Editörler : crops35

09 Mart 2019 00:06

Anadolu lisesi 83 puan ile boşta kalmak ve Türkiye memuriyet sistemi

Evet arkadaşlar gerçekten bu durum çok moralimi bozuyor meslek lisesinden mezun değiliz diye ne merkezide ne açıktan alımda hiç kadro açılmıyor ve alım olmuyor.Alım olsa da ayda1-2 kadro ve onlarda temizlik işçisi veya amele oluyor.Bizim de Allah'a bin şükürler olsun ki beynimiz var bilgisayar kullanmayı,dilekçe yazmayı,çıktı almayı,kayıt almayı,telefon açmayı yapabiliriz.Ne yapmalıyız yani hepimiz hemşire mi olalım bütün ülke olarak?Ya da liseyi sağlık meslekte tekrar mı okuyalım?Herkesin hayatında ayağının takıldığı dönemler olmuştur peki anadolu lisesi veya düz liseyi bitirenler niye doğrudan üniversiteyi kazanmış gibi veya niteliksiz ve sadece temizlik ve amelelik yapabilecek biri gibi görülüyor?Devlette her kurumda gerçekten her şey çok hızlı mı gerçekleşiyor takır takır yani gerçekten hiç adama ihtiyaç yok mu?Eğer ekonomi yetersiz diyorsanız burada memur olmak isteyenlerin %99'u eminim ki para için değil; özel sektörde insanların birbirlerinin ayağını kaydırma çabasından,patronların kötülüklerinden bıktığından dolayı memur olmak istiyordur.Bu kötülükleri gören insanlar da devlete sınırsız itaat edecek insanlar haline dönüşüyor.Şu an ayda 1000 TL veriyoruz deyip memur alıyoruz deseniz yine aynı kişiler devlete başvurur.Kurumlar sanki memurluk babadan oğula geçiyormuş gibi insanın içinde insan arıyorlar.Şurada bir insanın yaşayacağı süre nedir ki,en fazla ne yapabiliriz?

kaplumbaga155
Yasaklı
11 Mart 2019 23:58

düz liseden atanmayı beklemek yerine 2 yıllık vs bi önlisans okuyup önlisans denemekte fayda var.

Memurolunmali
Aday Memur
17 Mart 2019 16:36

Lise mezunu 83 puan yuksek bir puan degilki???? Hani kizmada.

kaplumbaga155
Yasaklı
18 Mart 2019 21:36

ya hocam bu nasıl bi yaklaşımdır nasıl bi yorumdur. hahahahahah süper ya .sfsfsdasda

Memurolunmali, 5 yıl önce

Lise mezunu 83 puan yuksek bir puan degilki???? Hani kizmada.

Memurolunmali
Aday Memur
19 Mart 2019 10:03

83 puanla atanamiyorum demis bende cok yuksek bir pyan degil dedim lise mezunu olarak nesi komik :))

maivera
Memur
19 Mart 2019 10:09

Hocam biraz özeleştiri yapmakta fayda var lisans okuyup 85-90 bandında atanamayan o kadar insan var ki. Tamam lisans okuyun demiyorum ama en azından 2 ay önlisans okuyun ki nitelikli iş bulabilin.

20 Mart 2019 13:17

86 puanla sağlık meslek lisesi mezunuyum aylardır bekliyoruz sağlık bakanlığı2018 kpss puanıyla hiç alım yapmadı henüz!
20 Mart 2019 15:43

2 ayda önlisans okunuyor mu yaaa :) Lisans okursan mesleki eğitim alırsın. iş bulma imkanın daha çok artar. vasıflı çalışan olursun. devlet olmazsa özel sektör olur. lise mezunu arkadaşın herhangi bir meslek dalında eğitimi yok. evet teorik olarak gayet iyi eğitim almış olabilir. Ama eğer lise mezunu çok almaya başlar ise devlet kimse üniversite okumak istemez. mesleki alanda gelişim olmazsa zaten hiç bir ilerleme olmaz toplumda. o yüzden önlisans bir bölümü açıktan okuyabilirsin. o şekilde kpss den bir yerlere yerleşip bulunduğun şekilde 2. öğretim olarak örgün olarak okuyabilirsin. o diploma bile maaşını arttırır. o yüzden hemen meslek bulmak yerine kendini geliştirmeni tavsiye ederim. bende lise mezunuyum. üniversitelerde şansımı denedim. okudugum bölüm zor olduğu için lise kpss den deniyorum şansımı. olur veya olmaz ama en kötü 2 yıllık açıktan bitirmeyi düşünüyorum. önlisans ve lise kpss zorluk açısından birbirine yakın. önlisans 83 puan ile atanma şansın daha yüksek. şimdiden başarılar. sistemi eleştirmek kolay ama insan biraz da kendini eleştirmeli. ben neden kendimi geliştirmiyorum diye bir sorsan keşke kendine. ehliyet bir artı durum lise mezunu için. katip olmak için 10 parmak klavye eğitimi alabilirsin. msb terzi veya berber gibi meslek dallarından memur alımı yapıyor. ama sadece temel matematik türkçe coğrafya genel kültür biliyorum diye de kendini önemli sanmamak gerek. yurt dışında insanlar programlama eğitimi alıyor çocuk yaşta. biraz daha kendini geliştir hocam. biraz daha devlete topluma daha faydalı insan olmaya çalış. illaki lise mezunu olarak iş bulmak istiyorum diyorsa c veya d ehliyet almaya çabala. itfaiye eri veya zabıta olmak için lazım bunlar. şimdiden başarılar diliyorum.
maivera, 5 yıl önce

Hocam biraz özeleştiri yapmakta fayda var lisans okuyup 85-90 bandında atanamayan o kadar insan var ki. Tamam lisans okuyun demiyorum ama en azından 2 ay önlisans okuyun ki nitelikli iş bulabilin.

EmrahWH
Aday Memur
23 Mart 2019 09:52

95 puan ve genel sıralama 115 sonuç açıktayım

kpss1122
Aday Memur
23 Mart 2019 15:28

kardeşim kpss lise için 83 puan yüksek bir puan değil, 95 üstü almalısın ki atanma "ihtimalin" olsun, anadolu lisesi çıkışlı biri için tabi.

fthz85
Aday Memur
22 Nisan 2019 12:50

Karamsarlığın faydası yok. Merkezi atamanın dışında açıktan ve kurum dışı işçi alımlarını takip edeceğiz sabırla. Bende 83 puan aldım, 2016'daki kadar şoför kadrosu açılsaydı Türkiye herhangi bir şehrinde başlayabilirdim işe ama son atamada 1 tane hizmetli kadrosu açmışlardı şaka gibi. Bir buçuk senedir işsizim, onun için memuriyete kanalize oldum ancak önlisanstan da kendimi geliştirmeye başladım. Kaldıki bunları 32 yaşımdan sonra yapmaya başladım.

Memuriyette işten kovulmak zor, bir nevi iş garantin var. Kurumlarımızın içinde işini layıkıyla yapmayan çok insan var, hemen hemen herkes resmi kurumlarda işini hallederken bunu rahatlıkla gözlemlemiştir. Liyakat da yeteri kadar olmadığı için iş ahlakı yok bizim ülkemizde. Açıktan ve kurum dışı atamalar olduğu sürece adil bir atama sisteminin varlığından bahsedemeyiz. Balık baştan kokarmış, eğitim sistemi ve uygulanışı o kadar kötü ki mezun etmişiz ama iş yapabilirliği vasat olan binlerce insan var. Karmakarışık bir hal, Allah yardımcımız olsun.

hemşirgaziantep
Aday Memur
26 Nisan 2019 00:21

Hemşireyim yorumuna şans eseri denk geldim 80 puan 5000 sıralamayla 11 aydır işsizim bence boş yapma da işine bak .
27 Nisan 2019 01:33

Önlisans okuyanlar bile atanamadi 80 üstü alsalar bile.Zaten lise de 90 kusur alıp ta atanamayan var bence şartları taşıyanlar uzmanlığa astsubayliga polisliğe falan basvursunlar.Cunku gerisi hikaye gibi geliyo bana.Onlisans okudum halen atama bekliyorum.(sorun sağlık bakanlığında halen atama yapmadı çünkü 550 bin tane atanamayan sağlıkci var kısacası sağlık liseleri bile zor ataniyo.)

Adaymemura
Aday Memur
27 Nisan 2019 22:04

Sanki meslek lisesi okudukta noldu atanabiliyomuyuz

Cinema Paradiso
Kapalı
27 Nisan 2019 22:05

5 sene mühendislik okuyup boşta kalsan benim gibi ne yapacaktın kardeşim

Keiser
Aday Memur
08 Mayıs 2019 21:20

kardeşim lisans ve önlisans mezunları bile atanamiyor, lise mezununun atanması illaki daha zor olacak tabi. gerçi bu işler şans da biraz lisans mezunu atanamayip lise mezunlarının zabıt katibi olarak atandığını da çok gördük. mülakat sistemi bu şekilde gittiği sürece herkes mağdur olmaya devam edecek. sistem değişse de illa işsizler olacak ancak 1-2 sene sınava hazırlanan illaki puanıyla girer ve arkasından gelenler de mezun olduğu sene atanmasa da 1-2 sene kendini eve kapatıp çalışarak atanabilir. puan aldığım taktirde atanacagim diyen, bunun bilincinde ve guveninde olan herkes sisteme güvenir. geç olur ama güç olmaz. bizim bu konuyu halletmemiz lazım önce, bu konu hakkında kamuoyu oluşturulması şart. çok hak yeniyor çok insanın ahı alınıyor...
Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi