın değilmisin onu da bilmiyorum, yukarıda aynen yazdım, buyrun lütfen aramıza katılın, uygulamada nasıl yapılıyor birlikte çözüm ararız.

Hryetis, 6 yıl önce

Bunu anlatmaya çalışıyorum sürekli - yiyorum. Böyle davranışlar sergileyen adamlara " peki efendim. Tamam efendim " yapıyorlar iş yerinde. Sonra buraya gelip " katiplik şöyle, katiplik böyle " diye ağlıyorlar.

Hiç mi onur gurur taşımaz bir insan ? Nolacak yani 3000TL kazandığın işi kaybedince evin barkın mı yıkılacak ? Kimse kimseyi yemesin.

Böyle şeyler olabilir, kendilerini kaf dağının tepesinde gören insanlarla karşılaşabilirsiniz. Katılıyorum.

Ama onlara " işimi kaybederim, şu olur bu olur " diye düşünüp cevap veremiyorsanız, buralara gelip ağlamanın mantığı yok diyorum.

Yanlış mı diyorum ?

Allah'ın rızkı bir tek bu meslekte yok. Onurunu ayaklar altında tutan bir insan zaten aç kalsın, üzülmem.

Hryetis
Memur
10 Temmuz 2018 14:35

Türkiyenin en büyük gıda firmalarından birinin IT' bölümünü elinin tersiyle iten biriyim diyelim sadece gurur için.

yarencik, 6 yıl önce

mesleğini bilmiyorum, adaymısın değilmisin onu da bilmiyorum, yukarıda aynen yazdım, buyrun lütfen aramıza katılın, uygulamada nasıl yapılıyor birlikte çözüm ararız.

m a v i i
Şef
10 Temmuz 2018 15:19

Şunu hiçbir zaman unutma, katiplik mesleğinde ağlayanlar özel sektör nedir bilmeyenlerdir, evet katiplikte onurun kırılacak şeyler yapılıyor, ama bunları takmıyacaksın, sana amirin mal dese bile sen bir türkü söyleyip geçiceksin, çünkü özel sektörde daha kötüleri oluyor aslında, uzun lafın kısası memuriyet imkanları gerçekten güzel.

BetOws, 6 yıl önce

Hocam yazdıklarınızı okudum. Bu meslekte zorluk çeken çok kişinin olduğunu zaman zaman duydum ama yine de zabıt katibi olmak istiyorum. Ben 3 tane farklı farklı özel sektörde çalıştım ve çevremdeki çoğu insan da çeşitli özel sektörlerde çalıştı. İnan bana katiplik özel sektörden bin kat daha iyidir. Özel sektörde de kuyu kazma olayı var, azarlama olayı var, iş kaktırma olayı var, izin vermeme olayı var yani her şey var. Orada birde buna ek olarak işten çıkarma olayı var. Mesela yanımdaki arkadaş 5 gün rapor almış çünkü hastalığı vardı. Raporu bittiğinde işe geldi ama direk çıkardılar çocuğu. 5 günlük parayı da vermediler tabii. Zabıt katibi olduğunda böyle bir durumla karşılaşır mısın ? Memurlukta bu sebepten dolayı çıkarma olayı yok. En fazla başka yere sürerler. Ben biraz soğuk kanlı birisiyim ve insanları, olayları fazla takmıyorum. Mesela birisi beni mi azarladı hee deyip geçiyorum. Çünkü onu kafama takarsam biliyorum ki psikolojim bozulacak ve kendimi ezik birisi olarak hissedeceğim. Özel sektörde hiç azar yemeyecek misin ? Hemde kralını yiyeceksin. Eğer bu memurluktan istifa edip başka memurluğa geçme imkanın varsa seni desteklerim. Ama özel sektöre gireceğim dersen hiç gelme derim. Maaşın ne kadar iyi olursa olsun garantisi yok. Benim komşumun oğlu 5-10 bin lira maaş alıyordu ve bu nedenle krallar gibi yaşıyordu. Ama sonra bir çıkardılar bunu işten adamın psikolojisi bozuldu. Çok sigara içtiğinden kanser oldu ve maalesef 40 yaşında vefat etti. Keşke özel sektör iyi olsa da çalışsak ama değil. Bu sebeple bu forumdaki çoğu insan memur olma derdinde.

turuncu000
Aday Memur
10 Temmuz 2018 16:05

özel sektörde de çalıştık, hiç biri kolay değil, ama diğer devlet dairelerine göre kıyaslama yapılyr

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
10 Temmuz 2018 22:30

Katiplik yapamayan özel sektörde hiç çalışamaz.

birdenbire1
Kapalı
10 Temmuz 2018 22:46

Burada rasul1995 üye adlı meslektaşımızın yazdıklarını katiplik mesleğinden soğutma olarak düşünen sevgili aday arkadaşlar umarım, Allah'tan tek dileğim odur ki bu mesleğe en ön sıralardan kazanarak girersiniz ve söylediklerinin doğru olup olmadığını birinci elden deneyimleme fırsatı bulutsunuz. Katiplikten şikayet edenlerin daha önce özelden çalışmadığını, rahata alışkın olduğunu düşünen sevgili arkadaşlar size de tebessüm etmekten öte geçemiyorum özelde öyle farklı işler yaptım, farklı sektörlerde temizlik işi, inşaat işine kadar ne amirlerin mobingine maruz kaldım, aylarca maaşımı da almadım, emin olun özelde çalışmak ile Adalet Bakanlığı'nda memurluk yapmak arasındaki ayrımı rahatlıkla yapabiliyorum, yine sizin için de temennim katiplik mülakatlarını başarıyla kazanıp mesleğin örnek bireyleri olmanızdır. Bana özel sektörde öyle bir meslek söyleyin ki yaptığnız hata bir insanın dört duvar arasında daha fazla tutulmasına, özgürlüğüne engel olmasına kadar ciddi sonuçlar doğursun ve bu iş asgari ücretten 1500 lira kadar fazla olmayan bir maaşa yapılsın. Sadece şunu sormak istiyorum, bakın forumlarda birçok farklı meslek grubunda ve farklı bakanlıklarda memurluk yapan arkadaşlar var, bu kişiler niye böyle bir başlık açmıyor, bu başlıkların açılmasının sebebi katip adaylarına oynanan kara oyunlar mı? Üzerimizdeki bütün olumsuzlukların Amerika'dan kaynaklandığınıı düşünecek kadar naifseniz buna da inanabilirsiniz, şaşırmıyorum. Bu yazdığım yazıları okuyan adayların %99'ının kafasında bir şimşek çakıp düşünüp değerlendireceğini sanıyorum, benim bu yazıyı yazmadaki amacım sadece %1'lik dilim için.

11 Temmuz 2018 10:31

çok güzel yazmışsınız elinize sağlık

birdenbire1, 6 yıl önce

Burada rasul1995 üye adlı meslektaşımızın yazdıklarını katiplik mesleğinden soğutma olarak düşünen sevgili aday arkadaşlar umarım, Allah'tan tek dileğim odur ki bu mesleğe en ön sıralardan kazanarak girersiniz ve söylediklerinin doğru olup olmadığını birinci elden deneyimleme fırsatı bulutsunuz. Katiplikten şikayet edenlerin daha önce özelden çalışmadığını, rahata alışkın olduğunu düşünen sevgili arkadaşlar size de tebessüm etmekten öte geçemiyorum özelde öyle farklı işler yaptım, farklı sektörlerde temizlik işi, inşaat işine kadar ne amirlerin mobingine maruz kaldım, aylarca maaşımı da almadım, emin olun özelde çalışmak ile Adalet Bakanlığı'nda memurluk yapmak arasındaki ayrımı rahatlıkla yapabiliyorum, yine sizin için de temennim katiplik mülakatlarını başarıyla kazanıp mesleğin örnek bireyleri olmanızdır. Bana özel sektörde öyle bir meslek söyleyin ki yaptığnız hata bir insanın dört duvar arasında daha fazla tutulmasına, özgürlüğüne engel olmasına kadar ciddi sonuçlar doğursun ve bu iş asgari ücretten 1500 lira kadar fazla olmayan bir maaşa yapılsın. Sadece şunu sormak istiyorum, bakın forumlarda birçok farklı meslek grubunda ve farklı bakanlıklarda memurluk yapan arkadaşlar var, bu kişiler niye böyle bir başlık açmıyor, bu başlıkların açılmasının sebebi katip adaylarına oynanan kara oyunlar mı? Üzerimizdeki bütün olumsuzlukların Amerika'dan kaynaklandığınıı düşünecek kadar naifseniz buna da inanabilirsiniz, şaşırmıyorum. Bu yazdığım yazıları okuyan adayların %99'ının kafasında bir şimşek çakıp düşünüp değerlendireceğini sanıyorum, benim bu yazıyı yazmadaki amacım sadece %1'lik dilim için.

BetOws
Memur
12 Temmuz 2018 14:23

Klavye sınavını geçtim, eğer sözlü mülakatı da geçebilirsem birkaç ay sonra aranıza katılacağım. Tepki göstermişsin de ben sana özel sektörde gördüklerimi ve özel sektöre kıyasla katipliğin daha iyi olduğunu söyledim. Diğer yorumlarda yazdığı gibi rakip elemeye çalıştığını ima etmedim ve böyle bir şeyi de asla ima etmem zaten.

yarencik, 6 yıl önce

BetOws
Memur
12 Temmuz 2018 14:32

Katip alımlarının konusu " Adalet bakanlığı " forumunda açılmıyor mu ? Açılıyor. Bu sebeple memur adaylarının burada olması çok normal değil mi ? Neden her şeye bu kadar çok tepki gösteriyorsunuz ki ?

howards, 6 yıl önce

Birincisi konuyu açan arkadaş meslektaşlarının fikrini almak için yazmış. Burası Adalet Bakanlığı personlleri forumu. Personel adayları forumu değil. Katip adayı olupta gelip burda personel olan kişinin açtığı konu altında laf yetiştireceğinize gidin kendinize has bir forum açılmasını isteyin. Bıktık sizden be. forumun altını üstüne getirdiniz. Adam dert yanmış, dedikleri de sonuna kadar doğru. 6 senesini bitirip 7. senesi içinde olan bir personel olarak harfi harfine katılıyorum.

BetOws
Memur
12 Temmuz 2018 14:41

Bende onu demek istedim zaten. Zabıt katipliğinde olan çoğu şey özel sektörde de var. Hatta bunun kralı var. Birde bizim elimizde yapılacak başka bir şey var mı ? Lise mezunuyum ve bu sebeple 95 üstü puan alamazsam atanamıyorum. Üniversite de okuyorum zaten ama bitmesine 4-5 yıl var. O süre içinde en azından boş kalmak istemiyorum. Bulunduğum şehirde özel sektörde adam gibi iş yok. Hep 6 aylık alıyorlar ve 6 ay sonra postalıyorlar. Verdikleri maaş da 1600-2000 civarı. Buna ek olarak adam kayırma, azarlama, ezme gibi bir sürü şey yapıyorlar. İstanbul gibi büyük şehirlerde olsaydım belki şansım yüksek olabilirdi. Bunun dışında beğenmediğiniz katiplikte bile torpiller havada uçuşuyor. Klavye sınavında birinci oldum ama sözlü mülakatı geçip katip olmam tamamen bir şans. Millet çok iyi olduğundan mı bu kadar torpil yapıyor ? Hayır, onların da başka seçeneği yok.

yıldızlarınaltında, 6 yıl önce

Beşinci satırın ortasına kadar olan herşey zabıt katipliğinde de var.

Özel sektörde istifa etmek çok kolaydır , onun muadili işler bulmanız mümkün

devlet memurluğunda neyin ne olduğunu anlayana kadar bir kaç seneniz geçiyor o saatten sonra da özel kurumlarda kabul edilebilirliğiniz kalmıyor pek.

Memurluk insanı körelten bir şey çünkü

BetOws
Memur
12 Temmuz 2018 14:44

Bende onu demek istedim zaten. Zabıt katipliğinde olan çoğu şey özel sektörde de var. Hatta bunun kralı var. Dediklerinizde haksızsınız demiyorum çünkü katiplerin çok zorluk çektiğini yıllardan beri duyuyorum. Eğer katip olabilirsem benim de hayattan bezeceğim günler olacaktır ama elimde başka bir seçenek var mı ? Lise mezunuyum ve bu sebeple 95 üstü puan alamazsam atanamıyorum. Üniversite de okuyorum zaten ama bitmesine 4-5 yıl var. O süre içinde en azından boş kalmak istemiyorum. Bulunduğum şehirde özel sektörde adam gibi iş yok. Hep 6 aylık alıyorlar ve 6 ay sonra postalıyorlar. Verdikleri maaş da 1600-2000 civarı. 2000 lira almak için hafta sonu mesaisi ypamak ve her gün 12 saat civarı çalışmak şart. Buna ek olarak adam kayırma, azarlama, ezme gibi bir sürü şey yapıyorlar. İstanbul gibi büyük şehirlerde olsaydım belki özel sektörde şansım olabilirdi malum ticaret şehri. Bunun dışında beğenmediğiniz katiplikte bile torpiller havada uçuşuyor. Klavye sınavında birinci oldum ama sözlü mülakatı geçip katip olmam tamamen bir şans. Millet çok iyi olduğundan mı bu kadar torpil yapıyor ? Hayır, onların da başka seçeneği yok.

Beşinci satırın ortasına kadar olan herşey zabıt katipliğinde de var.

Özel sektörde istifa etmek çok kolaydır , onun muadili işler bulmanız mümkün

devlet memurluğunda neyin ne olduğunu anlayana kadar bir kaç seneniz geçiyor o saatten sonra da özel kurumlarda kabul edilebilirliğiniz kalmıyor pek.

Memurluk insanı körelten bir şey çünkü

12 Temmuz 2018 18:20

Az sonra üyeliğimi iptal edeceğim, etmeden önce bir iki çift laf edeyim öyle gideyim. Seçtiğiniz bu meslek kesinlikle ve kesinlikle devlet memuru zihniyeti ile ifa edilecek bir meslek değil. Çok sabır, özveri gerektiren bir meslektir. Hakim ve savcılarla çalışmak zaten yeteri kadar gerginlik yaratırken bir de yaptığımız işin riski eklenince bu mesleği çekilmez kılıyor. Bizim mesleğimizde işler sürelidir. İnfaz işleminin geç yapılması hakkımızda soruşturma sebebidir ya da duruşma sırasında verilen bir tahliye kararının unutulması yargılanma sebebidir. Amannn ne olacak diyemeyiz. Sanığın içerde 1 gün fazla kalınması tazminat ve yargılanma sebebidir. Hakim ve savcılara gelince bu adamların hepsi aksi hepsi kötü değildir ama mesleğin kendisi stresli. Bu meslek zaten yeteri kadar stresliyken daha da zorlaştıran zabıt katibi arkadaşlarımız da vardır. En az işi ben yapayım zihniyetiyle çalışan, risk almayan, ufacık önemsiz bir şeyde günlerce rapor alıp arkadaşını zor durumda bırakan sorumsuz, umarsız meslektaşlarımız da var. Bunların hepsine hazırlıklı olun. Çünkü bizim yöneticilerimiz devlet memuru kafasında. İşini düzgün yapmayan ama dikkafalı insanlara sesleri çıkmaz, diğerlerinin üzerine iş yığarlar. Bunların hepsi bir çıldırma sebebidir.Bugüne kadarki çalıştığım tüm mahkemelerde hakimlerim tarafından çalışmam beğenilirken bu en son mahkememde gerizekalı konumuna düştüm. Buyrun burdan yakın. Tüm bunlara hazırlıklı iseniz her isteyenin bu mesleğe girmesini dilerim.

BetOws, 6 yıl önce

Bende onu demek istedim zaten. Zabıt katipliğinde olan çoğu şey özel sektörde de var. Hatta bunun kralı var. Dediklerinizde haksızsınız demiyorum çünkü katiplerin çok zorluk çektiğini yıllardan beri duyuyorum. Eğer katip olabilirsem benim de hayattan bezeceğim günler olacaktır ama elimde başka bir seçenek var mı ? Lise mezunuyum ve bu sebeple 95 üstü puan alamazsam atanamıyorum. Üniversite de okuyorum zaten ama bitmesine 4-5 yıl var. O süre içinde en azından boş kalmak istemiyorum. Bulunduğum şehirde özel sektörde adam gibi iş yok. Hep 6 aylık alıyorlar ve 6 ay sonra postalıyorlar. Verdikleri maaş da 1600-2000 civarı. 2000 lira almak için hafta sonu mesaisi ypamak ve her gün 12 saat civarı çalışmak şart. Buna ek olarak adam kayırma, azarlama, ezme gibi bir sürü şey yapıyorlar. İstanbul gibi büyük şehirlerde olsaydım belki özel sektörde şansım olabilirdi malum ticaret şehri. Bunun dışında beğenmediğiniz katiplikte bile torpiller havada uçuşuyor. Klavye sınavında birinci oldum ama sözlü mülakatı geçip katip olmam tamamen bir şans. Millet çok iyi olduğundan mı bu kadar torpil yapıyor ? Hayır, onların da başka seçeneği yok.

BetOws
Memur
12 Temmuz 2018 23:09

Meslekte yapılan hatanın bedeli gerçekten ağırmış. Sorumsuz iş arkadaşları her yerde vardır maalesef. Dediğim gibi başka seçeneğim yok. Umarım olurda gözümle görmüş olurum.

Bunun dışında durmadan beni eksileyen vatandaş; azcık delikanlı olda eksileyeceğine bir cevap ver bana. Ben terbiyemi bozmadan cevap veriyorum ne diye eksileyip duruyon ? Zaten böyle eleştiriye açık olmayan karakterde olan birisi hiçbir işte dikiş tutturamaz. Hayatı boyunca her şeyden şikayet eder.

Az sonra üyeliğimi iptal edeceğim, etmeden önce bir iki çift laf edeyim öyle gideyim. Seçtiğiniz bu meslek kesinlikle ve kesinlikle devlet memuru zihniyeti ile ifa edilecek bir meslek değil. Çok sabır, özveri gerektiren bir meslektir. Hakim ve savcılarla çalışmak zaten yeteri kadar gerginlik yaratırken bir de yaptığımız işin riski eklenince bu mesleği çekilmez kılıyor. Bizim mesleğimizde işler sürelidir. İnfaz işleminin geç yapılması hakkımızda soruşturma sebebidir ya da duruşma sırasında verilen bir tahliye kararının unutulması yargılanma sebebidir. Amannn ne olacak diyemeyiz. Sanığın içerde 1 gün fazla kalınması tazminat ve yargılanma sebebidir. Hakim ve savcılara gelince bu adamların hepsi aksi hepsi kötü değildir ama mesleğin kendisi stresli. Bu meslek zaten yeteri kadar stresliyken daha da zorlaştıran zabıt katibi arkadaşlarımız da vardır. En az işi ben yapayım zihniyetiyle çalışan, risk almayan, ufacık önemsiz bir şeyde günlerce rapor alıp arkadaşını zor durumda bırakan sorumsuz, umarsız meslektaşlarımız da var. Bunların hepsine hazırlıklı olun. Çünkü bizim yöneticilerimiz devlet memuru kafasında. İşini düzgün yapmayan ama dikkafalı insanlara sesleri çıkmaz, diğerlerinin üzerine iş yığarlar. Bunların hepsi bir çıldırma sebebidir.Bugüne kadarki çalıştığım tüm mahkemelerde hakimlerim tarafından çalışmam beğenilirken bu en son mahkememde gerizekalı konumuna düştüm. Buyrun burdan yakın. Tüm bunlara hazırlıklı iseniz her isteyenin bu mesleğe girmesini dilerim.

hulk-mustang
Memur
13 Temmuz 2018 09:25

Ben memur kadrosunda 3 yıldır İstanbul da görev yapıyorum , arkadaşlarımın çoğu katip , benim düşüncem adliyelerdeki en büyük yük katiplerde özellikle soruşturma bürolarındaki arkadaşların iş yükü ve üzerlerindeki baskı çok fazla çok rahat yerlerde çalışan katip arkadaşlar da var ama büyük çoğunluğu gerçekten özveri ile çalışıyor aldıkları maaş yaptıkları işe göre çok az , bence en az 4000 almalı bir katip

Bugrahan Beyim
Yasaklı
11 Temmuz 2019 12:47

..

Bugrahan Beyim
Yasaklı
12 Aralık 2019 10:12

.

Mesage-
Aday Memur
12 Aralık 2019 12:29

Senin tek görevin sitede bu mu? Eski konularda adliye ile ilgili olumsuz konuları bulup nokta koymak. Ben forum yetkililerinin yerinde olsam, o noktayı sana "You banned" olarak atardım. Hatta pc'de isen Hdd ban atardım. Ki bir daha asla girme diye.

Bugrahan Beyim, 5 yıl önce

..

Rhnckr
Aday Memur
12 Aralık 2019 13:20

Buğrahan senin beynini seveyim.

p0stakodu33
Aday Memur
08 Mart 2020 22:54

Mesleği bilmeden burda atıp tutan arkadaşlar bi kaybolsun hiç bi hakkın hukukun yok bin işi doğru yapsan bir yanlışında azarı fırçayı yiyorsun Memurluğun en alt kademesidir bana göre. Fırsatı olan başka kurumlara yönelsin katiplik en son tercihiniz olmalı çünkü memurluk adı altında kölelik yapıyorsunuz. Ben bunu kaldıramadım istifamı verdim. Üniversite okuyordum onada müsade etmediler okulu unut vesaire dendi. Üniversiteye devam edicem son senem komiserlik-polislik istiyorum hayırlısıyla.

erkimge
Şef
08 Mart 2020 23:33

Hocam yanlış anlama ama polis olmak istiyorum demişsin ama katiplikten sonra yağmurdan kaçıp doluya tutulmak gibi.Asıl mobbingin kralı bu meslekte.Bir polis çocuğu olarak söylüyorum.2019 yılında 46 polis intihar etti.Katipsen mobbing görebilirsin ve çok yoğun bir ortamda stres altında çalışabilirsin ama polissen hem mobbing hem yoğun bir ortamda çalışıp birde itle kopukla uğraşıyorsun kelle koltukta.İcrada olduğum için çok karakollara girip çıkıyorum ne zaman bir karakola gitsem çok az personel oluyor.Bu da polisler üzerinde iş yükü hep.Yani iki meslek arasında maaş dışında bir fark yok.

p0stakodu33, 4 yıl önce

Mesleği bilmeden burda atıp tutan arkadaşlar bi kaybolsun hiç bi hakkın hukukun yok bin işi doğru yapsan bir yanlışında azarı fırçayı yiyorsun Memurluğun en alt kademesidir bana göre. Fırsatı olan başka kurumlara yönelsin katiplik en son tercihiniz olmalı çünkü memurluk adı altında kölelik yapıyorsunuz. Ben bunu kaldıramadım istifamı verdim. Üniversite okuyordum onada müsade etmediler okulu unut vesaire dendi. Üniversiteye devam edicem son senem komiserlik-polislik istiyorum hayırlısıyla.

Toplam 221 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi