Editörler : E.Kayı Han
16 Ekim 2019 00:16

Cumhurbaşkanına hakaret davası

Merhabalar ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim yaklaşık 4-5 ay önce Cumhurbaşkanına hakaretten karakolda ifade vermiştim 3 gün önce de hakkımda dava açılmış yani 1 ay sonra mahkemeye çıkacağım

İnstagram üzerinden bir gönderinin altına ''Atatürk'ün çocukları s*ker tayyipçim'' yazmıştım aslında Cumhurbaşkanının şahsına değil o gönderide yorum yapan birine yazmıştım bu mahkemeden ne ceza alırım çok merak içerisindeyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Avşarbeyli
Aday Memur
16 Ekim 2019 01:07

Hakettiğini alırsın.

Mrfk34
Şef
16 Ekim 2019 01:31

mahkemede pişman olduğunu özellikle söyle. hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı çıkarsa çok iyi olur senin için. bu durumda 5 yıl içerisinde her hangi bir suç işlememek gerekiyor. işlenirse hüküm açıklanıyor. internette bir avukatın yazısını gördüm. bilgilendirici bir sayfa. avukatın kim olduğunu bilmiyorum ama çok bilgilendirici bir yazı. çevrende avukat tanıdıkların varsa nasıl savunma yapman gerektiğine dair onlardan mutlaka yardım iste. bundan sonra da internette ve cevrede çok dikkat et paylastigin içeriklere. https://www.google.com/amp/s/barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/cumhurbaskanina-hakaret-sucu-cezasi-nedir.html
16 Ekim 2019 02:46

kesinlikle kendine bir tane avukat tutuyorsun ondan sonrasını avukatla konuşuyorsun buradan biz ne desek boş. artık hesabim çalındı mi dersin yoksa ben orada cb yi kasdetmedim mi dersin ya da pişmanım mi dersin bilemeyiz. büyük ihtimalle ceza almazsın, alırsan yatari yok korkma :) ama devlet işine gireceksen merkezi sınav hariç artık şansın yok dostum.

NeWoTToMaN69
Aday Memur
16 Ekim 2019 08:13

yatarı yok demıssın arkadasım cezaevine geldiğinde hakaret cezasından yatan kaç kişi olduğunu görürsün :D hem devlet büyüğüne hakaret edecek hemde yatmayacak :D

muhendisgaliba, 5 yıl önce
kesinlikle kendine bir tane avukat tutuyorsun ondan sonrasını avukatla konuşuyorsun buradan biz ne desek boş. artık hesabim çalındı mi dersin yoksa ben orada cb yi kasdetmedim mi dersin ya da pişmanım mi dersin bilemeyiz. büyük ihtimalle ceza almazsın, alırsan yatari yok korkma :) ama devlet işine gireceksen merkezi sınav hariç artık şansın yok dostum.

Aslankraliçe
Aday Memur
16 Ekim 2019 09:14

Babamda gezi parkı olaylarında yoldan geçerken tayyibe sövmüş kameralara yakalanmış. Sonrada istanbul fatihteki bi parkı temizleme cezası verildi.

zaza88
Aday Memur
16 Ekim 2019 10:33

konuşmada erkek isen dava açıldığı zaman korku neden. en agirindan olur inşallah

Dereby
Aday Memur
16 Ekim 2019 11:57

Hala utanmadan söylediğin küfrü iyi halt etmişsin gibi burada da yazıyorsun!

ng93
Kapalı
16 Ekim 2019 12:47

Saçmalama Allah aşkına ya, kim kanar orada birine '' tayyipçim'' dediğini çocuk :) Hala çocuk gibi davranıyorsun. Karşındakiler yetkili insanlar haberin olsun, yalanı devam ettirmen de suç. Adam gibi de ki ülkemizin içinde bulunduğu durumdan çok daraldım, gündemde sık sık Atatürk ile ilgili saygısız davranışlar vardı. Kendimce yanlış bir tutuma kapılarak böyle bir gaflete düştüm çok ama çok pişmanım, geleceğim var, adli sicilim de temiz beni affederseniz sizi temin ederim böyle bir olay bir daha yaşanmayacak. Bir de takım elbiseli git. Çünkü yaptığın ciddi bir olay. 5 yıl ertelemeli bir ceza keserler çok dert etme. Lakin sevsen de sevmesen de ülkenin ortak değerleri olan şahıslara dil uzatma, efendi olmayı öğrenin sosyal medya artık gerçek yaşam gibi.

16 Ekim 2019 13:21

zamanın adalet bakanı bekir bozdağ bile " hakaretten kimsenin yattığı yok siz sürekli ceza alıyorlarmış gibi haber yapıyorsunuz " demişti. heralde bekir bozdağ yatan olsa bunu demezdi :) ayrıca cidden yararı yok dostum. hükmün açıklanması geri bırakma veya para cezası alıyorlar genelde ya da beraat. arada çok kötü derecede hakaret edenler mahkemesi olana kadar tutuklu kalıyor ama bu hapis yatmış sayılmaz. varsa elinde bu suçtan yatan için kanıt, göster bilelim.
NeWoTToMaN69, 5 yıl önce

yatarı yok demıssın arkadasım cezaevine geldiğinde hakaret cezasından yatan kaç kişi olduğunu görürsün :D hem devlet büyüğüne hakaret edecek hemde yatmayacak :D

ogulcan3199
Aday Memur
16 Ekim 2019 14:56

Bilgilendirenlere teşekkürler

ogulcan3199
Aday Memur
16 Ekim 2019 14:59

Ben mahkeme nolur bilen varsa bilgilendirebilir mi yazdım kötü yorum yapanlarında canı sağolsun

Dereby
Aday Memur
16 Ekim 2019 15:13

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu?nun 299. maddesi ?Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler? başlıklı 4. kısmının, ?Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar?

Madde 1- Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Madde 2- Suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır.

Madde 3- Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

Yani sen Cumhurbaşkanın şahsına değil Devletin şahsına ve Cumhurbaşkanlık makamına küfür etmiş oluyorsun. Şimdiden geçmiş olsun.

ogulcan3199, 5 yıl önce

Ben mahkeme nolur bilen varsa bilgilendirebilir mi yazdım kötü yorum yapanlarında canı sağolsun

Dereby
Aday Memur
16 Ekim 2019 15:22

Mesela davadan 1 yıl hapis cezası aldın.

Kasıt olduğunu düşünsek Altıda 1 oradanı 2 ay yapar.

1 yıl + 2 ay = 425günün 3te 2si

cezaevinde 283 içeride yatarın olsa oda 1 sene altında olduğu için açıkceza evinde bir müddet yattıktan sonra denetimli serbestliğe çıkarsın sonra eee "evdesin".

Bugrahan Beyim
Yasaklı
16 Ekim 2019 15:32

Senin memurluk işin bitmiş aslanım merkezi atama dahil hiçbir yerde şansın yok

ogulcan3199
Aday Memur
16 Ekim 2019 15:38

Hocam onun farkındayım zaten de hayatım bitmesin onun derdindeyim daha yeni üniversiteye başladım falan böyle bir şeyde hapis cezası alırsam biterim yani

Bugrahan Beyim, 5 yıl önce

Senin memurluk işin bitmiş aslanım merkezi atama dahil hiçbir yerde şansın yok

Bugrahan Beyim
Yasaklı
16 Ekim 2019 15:49

alabilirsin fiilin nasıl ne şekilde işlendiği kişinin pişmanlığı vs bunlar önemli rol oynar

ogulcan3199, 5 yıl önce

Hocam onun farkındayım zaten de hayatım bitmesin onun derdindeyim daha yeni üniversiteye başladım falan böyle bir şeyde hapis cezası alırsam biterim yani

Dereby
Aday Memur
16 Ekim 2019 15:55

Ya arkadaş kanun maddesini de yazdık hala iyi niyet demişsiniz. Bu maddeden nasıl bir iyi niyet çıkar anlamadım. Adam haldır haldır sövmüş. Daha vatana millete bile faydası olmadan okuduğu halde Ülkenin Cumhurbaşkanına söv. ondan sonra hayatım bitmesin diye tırmala. Sadece Cumhurbaşkanına sövmek bir yana kimsenin kimseye sövme hakkı da yok bu arada. Bu çocuğun iyi tek hali Cumhurbaşkanının yüzüne sövmediğidir.

alabilirsin fiilin nasıl ne şekilde işlendiği kişinin pişmanlığı vs bunlar önemli rol oynar

Bugrahan Beyim
Yasaklı
16 Ekim 2019 17:15

sen kanun maddesini yazıyosrsun biz onları ezbere biliyoruz sen rahat ol

Dereby, 5 yıl önce

Ya arkadaş kanun maddesini de yazdık hala iyi niyet demişsiniz. Bu maddeden nasıl bir iyi niyet çıkar anlamadım. Adam haldır haldır sövmüş. Daha vatana millete bile faydası olmadan okuduğu halde Ülkenin Cumhurbaşkanına söv. ondan sonra hayatım bitmesin diye tırmala. Sadece Cumhurbaşkanına sövmek bir yana kimsenin kimseye sövme hakkı da yok bu arada. Bu çocuğun iyi tek hali Cumhurbaşkanının yüzüne sövmediğidir.

Dereby
Aday Memur
17 Ekim 2019 00:05

Senin adına sevindim :)

sen kanun maddesini yazıyosrsun biz onları ezbere biliyoruz sen rahat ol

afulutas
Genel Müdür
07 Şubat 2020 22:21

Forum kuralları birinci madde üçüncü paragraf konu tarafımdan kapatılmıştır.

https://forum.memurlar.net/konu/2409277/

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi