Editörler : crops35
13 Eylül 2018 11:44

Kararsızım. Tavsiyelere göre karar vereceğim

--

Merhaba.

Geçen aylarda ptt avukat alımı yaptı ve sırf yds puanıyla aldı. yds 60 istiyordu

benim yds puanı 58,75 yani tek bir soru daha doğru olsa 60 puan oluyordu. bir what is your name diyeydim şimdi ptt avukatıydım. her neyse bu travma sonucu yds konusunda çok hırslanmış durumdayım. (ptt avukatlığını da öve öve bitiremiyorlar.)

22 temmuz 2018'de kpss'ye çalışarak girdim ve 90 aldım

mülakatsız merkezi atamayla kurum avukatlığına atanmak için bu puan yeterli. ama ilk atama için yeterli olmayabilir. ancak ilk atamada istemediğim bir şehir veya vekaleti dolmayan bir kurum seçeceksem ilk atama da olabilir...

ayrıca bu yıl sonunda hakimlik sınavı var. biraz çalışsam yazılı sınavı kazanacağımı düşünüyorum

hakkımdaki veriler bunlardı

kararsızlığım şu,

sizce şu an hakimlik sınavına mı girmeliyim yoksa yds sınavına mı girmeliyim? Çünkü ptt bir alım daha yaparsa kaçırmak istemiyorum ve hakimlik mülakatının garantisi yok

illa ilk atamada atanmalıyım diye kendimi şartlamalı mıyım yoksa ikinci merkezi atamaları bekleyip puanımı daha mı iyi değerlendireyim? Çünkü beklemek sorun değil de bir aksilik olur da avukat alınmazsa ya da ikinci atamada dahi puanım yeterli olmazsa

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 11:45

mesajın sonu çıkmamış, "yeterli olmazsa nolacak bilmiyorum"

AvukatMC
Aday Memur
13 Eylül 2018 12:48

bide kamuya alimda sinirlama gelince ne olacak ?
13 Eylül 2018 13:02

merhabalar hemen hemen aynı durumdayız.şöyle söyliyeyim hakimlik savcılık sınavından yazılıyı geçmek pek bi işe yaramıyor sizde biliyorsunuzdur bunu.kpss den aldığınız puan her türlü atanmanızı sağlıyacaktır.bu cebinizde dursun.

bana göre ingilizceye ağırlık vermenizdir.ingilizceye biliyor olmanız sadece meslekte değil her anlanlamda size katkı sağlıyacaktır.Ülkenin durumu belli değil.Belki yurtdışı kapıları açılır size bir fırsat doğar ingilizce bilmediğiniz için sertçe kapanabilir yüzünüze.

Ama ingilizceyi yds de puan almak için değil de gerçek anlamıyla öğremeniz tavsiyemdir.Hem gramer hem pratik yönünden gelişmeniz size çok artık katacaktır.

trust.111
Kapalı
13 Eylül 2018 13:37

Hakimlik sınavına girin bence. YDS yine yapılır nasılsa; PTT de yakın zamanda avukat almayacak.

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 13:47

şöyle de bir haber var hocam https://m.sabah.com.tr/ekonomi/2017/05/19/ptt-5-yilda-60-bin-kisiyi-ise-alacak/amp
trust.111, 6 yıl önce

Hakimlik sınavına girin bence. YDS yine yapılır nasılsa; PTT de yakın zamanda avukat almayacak.

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 13:48

bir de bu haber çıktı şimdi. yeni gördüm cumhurbaşkanı kamuya alımı sınırlayacağız demiş buna göre ilk atamada neresi çıkarsa kabul etmem mi gerekecek :/
AvukatMC, 6 yıl önce

trust.111
Kapalı
13 Eylül 2018 13:49

Neden yds ye de hakimliğe de girmiyorsunuz? İkisine birden yani? YDS de 58.75 varsa zaten bunu 60 a tamamlamak fazla çaba istemez? Sınav aynı gün filan mı?

Hallederiz19, 6 yıl önce
şöyle de bir haber var hocam https://m.sabah.com.tr/ekonomi/2017/05/19/ptt-5-yilda-60-bin-kisiyi-ise-alacak/amp

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 13:55

aynen öyle. zaten hiç bir sınava çalışırken yds'ye çalışırken yaşadığım "doğru bir şey yapıyorum" hissini yaşamadım :))
topalsprinter, 6 yıl önce

merhabalar hemen hemen aynı durumdayız.şöyle söyliyeyim hakimlik savcılık sınavından yazılıyı geçmek pek bi işe yaramıyor sizde biliyorsunuzdur bunu.kpss den aldığınız puan her türlü atanmanızı sağlıyacaktır.bu cebinizde dursun.

bana göre ingilizceye ağırlık vermenizdir.ingilizceye biliyor olmanız sadece meslekte değil her anlanlamda size katkı sağlıyacaktır.Ülkenin durumu belli değil.Belki yurtdışı kapıları açılır size bir fırsat doğar ingilizce bilmediğiniz için sertçe kapanabilir yüzünüze.

Ama ingilizceyi yds de puan almak için değil de gerçek anlamıyla öğremeniz tavsiyemdir.Hem gramer hem pratik yönünden gelişmeniz size çok artık katacaktır.

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 15:51

bu sefer 60 yeterli olmayabilir. hatta PTT ilanı önce 70 olarak verdi. başvuran olmayınca 60'a düşürdüler. bir de ben bağlı avukat olarak çalışmaya başladığım için şimdi iş çıkışı çalışmaya başlayarak sınava gireceğim yani Mart'ta yds varsa şimdiden çalışmam lazım
trust.111, 6 yıl önce

Neden yds ye de hakimliğe de girmiyorsunuz? İkisine birden yani? YDS de 58.75 varsa zaten bunu 60 a tamamlamak fazla çaba istemez? Sınav aynı gün filan mı?

13 Eylül 2018 15:52

ptt alımında mülakat yok muydu? nasıl bu kadar eminsiniz yds'den 60 alsanız orayı kazanacağınıza. bence hakimlik konusunda sınavdan önce referans bulun. referans bulamayacak durumdaysanız boşa ümitlenmeyin. ayrıca yds temeliniz var sanırım. düzgün çalışırsanız 70 ve üstü alırsınız gibi. bazı kurumlar hukukçu uzman yardımcısı alımlarında yds şartı koyuyor. hukukçularda da yds'si olan kişi sayısı çok az. siz iyi bir yds puanı alırsanız bu uzman yardımcılıklarında çok avantajanız olur.

Hallederiz19
Aday Memur
13 Eylül 2018 16:20

işte bahsettiğiniz gibi yds puanı olan çok fazla avukat yok. o yüzden bir soru daha yapsaydım ptt'ye girerdim diye düşünüyordum. çünkü ptt resmen avukat almak için kriterlerini düşürdü. belki de mülakatta kimseyi elemeyeceklerdir...

kadil küdat, 6 yıl önce

ptt alımında mülakat yok muydu? nasıl bu kadar eminsiniz yds'den 60 alsanız orayı kazanacağınıza. bence hakimlik konusunda sınavdan önce referans bulun. referans bulamayacak durumdaysanız boşa ümitlenmeyin. ayrıca yds temeliniz var sanırım. düzgün çalışırsanız 70 ve üstü alırsınız gibi. bazı kurumlar hukukçu uzman yardımcısı alımlarında yds şartı koyuyor. hukukçularda da yds'si olan kişi sayısı çok az. siz iyi bir yds puanı alırsanız bu uzman yardımcılıklarında çok avantajanız olur.

trust.111
Kapalı
13 Eylül 2018 16:21

Valla hakimlikte baraj kalktı. Bence yds ile hakimliğe beraber çalışın.

Hallederiz19, 6 yıl önce

işte bahsettiğiniz gibi yds puanı olan çok fazla avukat yok. o yüzden bir soru daha yapsaydım ptt'ye girerdim diye düşünüyordum. çünkü ptt resmen avukat almak için kriterlerini düşürdü. belki de mülakatta kimseyi elemeyeceklerdir...

discernment
Memur
13 Eylül 2018 19:25

birkaç hafta önce ben de aynı durumdaydım.benim de kpss b puanım iyi geldi. yds'ye girmedim yalnız yökdil puanım da iyi. Ek olarak bir av ın yanında staj yapıyorum.

Bence burada önemli olan karar vermek. Hakimlik/Savcılık mı kurum avukatlığımı, ileride ingilizceyle neler yapılabilir vs...

Pişmanlıklarımdan biri de kpss a ya girmemek... Ona çalışmama imkan yoktu mevcut şartlarda ama şimdiki aklım olsa belki boş zaman yaratmaya çalışırdım

Muhterem Gatsby
Aday Memur
14 Eylül 2018 09:39

merhabalar

soracağım soru ülkemiz şartlarında lükse kaçıyor ama, siz ne istiyorsunuz sayın meslektaşım?

ben 65 yaşıma kadar hakimlik yapabilirim çok istiyorum, torpille de girmeyi kabul edebilirim diyor musunuz? eğer öyleyse başka şeye odaklanmadan hakimliğe çalışın. yazılı sınavı geçeceğinizi düşünüyorum,bu süreçte de birilerini ararsınız.

yok ben hakimlik savcılık istemiyorum avukatlık istiyorum,merkezi atamada atanana kadar açıktan alımlara başvururum diyorsanız yds'ye hazırlanırsınız.

sizinle aynı durumdayım,puanımız aynı. gecen sene hakimliğe girdim yazılıyı geçtim mülakatta elendim. mülakatın acımasızlığı, benden bilgisiz vasıfsız insanların, mülakatta iki cümle kuramayan insanların sonuçlar açıklanınca 'başarılı' yazısını görmesi canımı yaktı. bu süreçte her yönden soğumuştum zaten.

şahsen merkezi atamalarda istediğim yer olana kadar şansımı denemeyi düşünüyorum.biz bu mesleği bir ömür yapacağız.körü körüne istemediğimiz yerlerde olmamalıyız.

büro açma fikriniz ya da birinin yanında bir süreliğine çalışma imkanınız var mı bilmiyorum, belki bunları da denemek istersiniz.umarım doğru kararı verirsiniz kendiniz açısından.

bu arada bilmediğim için soruyorum ptt alımlarında da torpil oluyor mu?

Hallederiz19
Aday Memur
14 Eylül 2018 12:37

öncelikle "merkezi atamada istenen yer çıkana kadar açıktan alımlara başvurmak" bize tam bir garanti sağlamaz hatta bana baya riskli geliyor. çünkü merkezi atamada tercih beğenmeyerek açıktan alımlara bel bağlarsak puanımız itibariyle tüm ilanların mülakatına girmeye hak kazanırız doğru ama ilanlara dikkat ettiyseniz alınacak avukat sayısının en az 3 katı mülakata çağırılıyor. hatta çoğunlukla 5 katı mülakata çağırılıyor

bu da demek oluyor ki açıktan ilanlar ile bir yere atanma şansımız her ilanda %20 - %33 aralığında.

kurumların kendi güvenlik soruşturmaları ne durumda onu da bilmiyorum. yani merkezi atamadan atanırsam yapılacak olan güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkma ihtimali kurumların yapacağı güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkma ihtimalinden daha düşük geliyor

bu yüzden merkezi atamaları riske atmak istemiyorum. galiba kararımı veriyorum. ilk merkezi atamada neresi çıkarsa göreve başlayacağım

bu arada kendi ofisimi açmadım ama bağlı avukat olarak çalışıyorum şu an

Muhterem Gatsby, 6 yıl önce

merhabalar

soracağım soru ülkemiz şartlarında lükse kaçıyor ama, siz ne istiyorsunuz sayın meslektaşım?

ben 65 yaşıma kadar hakimlik yapabilirim çok istiyorum, torpille de girmeyi kabul edebilirim diyor musunuz? eğer öyleyse başka şeye odaklanmadan hakimliğe çalışın. yazılı sınavı geçeceğinizi düşünüyorum,bu süreçte de birilerini ararsınız.

yok ben hakimlik savcılık istemiyorum avukatlık istiyorum,merkezi atamada atanana kadar açıktan alımlara başvururum diyorsanız yds'ye hazırlanırsınız.

sizinle aynı durumdayım,puanımız aynı. gecen sene hakimliğe girdim yazılıyı geçtim mülakatta elendim. mülakatın acımasızlığı, benden bilgisiz vasıfsız insanların, mülakatta iki cümle kuramayan insanların sonuçlar açıklanınca 'başarılı' yazısını görmesi canımı yaktı. bu süreçte her yönden soğumuştum zaten.

şahsen merkezi atamalarda istediğim yer olana kadar şansımı denemeyi düşünüyorum.biz bu mesleği bir ömür yapacağız.körü körüne istemediğimiz yerlerde olmamalıyız.

büro açma fikriniz ya da birinin yanında bir süreliğine çalışma imkanınız var mı bilmiyorum, belki bunları da denemek istersiniz.umarım doğru kararı verirsiniz kendiniz açısından.

bu arada bilmediğim için soruyorum ptt alımlarında da torpil oluyor mu?

15 Eylül 2018 14:02

meraba ben de kpssden 91 aldım ama ılk atamada nolur bılmıyorm gercı danıstay kararına uyarlarsa kesın atanırız ama eger gercekten hakımlıgı ıstıyosan deneyebılırsın sonucta 90 puanla enınde sonunda atanıcaksın mulakatı hakımlıkte gecemezsen de denemıs olursun ptt ıcın de sunu dıyebılırım zaten herturlu kuruma atanıcaksın ılk atama olmazsa dıgerlerıne ben olsam yds calısmazdm avukatlıgın garantı zaten ama yıne de kısı tercıhı tabı

AvukatMC, 6 yıl önce
Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi