Editörler : crops35
10 Ekim 2018 09:55

2019 da Asgari ücret zammından faydalanacağız mı ?

Bu ankete 7 günde, 24 kişi oy kullandı ve 17/10/2018 09:55 tarihinde sona erdi.

Mr.Frog
Aday Memur
10 Ekim 2018 10:01

Tahminim asgari ücret zammı + %4, tahmini yapılacak olan zam tutarı toplamı 280-300 tl arası.

Senisectimpikacuu
Aday Memur
10 Ekim 2018 10:33

Bana göre devletimiz insanları çok iyi kündeye getirdi, 4/D veriyoruz diye khk ile elini kolunu bağlayıp uyduruk bir tis ile işi geliştirdiler, 2020 ye kadar da kim öle kim kala kandırıldı insanlar, fakat insanlar umut taciri olduğu için umutlarını sattılar, khk çıkıp devlet kanunu hükmündeki 2020 yılında yapılacak işçi anlaşmasına kadar yarı mutasyon olarak çalışmaya devam edecekler.

Aslında internet sağlayıcısıda böyle 16 Mbps kadar diyor veri iken ama 16 hızını alamazsınız demiyor 16 ya kadar..

Ama şu var ki böyle yapılması hiç hoş olmadı.

10 sene 20 5 sene 6 sene devlet için hizmet veren arkadaşlar var.

Onlar diğer işçilere göre çalıştılar işçi 2 katı fazla alır iken o işçi belkide kuruma göre değişen yüzdelik dilimlere mahkum kaldı.

Misal ben, 6 sene devlette taşeron çalışıp ne ikramiye ne promosyon be sözleşme nede izin konusunda hiçbir şekilde bizimle ilgilenilmedi.

Şimdi 4 d veriyoruz diye 2020 ye kadar beklemeye aldılar..

Bugün bir devlet memuru dedi biz birşey almıyoruz ki 3.100 TL dedi...

Kendime baktım 6 senelik işciyim 4 d ile yardımlar ile net 1900 TL.. Tediye yi saymıyorum...

Devletde çalıştığımız halde emekciye 2. 3. Plan gözü ile bakılmasını doğru bulmadım

İnsanların yüzünü güldürün, ve temizlik elemanı olup hala olduğu işi yapamayan işciler var..

Bu konuda elimden birşey gelmediği için bütün emekci kardeşlerimden şahsım adına özür diliyorum..

Hak Ettiniz senelerce fakat bilmiyorum...

10 Ekim 2018 10:39

ne olduğunu bilen yok gibi, kime sorulsa bilemiyoruz bekleyip göreceğiz.

Mr.Frog
Aday Memur
10 Ekim 2018 10:47

şahsım adına şunu söyleyebilirim, işçilerde birleşme bir olma gibi durumlar ol(uş)madığı için bu konuda herhangi bir adım atılmıyor. En iyi çözüm sendikalar fakat onlarda şuan ne hikmetse kulak altı yapıyorlar.

Senisectimpikacuu, 6 yıl önce

Bana göre devletimiz insanları çok iyi kündeye getirdi, 4/D veriyoruz diye khk ile elini kolunu bağlayıp uyduruk bir tis ile işi geliştirdiler, 2020 ye kadar da kim öle kim kala kandırıldı insanlar, fakat insanlar umut taciri olduğu için umutlarını sattılar, khk çıkıp devlet kanunu hükmündeki 2020 yılında yapılacak işçi anlaşmasına kadar yarı mutasyon olarak çalışmaya devam edecekler.

Aslında internet sağlayıcısıda böyle 16 Mbps kadar diyor veri iken ama 16 hızını alamazsınız demiyor 16 ya kadar..

Ama şu var ki böyle yapılması hiç hoş olmadı.

10 sene 20 5 sene 6 sene devlet için hizmet veren arkadaşlar var.

Onlar diğer işçilere göre çalıştılar işçi 2 katı fazla alır iken o işçi belkide kuruma göre değişen yüzdelik dilimlere mahkum kaldı.

Misal ben, 6 sene devlette taşeron çalışıp ne ikramiye ne promosyon be sözleşme nede izin konusunda hiçbir şekilde bizimle ilgilenilmedi.

Şimdi 4 d veriyoruz diye 2020 ye kadar beklemeye aldılar..

Bugün bir devlet memuru dedi biz birşey almıyoruz ki 3.100 TL dedi...

Kendime baktım 6 senelik işciyim 4 d ile yardımlar ile net 1900 TL.. Tediye yi saymıyorum...

Devletde çalıştığımız halde emekciye 2. 3. Plan gözü ile bakılmasını doğru bulmadım

İnsanların yüzünü güldürün, ve temizlik elemanı olup hala olduğu işi yapamayan işciler var..

Bu konuda elimden birşey gelmediği için bütün emekci kardeşlerimden şahsım adına özür diliyorum..

Hak Ettiniz senelerce fakat bilmiyorum...

Senisectimpikacuu
Aday Memur
14 Ekim 2018 00:41

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Taşeron işçilerin kamuda kadroya geçişten sonra, yetkili sendika olan Türk-İş'in imzaladığı 2017- 2018 dönemine ait toplu sözleşme zamlarından yararlanamayacakları belirtiliyor. Bu işçilerin sendikanın ancak 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere imzalayacağı yeni toplu sözleşme zammından faydalanabilecekleri ifade edildi. Türk-İş ile kamu işveren sendikası arasında imzalan toplu sözleşmeye göre kamu işçileri 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 3.5 ve ikinci 6 ayında da yine yüzde 3.5 olmak üzere toplam yüzde 7.1 zam alacaklar, zammın enflasyonun altında kalması durumunda ayrıca her 6 ayda bir enflasyon farkı ödenecek.

Uygulamada değişikliğe gidilmemesi halinde, maaşları asgari ücret düzeyinde olan taşeron işçiler, asgari ücretin altında çalıştırılamayacakları için asgari ücrete yapılacak zam kadar yeni yılda zam alacaklar. Ancak maaşları zamlı yeni asgari ücretin üzerinde olanların 2018'i zamsız geçirmek zorunda kalacakları belirtiliyor. Ancak bu işçilere 26 artı 26 gün olmak üzere yılın tamamında toplam 52 günlük kıdem ödemesi yapılacak

14 Ekim 2018 14:59

Asgari Ücret 2019 zammından faydalanılacak mı diye CİMER soruldu gelen cevap ;

696 sayılı KHK'nın 127'nci maddesi ile 375 sayılı KHK'ya eklenen Geçici 24'üncü maddesi

kapsamındaki işçilerin yürürlükte bir toplu iş sözleşmesi olmaması durumunda geçiş tarihinden,

yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin sona ermesi halinde ise sona erme tarihinden itibaren

30.06.2020 tarihine kadar ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde Yüksek Hakem

Kurulu tarafından karara bağlanıp Bakanlığımızca 12.04.2018 tarihinde ilan edilen hükümler esas

alınacaktır.

İlgili hükümlerde işçilerin günlük çıplak ücretlerine 01.01.2018-30.06.2018 dönemi için

01.01.2018 tarihinde aldıkları ücret esas alınarak geçiş tarihi itibariyle yüzde 4 zam yapılacağı, bu

dönemde almış olduğu bir ücret zammı olması halinde yüzde 4'ten mahsup edileceği

belirtilmektedir. Devam eden dönemlerde de işçilerin ücretlerine zam yapılmasında hükümlerde

belirtilen esaslar çerçevesinde işlem yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.

S-WONDER
Şef
14 Ekim 2018 20:10

Yani 2019 toplu sozlesmeye alicaklar dimi resmi olarak onaylandimi
Senisectimpikacuu, 6 yıl önce

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Taşeron işçilerin kamuda kadroya geçişten sonra, yetkili sendika olan Türk-İş'in imzaladığı 2017- 2018 dönemine ait toplu sözleşme zamlarından yararlanamayacakları belirtiliyor. Bu işçilerin sendikanın ancak 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere imzalayacağı yeni toplu sözleşme zammından faydalanabilecekleri ifade edildi. Türk-İş ile kamu işveren sendikası arasında imzalan toplu sözleşmeye göre kamu işçileri 2018 yılının ilk 6 ayında yüzde 3.5 ve ikinci 6 ayında da yine yüzde 3.5 olmak üzere toplam yüzde 7.1 zam alacaklar, zammın enflasyonun altında kalması durumunda ayrıca her 6 ayda bir enflasyon farkı ödenecek.

Uygulamada değişikliğe gidilmemesi halinde, maaşları asgari ücret düzeyinde olan taşeron işçiler, asgari ücretin altında çalıştırılamayacakları için asgari ücrete yapılacak zam kadar yeni yılda zam alacaklar. Ancak maaşları zamlı yeni asgari ücretin üzerinde olanların 2018'i zamsız geçirmek zorunda kalacakları belirtiliyor. Ancak bu işçilere 26 artı 26 gün olmak üzere yılın tamamında toplam 52 günlük kıdem ödemesi yapılacak

16 Kasım 2018 14:33

Bugün sözleşmemi gördüm asgari ücret artı %60 ibaresivar şimdi nasıl olacak nasıl hesaplayacaklar dahil etmeyeceklerde sözleşmeye ters düşecekler dahil edeceklerse nasıl hesaplanacak Temmuz'da aldığımız %4 kaybolacak

S-WONDER
Şef
16 Kasım 2018 16:06

Faydalanmaz isek cok zorda kaliriz 2020 ye kadar tabi 2020 de toplu sozlesmeye gircegimizde pek garanti degil

ilkers1983
Şef
16 Kasım 2018 16:52

İmzaladığınız sözleşmeleri okusaydınız asgari ücret artışından yararlanacağımızı anlardınız. Malesef imza attığınız sözleşmeleri okumuyorsunuz.İmza anında olmasa bile resmini çekin ve sonradan okuyun. Benim imzaladığım sözleşmede şöyle bir ibare var.

'' iş bu sözleşme sürecince işçiye her ay brüt asgari ücretin %.... fazlası üzerinden günlük olarak ödeme yapılır.''

Bu maddeden de anlaşılacağı gibi asgari ücret ne kadarsa, sizde şuan aldığınız yüzdelik dilim ve + %4 zam alacaksınız.

ilkers1983
Şef
16 Kasım 2018 16:53

Bu söylediğim %4 zaten tis zammı. Bu fark asgari ücret artışından farklı olarak verilecek.

bahtibelirsiz1
Müsteşar Yardımcısı
16 Kasım 2018 17:24

Sen önce cümle kurmasını öğren sonra faydalanacak bir şey bulursun konuşmayı öğrenince
17 Kasım 2018 10:49

Bahtıbelirli t.dili ve edebiyatı dersinde değiliz burası bir forum herkez cümlesini istediği şekilde kurar. Cümleyi yanlış kurdu diye cahil olmuyor insan, geni bozuksa birde üstüne kibirliyse cahil oluyor bilmem anlatabildimmi.

bahtibelirsiz1, 5 yıl önce
Sen önce cümle kurmasını öğren sonra faydalanacak bir şey bulursun konuşmayı öğrenince
17 Kasım 2018 10:52

Yıllardır aynı terane Yok cümlen bozuk yok konuşmayı bilmiyorsun ezmeye çalıştığın insanların altında eziliyorsun farkındamısın.t.dili ve edebiyatı hocası olman lazımmış senin kaldın taşeronda yazık

YFOreis
Şef
22 Kasım 2018 14:57

İBB'de Taşeron iken çıkan KHK ile "kadrolu taşeron" olup belediye iştirak şirketlerinden birine geçirilen bir personelim. Büroda çalışıyorum. Büro işçisi olarak gözüküyorum.

İştirak şirketi insan kaynakları ve muhasebe birimleri ile görüşmem sonucunda öğrendiğim bilgi şu oldu; (bu beklediğimiz, olması gereken şey idi ocak ücreti ile alakalı) eğer yeni bir yönetmelik yayınlanmaz, 2019 için Tis'e dahil edilme gibi bir durum olmaz ise şuanki işleyiş içerisinde

*ocak 2019 maaşları*

-2018 ocakta asgari ücret alanlar için 2019 asgari ücret + şuana kadar var olan ocak 2018 ve temmuz 2018'de %4 aldıkları tis zamları + ocak 2019da yine %4 yeni tis zammı olacak.

-2018 ocakta sözleşmeleri asgari ücret %x fazlası olan arkadaşlar için (maaş asgari ücrete bağlı olduğu için ve aynı şekilde devam ettiği yani geçişler bu şekilde yapıldığı için) yeni asgari ücretin %x fazlası hesaplanacak ve şuana kadar var olan ocak 2018 ve temmuz 2018'de %4 aldıkları tis zamları + ocak 2019da yine %4 yeni tis zammı eklenerek ocak 2019 maaşı ortaya çıkacak

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi