Editörler : supporters.
02 Kasım 2010 21:16

Bireysel Emeklilik Sistemi BES Nedir Artıları Eksileri Nelerdir?

BorsaSTock
Genel Müdür
02 Kasım 2010 22:42

Tabi bende bes olayını kötülemek için yazmayacağım ama ben bireysel emeklilik sisteminden çıkan biriyim.

Neden derseniz.

Yaptığım bir hesap ile ben her ay 120.00 tl bu sisteme yatıracağıma mardin hissesi alıp hisse biriktirseydim daha fazla kazanç elde edeceği gördüm.

Bir örnek vermek istiyorum.

Diyelim ki siz her ay bes 120.00 TL yatırıyorsunuz. 10 ayda 1.200,00 tl olacak. Bu birikecek ama kendi kendine artma oranı düşük.

ama her ay mardin aldınız diyelim a-Borsa yükseldikçe 120.00 tllilk hissenizde yükselecektir b-temettü aldığınız zaman ek hisse alacaksınız yani 1,200,00 tlik hisseniz 1.400,00 tl kadar olacaktır.

Örneğin şu geçen 4 yıla bakın ne demek isteğimi daha iyi anlayacaksınızdır. Örneğin 10.000 tllik bes i olan adamın 30.000 4 yılda kazancı olmuştur. Ama 4 yıl önce 10.000 tllik mardin alan birisi ortalama 90.000 tlsi olmuştur.

Tabi bireysel emeklilik sistemin içinde çeşitli fonlar var onların içinde borsa endeksli yatırım fonunu seçerseniz (ki borsa ile alakalı bir fondur) daha iyi bir kazanç da elde edebilirisiniz. O yüzden sizi bu sisteme sokn kişilerle devam irtibatlı olun ama genelde sizi besli yapmışlarsa fazla ilgi görmeyeceksinizdir.

Yani paranızı kontrol edemiyorsanız bes e devam edebilirsiniz. Ama borsa oynamayı biliyorsanız veya paranızın kontrolu yapabiliyorsanız Bes e girmeyin.

Bes den çıkmak istediğiniz zaman vergi stopaj denilen bir kesinti ile karşılacaksınız (sanırım %10 kadar) gerçi 10 yıl prim ödeyim 56 yaşına gelip (yaşı beklerseniz) emekli olursanız %5 vergi kesintisi olacaktır. (Bu oranları karıştırabilirim ama üç aşağı beş yukarı böyledir) Bu dezavantajdır. 56 yaşı beklemekte ayrı bir dezavantajdır. Gerçi 56 yaşına kadar her ay mardin alsanız bir kenara koysanız şirket büyüdükçe siz de büyürseniz daha etkili olacağını düşünüyorum.

Dikkat ederseniz olayı borsa ile endeksliyorum ama şuan en iyi yatırım aracıdır.

Tabi tersi durumlar da olabilir ülke krize girdi diyelim;

Böyle bir durumda sizin paraya ihtiyacınız olduğunda bes size bu parayı verebilir mi o da ayrı bir soru işareti herkesin bir anda yığıldığını düşünürsek...

Borsa gerilediği zaman hisselerinizde gerileyecektir o bakımdan bu da borsanın dezavantajıdır ama uzun vadeli olarak sabredip bekleyeceksek (aynen bes gibi 56 yaşına kadar) bu dezavantaj avantaja dönüşebilir.

Tbi anlattıklarımı borsa ile yorumlamayın. Ben bariz bir örnek olduğu için yazdım.

michel.foucault
Kapalı
06 Kasım 2010 16:35

aşağıdaki linke bakmakta da fayda var kanımca bes' in artıları ve eksileri konusunda

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=fon%20i%C5%9Fletim%20gideri%20kesintisi

emres
Şef
10 Kasım 2010 14:02

Borsastock adlı arkadaş..

Bundan 10 yıl önce Sabah Gazetesinin hisseni alsaydın bugün sfırdın. Senin aldığın Mardin Çimento iyi arttığı için onu örnek vermişsin. Peki Mardin Çimentonun 20-25 yıl boyunca hep karda olacğını, batmayacağını garanti edermisin.

Burada yorum yaparken geçmişteki örnekleri gösterme. Dediğim gibi niye Mardin yerine Sabah gazetesini göstermiyorsun veya batan başka bir senedi. Eğer burda fetva veriyorsan gelecekle ilgili garantili bilgiler ver.

buz1907
Daire Başkanı
10 Kasım 2010 18:11

anadolu hayat emeklılık hesabım var bence avantajlı cunku her ay yatırdıgın paranın yuzde 20 sını alıyorsun yanı ben su an yuzde yırmılık dılımde oldugum ıcın normal zamanda yuzde 15 alıyorsun calısan ıcın ıdeal hem parada bırıkıyor hısse senetlerı hıc bellı olmaz duser cıkar

michel.foucault
Kapalı
15 Kasım 2010 23:41

emres adlı arkadaş

okumamışsın herhalde borsastock'un yazdıklarını tam olarak.

son üç-dört paragrafa bakarsan anlarsın borsastock'un ne demek istediğini.

BorsaSTock
Genel Müdür
16 Kasım 2010 00:26

sn. emres

Gelecekle ilgili bilgi vermemiz mümkün değildir. Ya da kim verebilir ki... Ben burada Fetva da vermiyorum. Ama tahminler yapılabilinir. Tahmin yapıyorum. Bu arada sn. michel.foucault arkadaşıma teşekkür ederim beni TAM olarak okuduğu için.

sevgili emres

Başka bir hiise olarak size mesela işc olarak da önerebilirim. Veya akçansa veya sabancı holding..vs vs

Hisseleri genişletebilirim.

Sizin dediğiniz zaman arasından bu zamana kadar çok durumlar değişti. Artık SPK daha dikkatli davranıyor. Eskiden İMKB 30 hisseleri vardı şimdi A,B ve C düzeneğini geliştirdi. vs vs bu örneklerde geliştişrilebilinir.

Zaten bizler bir yere yatırım yapıyorsak veya gelecek için maaşımızın bir kısmını biryerlere yatırıyorsak daha sağlamcı olmalıyız. BES e para yatırmanız nasıl sağlamcılık anlayışı içinde ise, Hissede de o derece sağlam seçilmelidir. Bu yüzden İŞbankasıC, Petkim, Tupraş ... vs gibi devler seçilmeli diye düşünüyorum. Şimdi bir Tüpraş kapatılırsa veya İşbankası batarsa Ülke batmıştır. Bunun ötesi var mı? O yüzden başka hisse derken ben size bunları da yazabilirim. Ayrıca ben mardinin örnek verdim hani en iyi prim yapan demişsiniz.. Aslında biraz daha dikkatli bakılınırsa bu saydığım hisselerde iyi yerlere gelmiştir.

Diğer taraftan 2001 (bes'in başlangıç yılı)den bu yana herhangibir SAĞLAM hisse alsanız bile 2007 ye kadar önemli bir kazancınız olurdu. 2007-2008 yılında yaşanın krizden sonra paramızın değeri düşerdi ama ondan sonra kayıp edilen para tekrar geri alınırdı. Bunu ben kendim demiyorum Borsadaki grafikler söylüyor. Birde bu kazançın üstüne temmetü veren hisseleri aldığımız zaman yanımıza kar kaldığı gibi sanki BES e her aya para yatırıyormuşuz gibi ödediğimiz miktarı hisse aldığımızda önemli bir kazanç ortaya çıkmaktadır.

neyse

Demek istediğim bu tür tercihler sizi ilgilendiriyor. Paranızı nerelere yatırmak ve buradan elde edeceğiniz kazançlar hepsi sizi ilgilendiriyor. Çünkü her şey gelecek ve en iyi yaşam için.

İnşallah kazanırsınız, Hepimiz kazanırız.

(Not: yanlış anlama olmasın ben sizinle kavga etmek için değil tartışmak için yazdım.)

elif1136
Daire Başkanı
19 Kasım 2010 22:37

ben 6 senedir yapı kredi sigortaya ödüyorum avantajı şu.24 saat tıbbı danışmanlık hatları var.istediğim zaman herhaqngi bir sağlık problemini doktorlarına danışabiliyorum.ücretsiz ambulans hakkımız var.dezavantajına gelince öde öde bitmiyor.ya arkadaşlar tasarruf küçük yaşlardan başlaması gereken birşey bence.yani öğretilmesi gerekirdi bize yoksa hikaye.ama ödeyebilirsem birikmiş param olacak.sistemden 120 aydan önce ayrılırsam çok miktarda vergi kesintisi olacak.tavsiyem en asgaridüzeyde paranı yatırman gerisini sağlığına harca boşver derim.

zorunluyahayir
Aday Memur
26 Kasım 2010 14:26

Bireysel emeklilik için girdiğim sistemde 6 ayda 600 lira ödeme yaptım. Giriş aidatı yok denmişti. Şimdi çıkmak istiyorum 180 lira giriş aidat kesintisi + %15 vergi kesintisi ödeyeceğim. Ne kadar sahtekar insanlar var. Bizi üye yapan insan çoktan işten çıkmış bile.. Yazıklar olsun. Bütün haklarım haram olsun bu kişilerin hepsine..

zorunluyahayir
Aday Memur
26 Kasım 2010 14:28

Bireysel emeklilik için girdiğim sistemde 6 ayda 600 lira ödeme yaptım. Giriş aidatı yok denmişti. Şimdi çıkmak istiyorum 180 lira giriş aidat kesintisi + %15 vergi kesintisi ödeyeceğim. Ne kadar sahtekar insanlar var. Bizi üye yapan insan çoktan işten çıkmış bile.. Yazıklar olsun. Bütün haklarım haram olsun bu kişilerin hepsine..

botebotebote
Aday Memur
26 Kasım 2010 14:46

vakı emeklilike girdim bireysel emeklilik için 2 ay yatırdım. %15 vergi kesintisi birde giriş aidatı yok demişlerdi üstüne 180tl de o. 10 lira da borçlu çıktım iyi mi? siz uzak durun. hepsi aynı

bbozkurtt
Aday Memur
27 Kasım 2010 20:09

ben de aynı hatayı yaptım ama sonra iş bankası daha mantıklı geldı.gayet de memnunum.ne bekledın baslangıcta bılemem ama ...

yoktay
Aday Memur
28 Kasım 2010 14:53

borsayı bilen biriyle takılırsanız iyi para kazanırsınız (tüyoları olan biriyle) körü körüne dalarsınız batarsınız, büyük balık küçük balığı yer prensibi... bes garantici adamların işi, 56 yaşında emekli olunca tek kaaş yetmeyecek ve bes ten aldığınız maaşla birlikte hayat standardınız düşmemiş olacak. her ay bir çeyrek alabiliyorsanız en iyisi o, ben bes e girdiğimde 4 tane çeyrek alabiliyordum her ay şimdi bi tane ancak...

sparlek
Müsteşar
28 Kasım 2010 16:18

arkadaşım,,tahminlerle para yatırmak sence kar lı mı,,, zarar lı mı:...

en iyi yatırım aracı altındır...

bencede altın....

sadece son 10 yılda yani 2000 ile 2010 arasında altın ne kadar deger kazanmış bi bakın...

dudağınız uçuklar::))))

canpo
Aday Memur
28 Kasım 2010 17:02

Satılırken çok avantajlıymış gibi pazarlanıyor ancak girdikten sonra olmadığını anladım ve çıktım.

1- Her ay yatırdığınız tutartan yönetim gideri kesintisi adı altında % 2-5 gibi değişen oranlarda sigorta şirketi kesinti yapıyor,

2- Biriken primlerinizi değerlendirdiğiniz yatırım fonlarını siz seçiyorsunuz, bundan sigorta şirketi aylık fon işletim ücreti kesiyor,

3- Paranızı toplu olarak çekmek istediğinizde (ihtiyaçtan veya ev, araba almak için vs) prim yatırdığınız sırada gelir vergisi indiriminden yararlanmasanız bile tasarruf ettiğiniz bu tutardan devlet % 10-15 gibi hiç de az olmayan oranda gelir vergisi kesintisi yapılıyor, yani vergisini ödeyerek kazandığınız paradan tasarruf ettiğiniz için bir daha vergi ödüyorsunuz.

NE KADAR AVANTAJLI BİR SİSTEM DEĞİL Mİ ????

goksel50
Kapalı
28 Kasım 2010 17:52

Ben bankada 1 yıl çalıştım atamam olduğu için şuan öğretmenlik yapıyorum. Burada yanlış bilgilendirme yapmamak için bu sistemi iyi bilmeyen arkadaşlar lütfen yorum yapmasınlar BorsaSTock isimli arkadaşın dediği gibi bazı hisse senetleri kısa veya uzun vadede çok karlı olabilmektedir ancak terside mümkündür. BES şuan en karlı uzun vade garanti tasarruf hesabıdır. yatırdığınız para en az 2-3 kat değerlenir en önemli faydasıda vergi avantajıdır. örnek verecek olursak vergi dilim tutarına göre değişmekle birlikte %10-15 gibi geri iade söz konsudur. yani 100 TL aylık para yatırıyorsanız 10-15 TL vergi indirimi olarak maaşınıza geri iade yapılır. Bunun için ödeme dekontunuzu bulunduğunuz kurumun muhasebesine vermeniz yeterlidir. Tek dezavantajı ise sistemden 5 yıldan erken çıkma durumunda kesintilerin olmasıdır yaklaşık askeri ücretin yarısı kadar kesinti yapılıyor + %5 yönetim gideri kesintisi yapılıyor Ünyeli_52,5 arkadaşın yaptırdığı kuruma özel plandır onlarda yönetim gideri kesintisi olmayabilir. Benim 2 tane var. Uzun vade para yatırırım diyen herkese tavsiye ediyorum. Şimdi başlayıp 1-2 yıl sonra çıkmak istecekler için iyi bir yatırım aracı değildir. O arkadaşlarada garanti bankasındaki altın hesabını öneririm. (her ay otomatik olarak merkez bankası kurundan belirlediğiiz gr kadar altın alıyor) herkese iyi akşamlar.

goksel50
Kapalı
28 Kasım 2010 18:03

Ayrıca BES fonlarında likit A tipi yani bildiğiniz hisse sentleri eşdeğeri fonlarda vardır bu fonlarda getiri de olabilir götürüde iyi takip edebilen için geçen yılki fon artış değerinin %90 larda olduğunu söyleyebilirim. Yine bir arkadaşın dediği gibi altın herzaman iyi bir yatırım aracıdır.(Üretimi sınırlı olduğu için fiyatta düşme zaman aralığına bağlı olarak gerçekleşir kalıcı olmaz)aidat alınma konusunda yanılan arkadaşlara hak veriyorum var böyle yapan bankacı arkadaşlar ancak bankalar öyle hedefler koyuyorki önünüze mecbur kalıyorlar ayrılma kararımda bu tarz durumlar yaşamama düşüncesi çok etkiliydi. Herkese bol kazançlar BES + altın hesabı benim favorim

bbozkurtt
Aday Memur
28 Kasım 2010 18:03

altın artık cok pahallı,önceden almış olanlar karlı

ama su an almak cok mantıksız

goksel50
Kapalı
28 Kasım 2010 18:08

Yani yatırımdan bahsediyorsak altın herzaman alınır. Şimdi yüksek fiyatta alır 2-3 sonra bozarım diyorsanız tabi zararlı olur ancak bunun adıda yatırım olmaz :)

Kemal Doğru
Aday Memur
28 Kasım 2010 19:17

Bence uzun vade de faydalı bir yatırım

alpi66
Aday Memur
28 Kasım 2010 21:53

Bende bes üyesiyim.Arkadaşlara tavsiyem kısa vade düşünüyorsanız girmeyin bunun adı zaten emeklilik sistemi.Ama kesinlikle bir ssk yada bağkur gibi sanmayın.Ayrıca her ay vergiden düşüyorsunuz.100 tl yatırıp hangi dilimdeyseniz o kadar düşüyor.Her ay altın alalım derseniz eminim 5 yıl sonra hatta daha az bir zaman sonra atıyorum 10-15 bin lira birikim yapan bunu hemen bozdurur.Ben böyleyim yani.Biraz birikince açıkcası o para bizi kaşır ve harcanır.Uzun vade için ilerde emekli olunca İnşallah çok işe yarar diye düşünüyorum.Bir diğer tavsiyem bir bankada altın hesabım var yeni açtım.Her ay 3 yada 4 gram altın alıyorum atıyorum köşeye.Yapabilen arkadaşlar bunu deneyebilir.en azından 3-5 yıl sonra bakıp karşılaştırırsınız hangisi daha kazançlı diye.Borsa işi risktir.10 yıl sonra çok kazanıp tamamen sıfırlamakta var.Bilen zaten bu işe girmiştir.Herkese hayırlı kazançlar arkadaşlar.

Toplam 236 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi