Editörler : Pangaea
12 Nisan 2012 22:33

Mülakat tecrübesi olanlar buraya yazsın

sınav puanlarını yazmayı bırakalımda mülakatta ne yapacaz ona bakalım ben geçen sene yüzünden okumada takıldım o yüzden geçememişti ezber olarak bana yasin tebareke ve tekasür surelerini sordular

beyzanur uzunoğlu
Aday Memur
13 Nisan 2012 08:34

günaydın

arkadaşlar sınavı geçen bu siteye uğramıyor sanırım yeterlilik mülakatta kimlere neler soruldu ne gibi tepkiler verdiler lütfen tecrübesi olan paylaşsın 1000 kişi okuyor 1 kişi cevap yazıyor lütfen birkaç satır yazalım

müderrris
Kapalı
13 Nisan 2012 09:44

hocam bayanları bilmem de ben imamhatip olarak girdim. hucurat, rahman fetih, rebareke amme, yasin ezber. rastgele bir yerden okurlar devam et derler. bana Adiyatı ezber okutmuşlardı. fetihin ikinci sayfasından bir de rahman suresinin ikinci sayfasından okudular devam ettim. zaten bir iki ayet okuyunca tamam dediler. cuma hutbesi, nikah ayeti, cenaze duası, ezan, sordular. bir de yüzüne okuttular. ilmihalden hiç sormadılar.

müderrris
Kapalı
13 Nisan 2012 09:47

haa bir de yeterlilik puanının yüksek olması da artı puan oluyor. ben geçen sene girdim. yeterlilikten doksan almıştım. mülakattan da 90 aldım elhamdülillah. ayrıca mülakatta kaç çeşit med vardır dediler, çuvalladım. önemli olan kıraatın düzgün olmasıi tecvit ve talime dikkat ve ezber. ikisi varsa korkmayın...

13 Nisan 2012 12:33

size rahmanla fetih surelerini 2. sayfanın başındanmı sordular yoksa ortalarından ayet söyleyip devam mı et dediler

normatif
Kapalı
13 Nisan 2012 17:11

mülakatta tecrübeye bakmıyorlar. Torpili varsa veya diyanet camiasından bir akraban varsa sıkıntı yok.

13 Nisan 2012 20:13

her yerde dönmüyordur bence torpil Allah tan korkanlarda vardır

zong
Şef
13 Nisan 2012 20:17

Torpiliniz varsa geçersiniz.. Yoksa çok çalışın çoookk...

merve61
Kapalı
13 Nisan 2012 23:59

görülen o ki bazı arkadaşların salavatı torpil olmuş yazık..

herşey de torpil var deyıp sıyrılmak yerıne bıraz gözlem yapmakta fayda var dıye dusunuyorum..

gecen yeterlıkten(2011) yazılı 70 aldm..sınavda hafzlıktan 3-5 yer sordular okudum..nunu muhfat nedır? sadı müşemmehe nedir?

aşere takrip tayyibe nedir dedıler? sadı musemmeheyı bıldgm halde cvplayamadm..asere takrıp tayyıbeye de kıraat ılmıyle alakalı dedım ezberden de ınsırah oku dedıler..tecvıd talım mahreç sıfat ne varsa kullan dedıler ..adamlar zehir gıbı..senın oturusundan durusundan

ne yapacagını anlıyorlar..nerde okudun dedıler..sonra tebrık ettıler..sonuc sözlü :97 aldım

demem o ki torpil falan yoktu

ama kazandım hemde yuksek puanla

sözlu sınavlarda şu cok onemlıdr..sorulan soruya cvp veremeyebılırsın ancak dık duruş ben bu işi yaparım..bu soruyu bılıyorum ancak şuan heyecandan cvplayamıyorum ıfadelerını tavırlarınızla bellı etmektir.. VE İNANMAK..UNUTMAYIN SIZ KENDINIZE GUVENMEZSENIZ KARSI TARAF SIZE NASIL GUVENEBILIR..?işe yarıyor

sınava gırecek olan tüm kardeslerıme basarılar

SELAMETLE

Kudret EROGLU
Aday Memur
14 Nisan 2012 07:21

S.a

Arkadaşlar İlk öncelikle ezberlerinizin tamam olması gerekiyor.Yani Yasin-Tebareke-Amme-Rahman-Fetih-Hucurat-Duha dan aşağısı...Birde cenaze-nikah-telkin-hatim duası ve hutbenin 1. ve 2. duası.

Yüzünden okumaya ağırlık vermeyi unutmayın.Ve son okuduğunuz ayetin genelde tecvitlerini saymanız istenebilir.

Allah yardımcınız olsun.

14 Nisan 2012 09:40

müfredatın hepsini ezberlemeseniz bile yüzünden okumanız iyiyse geçersiniz ama tebareke ile yasin olmazsa olmazıdır onlar zaten hangi ezberlerin var diye soruyorlar müfradatın dışında olan ezberlerin varsa ondanda soruyorlar müfredat formalite bence önemli olan mahreç

ursunlular
Aday Memur
15 Nisan 2012 21:43

Sevgili kardeslerim ben bu mülakata üç kere katıldım hepsindede kazandım, birkere talim dersi almalısınız sizin besmele cekisinizden onlar size belge verip vermeyeceğini biliyor.inanin sinav olanların arasında ihlasa gulfu diyen vardı.siz olsanız belge verirmisiniz. Merak etmeyin en iyi torpil iyi okumanız olacak.Duhadan aşağısı talim olarak çok önemli mutlaka birtane çıkar .Yasin ,Tebareke,Amme iyi bilinmeli,ilmihal bilgisi sorarlar,tecvit,genelde yapmadığınızda sorarlar.cenaze ile ilgili kısımlar genelde imamlaradir,bize sorduklarını duymadım yüzünden iki sıra okuturlar ,bu arada sizi anlarlar.durus çok önemli.iceri girerken dik durus gülümseme ve selam vermeyi unutmayın .talim dersi almışsanız hiç korkmayın .Allahin İzniyle başarırsınız .kolay gelsin ,sormak istediğiniz birşey olursa yardimci olurum,Allah'a emanet olun.

63Birecik
Aday Memur
15 Nisan 2012 22:22

Talim derken; özellikle harflerin çıkış yerlerine mi bakıyorlar ?

Yüzüne okumada nelere dikkat etmeliyiz, nasıl çalışmalıyız ? Önerilerinizi yazarsanız seviniriz... Bilgiler için teşekkürler...

Mahzun_
Müsteşar
16 Nisan 2012 10:47

Arkadaşlar, Mülakat görmüş, ve mülakattaki hocadan ders almış biri olarak size net bir tavsiyede bulunacam.

Tecvitli düzgün yüzünden okuma - Ve kusursuz müfredat ezberleri.

Sadece bunlara çalışın fazlasıyla yeter.

Urfada girdim ben, zorlayan bir yer. Ama yüzünden okumanız güzelse ve ezberleride tecvitli olarak takılmadan verirseniz Puan olarak 80'i rahat alırsınız. Çünkü bütün mülakatlarda Kuranı kerime aşırı hassasiyet veriliyor. Normalide bu aslında.

16 Nisan 2012 11:24

zaten yüzünden iyi okuyan ve müfredattaki ezberlerin hepsini kusursuz okuyana zaten belgeyi verirler bizim merak ettiğimiz ençok hangi ezberlerin üzerinde duruyorlar sordukları ezberi sayfa başımı yoksa sayfa ortasından mı soruyorlar dua olarak en çok hangi duaları soruyorlar yüzünden okumalarda genelde orta sayfalardanmı yoksa başlardan veya sonlardanda soruyorlarmı o konularda aydınlatırsan daha faydalı olur bence

kerbelasehidi
Genel Müdür
16 Nisan 2012 11:46

aleykum selam öncelikle selam veren kardeşlerimize...bende 2011 yeterlilik sözlü sınavına istanbulda en çetin komisyona giren biri olarak tavsiyemiz yazayım..önce neden çetin komisyon dedim onu söyliyeyim..5 komisyon var ben birinci komisyondayım diğer dört komisyon 40 kişi alıp yollamışken biz daha 20 lerdeyiz çok tutuyordu bizim komisyon..tevekkülümüzü yaptıktan sonra ve bir ayetel kürsimizi okuduktan sonra içeri giriyoruz önce bir selam verin kimliğinizi masalarına koyacaksınız ondan sonra geçin yerinize oturun dik duruşlu olun kesinlikle pısırık sesle konuşmayın arkadaşlar mıy mıy etmeyin sesiniz gür çıksın mülakatta çok fırça yiyen arkadaş gördüm komisyon diyor ki yarın bir gün binlerce kişinin karşısına çıkacaksın biraz gür sesli ol..ikinci olarak giyiminize dikkat edin varsa takım elbisenizi giyin yoksa sizi ön planda tutacak bir elbise giyin..kabirde ilk sual namazdır onu geçerseniz geri hesap kolay olurya bu mülakatta da euzu besmele iyi olursa gerisi kolay olur

kerbelasehidi
Genel Müdür
16 Nisan 2012 11:51

yazımı ikiye böldüm kusura bakmayın uzun olunca okunması sıkıcı olabiliyor..ben mesela euzu besmele çektim komisyon durdurdu tekrar baştan aldım..euzu değil arkadaşlar euzü sondaki ü harfi olsun yoksa arap makamı diyorlar türk usulu okuyun..tahkik tertil ve hadr usulu iyi olsun size hadr usulu oku dendiğinde okuyabilmelisiniz..sordukları tecvitin üç tanesini bilseniz iyi olur..heyecanınız varsa belli etmemeye çalışın..nikah cenaze cuma hutbelerine iyi çalışın..müfredatı hiç söylemiyorum zaten onların ezberlenmesi lazım..son olarak karşınıza sürpiz bir iki soru çıkacaktır onlara da hazırlıklı olun :)

merhamet32
Şef
16 Nisan 2012 16:56

2009 daki mülakatta soru çektirmişlerdi geçen sene de öyle mi oldu

ursunlular
Aday Memur
16 Nisan 2012 19:17

Talim dersi derken bu isi iyi bilen birinin dizi dibine oturup mahreclerin ve tecvitlerin mükemmel olmasını sağlamanız gerekir.inanin talim dersi almış biri ile almamış arasında çok fark var.oyle bir imkan bulamazsanız ,Davut Kaya'nın Duhadan aşağı okuduğu ,Yasin Tebareke Amme okuduğu cd leri var. Ondan her ayeti ayet ayet düzeltene kadar (dudak sekillerine dikkat ederek) çalışınız .genelde beyyine ve alak mahrec az olduğu icin pek çıkmaz ama yine de bilmek lazım.aslında hersey besmelede biter.unutmayin besmele sizin. Kimliğiniz .sizde ileride besmele çekisinden kisilerin nasıl okuduğunu anlayacaksınız.en çok hangi süreler soruluyor diyorsaniz duhanin aşağısından mutlaka çıkıyor ,bana iki kere adiyat ,zilzal geldi. Tecvitleri iyi özümseyin ,Allah yardımcınız olsun.

ursunlular
Aday Memur
16 Nisan 2012 19:34

Büyük sûrelerin her hangi bir yerinden başlayıp devam et diyorlar.ozellikle Atet geçişlerinde birbirine benzediği icin karışan yerlerden başlatıyorlar.yuzune okumada orta sayfalardan açıyorlar.Kuran genelde diyanetin karışık hatlisi ,bazen de bilgisayar. Hatli denk geliyor,evde her gün sesli bir cüz okumalısınız "biz bu kurandan okuyamiyoruz" demeniz puan kaybettirir.

ursunlular
Aday Memur
16 Nisan 2012 19:42

Birde lütfen torpil olur biz alamayız diye düşünmeyin ,ben heyecandan bildigim bir soruyu da kaçırdığım halde torpil olmadan 82 aldım ,siz gercekten yeterliyseniz insafsızlık yapmazlar ,siz çalışın Rabbim mutlaka verecektir. Panik yok hepiniz kazanacaksınız .her sinav sizi olgunlastiracak. Ben artık bu sınavları cooook seviyorum. Sınavlar bana çok şey kattı.

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi