Editörler : Pangaea
10 Temmuz 2009 16:28

standart sapma nedir nasıl hesaplanır?(alıntıdır) umarım daha önce verilmemiştir...

EVET ARKADAŞLAR SADECE YARARLI OLABİLMEK İÇİN BAZI KONULARDAN BAHSETMEK İSTİYORUM

ÖNCELİKLE ŞU STANDART SAPMA NEDİR ONU BİR GÖRELİM (ÇÜNKÜ BU KONU PUANLARIN HESAPLANMASINDA ÇOK ÖNEM ARZEDİYOR)

BUNU BİR ÖRNEKLE AÇIKLAMAYA ÇALIŞACAM

STANDART SAPMA NEDİR?

İki veri grubunun aritmetik ortalamalarının eşit veya birbirine yakın olması durumunda veri gruplarında yer alan çok küçük ve çok büyük değerler, verilerin dağılımını etkiler. Bu durumda verilerin düzgün bir dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için açıklık, çeyrekler açıklığı gibi merkezi yayılma ölçülerine bakılır. Açıklık ve çeyrekler açıklığı değerleri veri gruplarının üst ve alt bölgelerinde yer alan ve verilerin yayılımını etkileyen değerler hakkında yeterli bilgi vermeyebilir. Bu durumda merkezi yayılma ölçüsü olan standart sapma hesaplanır. Standart sapma, verilerin aritmetik ortalamaya göre nasıl bir yayılım gösterdiğini anlatır.

STANDART SAPMA NASIL HESAPLANIR?

Standart sapma hesaplanırken izlenecek adımlar, maddeler:

1) Verilerin aritmetik ortalaması bulunur.

2) Her bir veri ile aritmetik ortalama arasındaki fark bulunur.

3) Bulunan farkların her birinin karesi alınır ve elde edilen sayılar toplanır.

4) Bu toplam, veri sayısının 1 eksiğine bölünür ve bölümün karekökü bulunur.

Çözümlü Örnek Soru:

Yukarıda 2 koşucunun 10 puan üzerinden performansları verilmiştir.Burada hangi koşucunun daha başarılı olduğunu bulalım.

1.Koşucu:

Madde1: Aritmetik ortalama:sayıların toplamı / sayıların adedi

Aritmetik ortalama:60 / 10 = 6

Madde 2: veri ? aritmetik ortalama

6-6=0

4-6=-2

6-6=0

7-6=1

6-6=0

5-6=-1

8-6=2

6-6=0

5-6=-1

7-6=1

Madde 3: farkların karesi toplanır.

0+4+0+1+0+1+4+0+1+1=12

Madde 4: 12 sayısı veri sayısının 1 eksiğine bölünür.

12 / 10-1= 12 / 9= 1,3

1,3 kökün içine alınır ve kök dışına çıkartılır. Buda 1,14 olur.

Standart sapma 1. koşucu için yaklaşık 1,14

2.Koşucu:

Madde1: Aritmetik ortalama:sayıların toplamı / sayıların adedi

Aritmetik ortalama:60 / 10 = 6

Madde 2: veri ? aritmetik ortalama

9-6=3

4-6=-2

6-6=0

6-6=0

3-6=-3

5-6=-1

8-6=2

2-6=-4

10-6=4

7-6=1

Madde 3: farkların karesi toplanır.

9+4+0+0+9+1+4+16+16+1=60

Madde 4: 60 sayısı veri sayısının 1 eksiğine bölünür.

60 / 10-1= 60 / 9= 6,6

6,6 kökün içine alınır ve kök dışına çıkartılır. Buda 2,57 olur.

Standart sapma 2. koşucu için yaklaşık 2,57

Burada 1.koşucunun standart sapması daha düşük olduğu için tutarlıdır.Yani 1.koşucu daha başarılıdır.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BU SPORCULARI SORU OLARAK KABUL EDERSEK ÇOĞUNLUK TARAFINDAN YAPILAN SORULAR BİZE BİR FAYDA SAĞLAMAYACAKTIR BİZE YARARLI OLAN SORULAR İSE ÇOĞUNLUĞUN YAPAMADIĞI SORULARDIR.

AYRICA 2006 VE 2008 YILLARINDA YAPILAN KPSS PUANLARININ HESAPLANMASINDA BU YILA BENZER BİR DURUM SÖZ KONUSUDUR

ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE

GENEL KÜLTÜR 30 , GENEL YETENEK 30 NET YAPAN BİR KİŞİ 2006 YILINDA 62,038 PUAN ALMIŞ

2008 YILINDA İSE 61,791 PUAN ALMIŞ

HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.

UMARIM FAYDAM DOKUNMUŞTUR..

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 16:38

madde 2 deki veriler 1. koşucunun zamanları mı. onların nerden geldiğini anlamadım:S

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 16:41

ewt arkadaşlar onlar zaman değerli yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi esirgemeyin lütfen...ki paylaşım artsın

gkobiş
Genel Müdür
10 Temmuz 2009 16:42

Türkçe: 28,75

MAtematik: 24,25

TArih: 19,25

Coğrafya: 11,25

Vatandaşlık: 6,75

EĞİTİM: 71,25

Hocam sizce bu netlere nasıl bir puan gelir? www.kpssuzmani.com'a göre 81,487. Branş: Sınıf Öğretmenliği.

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 16:47

değerli gkobiş arkadaşım bende sınıf öğretmeniyim kpssuzmanı bize bi yere kadar yardımcı olur bence bize gelecek standart sapma puanı örnekte de açıklandığı az cevaplanan sorulara ne kadar yaptığımıza göre değişecektir ama kpssuzmanı her soruyu aynı değerde düşünerek puanlama yapıyor bence sınavdan sonra şunu diyenler çıkacaktır: ben arkadaşımdan bir iki net fazla yaptım ama arkadaşımdan düşük aldım

umarım herşey gönlümüzce olur beklemek lazım....

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 16:47

hidalgo tşk ederim, işin esası ben bi kaç güündür bu standart sapma maksimum kaç olabilir minumum kaç olabilir diye bakıyodum sağa sola bu dediğin şeyide gördüm fakat bunu kpss ye nasıl uyarlayacağıma bi türlü kafam basmadı:)) tek kişinin standart sapmasını nasıl hesaplıcaz biz? mesela diyelim ki genel yetenek testinin ortalaması 30 bir aday ise genel yetenek testinden 40 net yapmış olsun. bu adamın standart sapması ayrı olarak hesaplanabilir mi aceba? 40-30=10 un karesi / veri sayısının 1 eksiği çıkan sonucun karakökü diyecem ama. veri sayısına kaç diyecem 1 deyip 1 eksiğini alırsam 0 eder:)) patlarızz. yoksa bizim bildiklerimiz tamemen yanlışta sadece grubun standart sapmasımı hesaplanıyo? bu durumdada herkes aynı standart sapmayı mı alacak bu daha saçma. konu hakkında bilgin varsa aydınlat lütfen beni.. tşkler şimdiden.

gkobiş
Genel Müdür
10 Temmuz 2009 16:50

O halde modülün verdiği puanlar minimum değerler, değil mi? Siz çoğunluğun yapamadığı soruları yaptıysanız ekstra puan eklenecek?

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 16:51

hidalgo kardeşim bir yanlış düşünceni düzeltmek istiyorum, standart sapma en az doğru yanıtlanan sorunun yapılma oranına göre hesaplanmıyo. 3 test olarak düşün kpss yi gy gk ve eb testlerinin kendi içindeki hesaplanmasıyla oluşuyo puanlar. yani 1 mat neti =1 türkçe neti yada 1 tarih neti=1anayasa neti. yani şu soru zormuş bunu ben yaptım çok puan alıcam işi yok kesinlikle. kolay ya da zor farketmez her testin içindeki soruların puanları eşittir.

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 16:52

besure arkadaşım bende nacizane bir sınıf öğretmeniyim sadece buldum ve paylaştım ama benm anladığıma göre değerli soruların yapılma olasılığı standart sapmayı değiştirecek

mesela arkadaşım geçen sene bana neredeyse 6,771 standart sapma eklenmiş ama arkadaşım benden yüksek almasına rağmen 4,021 eklenmiş bu da değerli soruların önemini gösteriyor

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 16:55

gkobiş arkadaşım öyle sanıyorum besure arkadaşım 2008 deki verileri bi araştır bakalım öyle olmadığını anlayacaksın

bıdık92
Genel Müdür
10 Temmuz 2009 16:58

bana geçen yıl 22 puan gelmiş. gk gy 0,3 ile eb 0,4 ile çarptım ve bunları topladım bana gelen puandan çıkardım ve sonuç 22.....bu yıl nasıl olabilir acaba.....

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 17:00

normalde arkadaşım denemelere girdiysen 0,3 ve 0,4 ile çarpılıp 16 eklenir sana 6 puana yakın standart sapma gelmiş geçen sene

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 17:02

bak hidalgo yanlış anlaşılmayı gidermek açısından söylüyorum değerli soru diye bişey yok değerli test var. yani çok az ortalaması olan testte; mesela eb testi olsun arkadaşın senden az net yapmıştır bu da onun standart sapmasının az gelmesine neden olmuştur. ama diğer normal zorluktaki testlerde senden çok yapmıştır net sayısından kara geçip senden yüksek almıştır., standart sapmadan değil.

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 17:05

besure arkadaşım dediğini düşündümde ikiside ortalama aynı kapıya çıkıyor sanki yani elbette az yapılan soruların ortalaması da düşük olup getireceği puan yüksek olacaktır ayrıca arkadaşım bütün testlerde bana fark atmıştı...

bıdık92
Genel Müdür
10 Temmuz 2009 17:08

ama ondan önceki yıl sadece 14 bu nasıl oluyor......... 16 nerede

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 17:11

standart sapmanın açıklaması bellidir, ortalamanın ne kadar üstünde yaparsan standart senin için o kadar çok sapar. yani daha çok standart sapma eklenir. senden her testte çok net yapıpta senden az standart sapma almışsa bence arkadaşın dava açsın:) Ama tekrar söylüyorum standart sapmanın her soruya göre hesaplandığını düşünmüyorum.

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 17:13

arkadaşım 16 kafamıza göre aldığımız sabit bir sayı ve bu sene dersane denemeleri bu puan üzerinden hesaplandı(ihtiyaç mesela yanlış anlaşılmasın bi alakam yok ama yargı standart sapma ekledi sonuçlara)bende 2008 verilerini ona göre kıyaslıyorum bu sadece bi istatistik araştırması ayrıca 2009 sınavı 2008 e yakın bi sınav 2007 ile kıyaslanmaz...

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 17:21

besure arkadaşım benden iyi yapan 3-5 kişiden -ki elimde kimlik numaraları var osym.gov.tr den bakıyorum- fazla standart sapma gelmiş bence bu değerli soru kavramını özetliyor ayrıca dün ösym nin öss sınavı için yaptığı açıklamayı da duyduysan soru katsayıları arttırıldı deniyor ben burdan bunu çıkarım bence sen düşünceni bi daha gözden geçirmelisin

ayrıca bizi aydınlatabilecek bi uzaman arkadaş varsa forumda ve aydınlatabilirse çok sevinirim...

bıdık92
Genel Müdür
10 Temmuz 2009 17:21

hocam anladım da bir yıl 14 iken diğer yıl 22. siz diyorsunuz ki geçen yıl 16 nın üstüne 6 puan ss gelmiş. o zaman ondan öneceki yıl nasıl olmuş. açıklarsan sevinirim ben de kaç gündür bunu araştırıyorumama yeterli bilgiyi bulamadım

bu yıl ki ss ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

hidalgo-
Şube Müdürü
10 Temmuz 2009 17:27

arkadaşım 2007 basit bir sınavdı haliyle taban puan diyorum ben buna düştü ama 2008 zordu yada şöyle düşün 2007 de bomboş bir kağıt verseydin 14 puan gelirdi belkide ama 2008 de bomboş bi kağıt verseydin bu oran biraz daha artardı yani uzaman değilim ama böyle tahmin ediyorum

bu seneki standart sapmalar konusunda ise geçen sene 1. olanın kaçar netleri vardı bu sene 1. olacak kişinin kaç neti olacak ayrıca bu sene yığılma nerde olacak bunları düşündüğümüzde geçen seneye yakın olacak diye tahmin ediyorum ve değerli soruları yapma olasılığında ss ni etkileyecek diye düşünüyorum tekrar söylüyorum uzman değilim sadece yorum.

Be_SuRe
Kapalı
10 Temmuz 2009 17:36

soru katsayılarının artırılabilir bunun standart sapmanın neye göre geldiğiyle bi alakası yokki. Senden bi ricam var sana inanmamazlık olarak algılama ama o tc kimlik numaralarından girip bi zahmet arkadaşlarının gy gk ve eb netlerine bakıp buraya yazar mısın? bizde kendi netlerimizle karşılaştıralım. kendininkinide yaz.

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi