Editörler : "eskiyara"Pangaea

hugo.almeida
Kapalı
25 Kasım 2021 10:16

İdareci vasıfsız adam değildir. Öğretmendir. Vasıflıdır. Ancak yaptığı iş vasıf gerektiren bir iş değildir. Okullar mevcut yapısı oturmuş, görev dağılımı ve iş tanımı bakanlık tarafından belirlenmiştir. Okulları kendi iş yeriniz sanmayın. O tespit de en fazla sizi gaza getirmek için söylenmiştir. :)

bayram-48-48, 2 yıl önce
İdareci vasıfsız bir adam mı? O yüzden mi çok kişi idarecilerden dert yanıyor? "Okul, müdürü kadar okuldur" tespitini nereye koyacağız? Kendini yetiştirmiş kavramsal, teknik ve insan ilişkileri güçlü lider bir müdür ile okullardaki eğitim mutlaka daha etkili olacaktır.

bayram-48-48
Memur
25 Kasım 2021 11:09

Okul örgütleri esnek yapılı ya da kapalı kapılar arkasında şeklinde örgütlerdir. İş ve işleyişler elbette Bakanlık tarafından belirlenmiştir. İnsanlar robot varlıklar da değildir. 657 sayılı DMK'de okullarda yöneticilik ikinci görev kapsamındadır. Yöneticilik vasıf isteyen bir iştir. Vasıflı bir yönetici olumlu bir örgüt iklimi oluşturur ve okul toplumunda bir sinerji oluşturur.
hugo.almeida, 2 yıl önce

İdareci vasıfsız adam değildir. Öğretmendir. Vasıflıdır. Ancak yaptığı iş vasıf gerektiren bir iş değildir. Okullar mevcut yapısı oturmuş, görev dağılımı ve iş tanımı bakanlık tarafından belirlenmiştir. Okulları kendi iş yeriniz sanmayın. O tespit de en fazla sizi gaza getirmek için söylenmiştir. :)

hugo.almeida
Kapalı
25 Kasım 2021 12:04

O da belki %1-2 falan etki eder. Sağ olun. Büyük iş.

bayram-48-48, 2 yıl önce
Okul örgütleri esnek yapılı ya da kapalı kapılar arkasında şeklinde örgütlerdir. İş ve işleyişler elbette Bakanlık tarafından belirlenmiştir. İnsanlar robot varlıklar da değildir. 657 sayılı DMK'de okullarda yöneticilik ikinci görev kapsamındadır. Yöneticilik vasıf isteyen bir iştir. Vasıflı bir yönetici olumlu bir örgüt iklimi oluşturur ve okul toplumunda bir sinerji oluşturur.

bayram-48-48
Memur
25 Kasım 2021 13:05

Elinizde bilimsel veri var mı da %1-2 diyorsunuz.
hugo.almeida, 2 yıl önce

O da belki %1-2 falan etki eder. Sağ olun. Büyük iş.

hugo.almeida
Kapalı
25 Kasım 2021 13:38

Pardon hocam. Sizin makaleleriniz, araştırma sonuçlarınız, istatistik bilgilerinizi okumaktan kafam karışmış olacak ki bilimsel bir veri ekleyemedim.

Siz sürekli değişkenlerin olduğu bir ortamda nasıl bir veri istiyorsunuz bana bir örnek verin de ben de araştırma yapayım. Mesela il bazında bir sene birinci olan bir okul ertesi sene 20. sıraya düşüyorsa bunda hangi değişkenler etkili olmuştur ve okul müdürünün payı nedir? Yapılmış bir araştırma sunabilir misiniz?

bayram-48-48, 2 yıl önce
Elinizde bilimsel veri var mı da %1-2 diyorsunuz.

bayram-48-48
Memur
25 Kasım 2021 14:04

Şimdi bırakın bu değişken muhabbettini. Sayısal bir veri kullanmak bilimsel bir temele dayanır. Benim bu anlamda zaten bir iddiam yok. Sayıyı siz kullandınız. Ben de bunu hangi araştırmaya ve nihayetinde bilimsel veriye dayandırdığınızı merak ettim.
hugo.almeida, 2 yıl önce

Pardon hocam. Sizin makaleleriniz, araştırma sonuçlarınız, istatistik bilgilerinizi okumaktan kafam karışmış olacak ki bilimsel bir veri ekleyemedim.

Siz sürekli değişkenlerin olduğu bir ortamda nasıl bir veri istiyorsunuz bana bir örnek verin de ben de araştırma yapayım. Mesela il bazında bir sene birinci olan bir okul ertesi sene 20. sıraya düşüyorsa bunda hangi değişkenler etkili olmuştur ve okul müdürünün payı nedir? Yapılmış bir araştırma sunabilir misiniz?

hugo.almeida
Kapalı
25 Kasım 2021 14:34

Ben bilimsel bir veri olarak sunmadım ki benden istiyorsunuz.

Belki yazdım oraya.

Belki.

1.olabilir ki, muhtemel olarak.

2. olsa olsa, ya ... ya ..., ihtimal.

Alıp satmıyorsunuz, anlaşmalar yapmıyorsunuz, diğer kurumlarla ilişkiler kurmuyorsunuz, vs vs. Şirket değilsiniz siz. Yaptığınız iş evrak memurluğu. Ego yapıp okul iklimini bozmazsanız ne âlâ. Zaten onun harici işler kendiliğinden ilerliyor. Bunu yapıp yapamadığınızı merak ediyorsanız da müfettişlerle 10 dakika oturup konuşun sıkıntıları anlatsınlar.

bayram-48-48, 2 yıl önce
Şimdi bırakın bu değişken muhabbettini. Sayısal bir veri kullanmak bilimsel bir temele dayanır. Benim bu anlamda zaten bir iddiam yok. Sayıyı siz kullandınız. Ben de bunu hangi araştırmaya ve nihayetinde bilimsel veriye dayandırdığınızı merak ettim.

xmen_01
Şef
27 Kasım 2021 12:04

En doğru kararı vermişsiniz, Hayırlı olsun, İstifa sürecinden sonra öğretmenliğe geçişte nasıl bir uygulama var sayın Hocam.

syrioforel
Aday Memur
27 Kasım 2021 15:52

Merak etmeyin sadece öğrencilerden mesul olmayacaksınız, size sürekli angarya yüklemeye çalışan uyanık geçinen idarecileriniz mutlaka olur.

yrhsbnd
Aday Memur
27 Kasım 2021 16:54

Müdür yardımcılığında yapılan işlerin çoğu boş, faydalı bir iş yaptım, iyi bir iz bıraktım dedirtecek bir yanı olmadı bende. Hiç pişman olmadım bıraktığıma ve olacağımı da düşünmüyorum.

bayram-48-48
Memur
27 Kasım 2021 22:08

Dünyada yapılan hiç bir iş boş değildir. Müdür yardımcığı %40 memurluk , %30 öğretmenlik, %30 yöneticiliktir. Bİr iz bırakma bakımından zaten müdür yardımcısının fazla bir imkanı yoktur. Onun işi zaten rutin işlerdir. Müdür yardımcısı işi zamanında yapsın öğretmen, öğrenci ve veli iletişimi sorunsuz olsun yeter. Okul toplumuna yön veren asıl kişi müdürdür. Vizyon sahibi, formal ve informal ilişkiler dengesini iyi sağlayan, okulun temel amacının öğrenci öğrenmesi olduğunun farkında olan bir müdür okul toplumu için çok büyük bir kazanımdır. Fakat bizde müdürlerin çoğu idareci, az bir kısmı yönetici, çok çok az kısmı liderdir. Ki zaten sistem lider müdürlüğe izin vermez.
yrhsbnd, 2 yıl önce
Müdür yardımcılığında yapılan işlerin çoğu boş, faydalı bir iş yaptım, iyi bir iz bıraktım dedirtecek bir yanı olmadı bende. Hiç pişman olmadım bıraktığıma ve olacağımı da düşünmüyorum.

hugo.almeida
Kapalı
28 Kasım 2021 00:34

Elinizde bilimsel veri var mı da %40-30 diyorsunuz. :))

bayram-48-48, 2 yıl önce
Dünyada yapılan hiç bir iş boş değildir. Müdür yardımcığı %40 memurluk , %30 öğretmenlik, %30 yöneticiliktir. Bİr iz bırakma bakımından zaten müdür yardımcısının fazla bir imkanı yoktur. Onun işi zaten rutin işlerdir. Müdür yardımcısı işi zamanında yapsın öğretmen, öğrenci ve veli iletişimi sorunsuz olsun yeter. Okul toplumuna yön veren asıl kişi müdürdür. Vizyon sahibi, formal ve informal ilişkiler dengesini iyi sağlayan, okulun temel amacının öğrenci öğrenmesi olduğunun farkında olan bir müdür okul toplumu için çok büyük bir kazanımdır. Fakat bizde müdürlerin çoğu idareci, az bir kısmı yönetici, çok çok az kısmı liderdir. Ki zaten sistem lider müdürlüğe izin vermez.

bayram-48-48
Memur
28 Kasım 2021 07:14

Benim cümlelerim sizi fena halde bozmuş. Argo tabirle bir kuyruk acısı oluşmuş. Artık nasıl çıkarsınız bu hengameden bilemiyorum. Allah yardımcınız olsun Bay Hugo.
hugo.almeida, 2 yıl önce

Elinizde bilimsel veri var mı da %40-30 diyorsunuz. :))

hugo.almeida
Kapalı
28 Kasım 2021 10:45

:)) muhakkak öyle olmuş. Ağzımı falan bozup argo falan kullanıyorum. Çok belli etmişim :)

bayram-48-48, 2 yıl önce
Benim cümlelerim sizi fena halde bozmuş. Argo tabirle bir kuyruk acısı oluşmuş. Artık nasıl çıkarsınız bu hengameden bilemiyorum. Allah yardımcınız olsun Bay Hugo.

overseas.06
Aday Memur
28 Kasım 2021 13:24

Tebrik ederim en isabetli kararı vermişsiniz bu zaman için ek ders alamayanların tam ücret için idarecilik yaptığı bir gerçek

Kagiş
Müsteşar
28 Kasım 2021 14:06

Tabi işin bir de ücret(para) yönü var! Acaba ondan olabilir mi ha ne dersiniz!?))) Malum maaşlar asgari ücretten biraz hallice! Ee böyle olunca da insanlar gelir artıran alanlara kaymaya çalışıyor. Kimisi ek iş yapıyor, ticaretten anlamam ya da bana göre değil diyen de idareci olmaya bakıyor! Anlayacağınız tamamen duygusalll!?)))

muallim_34, 2 yıl önce

Idarecilik o kadar kötü

Peki binlerce öğretmen neden sınava girmek için can atiyor.

fatih ç.
Genel Müdür
28 Kasım 2021 17:50

Para için yapılmayan iş mi var? Hayır kurumunda maaş almadan çalışan varsa anca onlardır ki ona da iş denmez zaten. İş, para karşılığı yapılır. Bu da normal.

Verilen para, çekilen strese değiyorsa müdürlük de yapılır yardımcılık da, öğretmenlik de. Değmiyorsa başka arayışlara girer herkes.

Kagiş, 2 yıl önce

Tabi işin bir de ücret(para) yönü var! Acaba ondan olabilir mi ha ne dersiniz!?))) Malum maaşlar asgari ücretten biraz hallice! Ee böyle olunca da insanlar gelir artıran alanlara kaymaya çalışıyor. Kimisi ek iş yapıyor, ticaretten anlamam ya da bana göre değil diyen de idareci olmaya bakıyor! Anlayacağınız tamamen duygusalll!?)))

Bizden17
Aday Memur
28 Kasım 2021 21:01

İdarecilik?

Kariyer?

Hahaha... İyiymiş.

serhat99
Müsteşar Yardımcısı
30 Kasım 2021 11:47

idareciliği düz memurlara bırakın o zaman. ha ben düz memurun altına girmem dersen de hastnelerdeki başhekimler gibi sizin de bir başöğretmeniniz olsun. ona karşı sorumlu olun.

Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi