Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Haziran 2020 12:46

Meslek öğretmeni maaşı vs branş öğretmeni maaşı
İkisi arasındaki yaklaşık bir maaş kadar ek ders farkı olmasını konuşmanın sırası gelmedi mi arkadaşlar lise matematik öğretmeni ile büro yönetimi öğretmeni arasında yaklaşık 2500 maaş farkı var bu doğru mu sizce kimsenin kazancında gözümüz yok bizde en azından eşit maaş almak istiyoruz

Nurullah4335
Daire Başkanı
28 Haziran 2020 13:00

Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasında maaş karşılığı 3 saat fark var. Eşitlenecek dendi daha bunu bile eşitlemediler. Teşvik açıkladılar maddi hiçbir getirisi yok. Maddi konularda çok ümitli olmayın başımızda bu sendikalar da varken...
28 Haziran 2020 13:28

Kimsenin kazancında gözümüz yok ama iki öğretmen arasında bu kadar maaş farkı olmaz üstelik derste anlatmıyorlar sadece imza atıp bu kadar ek ders almaları haksızlık ben bir kurs için bile ne kadar hazırlık yapıyorum test hazırlıyorum zil çalana kadar gırtlak patlatıyorum bunu dile getirmeli herkes emeğimizin karşılığı bu değil .
Nurullah4335, 4 yıl önce
Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasında maaş karşılığı 3 saat fark var. Eşitlenecek dendi daha bunu bile eşitlemediler. Teşvik açıkladılar maddi hiçbir getirisi yok. Maddi konularda çok ümitli olmayın başımızda bu sendikalar da varken...
28 Haziran 2020 13:32

Eşit emek verenler eşit maaş almalı yok şeflik yok işletme bi imza bir ton ek ders bir tarihçinin ders anlatarak o kadar maaş alması imkansız gibi yani bir meslek öğretmeninden daha az değerli değil hiçbir branş bunu görünce sizi bilmiyorum ama ben bu meslekten soğuyorum

Nurullah4335
Daire Başkanı
28 Haziran 2020 13:34

Haksızlık her yerde var hocam maalesef. En basitinden dyk lar 2 katı ek ders iyepler normal ek ders. Nereden tutarsan tut elinde kalır. Dediğiniz gibi kimse yüksek alıyor diye bir durum yok alsınlar da düşük alan niye düşük alıyor madem. Maalesef durum bu ve ben kısa dönemde maddi kazanım beklemiyorum. Şu an durumlar da malum 3600 dediler esamesi okunmuyor artık.
28 Haziran 2020 13:44

Haksızlık gördüğümüz konuları burda dile getirelim hocam belki bir gün sendikalara duyururuz

tugba0742
Aday Memur
28 Haziran 2020 14:35

Sayın hocalarım, meslek öğretmenleri 20 saat maaş karşılığı derse girmektedir. Meslek öğretmeni döner sermaye için çalışıyorsa payını alır hakkıdır. Ayrıca hocalarım öğrencilerinin staj yerlerinin ayarlanması, evrak iş yükü, öğrencinin sürekli işletme değişikliği talebinde bulunması, İdare ile sürekli yüz göz olunması, döner sermaye için istemediğiniz halde çalışılması beklenmesi ve çalışmazsanız norm fazlası olursunuz imalarında bulunulması, alan öğrenciniz olduğu için sınıf öğretmeni bile olmasanız bütün şikayetlerin meslek öğretmenlerine gelmesi, öğrencilerin sürekli staj ücretini ne zaman alacağız şeklinde soruları ve ücretlerinin verilip verilmediğinin kontrol edilmesi, atölyede öğrencinin en ufak zarar görmesinden sizin sorumlu olmanız, makinelerin ve araç gereçlerin size zimmetli olması en ufak arıza da adınıza tutanak tutulması, makinelerin bakım ve onarımının takibinin yapılması, Atölye şefliğinin yanında fahri olarak hem sınıf öğretmenliği hem kulüp öğretmenliği yapmak, sadece meslek liselerinde olan Öz Değerlendirme planını hazırlamak ve raporunu sunmak, öğrencilerin uygulamalı sınav işlerini değerlendirirken haksızlık olmasın diye ince eleyip sık dokumak, sadece 18 kişilik bir sınıfın sınav değerlendirmesine 2-3 saat vakit ayırmak... Kesinlikle hak veriyorum hocalarım şartlarımız eşitlenmeli...Sizlerin karşısına iyi örnekler çıkmamış belli ki hocalarım.

28 Haziran 2020 14:42

Abim ve arkadaşım meslek öğretmeni bu yazdığınız bir ton şeyin hiçbirini yaşamıyorlar hocam haftada 3,5 gün okula gidiyorlar yarım gün işletmeye. Laboratuvarda atandığından beri bir sıkıntı çıkmadı çıkar diye peşinen onlarca ek ders alıyorlar (fizikçiyim üstüme zimmetli laboratuvar var fakat bunun için bize kimse ek ders vermiyor) yani burda gelip biz bunları bilmiyormuşuz gibi anlatmaya gerek yok hocam bu yazıklarınızın pratikte bir olayı yok bunu biliyoruz bunları yazacağınıza maaş olarak haksızlığa uğramış meslektaşınıza destek olun bol kazançlar
tugba0742, 4 yıl önce

Sayın hocalarım, meslek öğretmenleri 20 saat maaş karşılığı derse girmektedir. Meslek öğretmeni döner sermaye için çalışıyorsa payını alır hakkıdır. Ayrıca hocalarım öğrencilerinin staj yerlerinin ayarlanması, evrak iş yükü, öğrencinin sürekli işletme değişikliği talebinde bulunması, İdare ile sürekli yüz göz olunması, döner sermaye için istemediğiniz halde çalışılması beklenmesi ve çalışmazsanız norm fazlası olursunuz imalarında bulunulması, alan öğrenciniz olduğu için sınıf öğretmeni bile olmasanız bütün şikayetlerin meslek öğretmenlerine gelmesi, öğrencilerin sürekli staj ücretini ne zaman alacağız şeklinde soruları ve ücretlerinin verilip verilmediğinin kontrol edilmesi, atölyede öğrencinin en ufak zarar görmesinden sizin sorumlu olmanız, makinelerin ve araç gereçlerin size zimmetli olması en ufak arıza da adınıza tutanak tutulması, makinelerin bakım ve onarımının takibinin yapılması, Atölye şefliğinin yanında fahri olarak hem sınıf öğretmenliği hem kulüp öğretmenliği yapmak, sadece meslek liselerinde olan Öz Değerlendirme planını hazırlamak ve raporunu sunmak, öğrencilerin uygulamalı sınav işlerini değerlendirirken haksızlık olmasın diye ince eleyip sık dokumak, sadece 18 kişilik bir sınıfın sınav değerlendirmesine 2-3 saat vakit ayırmak... Kesinlikle hak veriyorum hocalarım şartlarımız eşitlenmeli...Sizlerin karşısına iyi örnekler çıkmamış belli ki hocalarım.

Moliere
Kapalı
28 Haziran 2020 15:00

Hocam bunları yapan bir meslekçi görmedim. Hatta öğrencisinin staj yerine yılda bir kere bile gitmeyen öğretmenler var.
tugba0742, 4 yıl önce

furkan ak
Aday Memur
28 Haziran 2020 15:31

İnsanda biraz ahlak olur bu kadar terbiyesizlik görmedim. Yalancılık üzerinden yorum yapıp insanları yanıltmak dürüst bi insanın yapacağı iş değil. Yok Meslek öğretmeni bi maaş fazla alıyomuş, yok yatıyomuş. Önce dürüst olmayı öğreneceksin, sonra öğretmen olabilirsin.
28 Haziran 2020 15:46

Öğretmenlik diplomam var benim yetkili yerlerden alınmış.İki öğretmen arasında maaş farkı çok bunu herkes biliyor inkar eden asıl ahlaksızdır ayırıma karşıyım ben keşke sende biraz öyle olsan biliyorsun bir öğretmen eşitliği bilmeli
furkan ak, 4 yıl önce
İnsanda biraz ahlak olur bu kadar terbiyesizlik görmedim. Yalancılık üzerinden yorum yapıp insanları yanıltmak dürüst bi insanın yapacağı iş değil. Yok Meslek öğretmeni bi maaş fazla alıyomuş, yok yatıyomuş. Önce dürüst olmayı öğreneceksin, sonra öğretmen olabilirsin.

Ozkanozen62
Memur
28 Haziran 2020 15:57

Branş öğretmenliğinden meslek öğretmenliğinegeçen biri olarak söyleyeyim. Hakkıyla çalışan her öğretmen aldığı ek dersi hakediyor. Branş öğretmenliğinde de ek dersinim kurslarla beraber aynıydı.

Branş öğretmeni 15 saat ders ile maaş karşılığı alıyor, meslek öğretmeni 20 saat ders ile.

Sabah 8:50 akşam 17:20 ye kadar 4 gün okuldayım. Kalan bir gün ise işletmeleri kontrole gidiyorum. İşletmelerim arası toplamda 80-90 km yi buluyor.

Öğrenciler için her daim işyeri bakıyoruz. Mezunlara iş bulmaya çalışıyoruz. Her daim bağlantıyı koparmamaya çalışıyoruz ki öğrenciler iş sahibi olabilsin.

Kendi okulum için örnek vereyim. 30 saat ders + 14 saat koordinatörlük ile 24 saat ek ders alıyorum.

Branş öğretmeni arkadaş ise 22 saat ders + 10 saat dyk ile 27 saat ek ders alıyor. Çoğu daha iyi durumda.

Diğer yan ödemeler aynı( nöbet,klüp vs.)

28 Haziran 2020 15:59

Peki neden meslek öğretmenliğine geçtiniz diye de sorarlar hocam
Ozkanozen62, 4 yıl önce

Branş öğretmenliğinden meslek öğretmenliğinegeçen biri olarak söyleyeyim. Hakkıyla çalışan her öğretmen aldığı ek dersi hakediyor. Branş öğretmenliğinde de ek dersinim kurslarla beraber aynıydı.

Branş öğretmeni 15 saat ders ile maaş karşılığı alıyor, meslek öğretmeni 20 saat ders ile.

Sabah 8:50 akşam 17:20 ye kadar 4 gün okuldayım. Kalan bir gün ise işletmeleri kontrole gidiyorum. İşletmelerim arası toplamda 80-90 km yi buluyor.

Öğrenciler için her daim işyeri bakıyoruz. Mezunlara iş bulmaya çalışıyoruz. Her daim bağlantıyı koparmamaya çalışıyoruz ki öğrenciler iş sahibi olabilsin.

Kendi okulum için örnek vereyim. 30 saat ders + 14 saat koordinatörlük ile 24 saat ek ders alıyorum.

Branş öğretmeni arkadaş ise 22 saat ders + 10 saat dyk ile 27 saat ek ders alıyor. Çoğu daha iyi durumda.

Diğer yan ödemeler aynı( nöbet,klüp vs.)

Ozkanozen62
Memur
28 Haziran 2020 16:01

Meslek dersi hocalarının avantajı grup halinde girebilmesidir. Kusura bakmayın ama laboratuvar ve atölye derslerinde eğitim için bu durum gerekli.

28 Haziran 2020 16:03

Yazmışsınız ki iş buluyorum takip ediyorum bunu sadece meslekçi mi yapıyor ? Abartıcam diye elli farklı konu yazmışsın 15-20 olayı şöyle 10 kişilik sınıfa ders veriyorsun üstelik onu da her hafta ders anlatmıyorsun bir hafta sen diğer hafta öbürü tekrar söyleyim yakınlarım meslekçi bu anlattıklarının belki daha fazlasını biliyorum bir branşçı çok daha fazla ders anlatır fakat çok daha az maaş alır
28 Haziran 2020 16:06

Benim de laboratuvarım var tek başıma anlatıyorum dersi kusra bakmayın da (fizik laboratuvarı) iki hoca aynı dersten ek ders alıyor ama ikisinin aynı anda derse girdiği görülmemiş bu güne kadar. Yani koca forumda adaletsizlik var evet diyebilen bir meslekçi yok bu kafa ile öğretmenler arasında daha çok ayrım olur
Ozkanozen62, 4 yıl önce

Meslek dersi hocalarının avantajı grup halinde girebilmesidir. Kusura bakmayın ama laboratuvar ve atölye derslerinde eğitim için bu durum gerekli.

Ozkanozen62
Memur
28 Haziran 2020 16:09

Formasyon88 hocam samimi iseniz abinizi görevini yapmadığı için şikayet edin. Kendim adına aldığım aldığım ek dersin hepsi helal. Meslek lisesi öğrencilerinin ders saati 43-45 arası değiştiği için alabiliyoruz. İlkokul öğrencisinin 30, ortaokul öğrencisinin 35 dersi varken hocası nasıl daha fazla ek ders alsın?

Ozkanozen62
Memur
28 Haziran 2020 16:12

Hocam, laboratuvar uygulamanız riskli ise siz de gruplar halinde alabileceğiniz veya beraber girebileceğiniz bir sistem isteyin. Meslek öğretmenlerini kötüleyerek amacınıza ulaşmaya çabalamayın.

Ozkanozen62
Memur
28 Haziran 2020 16:14

Hocam neden geçtim söyleyeyim, BÖTE mezunu olarak ortaokullarda kendimi tekrarlamaktan ,derslerimin bir dönem zorunlu bir dönem seçmeli olmasından sıkıldım. Mühendislik bitirdim şansıma alan değişikliği geldi. Alan değişikliği yaptım. Ünvan değişikliği gelirse ünvan da değiştireceğim.

28 Haziran 2020 16:15

Bahsettiğiniz derslere tek öğretmen giriyor ödev verip gidiyor ben ders sonuna kadar dersimi anlatıyorum teneffüste de soru çözüyorum.ek ders saati olayını da biliyorum itirazım zaten buna sen neden iki imza atıp ek ders sayıyor ve para alıyorken ben 30 saat maksimum alabiliyorum ? İşletme laboratuvar sana ek ders sayılıyor da benim laboratuvar neden sayılmıyor?
Ozkanozen62, 4 yıl önce

Formasyon88 hocam samimi iseniz abinizi görevini yapmadığı için şikayet edin. Kendim adına aldığım aldığım ek dersin hepsi helal. Meslek lisesi öğrencilerinin ders saati 43-45 arası değiştiği için alabiliyoruz. İlkokul öğrencisinin 30, ortaokul öğrencisinin 35 dersi varken hocası nasıl daha fazla ek ders alsın?

28 Haziran 2020 16:20

Dönüp okursanız eşitlik istediğimden bahsettim ancak üstünlük taslarsanız ona cevabım olur tabi. Laboratuvar tehlike arzettiği için ek ders vermiyorlar size bilgisayar odasının nesi tehlike de onlarca ek ders veriliyor ? Ben burda branşıma yapılan haksızlıktan bahsediyorum meslekçiler doluştu gidin kendi başlığınza yazın
Ozkanozen62, 4 yıl önce

Hocam, laboratuvar uygulamanız riskli ise siz de gruplar halinde alabileceğiniz veya beraber girebileceğiniz bir sistem isteyin. Meslek öğretmenlerini kötüleyerek amacınıza ulaşmaya çabalamayın.

Toplam 79 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi