Editörler : F16 Gökçen

18 Mart 2020 23:33

Sigara bırakma Günlüğü

Arkadaşlar öncelikle burada paylaşım yapmamin 2 sebebi var.

1-) Kendimi motive etmek

2-) Paylaştıklarımla sizlerinde yaşadığim deneyimlerden faydalanmanızi sağlamak.

Bırakma tarihi:19 Mart 2020 saat:00.00 yani hala daha yarım saatim ve 2 dal sigaram var :)

Sigarayı yaklaşik olarak 12 yıldır kullanıyorum.Ayrıntıları günlüğün ilerleyen zamanlarında sizinle paylaşacağım.

maskov87
Başbakan Müsteşarı
20 Mart 2020 14:33

umarım başarılı olursun.

maskov87
Başbakan Müsteşarı
01 Nisan 2020 12:11

olamadı

sasibakkal
Memur
10 Haziran 2020 22:33

Gayet yerinde bir günlük

maskov87
Başbakan Müsteşarı
11 Haziran 2020 15:20

noldu acaba bıraktı mı ne yaptı

liebestraum
Şube Müdürü
11 Haziran 2020 16:40

"yarım saatim ve 2 dal sigaram var" diyen biri kafasında bitirmemiştir zaten.

xgametr
Yasaklı
13 Haziran 2020 15:24

bugün bırakalı 7.gün oluyor Allah'a şükür iyi gidiyoruz :)

El-Sadıka
Aday Memur
13 Haziran 2020 19:35

Allah kurtarsın, illet bişey..

lutt
Şube Müdürü
13 Haziran 2020 21:51

ehhh

Serhar Kentli
Aday Memur
15 Haziran 2020 19:57

Ben 10 yıl içtikten sonra bıraktım. Paketimde 5-6 tane vardı, kırdım attım :) 5 yıl oldu...

Sosyalciyik
Aday Memur
16 Haziran 2020 07:13

5 Nisanda bıraktım. Nefes almak güzel.

jan_valjan
Aday Memur
16 Haziran 2020 11:42

yaklaşık 20 yıldır içiyorum. yaşım 34. son iki yıldır içtiğim her sigaradan nefret ettim. kırıp attığım paketleri dizsem ankaradan adanaya yol olur. ancak defalarca denedim. tekrar tekrar denedim. her bırakışımda canım öyle isterdiki. kokusu muhteşem gelirdi. ancak bu kez çok farklı. 8 hazirandan beri içmiyorum. çocuklarıma baba sözü verdim. ve bu çok etkili oldu. artık aklıma gelmiyor ve canım istemiyor. çok basit bir sigara bırakma programı indirdim. verileri paylaşıyorum.

1-bırakma tarihi 8 haziran 2020 00:50

2-Sigarasız 8 gün oldu

3-İçilmeyen sigara 126 (günde 15 tane içilmesi baz alınmıştır)

4-Biriktirdiğim para 117,22 TL (paket 18,5 tl)

5-Biriktirdiğim haya 10 saat 30 dakika

SAĞLIK AÇISINDAN GÖZLEMLEDİKLERİM:

1-Altı saatlik uyku ile dinç uyanıyorum.

2-Nefes almak güzel şey vallah.

3-Sabah uyandığımda ağzımın içi çamur gibi değil.

4-Hırıltılarım bitti.

5-Bıyıklarım kokmuyor.

bu saatten sonra içmem. helede şu verileri gördükten sonra. Allah herkesin yardımcısı olsun.

xgametr
Yasaklı
17 Haziran 2020 19:58

Allah güç kuvvet versin kardeşim benimde bırakalı 12 gün oldu ,bende bir çok kez denedim bıraktım bir ara 6 ay içmemişligim oldu ama gene başladık yılmadım gene denemeye devam :)
jan_valjan, 4 yıl önce

yaklaşık 20 yıldır içiyorum. yaşım 34. son iki yıldır içtiğim her sigaradan nefret ettim. kırıp attığım paketleri dizsem ankaradan adanaya yol olur. ancak defalarca denedim. tekrar tekrar denedim. her bırakışımda canım öyle isterdiki. kokusu muhteşem gelirdi. ancak bu kez çok farklı. 8 hazirandan beri içmiyorum. çocuklarıma baba sözü verdim. ve bu çok etkili oldu. artık aklıma gelmiyor ve canım istemiyor. çok basit bir sigara bırakma programı indirdim. verileri paylaşıyorum.

1-bırakma tarihi 8 haziran 2020 00:50

2-Sigarasız 8 gün oldu

3-İçilmeyen sigara 126 (günde 15 tane içilmesi baz alınmıştır)

4-Biriktirdiğim para 117,22 TL (paket 18,5 tl)

5-Biriktirdiğim haya 10 saat 30 dakika

SAĞLIK AÇISINDAN GÖZLEMLEDİKLERİM:

1-Altı saatlik uyku ile dinç uyanıyorum.

2-Nefes almak güzel şey vallah.

3-Sabah uyandığımda ağzımın içi çamur gibi değil.

4-Hırıltılarım bitti.

5-Bıyıklarım kokmuyor.

bu saatten sonra içmem. helede şu verileri gördükten sonra. Allah herkesin yardımcısı olsun.

memolim_80
Aday Memur
18 Haziran 2020 14:50

Ramazan'ın ilk günü bıraktım şükür.İki ay oldu yaklaşık.Sigarasız hayat daha güzel.Hem manen hem madden:)

murattirosso
Aday Memur
18 Haziran 2020 15:14

yaklaşık 20 yıldır buyuk bir zevkle, günde 2 pakete yakın içiyordum. bıraktım 6 ay 5 gün oldu..

murattirosso
Aday Memur
18 Haziran 2020 16:04

Lisede arkadaş ortamında başlayıp birdaha hiç bırakmadığım, günde hemen hemen iki pakete yakın içtiğim ve asla bırakmayı düşünmediğim, sağlığımdan olduğum yetmiyormuş gibi her gün iki paket sigara parası yüzünden maddi açıdan da zorlanmaya başladığım bir dönemde 171 sigarayı bırakma hattını aradım, yaşadığım şehirdeki Sağlıklı Hayat Merkezine yönlendirildim ve büyük uğraşlar sonucu merkezden, 15 gün kadar sonraya randevu alabilmeyi başardım. Randevu günü gittim doktor muayene etti konuştu anlattı ilaç verdi aynı gün kullanmaya başladım ve doktorla birlikte sigarayı bırakma günü belirledik 14 gün sonraya. 14 günlük süreçte hem ilaç kullandım hemde sigara içmeye devam ettim. O psikoloji çok farklı bir şey, 14. günün sonunda gece tam 00:00 da bırakacağım için son paketteki sigarayı o saate bitecek şekilde ayarlamıştım. o gece sigara hayatımdan çıktı, bir süre daha doktorumun bilgisi dahilinde ilacı kullanmaya devam ettim. ve sonra komple ilaç kullanmayıda bıraktım. O günlerde telefonuma ''sigarayı bırak'' isminde bir uygulama yüklemiştim arada açıp bakıyorum kendimi motive etmek için. (günde kaç adet sigara içtiğinizi sigaranın paket fiyatını vs siz giriyorsunuz otomatik hesap eden bir uygulama) Bugün tesadüfen burda bu başlığı görünce hem uygulamadaki son durumu paylaşmak hemde bırakmak isteyenlere olumlu bir örnek olur düşüncesiye yazmak istedim. Sigarayı bırakalı 6 ay 5 gün olmuş 7546 adet sigara içmemişim, ciğerlerim %47 oranında temizlenmiş (bilimsel bir veri olmasada motive edici) içmediğim sigaraların toplam tutarı olan 5660 TL cebimde kalmış, hayatımda kurtarılan zaman; 15 gün 17 saat 18 dk olmuş (yine bilimsel olmasada motive edici bir veri) Tüm bunların dışında olumsuz etkileri olarak; koku ve tat almadaki iyileşmeden dolayı açılan iştahım sayesinde birazcık kilo aldım bunun dışında hiç olumsuz bir yanı olmadı. Sağlık açısından hayatıma kattığı olumlu etkiler saymakla bitmez tabiki o ayrı bir konu.

Sonuç olarak açık ve net bir şekilde diyebilirimki; sigara içmek büyük pişmanlıktır, en büyük hata ise bırakma imkanı varken bırakmamaktır. 171 i aramaktan çekinmeyin. Gecenin üçünde beşinde acıksam kalkıp birşeyler yemeye üşenirken, sigarasız kaldığımda o saatte sigara almaya kaç km yol gitmekten üşenmeyen ben bırakabildiysem bu mereti eminim herkes bırakabilir..

26 Haziran 2020 16:18

zaten onsuz hayatın ne kadar güzel olduğunu far ettiğinde geri dönmek istemeyeceksiniz :)

SenaErdan
Aday Memur
19 Temmuz 2020 23:25

herkese kolaylıklar dilerim.

Canbolat001
Kapalı
26 Nisan 2023 01:49

Evet arkadaşlar bu başlığı açalı yaklaşık 3 yıldan fazla olmuş ve ben bu 3 yılda bol bol sigara içtim yani bırakma başarısız oldu merak edenlere söyleyeyim bu 3 yılda defalarca bırakma girişimim oldu ama malesef başarısız oldum.şunu da biliyorum bunu başarmanın yolu pes etmemektir ve tekrar bırakma yolculuğuna daha kararlı çıkmaya karar verdim.Tam tamına ne yaşadığımı yaşayacağımı Burada paylaşacağım.Umarım uzun yıllar bu devam eder.Bir çok insanın bırakmasına vesile olabilirim.10 dk sonra son sigaramı içip sigarayı hayatımdan dünya tarihi ve saati olarak 26 Nisan 2023 saat:02.00 itibari ile geçmişte bırakıp yeni bir sayfa açacağım.Unutmayın asıl kaybedenler vazgeçenlerdir kazananlar ise pes etmeyenlerdir...

Canbolat001
Kapalı
26 Nisan 2023 02:07

Tıbbi olarak kan basıncı ve kalp atışı normale dönmeye başladı.

Sigarayi birakalı 3 dk oldu

Maddi olarak 0 kar

Kazanılan hayat 0

İçilmeyen sigara 0

Şuan hissettiğim şey mutluluk ve kendime inancım tam

Canbolat001
Kapalı
26 Nisan 2023 02:21

Tıbbi olarak kan basıncı ve kalp atışı normale döndü

Sigarayi birakalı 20 dk oldu

Maddi olarak 0 kar

Kazanılan hayat 0

İçilmeyen sigara 0

İnancım tam bırakmaya inşallah uzun yıllar burda bırakma deneyimlerimi paylaşabilirim.Bu sefer başaracağım...

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi