Editörler : E.Kayı Han
28 Ocak 2012 01:20

Hakim nasıl şikayet edilir

merhaba ismini vermek istemediğim bir adliyede zabıt katibiyim, küçük bir yer olması nedeniyle hakimler ve savcılar baya bi üzerimize geliyor, ve artık tak etti diyecek olursak yeridir, saat 10 gel 15 git sonra gel beni azarla ve kararı gerekçesini yazmadığım için azarla, ben bunları nasıl şikayet ederim, eğer bilgisi olan varsa aşağıdaki sorularıma cevap versin,,

1- Mahkeme katibinin görevi nedir?

2 Tarafları telefon ile aramak zorundamıyız,,, hukuk mahkemelerinde böyle bir zorunluluk var mı

3- Hakim ne isterse yaparsın, keşif zabıtlarını keşfe gitmeden önce hazırla derse misalen yapmak zorundamıyım, yoksa canın cehenneme gidelim orda hazırlarmıyım mı diyeyim

4 Katip harç almak zorunda mı

5 Yazı işleri müdürü olmayan bir yerde seçim müdürüne yazı işleri müd vekili görevi verilmiş ama biz kesinleştirmeleri yapıyoruz, yapmasak bir sıkını olur mı

6 EN ÖNEMLİSİ BEN SABAH 8 AKŞAM 17 ÇALIŞIYORUM AKŞAM SAAT 17 DE ÇIKMAK İSTEDİĞİMDE HAKİME VE SAVCIYA SÖYLEMEK ZORUNDAMIYIM, MECBURİYETİM VARMI YOKSA 5 OLDU SİZİ TANIMIYORMUYUM DİYEYİM

28 Ocak 2012 12:07

Yunus 13 sizi çok iyi anlıyorum , ama ilçelerde ve küçük yerlerde durum bu maalesef , bir de bunlar zabit katibinin görevi olmasa bile şu var ki Amirine itaat etmek zorundasın..böyle bişey var işte ordakiler senin idari amirin..

yoksa kesinleştirmeler müdürün işi ama müdür tek ise bütün mahkemelere bakıyosa herkes kendi kesinleştirmesini yapar.

Tarafları da ,avukatları da telefonla aramak zorunda değilsin ama ara derse napcaksın.

Harç kesmek, harç almak zorunda mısın bilmiyorum işte işlerin yürümesi için herşey katiplerden soruluyo..

Akşam çıkarken de amirin ordaysa ona ben gidiyorum diyerek çıkabilirsin işte maalesef böyle bu,bunu sorun yapanlar çok..

ama büyük adliyelerde kim kime dum duma..

Şikayet etme,kimi kime şikayet edeceksin..

Bir an önce tayin iste..

Allah yardımcınız olsun..

fecisi
Müsteşar
28 Ocak 2012 12:19

:( Öncelikle Bulunduğun adliyede işler yetişmediğini beyan ederek yazılı olarak hakimliğinden 2-3 tane katip talep etmesini iste...vermezlerse işte o zaman duruma göre hareket edersin..hemen sızlanmak şikayet etmek doğru değil..katip istemezlerse sana karşı mobbing yapıyorlar diyecem...ama isterlerde bakanlık yada komisyon vermezse o zaman yer değişikliği talep et derim...Herkes kendi işi görülsün ister hakimlerin seni sıkıştırması kişisel değil işlerin görülmesi içindir diye düşünüyorum...ama sonuçta bu durum seni etkiliyor..Acilen katip görevlendirilmesi desinler..çözüm bu diye düşünüyorum..

01 Şubat 2012 18:15

Yunus kardeş, hakimi şikayet etmen sana çok şey kaybettirir, anladığım kadarıyla yeni başlamışsın 2-3 senelik katip olduğunu düşünüyorum, bu işten ekmek yemek istiyorsan bunları görmezden geleceksin, ne derse yapmak zorundasın, fevri davranıp memurluğunu yakma, onlar sonuçta amir, diğer arkadaşların söylediklerinede katılıyorum, eğer baktın olmuyor, şubat ayında havuz tayinler açıklanacak o zaman yazarsın başka biryeri veya evli değilsen, çoluk çocuk yoksa ve orada bir bağın yoksa önce mülhak adliyelere gitmeyi dene, önce komisyona hitaben bir dilekçe yaz, duruunu anlat, tabii hakim sözcüğü geçmesin, hafta sonları çalıştığını, birden fazla mahkemeye baktığını falan sıkıntılarını aynen burada olduğu gibi yaz, hakimine götür, ilha almayı dene (ki ilha verse bile ardından komisyon başkanını vermeyin diye arayacaktır ümitlenme), vermezlerse havuz tayininden en çok istediğin yeri seç, büyük bir ihtimalle çıkar,ama şunu bil gelen gideni arattığı gibi, gittiğin yerde geldiğin yeri aratabilir, iyi düşün, kararını ver, AMA KESİNLİKLE HAKİMİ ŞİKAYET GİBİ BİR YANLIŞA DÜŞME, AMA İLLA DİYORSUNKİ ŞİKAYET EDİCEM ONUN YOLUNUDA SANA ANLATABİLİRİM, SADECE İYİ DÜŞÜN.

alperesas
Aday Memur
01 Şubat 2012 18:51

cevap yazan katip arkadaşların fikirlerine saygı duyuyorum ancak;Savcı ve hakimlerin artık eskisi gibi dediğim dedik çaldığım düdük düşüncesinde ve davranışında olmadığını sanıyorum çünkü bugün Türkiye de savcılar istenildiği gibi görevden alınabiliyor, Genel kurmay komutanları içeri tıkılabiliyor. Yani anlatmak istediğim yargı yolu artık çok kişilere açık. şikayet etmeden önce diğer katip arkadaşların dediklerini uygulamaya çalış, tayin gibi sabır etmek gibi, olmadı babalar gibi bir dilekçe ile BİMER'e şikayette bulunabilirsin. ama çok birşey kazanacağını sanmıyorum sonuçta ortada elle tutulur somut bir hata veya görevi ihmal gibi bir durum söz konusu değil. ilk olarak yapman gereken en mantıklı şey tayin istemen... Allah yardımcın olsun...

ABBAS KILKUYRUK
Yasaklı
02 Şubat 2012 09:17

Durum hakaret boyutunu alıyorsa, gereksiz hal ve hareketler içerisine giriliyorsa, sende işini yapan sevilen bir personelsen şikayetini yap, şahsına yönelik olumsuz bir durumun olacağını zannetmiyorum, ne yapacaklar ki? amirini şikayet ettiğin için ceza mı verecekler, böyle bir şey yok, ama sakın fevri davranıp suç işleme, kozu kimsenin eline verme, saygısızlık yapma, ama gereğini yine yasal yollardan yap.

suat3033
Aday Memur
02 Şubat 2012 09:26

ben diğer arkdaşlar gibi etme demiyecem et arkadaşım hsyk a isimsiz bir mail yada mektub at sonra gerisine karışma onlar yeter herşeyin evet diyoruz sineye çekiyoruz ha içinde iyileri var

RealPlayer
Memur
02 Şubat 2012 21:58

oda bişimi senin hakim hiç birşeymiş sen buralar düşme valla direk Avrupa İnsan Hakları mahkemesine çıkarsın :)

*armina**
Kapalı
06 Şubat 2012 13:57

valla ben başladım ilk atamam benim geldiğim ilk hafta istifa dilekçesi yazdım müdür yırttı bırakmadı gerisini siz düşünün

acaba123
Aday Memur
05 Haziran 2017 17:54

Arkadaşlar terörün yoğun olduğu bölgede polisim , aracımın çeşitli yerleri yüzlerce defa oynanıldı farklı mekanlarda , savcılar illa ki mala zarar verme diye ısrar ediyorlar. Halbuki terör olayı olması gerekmez mi? Bunu terör suçu kapsamına almayan savcı hakkında nasıl şikayet edebilirim? İdari dava açsam hakim adli olarak mala zarar verme suçu deyip ciddiye almaz mı? Yoksa kendisi kanaat getirir mi?

05 Haziran 2017 18:16

şikayet etsen de bir sonuç çıkmaz. herkes işini tam yapsın yeter.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
06 Haziran 2017 10:57

Aracınızın kaskosu var mı ?

acaba123, 7 yıl önce

Arkadaşlar terörün yoğun olduğu bölgede polisim , aracımın çeşitli yerleri yüzlerce defa oynanıldı farklı mekanlarda , savcılar illa ki mala zarar verme diye ısrar ediyorlar. Halbuki terör olayı olması gerekmez mi? Bunu terör suçu kapsamına almayan savcı hakkında nasıl şikayet edebilirim? İdari dava açsam hakim adli olarak mala zarar verme suçu deyip ciddiye almaz mı? Yoksa kendisi kanaat getirir mi?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
06 Haziran 2017 10:59

Yerinizde olsam önce, komisyon başkanına gider durumu anlatırım, komisyon başkanından sonuç çıkmaz ise de HSK'ya şikayet dilekçesi yazardım. Tüm bunları yaptığınızda, şikayet ettiğiniz hakim/savcı sizin açığınızı kollar ve hakkınızda işlem yapmak için bahane araştırır. Bu pozisyona düşmemek için de komisyondan yerinizin değiştirilmesini isteyiniz.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi