Editörler : "eskiyara"Pangaea
23 Ocak 2023 08:59

Bir "Eşit İşe Eşit Ücret" Anısı

Sınav ücretinin zarf içinde, elden verildiği zamanlardı. Bir AÖF sınavının iki oturumunda gözetmen olarak görevliydim.

İlk oturumdan sonra sınav evrakını teslim edip ücretimizi zarf içinde aldık ve herkes kendi yoluna gitti.

Ertesi gün, yine aynı salon başkanıyla görev yaptık.

Bu ikinci oturumun ücretini almak için beraber sıraya girdik. Ancak zarflarımızı alınca garip bir şey oldu. Salon başkanı, elimdeki zarfı aniden çekip aldı ve kendi zarfını zorla elime tutuşturdu.

Bir an afallasam da olanbiteni çözümlemem uzun sürmedi.

Arkadaş çok kararlıydı, bütün itirazlarıma rağmen "eşit işe eşit ücret" olması gerektiğini savundu. Başkanlık için ödenen ücreti dün kendisinin aldığını, bu sefer de benim almam gerektiğinde ısrar etti. Aynı işi yaptık, senden daha çok ücret almam adil değil, dedi. Bana da bir başka görevde, salon başkan olduğumda ücretimi gözetmenle paylaşmayı tavsiye etti.

Neyseki daha sonra bana da salon başkanlığı denk geldi ve başkanlık ücretini gözetmen arkadaşla paylaştım. Yanlış hatırlamıyorsam elden ödeme yapılan son sınavdı bu, bir daha böyle bir fırsat yakalayamadım.

Böyle bir şey yaşayan başkalarının da olup olmadığını merak ediyorum.

O arkadaşı da buradan saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

dehneliler
Genel Müdür
23 Ocak 2023 09:25

Yaşar Kemal'in "o iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler." sözüne layık bir hocamızmış. Böyle insanlar hala vardır ama asildirler, kendilerini belli etmezler ve malesef sayıları azdır. Benim kendime örnek aldığım öğretmen gibi öğretmenler vardı. Her işini kusursuz yapar, ciddi ama nezaket sahibi, işbilir, gülmesini de bilir, seviyesini de korur, yiğit öğretmenlerdi. İlk göreve başladığım ilçe Çorum'un Mecitözü ilçesiydi. Buranın Anadolu lisesine atanmıştım. Zümre başkanı meslek lisesinde orta yaşlarda bir edebiyat öğretmeniydi. Adamı 1 yıl gördüm, uzun uzadıya anlatamam ama öğretmen gibi öğretmendi...

vengberz
Şef
23 Ocak 2023 20:31

"Baki olan bu kubbede hoş bir sada imiş."

kermejin
Şef
24 Ocak 2023 08:27

5 yılı aşkın bir süredir küçük bir ilçenin Hükümet Konağında İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünde çalışıyorum.

Üst kattaki lise mezunu memurlar ben deli gibi çalışırken kahve içip telefondan sezon sezon dizi bitiriyorlar.

Eşit işe eşit ücret anım yok maalesef.

63fenci
Şube Müdürü
24 Ocak 2023 08:58

ÖSYM sınavında Salon başkanı 3 saat boyunca sandalyeden kalkmadı.Sınıfta tek sandalye var.Adam görev adamı Gözcünün oturmaması gerek.

osmancanx
Aday Memur
24 Ocak 2023 09:15

eşit işleri iyi tanımlamak lazım. aksi durumda aynı ünvana sahip olanlardan işi zor olanlar ezilir

vengberz
Şef
24 Ocak 2023 14:05

Eşit işten eşit pozisyonu, eşit görev tanımını anlıyorum ben. Aynı pozisyonda, aynı görev tanımına kişilerden bazıları işine dört elle sarılıp canla başla çalışırken bazıları yan gelip yatıyorsa onların idaresinden sorumlu olanlar görevlerini yapmıyordur.

zammorano
Kapalı
24 Ocak 2023 16:34

üniversitede ayda 1 maaş yapıp 3 ayda bir kişi borcu yapıp 68/b den ++ maas alıp sevip sayılırken , sgk da tasarruf tedbırlerıne takılıp hergun calısarak -- maas alınır

eşit olmayan işe eşit olmayan ücretsizlik anısı.

Kaan8897
Aday Memur
25 Ocak 2023 22:32

Bu konu sadece öğretmenlerin canını sıkmaktan çok ötede yıllardır maliye bakanlığı çalışanlarının derdi olmuştur. Bizim sayımız az olduğu için sesimizi duyan olmuyor fakat haklı mücadelenizde yanınızdayız. Bilin isterim. Sizlerde bu konuda TBMM dilekçe komisyonunda bulunan 26580 sayılı e dilekçemize oturduğunuz yerden destek verilseniz mecliste alınacak bir karar belki sizlerinde haklı mücadelenize emsal teşkil edebilir. Başarılar. https://edilekce.tbmm.gov.tr/

vengberz
Şef
25 Ocak 2023 23:41

Gelir uzmanı yakınlarımdan dolayı mağduriyetinizin zaten farkındaydım. Bu paylaşımınız üzerine dilekçeyi de okuyup imzaladım. Mağduriyetiniz en kısa sürede giderilir, umarım.

Kaan8897, 1 yıl önce
Bu konu sadece öğretmenlerin canını sıkmaktan çok ötede yıllardır maliye bakanlığı çalışanlarının derdi olmuştur. Bizim sayımız az olduğu için sesimizi duyan olmuyor fakat haklı mücadelenizde yanınızdayız. Bilin isterim. Sizlerde bu konuda TBMM dilekçe komisyonunda bulunan 26580 sayılı e dilekçemize oturduğunuz yerden destek verilseniz mecliste alınacak bir karar belki sizlerinde haklı mücadelenize emsal teşkil edebilir. Başarılar. https://edilekce.tbmm.gov.tr/

şaşkın tarihçi
Genel Müdür
26 Ocak 2023 00:20

Eşit iş vardır, eşit deneyim yoktur. Şunu kalın kafanıza bi dokun.

onur5844
Aday Memur
26 Ocak 2023 08:08

salon başkanı aşırı duygusal davranmış ..şöyle ki o sınav salınunda bir sıkıntı çıksa ceza verilmesi gerekse örnek veriyorum bu cezayı eşit dağıtmazlar ..yani 6 ay siz 6 ay başkan yemez.. 9 ay başkan 3 ay siz yersiniz ..başkana onun için fazla ödeniyor..yani yapılan iş eşit değil...

babük
Aday Memur
26 Ocak 2023 09:33

Eşit iş vardır eşit çalışan yoktur. Kamu kurumları, çalışan personelin %35-40 ile dönüyor. Gerisi ya iş bilmeyen saf'ı oynamaya çalışıyor yada deliyim numarasıyla çalışmamaya çalışıp, çalışan arkadaşlarının sırtından asalak geçinip gidiyor. He şunuda söyleyeyim. İşe girene kadar el açıp Allahım bir iş diye dualar edip türbelerde dolanıp anasının duasını alıp işe giren bir kesim, memur olunca onu yapmam bunu yapmam ben bilmiyorum söylemlerinde, sanki işe girişte çalışmamaya sözleşme imzaladıklarını sananlar haram yemeye devam etmeyin. Bu devlet bizim babamızdır babasına ihanet eden namerttir. Maaş hoşuna gitmiyorsa işi bırak git mutlaka yerine gelen olur. Kesinlikle 657 güvencesi kaldırılmalı. Çalışmayan memurluktan kolaylıkla atılmalıdır.

vengberz
Şef
26 Ocak 2023 10:20

Eşit olmayan çalışanlar için yapılması gereken, "ödül ve ceza" sistemini doğru bir şekilde uygulamaktır.

babük, 1 yıl önce
Eşit iş vardır eşit çalışan yoktur. Kamu kurumları, çalışan personelin %35-40 ile dönüyor. Gerisi ya iş bilmeyen saf'ı oynamaya çalışıyor yada deliyim numarasıyla çalışmamaya çalışıp, çalışan arkadaşlarının sırtından asalak geçinip gidiyor. He şunuda söyleyeyim. İşe girene kadar el açıp Allahım bir iş diye dualar edip türbelerde dolanıp anasının duasını alıp işe giren bir kesim, memur olunca onu yapmam bunu yapmam ben bilmiyorum söylemlerinde, sanki işe girişte çalışmamaya sözleşme imzaladıklarını sananlar haram yemeye devam etmeyin. Bu devlet bizim babamızdır babasına ihanet eden namerttir. Maaş hoşuna gitmiyorsa işi bırak git mutlaka yerine gelen olur. Kesinlikle 657 güvencesi kaldırılmalı. Çalışmayan memurluktan kolaylıkla atılmalıdır.

Kaan8897
Aday Memur
26 Ocak 2023 11:47

Çok teşekkürler hocam.
vengberz, 1 yıl önce

Gelir uzmanı yakınlarımdan dolayı mağduriyetinizin zaten farkındaydım. Bu paylaşımınız üzerine dilekçeyi de okuyup imzaladım. Mağduriyetiniz en kısa sürede giderilir, umarım.

muallim_34
Genel Müdür
26 Ocak 2023 11:56

Ben de paylaşmıştım zamanında..

Olması gerektiği gibi.

Şimdi ise başkan olunca işi daha çok ben yapıyorum.

Gözetmene haksızlık olmasın diye..

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi