Editörler : supporters.
10 Şubat 2019 01:57

Profesörlük Süresi

Sayın hocalarım merhaba. Bu konu daha önceden de açılmıştı ama ben hepsini okudum, inceledim. Herkes yine ayrı şeyler söylüyor.

Ben ÜAK'tan doçent unvanı aldım ve belgem geldi. Profesörlük için 5 yıl geri sayım bu belge tarihinden itibaren başlıyor mu? Yoksa profesörlükten 5 yıl sayılması için benim kadroya mı atanmam lazım? (UNVAN MI KADRO MU?)

(Ben ÜAK'in açıklamasından böyle olduğunu anladım, ama bazı hocalar ısrarla kadro şart diyor. ben de bir anlama problemi mi var acaba?)

Profesörlüğe yükselme ve atama:

Madde 26 ? (Değişik: 18/6/2008-5772/6 md.)

a) Profesörlüğe yükseltilerek atamada;

1) Doçentlik unvanını aldıktan sonra en az beş yıl süreyle, açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bilim alanında

çalışmış olmak,

2) Doçentlik unvanını aldıktan sonra, ilgili bilim alanında özgün yayınlar veya çalışmalar yapmış olmak,

gerekir.

hakedendoçent
Aday Memur
10 Şubat 2019 01:59

Şunu düzelteyim. Profesörlük için geri sayımın (5 yıl) başlaması için benim unvanı almam şart, kadroya atanmam şart değil.

Doğru mudur?

ölüm_hak
Şube Müdürü
10 Şubat 2019 02:03

Unvanı almak yeterlidir. Kadro şart değil.

hakedendoçent
Aday Memur
10 Şubat 2019 02:07

Hocam sağolun. Birinci maddede kadroda çalışmak diyor ama. Bunu nereden kesin bir şekilde öğreneceğiz acaba?

Sizinki net bilgi midir acaba? Çok sağolun

ölüm_hak, 5 yıl önce

Unvanı almak yeterlidir. Kadro şart değil.

fzk2018
Genel Müdür
10 Şubat 2019 03:30

Hocam üniversiteler farklı uygulamalar içinde, üak ın ya da YÖK ün yönetmeliğine rağmen; bazı ünivler kadro aldıktan sonra 5 yıl diyor ve YÖK onaynılıyor. Benzer durum öğrenci alımında da var; mesela ben Araş gör doçentim diye öğrenci alamıyorum; yl veya dr dersleri açabiliyorum ama danışman alamıyorum; hem de bu konuda hem yönetmelikte bir engel yok hem de YÖK e açılan davayı kazanıp danışmanlık yapan hocamız var. Yani herkes kafasına göre takılıyor maalesef

hakedendoçent, 5 yıl önce

Hocam sağolun. Birinci maddede kadroda çalışmak diyor ama. Bunu nereden kesin bir şekilde öğreneceğiz acaba?

Sizinki net bilgi midir acaba? Çok sağolun

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
10 Şubat 2019 11:52

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.

fzk2018
Genel Müdür
10 Şubat 2019 12:03

Hocam teoride öyle ama uygulamada ben yönetim olarak 5 yıl kadro şartı ararım, bunu sağlayana Prof kadrosu isterim diyebilir; bunu sınırlayan bir kanun var mı? Aday başvurur, rektörlük kadro vermedi YÖK der. Sonuçta 5 yıl kadro şartını onaylayan zaten YÖK. Kim ne diyebilecek bu durumda. Keşke senota kararı veya yönetmelikler uygulamada yasa veya kanunun üstünde olmasa.

akademisyen 64, 5 yıl önce

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.

angarali26
Şube Müdürü
10 Şubat 2019 12:25

iyi de hocam yönetim istemezse zaten isterseniz 10 yıl ünvanda ya da kadroda bekleseniz ne olur kadroyu vermez ise vermez. bir çok hocamız ünvanı aldıktan 5 yıl sonra da profluk için talepte bulundu bölümden bazıları aldı bazıları bekliyor.

fzk2018, 5 yıl önce

Hocam teoride öyle ama uygulamada ben yönetim olarak 5 yıl kadro şartı ararım, bunu sağlayana Prof kadrosu isterim diyebilir; bunu sınırlayan bir kanun var mı? Aday başvurur, rektörlük kadro vermedi YÖK der. Sonuçta 5 yıl kadro şartını onaylayan zaten YÖK. Kim ne diyebilecek bu durumda. Keşke senota kararı veya yönetmelikler uygulamada yasa veya kanunun üstünde olmasa.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
10 Şubat 2019 12:31

Kanun bizzat kendisi bu şekilde yönetmeliği engeller. Üniversitnin böyle bir yönetmelik çıkarması YÖKün de onaylaması kanuna aykırı yönetmeliğin bu niteliğini değiştirmez. Yargıya intikal ettiğinde iptal edilir.

fzk2018, 5 yıl önce

hakedendoçent
Aday Memur
10 Şubat 2019 13:13

Hocam, ÜAK yönetim kurulunun tarihi ile bize gönderilen belgenin tarihi aynı zaten. Belgede doçentlik verildiği tarih yazıyor, o tarih ise yönetim kurulu tarihi. Bir de doçentlik kadrosu vermeyen zaten hiçbir şekilde vermiyor. Ama verecek olan da senin daha 5 yılın dolmamış diyerek bekletiyor mu? O süre kadroya atandıktan sonra mı başlıyor. Onu merak ettim. Teşekkür ederim.

hakedendoçent
Aday Memur
10 Şubat 2019 13:15

Ben de kadroya atanmak diye anlamamıştım hocam, sağolun. Bu durumda unvan almak yeterli.Ama bazı hocalar kadroya atandıktan sonra diye yorumluyor bu maddeyi. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim.

ölüm_hak
Şube Müdürü
10 Şubat 2019 13:28

Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bu konuda sanırım YÖK'ten bir yetkili açıklama yapmıştı. Dünden beri o haberi aradım ama bulamadım.

Ama benim aklımda kalan, "doçentlik belgesi"nin düzenlendiği tarih ile 5 yıllık süreç başlar .

hakedendoçent
Aday Memur
10 Şubat 2019 13:34

Keşke o yetkili açıklamayı bulsak hocam, ben de çok aradım fakat bulamadım. Forumlarda bizim gibi hocalar yazıyor böyle. Başka da bir resmi açıklama yok maalesef.
ölüm_hak, 5 yıl önce

Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bu konuda sanırım YÖK'ten bir yetkili açıklama yapmıştı. Dünden beri o haberi aradım ama bulamadım.

Ama benim aklımda kalan, "doçentlik belgesi"nin düzenlendiği tarih ile 5 yıllık süreç başlar .

Arda Atalay
Aday Memur
01 Mayıs 2019 22:23

mevzuat açık. şartlar arasında üniversitede çalışmak diye bir koşul yok. sadece alanında doçentlik belgesini aldıktan sonra 5 yıl çalışmış olmak yeterli. yani üniversite dışından doçent olmaya hak kazanmış biri de 5 yıl o olanda çalışırsa prof olarak atanabilir kanaatindeyim.

nevaryok
Aday Memur
18 Ekim 2021 15:48

Turkiye'de docent olduktan sonra ve yurtdisinda ilgili alanda bir universitede 5 yil calistan sonra Turkiye'de nasil profesor olurum? Turkiye' de bir universitenin actigi profesorluk kadrosuna mi basvuru yapmam lazim? Ya da kriterleri saglayip herhangi bir universite kadrosunda bagli olmadan YOK'den profesorluk alinabilir mi? Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim Saygilarimla.

18 Ekim 2021 17:56

Yokten profesorluk alindigini ilk defa sizden duydum.
nevaryok, 2 yıl önce

Turkiye'de docent olduktan sonra ve yurtdisinda ilgili alanda bir universitede 5 yil calistan sonra Turkiye'de nasil profesor olurum? Turkiye' de bir universitenin actigi profesorluk kadrosuna mi basvuru yapmam lazim? Ya da kriterleri saglayip herhangi bir universite kadrosunda bagli olmadan YOK'den profesorluk alinabilir mi? Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim Saygilarimla.

drcherry
Memur
19 Ekim 2021 17:40

Doçent olarak ÜAK yönetim kurulundan ilan edildiğiniz tarihtir. Belgede de bu tarih olur. Doçentlik kadrosu demek doçent görev ünvanına sahip olmanız demektir.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi