Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Haziran 2019 12:07

8 Yıla 1 Kademe uygulaması

Disiplin cezası almayana memura 8 yıla bir kademe ödülü için, 2011 Haziran Ayında 632 Sayılı Khk ile sözleşmeliden kadroya alınan öğretmenlerin 8 yıl süresi geçen hafta tamamlandı.

Kanunda kademe uygulaması hakedilen tarihten itibaren uygulanır yazıyor. Uygulamada nasıl yapıyorlar, sisteme otomatik mi işleniyor. Bilgisi olan var mıdır?

ömer42
Daire Başkanı
17 Haziran 2019 12:15

Seneye 25 şubat ve sonrasında gelir hocam.

17 Haziran 2019 23:36

Bu cevabı bilerek mi yazdınız....

Yönetmelik, 8 yılı doldurduğun gün alırsın diyor.

Bu konu basit değil.

Ha haziranda almışın ha 2020 şubatta almışsın ne farkeder demek çok yanlış. Çok şey farkeder. Adam belki de bu kademe ile 4 'ün biri olacak. Ve maaşı 120 lira artacak. Neden 6-7 ay bu artıştan mahrum kalsın.

ömer42, 5 yıl önce

Seneye 25 şubat ve sonrasında gelir hocam.

ömer42
Daire Başkanı
18 Haziran 2019 01:38

Ne bu konu basit dedim, ne de ayda 120 lira fazla almayın dedim hocam. Sadece günümüze kadar olan uygulamadan dolayı yazdım. 2009 yılından beri idareciyim. 2011'den sonra şubat ayından başka bu kademe ilerlemesi hiç gelmedi. (25 şubattan geçerli olmak üzere mart ayında geldiği olmuştur). Bütün öğretmenler şubat ayında göreve başlamadığına göre kanunun yürürlüğe girdiği ay esas alınmıştır. Ancak 2011den sonra 8 yıllık süre yeni (2019) bitti. Yani kademe verilme tarihi bundan sonra şubat ayı ile sınırlı olmayabilir. Bunun örneğini henüz görmedik. Bu durumda size bir kademe ilerlemesi gelir ve siz de 120 liranızı güle güle harcarsınız.

mechulracül46, 5 yıl önce

Bu cevabı bilerek mi yazdınız....

Yönetmelik, 8 yılı doldurduğun gün alırsın diyor.

Bu konu basit değil.

Ha haziranda almışın ha 2020 şubatta almışsın ne farkeder demek çok yanlış. Çok şey farkeder. Adam belki de bu kademe ile 4 'ün biri olacak. Ve maaşı 120 lira artacak. Neden 6-7 ay bu artıştan mahrum kalsın.

memoserif
Şef
18 Haziran 2019 15:37

2019'dan sonra 8 yıl dolduğu an bir kademe verilir.Ama memurlar ısrarla şubata verilir diyorlar.Memurlara kulak asmayın şube müdürleri ile konuşun.Cimere yazın.

18 Haziran 2019 17:18

Bu konu basit değil sözünü size söylemedim hocam ama bunu bilerek mi yazıyorsunuz sözünü size yazdım. Yani bilerek derken, net bir bilgi sahibisiniz de ona istinaden mı yazdınız demek istedim.

Sizin de söylediğiniz gibi şubat ayında kademe alma işlemi, kademeli geçiş için yapılan bir uygulama idi ve o uygulama bu sene son buldu. Yani kimsenin artık sicil notu yok. en son sicil notunun kademeye etkisi bu sene bitti. Artık herkes kendi terfi zamanında bu 8 yılda bir kademeyi alacak.

Bununla ilgili devlet planlama teşkilâtının net yazısı var.

Artık topluca yıl sonu beklenmeyecek diyor, açık açık, herkes 8 yılını doldurduğu tarihte bu kademeyi alacak diyor.

ömer42, 5 yıl önce

Ne bu konu basit dedim, ne de ayda 120 lira fazla almayın dedim hocam. Sadece günümüze kadar olan uygulamadan dolayı yazdım. 2009 yılından beri idareciyim. 2011'den sonra şubat ayından başka bu kademe ilerlemesi hiç gelmedi. (25 şubattan geçerli olmak üzere mart ayında geldiği olmuştur). Bütün öğretmenler şubat ayında göreve başlamadığına göre kanunun yürürlüğe girdiği ay esas alınmıştır. Ancak 2011den sonra 8 yıllık süre yeni (2019) bitti. Yani kademe verilme tarihi bundan sonra şubat ayı ile sınırlı olmayabilir. Bunun örneğini henüz görmedik. Bu durumda size bir kademe ilerlemesi gelir ve siz de 120 liranızı güle güle harcarsınız.

serkankar
Aday Memur
18 Haziran 2019 18:07

Evet, bence de çok mantıklı değil Şubat'ta olması.. Kademe yükselişi dereceye denk gelenler var, 8 aylık maaş farkı ne olacak. Örneğin ben bu kademe artışını 3. derece için bekliyorum. Hem maaş hem de yeşil pasaport hakkını neden 8 ay sonra elde edeyim.

ali_62_62
Aday Memur
18 Haziran 2019 20:25

İlk defa 8 yıla 1 kademe alıyorsanız 8. yılın sonunda değil 9. yılın sonunda alıyorsunuz. Çünkü adaylıkta geçen 1 yıl bu süreden sayılmıyor. Ben 9.yılın sonunda aldım.

serkankar
Aday Memur
20 Haziran 2019 11:39

Benim için geçerli değil sanırım adaylık sözleşmeli öğretmenlik döneminde kalktı

ali_62_62, 5 yıl önce

İlk defa 8 yıla 1 kademe alıyorsanız 8. yılın sonunda değil 9. yılın sonunda alıyorsunuz. Çünkü adaylıkta geçen 1 yıl bu süreden sayılmıyor. Ben 9.yılın sonunda aldım.

ömer42
Daire Başkanı
26 Haziran 2019 11:50

2011 Haziranda göreve başlayanlara ait terfi (8 yıla 1 kademe) bugün okulumuza geldi. Daha önce sadece şubat ayında geliyordu. Bundan sonra şubat ayı ile sınırlı olmayacak.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
26 Haziran 2019 17:42

8 yıla adaylık dahildir.
serkankar, 5 yıl önce

Benim için geçerli değil sanırım adaylık sözleşmeli öğretmenlik döneminde kalktı

mortensen
Şef
26 Haziran 2019 20:19

4 ün 1 oldugunda 143 lira farkediyor.120 lira degil.Arkadaş geçen ay aldı bordroda 143 yaziyordu bilginiz olsun.

ali_62_62
Aday Memur
26 Haziran 2019 23:57

Adaylık dahil değil 8 yıla.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
27 Haziran 2019 09:12

Adaylık dahil.
ali_62_62, 5 yıl önce

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı
27 Haziran 2019 10:43

Ben de aynı durumdaydım. 2011 Haziranda khk ile kadroya geçmiştim. Bugün itibariyle az önce 8 yıla bağlı kademe ilerleme üst yazısı okula geldi.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
27 Haziran 2019 11:10

1- 25 Şubat 2011 tarihinden sonra göreve başlayanlar, göreve başladıkları tarih esas alınarak, disiplin cezası almamak koşuluyla, 8 yıl sonra bir kademe ilerlemesinden yararlanabilecektir. 2- Adaylık süresi, 8 yıllık sürenin tespitinde değerlendirmeye alınacaktır. 3- Aylıksız izin süreleri 8 yıllık hizmete dahil değildir. (Bu süreler, askerlik, doğum gibi aylıksız izin süreledir.) 4- Daha önce memurluğu olanlar için, bu memurluk süreleri, 25/02/2011'den sonra göreve başlamış olsa da değerlendirilecektir.
ali_62_62, 5 yıl önce

27 Haziran 2019 18:50

a durmaz hocam özelden de yazdım ama

selamunaleykum Sayın a durmaz hocam, ben de 14 haziran 2011 632 khk ile kadroya geçenlerdenim, kesintisiz 8 yılı 14 haziranda doldurmama ve talep etmeme rağmen Aksaray mem 8 yıla 1 kademe ilerlememi ısrarla,inatla yapmadı ve red yazısı gönderdi lütfen sizin kademe ilerleme yazısının örneğini bize de gönderiniz iyi günler

a_durmaz, 5 yıl önce

Ben de aynı durumdaydım. 2011 Haziranda khk ile kadroya geçmiştim. Bugün itibariyle az önce 8 yıla bağlı kademe ilerleme üst yazısı okula geldi.

national
Şef
27 Haziran 2019 19:13

Talep dilekçesi yazdıysanız gelen cevaba bakarak neden alamadığınızı yazmış olmaları gerekiyor. Eğer sebep yazılmamışsa sorun nedenini. Misal bazı şefler 2011 den sonra göreve başlayanların adaylık sürelerinin bu sürece dahil olduğunu dahi bilmiyor ve adaylık sayılmıyor diyerek kademenizi 1 yıl geciktirebiliyor. Bunun resmi yazısı var Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanmış. Dilekçelerinizi resmi delillerle destekleyerek sunarsanız hakkınızı alırsınız.

national
Şef
27 Haziran 2019 19:17

"ÖZET: Aday memurlukta geçen sürelerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmak için gerekli olan disiplin cezası almaksızın geçirilecek sekiz yıllık sürenin hesabında dikkate alınıp alınamayacağı hk. (03/02/2017-739)

Aday memurlukta geçen sürelerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmak için gerekli olan disiplin cezası almaksızın geçirilecek sekiz yıllık sürenin hesabında dikkate alınıp alınamayacağı hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir. Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Adaylığa kabul edilme" başlıklı 54 üncü maddesinde, "Sınavlarda başarılı olanlardan Devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47 nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar

Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz." hükmüne, aynı Kanunun "Asli memurluğa atanma" başlıklı 58 inci maddesinde ise "Adaylık devresi içinde eğitimde başarılı olan adaylar disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile onay tarihinden geçerli olmak üzere asli memurluğa atanırlar. Asli memurluğa geçme tarihi adaylık süresinin sonunu geçemez." hükmüne yer verilmiştir. Mezkur Kanunun "Asaleti onaylanan memurların kademe ilerlemeleri" başlıklı 159 uncu maddesinde, "Adaylık süresi sonunda bu Kanun hükümlerine göre asıl memurluğa atananların adaylıkta geçirdikleri süreler, kademe ilerlemelerinde ve derece yükselmelerinde değerlendirilir." denilmektedir. Diğer taraftan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Kademe ve kademe ilerlemesi" başlıklı 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında, "Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır." hükmü yer almakta olup, bu fıkra kapsamında disiplin cezası almaksızın geçirilecek sekiz yıllık sürenin hesabında memuriyette geçen hizmet sürelerinin esas alınması gerektiği değerlendirilmektedir. 13.02.2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanunun 116 ncı maddesi ile 657 sayılı Kanuna eklenen "Geçiş hükümleri "başlıklı Geçici 36 ncı maddenin (C) fıkrasında, "Bu maddenin yayımı tarihinden önceki son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlardan bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmamış olanlar hakkında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla değiştirilen 64 üncü maddenin ikinci fıkrasının değişiklikten önceki hükmü uygulanır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla değiştirilen 64 üncü maddenin dördüncü fıkrasında yer alan sekiz yıllık süre, ilk sekiz yıllık dönem için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki; a) Son beş yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için üç yıl, b) Son dört yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için dört yıl, c) Son üç yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için beş yıl, d) Son iki yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için altı yıl, e) Son sicil notu doksan ve daha yukarı olanlar için yedi yıl,

olarak uygulanır." hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, 6111 sayılı Kanunun "Yürürlük" başlıklı 215 inci maddesinin (j) bendinde yer verilen "Bu Kanunun;?j) Diğer hükümleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer." hükmü uyarınca 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinde yapılan değişiklikler Kanunun yayım tarihi olan 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Öte yandan, 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile bu disiplin cezalarını gerektiren fiil ve haller düzenlenmiş, 24.10.1982

tarihli ve 17848 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmeliğin "Kapsam" başlıklı 2 nci maddesinin birinci fıkrasında, "Bu Yönetmelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değişik 1 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamına giren memurlar hakkında uygulanır." hükmü, 657 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında ise "Bu Kanun, Genel ve Katma Bütçeli Kurumlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, kanunlarla kurulan fonlarda, kefalet sandıklarında veya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüklerinde çalışan memurlar hakkında uygulanır." hükmü bulunmaktadır.

Bu itibarla, aday memurların kendileri için getirilen özel hükümler dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun diğer hükümlerine tabi oldukları hususu göz önünde bulundurulduğunda, 6111 sayılı Kanunla değiştirilen ve bu Kanunun Resmi Gazetede yayım tarihi olan 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrası ile düzenlenen bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmak için gerekli olan disiplin cezası almaksızın geçirilecek sekiz yıllık sürenin hesabında aday memurluk dahil Devlet memurluğunda geçen hizmet sürelerinin esas alınması gerektiği mütalaa edilmektedir."

8 yıla 1 kademe ile ilgili tüm görüşler.

http://www.dpb.gov.tr/tr-tr/gorus/8-yila-bir-kademe-ilerlemesi

mustafa esen ulusal
Aday Memur
28 Haziran 2019 16:51

arkadaşlar benim arkadaşlarım hakettiği tarihten itibaren aldı ilçeler uğraşmak istemediğinden 6-7 ay geç yolluyor normalde 120 tl gibi fark alacakken öğretmenler bundan mahrum kalıyorkeçiören ilçedeki memurlar bir iki gün içinde hallederiz diye oyalıyor çok üstelediğinizde sıkıntımı var dedi densizin biri bende maaş eksik yatıyor evet sıkıntım var dedim yenimahalle zamanında arkadaşımın ilerlemesini yapmış kendi okuldumda da alanlar var

national
Şef
28 Haziran 2019 23:23

Devlette resmi dil yazı dilidir arkadaşlar. İsteklerinizi dilekçe ile belirtin ve gelen cevaba göre işlem yapın. Söz uçar yazı kalır. Aksi durumda kimse sizi kâle almaz. Hiç bir hak iddia edemezsiniz. Bazen iyi niyetli arkadaşlar sözle de yardımcı oluyorlar ama bu herkes için geçerli bir durum değil.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi