Editörler : Lanet
07 Ağustos 2020 23:32

Yaş ilerledikçe çoğunun mutluluk pozu verdiğini öğreniyorsunuz. Bir kısmı farklı arayışlara giriyor. Hepsini öğrendikçe evlilik isteği kalmıyor.

Sefas2f2
Şef
08 Ağustos 2020 14:31

evli ....?..... çocuklu desek daha doğru oluyor
Aglayan Kalem, 4 yıl önce
Yaş ilerledikçe evlenme istediği kaybolmuyor aslında yaşıtlarımız evli, mutlu, çocuklu oldukları için evlenecek kimse kalmamış oluyor. Hal böyle olunca evlenme istediği kalmadı şeklinde bir avuntuya sığınıyoruz.

Sefas2f2
Şef
08 Ağustos 2020 14:38

doğru bir tesbit, bir imkanım zamani geriye alsam senin yaptığını yapardım çok erken evlendim diyen o kadar çok arkadaşım varki daha 18 20 yaşında büyümeden çocuk yapan birisi kendi hayatını yaşamış olurmu
Umut Kırıntısı, 4 yıl önce

Yaş ilerledikçe çoğunun mutluluk pozu verdiğini öğreniyorsunuz. Bir kısmı farklı arayışlara giriyor. Hepsini öğrendikçe evlilik isteği kalmıyor.

08 Ağustos 2020 17:50

Bu evli adamlarda hep aynı laf var yahu evli ama mutsuz! Mutlu olmaya çalışınız;) zira evlilik bunu gerektirir. Mutsuzum diye kaçıp gitmek kolay veyahutta bahanelere sığınmak kolay. Karşı taraf ne kadar kusurlu ise sizde o kadar kusur vardır. Her şey karşılıklı etkileşimle alakalı. Uzaktan evlilik izlenimlerim bu şekilde.
Sefas2f2, 4 yıl önce
evli ....?..... çocuklu desek daha doğru oluyor

Sefas2f2
Şef
09 Ağustos 2020 09:36

benimki de izlenim bekarım ama şekil bu
Bu evli adamlarda hep aynı laf var yahu evli ama mutsuz! Mutlu olmaya çalışınız;) zira evlilik bunu gerektirir. Mutsuzum diye kaçıp gitmek kolay veyahutta bahanelere sığınmak kolay. Karşı taraf ne kadar kusurlu ise sizde o kadar kusur vardır. Her şey karşılıklı etkileşimle alakalı. Uzaktan evlilik izlenimlerim bu şekilde.
09 Ağustos 2020 12:54

Özür dilerim. Mutlu kısmını çıkarınca, evli olduğunuzu düşündüm. Genelde evli erkekler hep mutsuz, evliyim ama mutsuzum diyen kadına pek rast gelmedim. Mutsuz olsalar bile erkekler gibi kolayca dile getirmiyorlar galiba. Gerçi evlilikte bütün yük kadınların üzerinde olduğu için ne mutlu olmaya vakitleri oluyordur ne de mutsuz. Çocuk bakmak başlı başına bir iş çocuk üniversiteye gidene kadar anne hep onun peşinde çünkü.
Sefas2f2, 4 yıl önce
benimki de izlenim bekarım ama şekil bu

g.a.k.k.o.s
Yasaklı
11 Ağustos 2020 22:10

40 a az kaldı artık gerçekten olacak gibi değil doğru insan bulmak bu zamanda zor bulsan istekler talepler kısaca beklentiler zor iş evlenmek şimdiki aklım olsaydıya girecek olursam ilk evlenme işini hallederdim

ozlemo26
Aday Memur
11 Ağustos 2020 22:19

Bı evlenen pişman, bı evlenemeyen...

Sefas2f2
Şef
12 Ağustos 2020 11:16

üstümde çok baskı var ev len diye ben erkeğim ayrica evlilik de genel olarak kadının yükü çok demek yanlış o sosyo kültürel çok değişiyor
Özür dilerim. Mutlu kısmını çıkarınca, evli olduğunuzu düşündüm. Genelde evli erkekler hep mutsuz, evliyim ama mutsuzum diyen kadına pek rast gelmedim. Mutsuz olsalar bile erkekler gibi kolayca dile getirmiyorlar galiba. Gerçi evlilikte bütün yük kadınların üzerinde olduğu için ne mutlu olmaya vakitleri oluyordur ne de mutsuz. Çocuk bakmak başlı başına bir iş çocuk üniversiteye gidene kadar anne hep onun peşinde çünkü.

Sefas2f2
Şef
12 Ağustos 2020 22:45

mutlu olanda var istina da olsa arkadaşım var 10 yıl oldu evleneli mesai biter bitmez eve koşan 1 saniye molası olsa eşini arıyor şaşkınlıkla birlikte özeniyorumda allah cc herkese nasip etsin
13 Ağustos 2020 10:06

Kimse mutsuz olmak için evlenmiyor. Karşılıklı çaba göstererek mutlu oluna bilir galiba. Allah herkese muradını versin inşallah.
Sefas2f2, 4 yıl önce
mutlu olanda var istina da olsa arkadaşım var 10 yıl oldu evleneli mesai biter bitmez eve koşan 1 saniye molası olsa eşini arıyor şaşkınlıkla birlikte özeniyorumda allah cc herkese nasip etsin

Sefas2f2
Şef
14 Ağustos 2020 19:56

amin inşallah tez manada. ewet karşılıklı çaba evliliği ayakta tutan en önemli şey bu konudaki en büyük sorun bir süre sonra çiftlerden biri canla başla çaba gösterirken diğeri iyice duyarsız olabiliyor ve kendi için çabalandığını sanıyor halbuki o çaba karşıdakini degilde yuvayı kaybetmeme çabası
Kimse mutsuz olmak için evlenmiyor. Karşılıklı çaba göstererek mutlu oluna bilir galiba. Allah herkese muradını versin inşallah.

suskun kalp
Şube Müdürü
17 Ağustos 2020 16:34

konu başlığı=ben :))

cmdburak
Aday Memur
19 Ağustos 2020 16:43

aile denen canlılar ne demek.. ne kadar saygısız ve vefasız bir uslubunuz var.. sizi allaha havale ediyorum

TME3, 6 yıl önce

Yaş 35 ve bekarım ve de çok mutluyum, mutlu kısmı hariç diğerleri doğru :)

Evlen demiyo kimse artık, her evlen diyene evli bekar fark etmez sen evlen cevabını verdiğim için insanlar birşey demiyor artik.

Kötü tarafı bu yaşta aile denilen canlılarla aynı evde yaşamak zorunda olmak.

19 Ağustos 2020 22:56

Bu yoruma beğeni gelmiş. İlginç. Aileniz bi elinizden uçup gitsin de o zaman anlarsınız. Nice insanlar anne, baba hasreti çekiyor. Bu dünyaki en kıymetli şey bir aileye sahip olmaktır. Oturup bir düşünün! ;)
TME3, 6 yıl önce

Yaş 35 ve bekarım ve de çok mutluyum, mutlu kısmı hariç diğerleri doğru :)

Evlen demiyo kimse artık, her evlen diyene evli bekar fark etmez sen evlen cevabını verdiğim için insanlar birşey demiyor artik.

Kötü tarafı bu yaşta aile denilen canlılarla aynı evde yaşamak zorunda olmak.

the-muallime
Aday Memur
22 Ağustos 2020 13:14

Aramakla bulunmaz ama bulanlar hep arayanlardır diyorlar. Ben ise hala arayıpta bulamayanlardanım.

EGN-
Daire Başkanı
23 Ağustos 2020 13:11

Hayatta hiç bir şey kolay değildir ve hayatın adı imtihandır. Şu an yaşadığınız yaş, bulunduğunuz konum, mevki, hayata dair ne varsa her şey Allah'ın insanı imtihan etmesine çıkıyor demektir. Bu gerçeği böyle bakmalı, bu bakış açısıyla beraber hayatı yaşamaya gayret etmelidir insan...

Evlilik nasip ve kısmet işidir. Asla olumsuzluğa veya oldu bittiye getirilecek bir mevzu değildir. Evli olanlar nasıl ki, evliliği bir imtihan olarak yaşıyorlarsa, bekar olanlar da bekarlılığı bir imtihan olarak görmelidirler. Fakat şu hatayı düşülmemesinde fayda vardır.

Şimdi şöyle bir husus var:

Evlilik, her halinle nefsinin ve gönlünün istediği biriyle hayatını birleştirmek olmamalıdır. Bu görüşle hayata bakanlar ve bu şekilde evlilik yolculuğuna çıkanlar hep hata yapmış ve evlerinin içinde büyük bir huzursuzluğun imtihanına muhatap olmuşlardır. Olumsuzluk demek ise, sadece kavga ve gürültü değil, maddi hayattan öte manevi hayatı kaybetmekten ibarettir...

Yaşın kaç olursa olsun, niyetin öncelikle Allah ve Rasulu'nun rızasını kazanmak adına böylesi bir evliliği gerçekleştirmenin niyetini yap... Ahlakı varsa, nefsinin de azacık dahi olsa "bu bana yeter" diyebileceğin bir sevgi oluştuysa kalbinde, kaşına, gözüne, boyuna fazla takılmadan, cennet için bu yolculuğa çık...

Fakat öyle gözüküyor ki, insan belli bir yaştan sonra haddinden fazla seçen, küçük bir olumsuzluğa takılan bir takıntılı hale gelirse, o insan için evlilik çok zor bir ihtimal haline gelmektedir.

Niyet önemlidir. Karşı taraf hakkında karar vermeden önce, insan önce kendine aynada bakmalı, bazı şeylere taviz vermelidir. "Bu bana yeter, güzel bir eş olur." kanaatiyle hareket ederse, hedefine ulaşmak çok kolay bir hale gelmesi kaçınılmaz olur.

EGN-
Daire Başkanı
28 Ağustos 2020 10:02

Evlilik, önemli bir müessesedir. Bunun önemini bizzat kitabında Allahu Teala bildirmiştir. Bu gün ki evliliklerde yaşanan sıkıntılara bakıldığında, aralarda geçen tartışmalara kulak verildiğinde, boşanmaya varacak bir duruma geldiklerine şahit olduğunuzda, bu olumsuz havaların soluklanmasının tek bir sebebi ve nedeni vardır!

1) Allahu Teala'nın emriyle beraber evlendiklerini unutması!

2) Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vessellem'inde evli olduğunu, aileler arasında yaşanan sorunlar esnasında nasıl tavır sergilediğini, bu insanların hayata geçirmemesi, ihmal etmesi, ciddiyetin farkında olmaması!

Evlilik sadece iki kavramdan oluşmamaktadır. Sadece mutluluk, sadece mutsuzluktan ibaret değildir. Malumunuz olur ki,

Evlilik sabır ister...

Evlilik, anlayış duygusunu pekiştirmek ister...

Evlilik, sadakati yaşamayı gerektirir...

Evlilik, muhafaza etme hissiyatını hissettirmek ister...

Evlilik, kendinden daha çok eşi düşünmeyi, kendini onun yerine koymayı ister...

gibi gibi anlatıp ifade edeceğimiz hakikat çoktur.

Sen evlenmek istiyorsan, yaşına ya da bulunduğun ortama takılma! Evliliği Allah için yap, peygamberinin sünnetini yaşatmaya gayret et, hedefini cennet olarak belirle!

O zaman bak göreceksin,

Asla umutsuzluğa kapılmayacak, nasibinin peşine hep koşan ama yorulan bir kimse olmayacaksın... Çünkü müslüman yorulmaz, sabırla çalışır, sabırla gayret eder ve umudunu asla kaybetmez...

EGN-
Daire Başkanı
31 Ağustos 2020 10:46

Peygamber Efendimiz'den şu nasihatine kulak vererek, evliliğe bir bakış...

"Kim dünyasını severse, dünya hayatını severse, ahiretine zarar verir. Kim de ahiretini severse, o zaman dünyalığına, dünya hayatına sıkıntı vermiş olur. Siz bâkî olanı, fâni olana tercih eyleyin." buyurmaktadır.

Evlilik, dünyalık için değil, ahiret içindir...

Evlilik, dünyada eş sahibi olmak için değil, Allah'ın sana vermiş olduğu bir lütuf olarak bilip, eşe sabretmenin, cenneti açacak olan bir anahtar olarak görmek içindir...

Evlilik, bunalmak, sıkılmak, hayatı oyun ve eğlenceden ibaret olarak görmek değil, kalpte var olan Allah ve Rasulullah aşkından sonra, kalbe yerleştirdiği eş sevgisiyle sahiplenmek içindir...

Her kim hayata dünyalık bakar ve dünyalık yaşarsa, elbette kendine zülm eder. Sadece kendine değil, anne babaya da, eş ve çocuklara da dünyalık bakar ve haklarını riayet etmekte haksızlık yapmanın kapıları açılır.

Şunu unutmayın,

Nice Allah dostları, Allah'a olan bağlılıktan evlilik yapmaya zaman bulamamışlardır!

Öyle Allah dostları var ki, evlilik onlara kırk yaşından sonra nasip olmuştur...

Umutsuzluğa kapılmayın ama rehavete de kapılmayın. Nasibinizi arayın ve bu isteğinizi dualarda dile getirin. En önemlisi dünyalık için değil, bütün planlarınız gibi evlilik planınızı da ahirete endeksli yapın.

gÜsSeElL
Yasaklı
31 Ağustos 2020 13:52

40 dan sonra teneşir paklar :))

şimdi ciddiye alıp saydırma sakın bana egehan :))

Toplam 142 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi